Bugün neler oldu?

Yüksekova

Güncelleme Tarihi:

Yüksekova haberleri sayfasında Yüksekova hakkında son dakika haberler ve güncel bilgiler bulunmaktadır. Toplam 8794 Yüksekova haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber sayfamızdan takip edilebilir.

Hakkari'nin ilçesi olan Yüksekova hem tarihi hem de ekonomik özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan ilçede vatandaşlar hayvancılık ile geçimlerini sağlarlar.

Yüksekova Nerede ve Hangi İlde?

Yüksekova ilçesi Hakkari'nin dört ilçesinden birisidir. Çoğu kişi tarafından bilinen Yüksekova ilçesine ulaşım için havayolu ve karayolu kullanılabilir. Doğu bölgesinin güney ucunda bulunan Yüksekova Türkiye, İran ve Irak sınırlarının kesiştiği bir noktada yer alır. Yüksekova ilçesi Türkiye için stratejik bir öneme sahiptir. Bunun da nedeni İran'a açılan Esendere sınır kapısının Yüksekova'da bulunmasıdır. Yüksekova ilçesinde yerleşim M.Ö. 7000'li yıllara dayanmaktadır. Yüksekova ilçesi Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan ön önemli ilçeleri arasında yer alır.

Yüksekova Nüfusu ve Hakkında Bilgi

Hakkari'nin ilçesi olan Yüksekova'da 2013 yılındaki son nüfus sayımına göre ilçe nüfusu 116 bin 327 olarak bilinir. İlçe merkezi nüfusu ise 67 bin olarak belirlenmiştir. Yüksekova Türkiye genelindeki diğer ilçeler arasında en yüksek nüfusa sahip ilçelerdendir. 1990'lı yıllarda küçük bir ilçe olan Yüksekova o tarihten itibaren giderek büyümeye başladı. Bazı köylerin boşaltılması ile birlikte nüfus da Yüksekova merkezde artmış durumdadır. Yüksekova'da iş imkanlarında artış yaşanması nedeni ile halk da ilçeye geri dönüş başlandı.

Hakkari'nin ilçesi olan Yüksekova üç ülkenin birleştiği bir yerdir. Bu nedenle önemli bir kültür resitali yaşanır. Yüksekova'da pek çok tarihi kalıntı bulunmaktadır. Özellikle Sümer ve Hitit Uygarlıklarından kalan tarihi yapılar da Yüksekova'da yer alıyor. Buradaki halk da İran'a çeşitli eşya satışları yapılıyor. Yüksekova'da ekonomik faaliyetler ise son yıllarda hareketlenmeye başlanmıştır. Bunun öncesinde ise ekonomik etkinlikler genellikle yerel ile sınırlı oluyor. Türkiye ve İran arasındaki gümrük kapılarından bir tanesinin Yüksekova'da bulunması nedeni ile ticaret faaliyetleri de artmıştır. Verimli topraklara sahip olan Yüksekova'da tarım faaliyetleri yeterli olmasa da halk geçimini hayvancılık ile sağlıyor.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde ulaşım alanında ilk ve tek havalimanı Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyübi Havalimanı bulunmaktadır. Aynı zamanda bu havalimanı ilçe merkezine de 5 km uzaklıkta yer alır. Oldukça eski bir yerleşim merkezi olan Yüksekova'da yerleşim tarihi M.Ö. 7000'lere kadar dayanmaktadır. Urartular ile başlayan yaşam 1. Süleyman döneminde Osmanlı hakimiyetinde olmuştur. Bu kentin eski ismi ise Gevar olarak bilinir. Yüksekova 1. Dünya Savaşında Rus işgalinde olmuştur. Yüksekova 1936 yılında ilçe durumuna gelmiştir. Aynı zamanda ilçe merkezinin eski adı da Dize olarak bilinmektedir. Türkiye'nin güneydoğusunun en ucunda bulunan Hakkari'nin Yüksekova ilçesinin geçim kaynağı genellikle hayvancılıktır. Yüksekova'da Sümer ve Hitit Uygarlıkları Mezopotamyasına dair pek çok tarihi yapı yer alır.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Yüksekova aynı zamanda kapalı bir havza konumunda ovanın üzerine kurulmuş bir kenttir. Bu nedenle ilçe genelinde yılın çoğu ayında soğuk kışlar hakimdir. Sert bir karasal iklime sahip olan Yüksekova'da özellikle kış mevsimi çok sert geçmektedir. Bunun yanı sıra kentte sağlık hizmetlerinin gerçekleştirilebilmesi için 130 yatak kapasiteli bir devlet hastanesi bulunmaktadır. Bu hastanede çocuk hastalıklarının yanı sıra kadın doğum ve acil sağlık hizmetleri de bulunur. Özellikle cerrahi kliniklerde alanında uzman doktorlar görev alır. Birinci basamak sağlık hizmetleri kapsamında ilçede 5 ayrı sağlık ocağı bulunuyordu. Yeni sistem ile birlikte bu sağlık ocakları aile sağlığı merkezine dönüştürüldü. Ayrıca 36 yeni aile hekimliği de kurulmuş oldu.

Yüksekova haberleri

DAHA FAZLA #YÜKSEKOVA HABERLERİ

Yüksekova’a ait tüm site haberleri