EKSTRA
MENÜ

Türk Eczacıları Birliği

Türk Eczacıları Birliği ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Türk Eczacıları Birliği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 590 Türk Eczacıları Birliği haberi bulunmuştur.

Türk Eczacıları Birliği Haberleri

Türk Eczacıları Birliğine 18 milyon liralık ceza

Türk Eczacıları Birliği'ne 18 milyon liralık ceza

Rekabet Kurumu, Türk Eczacıları Birliği ile ilgili yürüttüğü soruşturmayı tamamladı. Kurum açıklamasına göre, Türk Eczacıları Birliği’ne 18 milyon 62 bin 307 TL para cezası verildi. Söz konusu cezanın verilmesine neden ise, birliğin yurtdışı ilaç temini pazarında hâkim durumun hukuka aykırı kullanılması gerekçesi oluşturdu. Kurum kararına karşı idare mahkemesine itiraz yolu açık.

24.07.2017Ekonomi
Eczacıların rekabet soruşturması tamamlandı

Eczacıların rekabet soruşturması tamamlandı

Rekabet Kurulunun, Türk Eczacıları Birliği ile 9 eczacı odası hakkında yürüttüğü soruşturma sonuçlandı.

21.07.2017Gündem
Kanserle mücadelede umut veren gelişmeler...

Kanserle mücadelede umut veren gelişmeler...

Ülkenin sağlık cephesinden sevindirici haberler var: Acıbadem Hücre Laboratuvarı’nın yöneticisi Prof. Dr. Ercüment Ovalı, kanserle mücadelede en başarılı yöntemlerden biri kabul edilen ‘immünoterapi’nin bir çeşidi olan ‘car-t hücre tedavisi’ni yakında Türkiye’de uygulamaya başlayacaklarını duyurdu. Projenin ayrıntılarını Ovalı’ya sorduk. Geçen hafta okuduğumuz ‘Küba’nın kanser aşısı artık Türkiye’de’ haberini, aşının ülkemize gelmesine öncülük eden isimlerden, Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Necdet Üskent’le konuştuk. Dünyadaki kanser çalışmalarıyla ilgili gelişmeleri New York Üniversitesi’nde Mikrobiyoloji ve İmmünoloji alanında doktora yapan Cihan Taştan anlattı.

15.07.2017Hürriyet Pazar
O ilaçlar için toplama kararı

O ilaçlar için toplama kararı!

Asya-Avrupa arasındaki üretim savaşları ilaca da sıçradı. Avrupa İlaç Ajansı, jenerik ilaç pazarının üssü Hindistan’ın onaylarını geçersiz saydı. Binlerce ilaç için toplama kararı alındı. Karar, Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor.

29.03.2017Ekonomi
Bulun şu fırsatçıları

Bulun şu fırsatçıları!

Sağlık Bakanlığı’nın Euro kurunda yaptığı düzenlemenin 20 Şubat’tan itibaren ilaç fiyatlarına yüzde 11 zam getirecek olması, hasta ve eczaneleri ilaçsız bıraktı. Türk Eczacıları Birliği ve İstanbul Eczacı Odası, Sağlık Bakanlığı’na, “İlaçları piyasaya sürmeyerek hastalarımızı mağdur eden fırsatçıları ‘İlaç Takip Sistemi’ ile tespit edip bulun” çağrısını yaptı. Bakanlık ise tespit edilenlere cezai işlem uygulanacağını söyledi.

20.01.2017Ekonomi
Piyasaya ilaç sürümü durma noktasına geldi

'Piyasaya ilaç sürümü durma noktasına geldi'

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, piyasaya ilaç sürümünün durma noktasına geldiğini hastaların ilaçsız kaldığını ve mağduriyetin had safhada olduğunu söyledi. Çolak, bunun ilaç fiyatlarını belirleyen avro kurunun 1.5 ay sonra yürürlüğe girecek olmasına karşın üretici firmaların ilaçları ellerinde tutarak piyasaya vermediğini bazı ticari depoların da ellerinde olmasına rağmen eczanelere ilaç göndermediğini iddia etti.

20.01.2017Ekonomi
2 bin liraya kiralık diploma

2 bin liraya kiralık diploma!

SAĞLIK Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) başkasının adına işletilen ya da kiralık diploma ile açıldığı tespit edilen eczanelere yönelik denetimleri değerlendiren Türk Eczacıları Birliği (TEB) Merkez Heyeti Üyesi Kerem Zabun, sadece Antalya’da muvazaalı olarak açılmak istenen 40-45 eczaneye olumsuz rapor verdiklerini söyledi.

10.12.2016Ekonomi
Kiralık diplomalı eczanelere ceza yağdı

Kiralık diplomalı eczanelere ceza yağdı

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Başkanı Hakkı Gürsöz, başkasının adına işletilen ya da kiralık diploma ile açıldığı tespit edilen Türkiye genelindeki yüzden fazla eczaneye kapatma cezası verildiğini bildirdi. Gürsöz, eczanelerde eczacıların dışında üçüncü şahıslar tarafından işletildiği görülürse ya da şüphelenilirse ihbar edilmesi çağrısında bulundu.

8.12.2016Ekonomi
Benmayor’a en iyi yazar ödülü

Benmayor’a en iyi yazar ödülü

TÜRK Eczacıları Birliği (TEB) tarafından 2 yılda bir düzenli olarak verilen ‘TEB Basın Ödülleri’  kazananları belli oldu.

7.12.2016Ekonomi
Rekabet Kurulundan Türk Eczacıları Birliğine 18 milyon liralık ceza

Rekabet Kurulundan Türk Eczacıları Birliği'ne 18 milyon liralık ceza

Rekabet Kurulunca, rekabeti ihlal ettiği gerekçesiyle Türk Eczacıları Birliği İktisadi İşletmesine 18 milyon lira idari para cezası verildi.

7.12.2016Ekonomi
Rekabet Kurulunda sözlü savunma toplantısı

Rekabet Kurulunda sözlü savunma toplantısı

Rekabet Kurulunca, Türk Eczacıları Birliği ve Türk Eczacıları Birliği İktisadi İşletmesinin rekabeti ihlal ettiği gerekçesiyle yürütülen soruşturma kapsamında sözlü savunma toplantısı yapıldı.

22.11.2016Ekonomi
Sanal ilaç almayın

Sanal ilaç almayın

Türk Eczacıları Birliği’nin (TEB) internet üzerinden ilaç satışına yönelik kurduğu ihbar hattına vatandaşlardan 570 şikayet geldiği bildirildi.

14.10.2016Gündem
SGK, yurt dışından getirtilen bazı ilaçlar ödeme listesine aldı

SGK, yurt dışından getirtilen bazı ilaçlar ödeme listesine aldı

SOSYAL Güvenlik Kurumu (SGK) Genel Sağlık Sigortası (GSS) Sağlık Uygulama Tebliği'nde değişiklikler bugün itibariyle Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. SGK'dan yapılan açıklamada, değişikliklerle SGK'dan hizmet alan vatandaşların daha kaliteli, ulaşılabilir ve hızlı hizmet almalarının sağlandığı vurgulandı. Ödeme listesinde olmayan ve yurt dışından getirtilen bazı ilaçların da bu tebliğle birlikte ödeme listesine alındığı belirtildi.

7.10.2016Ekonomi
Kiralık diploma ile eczane açmaya yeni önlemler geliyor

Kiralık diploma ile eczane açmaya yeni önlemler geliyor

Eczacılıkta kiralık diploma ile eczane açmaya sınırlama geliyor. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz: Mevcut mevzuatta sadece muvazaaya karışan eczacıya bir ceza öngörülüyor ama yaptırana bir ceza yok. Diyelim eczacı ceza aldı gitti ama o muvazaaya karışan sermaye sahibi başkasını bulup bu işi yine yapabilir, bunun önüne geçecek bir yasal düzenlemeye ihtiyacımız var. dedi.

9.09.2016Sağlık
Üniversite hastanesindeki saldırıda öldürülen eczacı toprağa verildi

Üniversite hastanesindeki saldırıda öldürülen eczacı toprağa verildi

Ankara Üniversitesi Cebeci Hastanesi'ndeki silahlı kavgada hayatını kaybedenlerden İlknur Yüce'nin cenazesi toprağa verildi

25.06.2016Gündem
Eczanelerde yeni dönem: İkinci eczacı zorunluluğu geliyor

Eczanelerde yeni dönem: İkinci eczacı zorunluluğu geliyor

Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun'da yapılan düzenlemeyle, reçete ve cirosuna göre belirlenen bazı eczanelerin ikinci eczacı çalıştırması zorunluluğu getirilmesini değerlendiren Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, uygulamanın hizmet kalitesini artıracağını söyledi.

16.06.2016Gündem
Akıllı eczane dönemi

Akıllı eczane dönemi

TÜRK Eczacıları Birliği (TEB), eczacıların hasta takibi yapabileceği ve hastanın güvenliğinden sorumlu olacakları ‘Smart (Akıllı) Eczane’ projesini hayata geçirdi. Eczacı verdiği ilaçla hastanın ne yeyip ne içeceğini söyleyebilecek.

2.05.2016Ekonomi
Eczaneler için büyük soruşturma

Eczaneler için büyük soruşturma

Rekabet Kurulu, Türk Eczacılar Birliği ile 7 eczacı odası hakkında reçetelerin tek elden dağıtımı iddiasıyla soruşturma açtı.    

21.04.2016Ekonomi
Eczacı kazandı

Eczacı kazandı

Türk Eczacıları birliği (TEB) ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) arasındaki ilaç alım protokolü görüşmeleri sona erdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun çözdüğü krizde eczacıların istekleri büyük ölçüde kabul edildi.

1.04.2016Ekonomi
Anlaşma tamam: İlaç krizi çözüldü

Anlaşma tamam: İlaç krizi çözüldü

İlaçta protokol krizi çözüldü. Çalışma Bakanlığı ile Türk Eczacılar Birliği anlaşmaya vardı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, ilaçta protokol krizine ilişkin açıklama yaptı. Soylu, Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türk Eczacıları Birliği (TEB) arasında yürütülen ilaç alım protokolü görüşmelerinde, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun girişimiyle mutabakata varıldığını açıkladı.

31.03.2016Sağlık
Bakan Müezzinoğlu: Bu akşam ya da en geç yarın sabah protokol imzalanır

Bakan Müezzinoğlu: Bu akşam ya da en geç yarın sabah protokol imzalanır 

Sağlık Bakanlığı ile eczacılar arasında yaşanan 'protokol krizi' ile ilgili önemli bir açıklama geldi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu "Arada çok önemli bir anlaşmazlık kalmadığını düşünüyorum" diyerek, protokolün bu akşam veya yarın sabah imzalanabileceğini söyledi.

31.03.2016Ekonomi
Eczacılarda ‘fesih’ hazırlığında, işler daha da kötüye gidebilir

Eczacılarda ‘fesih’ hazırlığında, işler daha da kötüye gidebilir

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Başkanı Erdoğan Çolak, bugün sona erecek olan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile aralarındaki ilaç protokolünün, eczacıların taleplerinin kabul edilmemesi halinde feshedileceğini ve bunun noter kanalıyla SGK’ya bildirileceğini açıkladı.

30.03.2016Ekonomi
1 Nisanda ilaç şakası olmaz

1 Nisan'da 'ilaç' şakası olmaz

SOSYAL Sigortalar Kurumu (SGK) ile Türk Eczacıları Birliği (TEB) arasında imzalanan geçici protokolün süresi dolarken, tarafların en geç yarına kadar soruna çözüm bulmak zorunda.

29.03.2016Ekonomi
Eczacılar Suriyeli mültecilere ilaç vermeyecek

Eczacılar Suriyeli mültecilere ilaç vermeyecek

Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Arman Üney, AFAD ile protokol imzalanmadığı ve 6 aydır eczacılara ödeme yapılmadığı için 31 Marta kadar somut adım atılmadığı taktirde Suriyeli mültecilere ilaç verilmeyeceğini açıkladı.

22.03.2016Sağlık
TEB sahte ilaçlara karşı ihbar hattı başlattı

TEB sahte ilaçlara karşı ihbar hattı başlattı

Zayıflama, cinsel gücü artıran ve kanser ilaçların satıldığı internette ilaçların büyük bir kısmının sahte olması eczacıları harekete geçirdi. Türk Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, "Her 10 ilaçtan 8'inin sahte olması çok vahim bir durumdur." dedi ve sahte ilaç satışını önlemek için ihbar hattı kurulduğunu açıkladı.

3.03.2016Sağlık
TEB’den emniyete eczane saldırısı sitemi: Eczanelere acil butonu şart

TEB’den emniyete eczane saldırısı sitemi: Eczanelere acil butonu şart

İstanbul Sultangazi’de yüzleri maskeli üç kişinin, pompalı tüfeklerle gece nöbetçi olan eczaneyi basması, Türk Eczacıları Birliği’nde bardağı taşıran son damla oldu.

2.03.2016Ekonomi
Tanınmış  ilaç sanayi duayeni M. Adil Karaağaç toprağa verildi

Tanınmış ilaç sanayi duayeni M. Adil Karaağaç toprağa verildi

Cumhuriyet’le yaşıt ve Cumhuriyetin yetiştirdiği ilk İlaç Sanayii duayenleri içinde hayatta kalan son Eczacı ve Sanayici M.Adil Karaağaç’ın cenazesi, büyük bir seven ve sayan kitlesinin katılımı ile bugün Teşvikiye Cami'ninde kaldırılarak Zincirlikuyu Kabristanında toprağa verildi.   

29.02.2016Ekonomi
Sahte ilaca hapis

Sahte ilaca hapis

Son günlerde internet üzerinden satışları artan ve ölümcül olaylarla sonuçlanan sahte ilaca ağır yaptırımlar geliyor. Bu ilaçları satanlara hapis cezası öngörülürken, sahte ilacın mağduruna da tazminat hakkı tanınacak.

13.02.2016Ekonomi
Sağlık Bakanlığı bütçesi açıklandı: 19 milyara İYİLEŞTİK

Sağlık Bakanlığı bütçesi açıklandı: 19 milyara İYİLEŞTİK

Türkiye’de 2015 yılında 2 milyon 46 bin kutu ilaç kullanılırken, bu ilaçlar için 19 milyar 349 milyon lira para harcandı. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Bu veriler güçlü bir sağlık tüketicisi olduğumuzu gösteriyor. Türkiye’nin yeni döneminde ilacı üretebilen bir ülke olması gerekiyor” dedi. Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Sekreteri Arman Üney de eczacıların her geçen gün sayıları artan Suriyeli mültecilere ilaç sağlamada sıkıntı yaşamaya başladıklarını belirterek, “Bu konu bir kurala bağlanmadı. AFAD ile protokol yapılması şart” dedi.

10.02.2016Ekonomi
O ilçelerdeki eczaneler yıkımın eşiğinde

'O ilçelerdeki eczaneler yıkımın eşiğinde'

Geçtiğimiz 3 Şubat'ta  Ankara’da gerçekleştirilen Türk Eczacıları Birliği 40. Dönem Birinci Başkanlar Danışma Kurulu toplantısında Sur, Şırnak, Cizre, Silopi, Nusaybin, Dargeçit ve Derik’deki eczanelerin durumu ele alındı. Kurul toplantısı sonucunda, çatışma ortamının sağlıklı yaşam hakkını ihlal ettiği ve eczaneler üzerinde yıkıcı tahribat yarattığı değerlendirmesi yapıldı.

10.02.2016Ekonomi
Eczacılar kendi önlemini aldı, kepenk arkasından ilaç satıyorlar

Eczacılar kendi önlemini aldı, kepenk arkasından ilaç satıyorlar

İstanbul Maltepe’de gecenin bir yarısı kepenk arkasından ilaç satan eczane dikkat çekti. Soygun olaylarına karşı önlem alan bazı eczacılar kendi güvenlik önlemlerini kepenk arkasından ilaç satarak sağlıyor.

23.01.2016Ekonomi
Türk Eczacıları Birliği: Kanser hastaları ilaçlarını alamıyor

Türk Eczacıları Birliği: Kanser hastaları ilaçlarını alamıyor

1 Temmuz'da yürürlüğe giren bir uygulama ile kanser tedavisinde kullanılan 267 kalem onkoloji ilacı kamu hastanelerinden hastalara verilmeye başladı. Hastalar ilaçlarını böylece eczaneden değil direk hastaneden almaya başladı. Uygulamaya o günlerde eczacılardan tepki gelmişti.

6.01.2016Sağlık
Güvende değiliz bize acil buton

Güvende değiliz bize acil buton!

Türk Eczacıları Birliği (TEB), eczanelerde yaşanan şiddet olaylarının artması nedeniyle eczacıların can güvenliğinin tehlikede olduğunu açıkladı.

31.12.2015Gündem
Eczacılardan reçetesiz antibiyotik yasağına tepki

Eczacılardan reçetesiz antibiyotik yasağına tepki

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, ülke gerçeklerine aykırı bir şekilde hayata geçirildiğini savunduğu 'eczanelerden reçetesiz antibiyotik verilmemesi' uygulamasının eczacıyı ve hastayı mağdur ettiğini söyledi.

25.12.2015Gündem