EKSTRA
MENÜ

Urap

Urap haberleri sayfasında güncel ve son dakika Urap hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 176 Urap haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Urap Haberleri

Üniversite tercih günleri

Üniversite tercih günleri

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) tercih işlemlerini almaya başladı.

4.08.2021Eğitim
Türkiye üniversite sıralamaları 2021: Hangi üniversite kaçıncı sırada

Türkiye üniversite sıralamaları 2021: Hangi üniversite kaçıncı sırada?

Türkiye üniversite sıralamaları geçtiğimiz Ekim ayında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan "URAP Araştırma Laboratuvarı" tarafından açıklandı. Sıralamada, makale sayısı, öğretim üyesi başına düşen makale sayısı, atıf sayısı, öğretim üyesi başına düşen atıf sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı, öğretim üyesi başına düşen toplam bilimsel doküman sayısı, doktora mezun sayısı, doktora öğrenci oranı, öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı olmak üzere farklı kriterler esas alındı. İşte, Türkiye üniversite sıralamaları 2021 hakkında detaylı bilgiler

31.07.2021Gündem
İndeks nedir ve ne demek

İndeks nedir ve ne demek?

İndeks farklı alanlarda kullanılan tanımlardan birisidir. Yaygın kullanımda indeks, kitap, dergi gibi bilgi kaynaklarının içindeki bilgi parçacıklarına ulaşmak için konu başlık, yer adları kişi adları gibi erişim uçlarına ulaşmak için kullanılan ayrıntılı alfabetik listedir. İstatistiki olarak indeks ise bir olayın zaman ve mekan itibariyle oransal değişimini ifade eder.

15.01.2021Gündem
İTÜde Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği bölümü açılıyor

İTÜ'de 'Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği' bölümü açılıyor

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi altında Türkiye’nin ilk yapay "Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği" bölümü kuruluyor.

23.07.2020Teknoloji
Türkiye bilim alanı sıralamasında dünyanın en iyileri arasında

Türkiye bilim alanı sıralamasında dünyanın en iyileri arasında

ODTÜ URAP Araştırma Laboratuvarınca açıklanan açıklanan "61 bilim alanı sıralaması"na, 36 bilim alanındaki çalışmalarıyla 37 üniversite ile giren Türkiye, 100 ülke arasında 18'inci sıraya yerleşti.

18.05.2020Teknoloji
Türk üniversiteleri bilim alanı sıralamasında dünyada 18inci sırada

Türk üniversiteleri bilim alanı sıralamasında dünyada 18'inci sırada

ODTÜ URAP Araştırma Laboratuvarı'nca açıklanan ‘61 bilim alanı sıralaması’nda 100 ülkeden üniversiteler yer alıyor. Geçen yıl 61 alanın 28'inde yer alan Türk üniversiteleri, bu yıl 61 alanın 36'sında yer buldu. Sıralamada 61 alanın 20'sinde Çin, 20'sinde ise ABD üniversiteleri dünya birincisi oldu. 61 alanın 16'sında birinci olan Harvard, dünya liderliğini sürdürürken Çin'den Tsinghua Üniversitesi de 11 alanda birinci oldu.

16.05.2020Eğitim
URAP: Türk üniversitelerinde Hacettepe zirvede

URAP: Türk üniversitelerinde Hacettepe zirvede

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan ‘URAP Araştırma Laboratuvarı’, Türkiye’nin en iyi üniversitesi sıralamasını açıkladı. Türkiye’de lisans mezunu veren 166 üniversitenin akademik performansının sıralandığı listede Hacettepe ülkenin en iyi üniversitesi oldu.

18.10.2019Eğitim
Yalçın Zaim: Her öğrencinin kariyer planı olmalı

Yalçın Zaim: Her öğrencinin kariyer planı olmalı

Atılım Üniversitesi Kurucusu ve Mütevelli Heyet Başkanı Yalçın Zaim, eğitim hayatını İstanbul’da tamamlamasına rağmen Ankara’da eğitim yatırımlarını sürdürüyor. Eğitim dışında 1992’de kurduğu inşaat şirketi de olan Zaim, akademisyenliği tercih edeceklere, “Çalışmak, sabırlı olmak ve fırsatları değerlendirmek gerekir” diyor.

16.09.2018Eğitim
Üniversitelerin karneleri hazırlandı... İlk sıralarda hangi kurumlar var

Üniversitelerin karneleri hazırlandı... İlk sıralarda hangi kurumlar var?

ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP Laboratuvarınca, tercih aşamasındaki üniversite adayları ve veliler için 162 Türk üniversitesinin en iyi bilim alanları ve dünya sıralamalarındaki yerini gösteren rapor hazırlandı. Rapora göre, 11 dünya genel sıralamasının tümünde İstanbul, Hacettepe, Ankara, Gazi üniversiteleri ile ODTÜ olmak üzere beş üniversite yer aldı. Türkiye'den dünya bilim alanı sıralamalarında ilk 100'de yer alan üniversiteler ise İTÜ, Hacettepe, Boğaziçi, ODTÜ, Atılım ve Erciyes oldu.

23.07.2018Eğitim
URAPdan üniversite alan sıralaması

URAP'dan üniversite alan sıralaması

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde çalışmalarını sürdüren ‘URAP Araştırma Laboratuvarı’nın yayınladığı ‘Alanlara Göre En İyi Üniversiteler Sıralaması 2018’de 61 alanın 29’unda Türk üniversiteleri yer aldı. ABD en iyi performansa sahip ülke olurken, Harvard 15 alanda birinci oldu.

13.06.2018Eğitim
Yükseköğretimde standartlar yükseliyor: Akademik Kalite ve Akreditasyon

Yükseköğretimde standartlar yükseliyor: Akademik Kalite ve Akreditasyon

“İstanbul Bilgi Üniversitesi Yükseköğretim Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (YÖÇAM)”, Türkiye’de yükseköğretimin gelişmesi ve standartlarının yükseltilmesi amacıyla “Türkiye’de Akademik Kalite Değerlendirmeleri ve Akreditasyon Çalıştayı”nı düzenledi.

5.04.2018Kampüs
Türk üniversitelerinin 2017 uluslararası karnesi çıkarıldı

Türk üniversitelerinin 2017 uluslararası karnesi çıkarıldı

ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP, 160 Türk üniversitesinin 2017 yılında dünya genel sıralamalarındaki yerini araştırdı. 17 Türk üniversitesinin Webometrics, SCIMago, US News and World Report, QS, THE, Leiden (CWTS), CWUR, RUR, ARWU ve ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP Laboratuvarı’ndan oluşan 10 kuruluşun en az 6'sının listesine girdiği ortaya çıktı. ODTÜ, İstanbul, Hacettepe, Ankara ve Gazi üniversiteleri 10 dünya sıralamasının 10'un da da yer aldı.

3.01.2018Eğitim
17 Türk üniversitesi 2017’de dünya sıralamasına girdi

17 Türk üniversitesi 2017’de dünya sıralamasına girdi

ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP (University Ranking by Academic Performance) tarafından hazırlanan ve Türk üniversitelerinin 2017 dünya genel sıralamalarındaki durumunu gösteren rapora göre, Türkiye'den 17 üniversite, dünya genel sıralaması yapan 10 kurumdan en az 6'sının açıkladığı listeye girme başarısını gösterdi.

3.01.2018Eğitim
Türkiyede zirvedeki üniversiteler açıklandı

Türkiye'de zirvedeki üniversiteler açıklandı

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan "URAP Araştırma Laboratuvarı", Türkiye'nin en iyi üniversitesi sıralamasını açıkladı. Sıralamaya göre, ODTÜ, Türkiye'nin en iyi üniversitesi olurken, Hacettepe, İstanbul Teknik, İstanbul, Bilkent, Ankara, Gebze Teknik, Ege, Gazi, Boğaziçi, Koç, Sabancı, Erciyes, Atatürk ve Yıldız Teknik üniversiteleri izledi.

19.09.2017Eğitim
Ege Üniversitesi ‘araştırma üniversitesi’ olmaya aday

Ege Üniversitesi ‘araştırma üniversitesi’ olmaya aday

Ege Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, Ege Üniversitesi’nin akademik yeterliliğinin yanı sıra sağladığı katma değerle araştırma üniversitesi yeterliliğine sahip olduğunu düşündüklerini belirtti.

1.08.2017Eğitim
20’inci yılını yeni bölüm ve programlarıyla kutluyor

20’inci yılını yeni bölüm ve programlarıyla kutluyor

İlk kurulan vakıf üniversitelerimizden olan Doğuş Üniversitesi; İstanbul’un Anadolu yakasında eğitim öğretim hizmeti sunuyor. Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden biri olan Doğuş, 20’inci yılını yeni bölüm ve programlarıyla kutluyor.

17.07.2017Advertorial
Üniversite adayları için ‘sıralama raporu’

Üniversite adayları için ‘sıralama raporu’

ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP Laboratuvarınca, tercih aşamasındaki üniversite adayları ve veliler içi hazırlanan ve 159 Türk üniversitesinin, 2017 en iyi bilim alanları ile dünya sıralamalarındaki yerini gösteren raporu erişime sunuldu.

17.07.2017Eğitim
İTÜ Rektörü en çok kazandıracak 10 mesleği açıkladı

İTÜ Rektörü en çok kazandıracak 10 mesleği açıkladı

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, geleceğin mesleklerinin toplumsal dönüşümü gerçekleştireceğini belirtti. Rektör Karaca, "Dijital dönüşümle birlikte günümüzde bildiğimiz birçok meslek miadını dolduracak. Onların yerine, Robot Mühendisliği, 3D Yazıcı Mühendisliği, Giyilebilir Teknoloji Tasarımcılığı gibi meslekler hayatımıza yön verecek" dedi.

18.05.2017Eğitim
2 Türk üniversitesi zirvede

2 Türk üniversitesi zirvede

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesindeki University Ranking By Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarınca yapılan ve dünya genelindeki üniversitelerin bilim alanları başarısını gösteren sıralamada, 2 Türk üniversitesi dünyanın ilk 100 üniversitesi arasına girme başarısını gösterdi. Listede, mimarlık alanında İTÜ dünya 97'ncisi ve ODTÜ de dünya 100'üncüsü olarak tüm alanlar içinde en iyi dereceyi elde eden Türk üniversiteleri oldu.

16.05.2017Eğitim
Zirvedeki Türk üniversiteleri açıklandı

Zirvedeki Türk üniversiteleri açıklandı

ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP Laboratuvarı, üniversite adaylarına ve velilere yardımcı olmak amacıyla geçen yıl yayımlanan 10 farklı "dünyanın en iyi üniversiteleri" sıralamasında 159 Türk üniversitesinin yerini gösteren bir rapor hazırladı. Buna göre, dünya sıralamalarında  en üst sıralarda Boğaziçi, ODTÜ ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) yer aldı.

30.03.2017Eğitim
Atılım Üniversitesi’nin kurucusu Zaim: Kaliteli üniversite için 100 milyon dolar yatırım yapmalı

Atılım Üniversitesi’nin kurucusu Zaim: Kaliteli üniversite için 100 milyon dolar yatırım yapmalı

Yalçın Zaim, Kadıköy Yeldeğirmeni İlkokulu’nun ardından ortaokul ve liseyi Saint Joseph Lisesi’nde, lisans ve yüksek lisans öğrenimimi İstanbul Teknik Üniversitesinde tamamladı. Maden Teknik ve Arama Genel Müdürlüğü Kiska’da çalıştı. 15 km uzunluğunda ve Türkiye’de ilk defa yumuşak zeminde açılan Kınık Tüneli, Konya İçme Suyu Arıtma Tesisi, Dicle Barajı, Erzincan Barajı gibi projeleri yürüttü. Şu anda Atılım Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve Atılım Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı yapıyor.

20.03.2017Eğitim
Yaşar Üniversitesi’ne  AB’DEN DESTEK

Yaşar Üniversitesi’ne AB’DEN DESTEK

Yaşar Üniversitesi akademisyenleri, Google, Facebook gibi dijital girişimcilik örneklerinin Türkiye ve Avrupa’da ad ortaya çıkması amacıyla üç ülkeden ortaklarıyla birlikte proje hazırladı. Proje AB’den 375 bin euro destek alacak.

18.11.2016Dünya
Üniversitelerin ‘en iyi’ alanları açıklandı

Üniversitelerin ‘en iyi’ alanları açıklandı

Türk üniversiteleri, ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarı'nca açıklanan "en iyi 41 alan sıralaması"nın 18'inde yer alma başarısını gösterdi.

9.09.2016Eğitim
55’er bin TL maaş alan akademisyenlere icra takibi

55’er bin TL maaş alan akademisyenlere icra takibi

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, 3 öğretim üyesine aylık 55’er bin lira formasyon maaşının geri alınması için gerekirse icra takibi çıkaracaklarını söyledi.

10.08.2016Gündem
Vakıf üniversitesine Avrupa’dan prestijli üyelik

Vakıf üniversitesine Avrupa’dan prestijli üyelik

İzmir’de bulunan bir vakıf üniversitesi, 47 ülkeden 850 üniversitenin bulunduğu Avrupa Üniversiteler Birliği’ne (EUA) üye oldu.

28.07.2016Eğitim
Yaşardan darbe tepkisi

Yaşar'dan darbe tepkisi

İZMİR'deki Yaşar Üniversitesi'nin üst yönetimi, düzenlenen basın toplantısında, 15 Temmuz darbe girişimini kınadı. Rektör Prof. Dr. M. Cemali Dinçer, üniversite tercihinde bulunacak öğrencileri de gelecekleri adına ülke olarak yaşanan bu zor günlerde umutlu olmaya ve iyimser düşünmeye davet etti. Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı da 15 Temmuz 2016 gecesi anayasal düzene, demokrasiye ve milletin iradesine karşı düzenlenen darbe girişimini şiddetle ve nefretle kınadığını belirtti.

22.07.2016Ege

Yazar Sonuçları

İYİ Parti millet ittifakında mı kalacak, üçüncü ittifak mı kuracak?

2023 seçimlerine dönük çeşitli senaryolar tartışılıyor. Bunun başında da ittifaklar geliyor.

16.03.2021

Boğaziçi için tehlike çanları çalıyor

Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör ataması üzerine sert bir tartışma ortamına girdik. Bir yanda kutuplaşma, diğer tarafta eylemler nedeniyle asıl tartışmamız gerekeni tartışamıyoruz. Oysa yüzde 1’lik, yüzde 2’lik dilimlerde Türkiye’nin en parlak öğrencilerini alan Boğaziçi Üniversitesi bir süredir ciddi bir gerileme içinde. Boğaziçi’ne gönül veren öğretim üyelerinin üzerinde kafa yorması gereken bir tablo duruyor önümüzde.

10.02.2021

İzmir’in aklı takıldı

SON zamanlarda İzmir ve Ege Bölgesi’nde özellikle üniversiteli ve liseli gençlerin bilimsel çalışmalardaki başarılarına dair haberler görüyoruz. Yeni buluşlara imza atan bu gençler gelecek için umutlarımızı artırıyor.

18.08.2020

‘Kaliteli üniversite için 100 milyon dolar yatırım yapmalı’

YALÇIN Zaim, Atılım Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve Atılım Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı Yalçın Zaim, MEB Müsteşarı amcası Kemal Zaim’in, Türkiye’nin ilk orman fakültesi kurucusu büyük dedesi Hoca Ali Rıza Efendi’nin, öğretmen olan ve kendisinde büyük emeği olan büyükannesinin etkisi ile eğitim yatırımları yaptı. 1997’de Atılım Üniversitesi’ni kurdu. Üniversitesinde bin kişi çalışıyor. Yalçın Zaim ile yükseköğretim ve eğitimi konuştuk:

18.03.2017