EKSTRA
MENÜ

Zeytin Ağacı

Zeytin Ağacı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Zeytin Ağacı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.950 Zeytin Ağacı haberi bulunmuştur.

Zeytin Ağacı Haberleri

Hedef, ihracatta rekor tazelemek

Hedef, ihracatta rekor tazelemek

Yaklaşık 14 milyon zeytin ağacı varlığıyla Türkiye'nin sofralık zeytin üretim merkezi Manisa'nın Akhisar ilçesinde üreticiler bu sezon yeni bir ihracat rekoruna imza atmayı hedefliyor.

20.10.2020Ekonomi
Dikili’de kum ocağı isyanı

Dikili’de kum ocağı isyanı

İzmir’in Dikili ilçesine bağlı Deliktaş köyünde yaşayanlar, Dikili Belediyesi’nin yapacağı kum ocağına karşı eylem yaptı. Köylüler bölgede onlarca ağacın kesileceğini, tarım ve hayvancılığın zarar göreceğini iddia etti.

18.10.2020Gündem
1300 yıllık zeytin ağacının ürünleri, Cumhurbaşkanı Erdoğana hediye edilecek

1300 yıllık zeytin ağacının ürünleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye edilecek

MERSİN'in Mut ilçesinde tarihi bin 300 yıl öncesine dayanan zeytin ağacının meyvesi ile yağı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hediye edilecek.

14.10.2020Gündem
Can suyunu bidonlarla sırtında taşıdığı zeytinliği yangında kül oldu

Can suyunu bidonlarla sırtında taşıdığı zeytinliği yangında kül oldu

ANTALYA'nın Manavgat ilçesinde tarım arazisinde başlayan yangın, kısa sürede söndürüldü. Yangında çok sayıda zeytin ağacı ve Frenk inciri zarar gördü. Zeytinlik sahibi Mehmet Şahin, "Ağaçların can suyunu sırtımızda bidon bidon getirerek, verdik. 15 yıl sonra maalesef böyle bir yangınla emeğimiz heba oldu" dedi.

8.09.2020Gündem
Kuşadasında 1500 yıllık zeytin ağacının dibine villa yaptılar

Kuşadası'nda 1500 yıllık zeytin ağacının dibine villa yaptılar

Kuşadası’nda 1500 yıllık bir zeytin ağacının 40 santim yakınına villa yapılması çevrecileri ve doğaseverleri harekete geçirdi. Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD), zeytin ağacının tescil edilip koruma altına alınması için başvuruda bulundu.

20.08.2020Haber
1500 yıllık zeytin ağacının hemen yanına villa yaptılar

1500 yıllık zeytin ağacının hemen yanına villa yaptılar

Kuşadası’nda 1500 yıllık bir zeytin ağacının 40 santim yakınına villa yapılması çevrecileri ve doğaseverleri harekete geçirdi.

20.08.2020Gündem
Bursada geri dönüşüm tesislerinde yangın 10 kişi dumandan etkilendi

Bursa'da geri dönüşüm tesislerinde yangın! 10 kişi dumandan etkilendi

Bursa'nın Orhangazi ilçesindeki plastik geri dönüşüm tesislerinde yangın çıkarken, yan taraftaki zeytinlik alana da sıçradı. Alevler, itfaiye ekiplerinin 3 saatlik müdahalesiyle kontrol altına alındı. Dumandan etkilenen 7 kişi ve ilçe itfaiye müdürü ile 2 itfaiye eri, hastaneye kaldırıldı.

28.06.2020Gündem
Tam 1200 yaşında meyve verdi Açık artırmayla satılacak

Tam 1200 yaşında meyve verdi! Açık artırmayla satılacak

Yol çalışmasında kesilip odun olacakken Antalya’ya getirilen ve dikildiği yerde kök salıp meyve veren biri 800, diğeri 1200 yaşındaki iki zeytin ağacı, bu yıl da meyve verdi. Mayıs ayındaki Afrika sıcakları nedeniyle rekoltesi düşen ağaçlardan 5’er kilogram toplanması planlanan zeytinler, açık artırmayla satılacak.

Bodrum’da sarı deniz paniği

Bodrum’da sarı deniz paniği

Turizmin gözbebeği, mavi turun ana vatanı Bodrum’da denizin rengi sarıya büründü. Masmavi denizin sarıya dönmesi görenleri şaşkına çevirdi.

20.05.2020Seyahat
Müminun Suresi Oku - Müminûn Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Müminun Suresi Oku - Mü'minûn Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Müminun Suresi Mekke döneminde inmiştir. 118 âyettir. Sûre, adını birinci âyette geçen “elMü’minûn” kelimesinden almıştır. “el-Mü’minûn”, mü’minler demektir. Müşriklere son uyarı niteliğindeki bu sûrede, mü’minlerin zafere ulaşacakları, kötülerin cezaya çarptırılacağı konu edilmektedir. Mü'minûn Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu hakkında detaylı bilgiler

15.04.2020Namaz Sureleri
Zeytin ağacı katili bakteri

Zeytin ağacı katili bakteri

Koronavirüs salgınında on binlerce kişinin hayatını kaybettiği Avrupa, bu kez de zeytin ağacını öldüren bir bakterinin tehdidi altında.

15.04.2020Dünya
Zeytinpark’ta papatya görsel şöleni

Zeytinpark’ta papatya görsel şöleni

ANTALYA kent merkezinde, 2 bin 600 dönüm alanda 25 bini aşkın ağacın bulunduğu Zeytinpark’ta, baharın habercisi papatyaların görsel şöleni başladı.

13.03.2020Gündem
Bin yıllık zeytin ağacı yeni yerine taşındı

Bin yıllık zeytin ağacı yeni yerine taşındı

Balıkesir’in Edremit ilçesi bin yaşındaki zeytin ağacı 30 kilometre uzaklıktaki ilçe merkezine nakledildi.

24.01.2020Gündem
Anadolu medeniyetlerini doyuran zeytin ağacı koruma altında

Anadolu medeniyetlerini doyuran zeytin ağacı koruma altında

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde bulunan ve ilk meyvesini Romalılar döneminde veren 1750 yaşındaki zeytin ağacı insanlığı beslemeye devam ediyor.

2.01.2020Seyahat
Bakan Pakdemirliden zeytinyağı ve balda tağşiş yapanlara uyarı

Bakan Pakdemirli'den zeytinyağı ve balda tağşiş yapanlara uyarı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, her üründe olduğu gibi zeytinyağında da taklit ve tağşiş konusu üzerinde önemle durduklarını belirterek, "Tağşiş yapanları piyasada yaşatmayacağımızı, aman vermeyeceğimizi, ticaret imkanı tanımayacağımızı açıklıkla ifade etmek istiyorum" dedi.

19.12.2019Ekonomi
Rüyada zeytin görmek ne anlama gelir Rüyada zeytin toplamak ve yemek tabiri

Rüyada zeytin görmek ne anlama gelir? Rüyada zeytin toplamak ve yemek tabiri

Zeytin, gerçek hayatta birçok faydaya sahip olan bir yiyecektir. Bu değerli yiyecek rüya tabirlerinde de genel olarak olumlu yorumlanır. Rüyada görülen zeytin çoğunlukla rızk olarak ifade edilir. Kişinin sahip olacağı helal rızkı temsil eder. Peki, rüyada zeytin görmek başka ne anlamlara gelir? Rüyada zeytin toplamak ve yemek tabiri...

18.12.2019Rüya Tabirleri
Gökçeadanın Karadenizlileri güçlerini birleştirip zeytinyağı fabrikası kurdu

Gökçeada'nın Karadenizlileri güçlerini birleştirip zeytinyağı fabrikası kurdu

Trabzon'un Çaykara ilçesinden yıllar önce Gökçeada'ya göç eden 61 ailenin üyeleri, 175 bin avro yatırımla kurdukları fabrikada zeytinyağı üretimine başladı.

18.12.2019Ekonomi
Yabani zeytinler ekonomiye kazandırılıyor

Yabani zeytinler ekonomiye kazandırılıyor

Tarım ve Orman Bakanlığınca hazırlanan "Yabani Zeytin (Delice) Rehabilitasyonu Eylem Planı" kapsamında 5 yıl içerisinde yaklaşık 1,5 milyon yabani zeytin ağacı ekonomiye kazandırıldı.

13.12.2019Ekonomi
Mut zeytininde bu yıl 200 bin ton rekolte hedefi

Mut zeytininde bu yıl 200 bin ton rekolte hedefi

Zeytin üretimi çok eskilere dayanan Mersin'in Mut ilçesinde bu yıl yaklaşık 200 bin ton zeytin, 15 bin ton zeytinyağı rekoltesi hedefleniyor.

9.12.2019Ekonomi
Butik üretip dünyaya açılacak

Butik üretip dünyaya açılacak

43 yıl önce gömlek üretimiyle başlayan yolculukta bugün yurtiçinde 30, yurtdışında 7 mağazaya ulaşan Bisse ‘global marka olma’ hedefi için düğmeye bastı. İlk günden bu yana dünya markası olmayı hedeflediklerini belirten Bisse Group Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kefeli, “Adım adım çıktık basamakları. Şimdi yurtdışı yatırımda atağa kalkıyoruz. 2020’de yurtdışında 14 mağaza açacağız. İlk adres Dubai olacak” dedi.

26.11.2019Ekonomi
Balıkesire 15 milyon liralık zeytinyağı fabrikası yatırımı

Balıkesir'e 15 milyon liralık zeytinyağı fabrikası yatırımı

Balıkesir'in Havran ilçesinde kadın girişimci, 15 milyon lira yatırım yaparak zeytinyağı üretim tesisi açtı.

23.11.2019Ekonomi
Marka şehirler 7’ye çıkacak

Marka şehirler 7’ye çıkacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizmi çeşitlendirmek için harekete geçiyor. Bu çerçevede zeytin, fındık, kayısı gibi yeni rotaların yanı sıra bisiklet rotaları oluşturulacak. Yurtdışında yayınlanan dizi ve filmlere ‘ürün yerleştirme’ yapılacak.

18.11.2019Gündem
Zeytin ihracatında rekor kırıldı

Zeytin ihracatında rekor kırıldı

Türkiye'nin 2018-2019 dönemindeki sofralık zeytin ihracatı, önceki yıla oranla yüzde 11 artarak 141 milyon 574 bin dolar oldu.

12.11.2019Ekonomi
Ege’nin zeytin ormanlarını zeytinyağı koruyacak

Ege’nin zeytin ormanlarını zeytinyağı koruyacak

Tüm dünyada iyi, temiz ve adil gıda için çalışmalar yürüten Slow Food, İzmir ve çevresindeki zeytin ormanlarında, bölgeye özgü ‘erkence’ türü zeytinlerden üretilen Örfene Zeytinyağı’nı tescilledi. İklim ve doğa dostu yöntemlerle üretilen zeytinyağından elde edilecek gelir, Ege’nin zeytin ormanlarının korunmasına aktarılacak.

10.11.2019Hürriyet Pazar
Muğlada 3 bin yıllık zeytin ağacı

Muğla'da 3 bin yıllık zeytin ağacı

Ankara Üniversitesi nükleer fizikçileri, Muğla'nın Milas ilçesindeki bir zeytin ağacının yaşını ilk kez "lüminesans" tarihlendirme yöntemini kullanarak tespit etti. Ağacın köklerine yakın toprak numunelerin analizlerinde, ağacın 3 bin yıl önce dikildiği ortaya çıktı. Ağacın zeytinlerinden elde edilen zeytinyağı ise yarın düzenlenecek açık artırmayla litresi 100 bin liradan satışa çıkarılacak.

1.11.2019Haber
3 bin yıllık ağacın sır yaşını nükleer fizikçiler ortaya çıkardı

3 bin yıllık ağacın 'sır' yaşını nükleer fizikçiler ortaya çıkardı

Ankara Üniversitesi nükleer fizikçileri, Muğla'nın Milas ilçesindeki bir zeytin ağacının yaşını ilk kez "lüminesans" tarihlendirme yöntemini kullanarak tespit etti. Ağacın köklerine yakın toprak numunelerin analizlerinde, ağacın 3 bin yıl önce dikildiği ortaya çıktı

1.11.2019Gündem

Yazar Sonuçları

“Tarsus Yeryüzü Pazarı” kutlu olsun

Bu hafta Slow Food’un uluslararası basın temsilcisi Paola Nano’dan bir e-posta geldi ve beni 40 sene öncesine götürdü. Tarsus’la ilgili harika bir haberi duyuran bu postayı okurken kendimi Adana’da geçen yaz tatilimde buldum.

19.10.2020

Kalbiniz bu kıyılarda kalacak

Popüler rotaları sevenleri de sakin-yalın kaçış durakları arayanları da mutlu eden bir yanı var Güney Ege’nin. Çünkü her ikisini de sunabilen, aradığınızı mutlaka bulacağınız bolca seçenek vaat eden bir zenginliğe sahip. Bu hafta size hem küçük ve sade hem eğlenceli ve hareketli mekânları derledim. Yazması benden, seçmesi sizden...

24.08.2020

Kadın ve yaş...

Yaş 35 yolun yarısı eder anlayışını hem ruhen hem de fiziken aştığımız bir çağda yaşıyor olsak da, insanların yaşları salgın nedeniyle hiç olmadığı kadar çok gündeme geldi. 65 yaş, statü sınırı haline dönüştü.

22.08.2020

Begonvil, zeytin ağacı ve 108 hindistancevizi

Bu fotoğraf geçen cumartesi günü Bodrum’un Bitez Mezarlığı’nda çekildi...

18.08.2020

Zeytinyağı, bal ve sirkeli yalancı mayonez

Geçen hafta zeytinyağının ekşi dostu sirkeden bahsetmiştik.

17.08.2020

Sahillerin en iyi butik otelleri

Seyahat yasaklarının kalkmasının ardından attım kendimi Ege-Akdeniz sahillerine. 2020 yazı daha önce yaşadığımız yazlara hiç benzemiyor. Bir yandan herkesin tatile ihtiyacı var, diğer yandan virüs tedirginliği devam ediyor. Hem sosyal mesafeyi korumak hem kalabalıklara karışmamak hem de özel ve özenli bir tatil yapmak için 2020 yazının yıldızları butik otellerin en iyilerini seçtik.

20.07.2020

Tarımın önemi yeniden gündemde

Türkiye’nin tarım politikalarının değişmesi gerektiğini, tarımda yeni ve doğru atılımlar yapılması gerektiğini sürekli söyleriz.

9.07.2020

Zeytine inanmak

Zeytin ağacı, dünyanın sadece en güzel değil en dayanıklı ağaçlarından. İnanılmaz bir uyum sağlama kapasitesi var. Toprak yoksa taşta, su yoksa susuz toprakta yaşamayı beceriyor.

22.06.2020

Yerli tavşana yerli tazı

Aylardır seyahat edemiyoruz ama biz evlerimizdeyken dünya biraz daha küçüldü sanki.

8.06.2020

Kutsal Akdenizli: Zeytin

Zeytin ağacı kutsaldır. İnanmayan Kitap’a baksın. Ve biz, çatır çatır kesiyoruz onları!

9.05.2020

Her şeyin başı dayanışma

Neredeyse tüm insanlık kuşaklardır hiç deneyimlemediği bir süreçten geçiyor. Koronavirüs salgını beş kıtada, BM raporlarına göre tanınmış, tanınmamış 199 ülkede etkisini hissettiriyor.

11.04.2020

Yemek ve daha ötesi

Yemeğin bir lezzet ya da keyiften çok daha fazla anlam ifade ettiği restoranlar var. Bu mekânlar sadece damak tadına hitap etmiyor; müthiş şovlar, etkileyici bir görsel şölen ve baştan çıkaran yemeklerle tüm duyuları harekete geçiriyor. Böyle yerlerin kapısında yemeğin sadece yemek olmadığını düşünen insanlar yer değil gün bekliyor. İşte dünyanın öbür ucuna bile seyahat ettirecek restoranlardan birkaçı.

8.03.2020

Marmara’nın incisi zeytinin başkenti

Seçim döneminde Gemlik’i ‘Marmara’nın İncisi, Zeytinin Başkenti Yapacağız’ sözü verdiklerini anımsatan Gemlik Belediye Başkanı Uğur Sertaslan, bunu gerçekleştirmek için sahil, zeytincilik ve kent genelinde hayata geçirmeyi planladıkları projelerinin bulunduğunu söyledi. Yerli otomobilin Gemlik için prestij olduğunu dile getiren Sertaslan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ından randevu talep edeceklerini belirterek, “3 numaralı arabayı bize verin diyeceğiz. Gemlik’i seçtiği için teşekkür edeceğiz” dedi.

29.02.2020

Zeytinyağının ne zaman kıymetini bileceğiz?

Dünyanın en kaliteli zeytinyağlarının ve sofralık zeytinlerinin üretildiği bir ülkede yaşıyoruz. İlk zeytin ağacı da bundan 60 bin yıl önce Anadolu’da ortaya çıkıyor.

15.02.2020

Hayallerimin lokantası

Tam tarihini hatırlamıyorum 2007 olabilir, bir arkadaşımın önerisiyle Moda Caddesi’ne paralel ara sokaklardan birindeki Fauna’nın kapısından adım attığımda “Tam hayalimdeki lokanta” diye içimden geçirdiğimi dün gibi hatırlıyorum.

25.01.2020

Tarım A.Ş. zeytini ne zaman gündemine alacak?

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin gurur veren bir oluşumu var.

5.12.2019

Zeytinde milli ve yerli hareket

Tarımımızı koruyup kollayan, üretimi arttırmak için bu yola baş koymuş, milliliği ve yerliliği savunan bütün tarımsal mücadeleye sonuna kadar destek vermeye devam…

12.11.2019

Assos’ta Zeytin Hasadı Zamanı

Geçtiğimiz hafta sonu zeytin hasadı için Assos’taydık. Zeytin Hasadı yapılan Nusratlı Köyü'nde köylüler ile birlikte zeytin topladık. Ardından Adatepe Zeytin Müzesi ve Tariş Zeytinyağı Fabrikası'na konuk olduk. 

8.11.2019

Milas zeytin ile büyüyor

Milas, 6. Zeytin Hasat Şenliği ile adeta coştu. Milaslı üç milletvekili, Muğla Valisi ve TOBB Başkanı’nın da katıldığı şenlikte yapılan konuşmalarda, zeytinyağında hedefin markalaşma, kaliteyi coğrafi işaretle tescilleme ve ihracat olması gerektiği vurgulandı.

6.11.2019