GeriAşk Kadınları çeken erkekler...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadınları çeken erkekler...

"İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, kadınlar belirgin ve erkeksi yüz hatlarını çekici bulmuyor."

Kalın kaşlar, kalın bir çene, çıkık elmacık kemikleri gibi belirgin hatları olan erkeksi yüzlerden ziyade, kadın yüzüne yakın ve daha ılımlı bir ifadesi olan erkek yüzleri kadınların daha çok ilgisini çekiyor.

Anne karnında salgılanan ve yüz hatlarının şekillenmesinde önemli rol oynayan testesteron hormonu seviyesinin, erkeklerin kişiliği ve fiziksel çekiciliği üzerinde etkili olup olmadığı konusunda araştırma yapan bilim adamları, yaşları 18 ile 33 arasında değişen 48 erkeğin fotoğrafını, 36 kadın gönüllüye göstererek yüzleri dominantlık, erkeksilik ve çekicilik açısından değerlendirmelerini istedi.

Brad Pitt çekici

Araştırmanın sonuçları kadınların, kadın yüzüne daha yakın, söz gelişi ünlü aktörler Brad Pitt ve Hugh Grant gibi ılımlı bir yüz ifadesi olan erkekleri daha çekici bulduğu belirlendi.

Hormonların etkisi

Öte yandan İngiltere'de yapılan bir başka araştırma da bir başka gerçeği gözler önüne serdi. Buna göre testosteronun insan davranışı üzerindeki etkisi kesin olarak saptandı. Erkeklik hormonu testosteron azaldığında erkekler üzgün, bezgin ve mızmız oluyorlar.

Bilim adamları mevsim değişikliklerinde hayvanların erkeklik hormonlarının düştüğünü, bunun da hayvanların huy değiştirmelerine yol açtığını belirlediler. Avazı çıktığınca bağıran erkekler, hormon seviyesi aniden düştüğünde süt dökmüş kediye dönüyor.

False