GeriKişisel Bakım Doğru parfümü seçmek: Hafif mi yoksa ağır mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğru parfümü seçmek: Hafif mi yoksa ağır mı?

Doğru parfümü seçmek: Hafif mi yoksa ağır mı?

"Doğru parfümü seçmek elbette bir parça yorucu olabilir."

Öncelikle hoşlandığınız bir esans bulmalısınız, sonra ise ne yoğunlukta bir şey istediğinize emin olmalısınız. Peki parfüm ile eau de parfüm arasındaki fark nedir?

Parfüm: Bunu büyük zamanlar için saklamanız en doğrusu. En güçlü esansa sahip olmasıyla küçücük şişelerde ve oldukça yüksek fiyata satılır. Bunun nedeni ihtiva ettiği güçlü aromayı elde etmek için bir araya getirilen onlarca farklı bileşendir. Konsantrasyonu ne kadar fazla ise fiyatı da o kadar yüksektir. Parfümü nabız atışlarınızın belirgin olduğu yerlere sürmeniz daha doğru olacaktır.

Eau de parfüm: Parfüm kadar yoğun değildir ama neredeyse onun kadar baskın bir kokuya sahiptir. Parfümü sıkmadan önce bütün bedeninize sıkabilirsiniz. Ayrıca eau de toilette türü de vardır ve eau de parfümden daha az yoğundur.

Eau de cologne: Çok hafiftir, ferahlatıcı etkisinden dolayı bedeninizin her yerine sıkabilirsiniz. Çok hafif olduğundan kalıcı olmasını beklemeyin.

Kimi insanlar kendilerinin simgesi haline gelen kokuyu bulur ve çok uzun süre kullanır. Bir parfümü bir yıl boyunca kullanmak en doğrusudur ama parfümlerin mevsimlere reaksiyon gösterdiğini de unutmamak gerekir. Örneğin serin bir havada pek çok notaya sahip bir kokuyu tercih edebilirsiniz, bu sayede çok daha fark edilebilir olursunuz. Sıcak havalarda ise parfümünüzün biraz daha geri planda kalmasını tercih edebilir, böylece sıcağın etkisiyle ortaya saçılan diğer kokularla nahoş şekilde karışmasına mani olabilirsiniz. Kimi üreticiler belli başlı parfümlerin farklı mevsim seçeneklerine göre türevlerini de üretmektedir.

False