YÖK’ten uluslararası bilim insanlarına davet

Güncelleme Tarihi:

YÖK’ten uluslararası bilim insanlarına davet
Oluşturulma Tarihi: Nisan 19, 2023 12:16

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) doktora öğrencileri ve araştırmacıların uluslararası standartlarda araştırma yapmalarına imkân sağlamak amacıyla başlattığı projelere yenisini ekledi. Uluslararası Bilim İnsanları Destek Projesi ile dünyanın seçkin üniversitelerinden araştırmacılar Türkiye’ye davet edilecek.

Haberin Devamı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, YÖK Uluslararası Bilim İnsanları Destek Projesi’yle yurt dışından dünyanın önde gelen üniversitelerinde Osmanlı Tarihi, Genel Türk Tarihi, Türkoloji, Türk Dili ve Edebiyatı veya Türk Kültürü alanlarında doktora tez aşamasına gelmiş ya da son iki yıl içerisinde doktora tez çalışmasını tamamlamış yabancı uyruklu bilim insanlarının araştırmalarını derinleştirmek üzere Türkiye’ye davet edileceğini duyurdu. Özvar, “Bu program, bir taraftan Türkiye ile ilgili çalışan yabancı araştırmacıların, çalışmaları esnasında birincil kaynaklardan yararlanmalarını, diğer taraftan da üniversitelerimizdeki akademisyenlerimizle daha fazla etkileşim halinde olmalarını sağlayarak uluslararasılaşmamıza önemli katkılar sunacak” dedi.

Haberin Devamı

ARAŞTIRMACILARA 20 BİN TL DESTEK
Uluslararası Bilim İnsanları Destek Projesi’ne göre yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının Osmanlı Tarihi, Genel Türk Tarihi, Türkoloji, Türk Dili ve Edebiyatı veya Türk Kültürü alanlarında doktora eğitiminin tez aşamasında olan 5 yabancı uyruklu öğrenci ile yine aynı alanlarda doktorasını son 2 yıl içinde tamamlamış 10 yabancı uyruklu araştırmacıya Türkiye’deki üniversitelerde araştırma yapma imkânı tanınacak. Projeyle University Ranking by Academic Performance (URAP), Times Higher Education (THE), Academic Ranking of World Universities (Shanghai) ve World University Rankings (QS) tarafından yapılan dünya üniversite sıralamalarında son 3 yıl içerisinde ilk 700’e giren üniversitelerde, doktora eğitiminin tez aşamasında olan yabancı uyruklu öğrenci veya doktora sonrası araştırmacının Türkiye’ye getirilmesi hedefleniyor. Bu şartları taşıyan adayların projeye başvurabilmeleri için YÖK’ün belirlediği Ankara, Boğaziçi, Ege, Hacettepe, İstanbul, Marmara ve Orta Doğu Teknik Üniversitelerinden bir veya iki yarıyıl için çalışma yapmak üzere kabul almış olması gerekiyor. Projeden yararlanacak yabancı araştırmacılara aylık 20 bin TL destek verilecek. Başvuru ve değerlendirme süreçlerine ilişkin detaylar daha sonra YÖK tarafından duyurulacak.

Haberin Devamı

BAKMADAN GEÇME!