EKSTRA
MENÜ

Eczacı

Eczacı haberleri sayfasında güncel ve son dakika Eczacı hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 5.286 Eczacı haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Eczacı Haberleri

İnsan, karakter ve irade -2

İnsan, karakter ve irade -2  

Bilgiye ulaşmanın her geçen gün biraz daha kolaylaştığı çağımızda insanlar arasındaki farkın bilgileri ile iradeleri arasındaki bağlantıdan kaynaklandığını söyleyebiliriz. Çünkü sınırsız bilgi ve iletişim olanakları bireyi çıkmaza sürükler, birey doğru olanı seçmek konusunda da çoğu zaman kişilerin yahut grupların etkisi altında kalır.     

19.07.2021Eğitim
Tedavi için geldiği üniversiteden birincilikle mezun oldu

Tedavi için geldiği üniversiteden birincilikle mezun oldu

Kıkırdak ve kemik problemleri nedeniyle çocukluğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinin koridorlarında geçen Fatma Canan Çankaya, hayalini gerçekleştirerek aynı üniversitenin Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünü birincilikle tamamladı.

18.07.2021Eğitim
Son dakika... Ekonomik düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMMde kabul edildi

Son dakika... Ekonomik düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMM'de kabul edildi

Ekonomik düzenlemelerin de içinde olduğu torba kanun teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. 2021'de de istihdamı desteklemek için iş gücü maliyetlerini azaltmak üzere, sektör ayırımı yapılmaksızın, finansmanı İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak şekilde, işverenlere, ödeyecekleri sigorta priminden mahsup edilerek günlük 2,50 lira, aylık 75 lira asgari ücret desteği sağlanacak.

18.07.2021Ekonomi
Ek gözaltı süreleri 1 yıl uzatılıyor

Ek gözaltı süreleri 1 yıl uzatılıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda görüşmeleri süren, torba teklifin 11’inci Maddesinde değişikliğe gidildi. Terörle mücadelenin etkin bir şekilde sürdürülmesi amacıyla gözaltı süreleri, 31 Temmuz 2021 tarihinden itibaren 1 yıl uzatılıyor.

17.07.2021Gündem
Diyarbakır Eczacı Odası Başkanı Mahmut Serte yumruklu saldırı

Diyarbakır Eczacı Odası Başkanı Mahmut Sert'e yumruklu saldırı

Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi'nde kamu eczacısı olarak çalışan Diyarbakır Eczacı Odası Başkanı Mahmut Sert, görevi başındayken hemşire Ahmet Başcan'ın yumruklu saldırısına uğradı. Mahmut Sert, Ahmet Başcan hakkında suç duyurusunda bulundu.

17.07.2021Gündem
Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifinin ilk 6 maddesi kabul edildi

Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifinin ilk 6 maddesi kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda, ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin ilk 6 maddesi kabul edildi.

16.07.2021Ekonomi
Son dakika haberi: Ekonomiye ilişkin teklif TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi

Son dakika haberi: Ekonomiye ilişkin teklif TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi

AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan, ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

13.07.2021Ekonomi
Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMMde

Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMM'de

AK Parti milletvekilleri, ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifini, TBMM Başkanlığı'na sundu.

9.07.2021Ekonomi
Merve yüzde 100 burslu okuyacak

Merve yüzde 100 burslu okuyacak

Türkiye’nin “Köyümdeki kızların kaderini değiştireceğim” sözleriyle tanıdığı Merve Akpınar, lise eğitimin Semra & Enver Yücel Vakfı tarafında yüzde 100 burslu okuyacak. Ayrıca vakıf Merve’ye spor bursu da sağlayacak.

8.07.2021Eğitim
İstanbulda işgaliye bedeli tartışması

İstanbul'da 'işgaliye bedeli' tartışması

İstanbul Ataşehir'de yolların neredeyse tamamı ücretli otoparka dönüştürülmüş durumda. Sarı yelekli otoparkçılar Ataşehir Belediyesi adına çalıştıklarını söylüyor. Belediye de "işgaliye bedeli" olarak bu paranın alındığını doğruluyor. Peki yasal mı?

5.07.2021Ekonomi
Adana lise taban puanları 2021 Adana  Anadolu, İmam Hatip, Fen Lisesi LGS yüzdelik dilimleri ve taban puanları bilgileri

Adana lise taban puanları 2021! Adana Anadolu, İmam Hatip, Fen Lisesi LGS yüzdelik dilimleri ve taban puanları bilgileri

LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih yapacak öğrenciler, Adana lise taban puanları ve yüzdelik dilimlerini araştırıyor. Adana lise taban puanları ve yüzdelik dilimleri, lise eğitimine devam etmek isteyen adayların, tercih döneminde yardımcısı olacak. Peki Adana' da sınavla öğrenci kabul eden okulların taban puanlarını ve yüzdelik dilimleri nedir? İşte 2021 yılına ait Adana Anadolu, İmam Hatip, Fen Lisesi LGS yüzdelik dilimleri ve taban puanları bilgisi

30.06.2021Eğitim
Virüse yakalananlar da aşı olsun

Virüse yakalananlar da aşı olsun

Paul Ehrlich Enstitüsü Başkanı Klaus Cichutek, sadece vücuttaki antikorlara bakılarak yapılan değerlendirmelerin yanlış sonuçlar doğurabileceğine dikkati çekerek, koronavirüse yakalanıp atlatmış kişilerin de aşı olabileceğini söyledi.

27.06.2021Avrupa
Güneş Yanığına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer İşte, Yüzdeki Güneş Yanıklarına Evde Doğal Çözüm

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? İşte, Yüzdeki Güneş Yanıklarına Evde Doğal Çözüm

Yaz aylarıyla birlikte fazla güneşe maruz kalan ve hassas bir cilt yapısına sahip olan kişiler, güneş yanıkları nedeniyle yaşadıkları kaşıntı, kızarıklık, hatta su toplama gibi şikayetlerin çözümünü arıyor. Güneş yanıklarında ilk müdahale çok önemli olduğunu belirten Öğr. Üyesi Gaye Hafez, güneş yanıklarına nelerin iyi geldiğini anlattı. İşte, yüzdeki ve vücuttaki güneş yanıkları için evde doğal çözüm önerileri...

E-reçete geliyor

E-reçete geliyor

Almanya’da eczanelerden ilaç almak için doktor ve sağlık kuruluşları tarafından verilen reçetelerin gelecek yıldan itibaren mobil uygulama yoluyla dijital olarak hazırlanacağı duyuruldu.

23.06.2021Avrupa
Bakan Soylu: Ne kadar terör yuvası varsa TSK ile birlikte üzerlerine çöküyoruz

Bakan Soylu: Ne kadar terör yuvası varsa TSK ile birlikte üzerlerine çöküyoruz

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, terör örgütü PKK'nın 40 yıldır yürüttüğü projeyi çökerttiklerini belirterek, "Onların başarılı olmamalarını sağladık. Sınır ötesinde ne kadar terör yuvası varsa TSK ile birlikte üzerlerine çöküyoruz" dedi.

20.06.2021Gündem
Puduhepa ve kız kardeşleri 3 milyon çocuğa ulaştı

Puduhepa ve kız kardeşleri 3 milyon çocuğa ulaştı

Girişimci bir anne olan Renan Tan Tavukçuoğlu tarafından hayata geçirilen “Puduhepa ve kızkardeşleri” projesine geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin başarılı kadın figürlerinden botanist ve eczacı Asuman Baytop’un da bez bebeği eklendi. 2018 yılından Puduhepa ile başlayan projeye her yıl Anadolu topraklarında önemli bir kadın figür seçilerek ve bir tema belirlenerek yeni bir bez bebek yapılıyor. Projenin amacı ise 6-10 yaş arasındaki kız çocuklarına yaşam becerilerini kazandırmak. Bu amaçla yola çıkan proje 4 yılda 4 bebek ve birçok sosyal sorumluluk faaliyetiyle 3 milyon çocuğa ulaştı.

14.06.2021Eğitim
Güneşle dost olun

Güneşle dost olun

COVID-19 vakalarında gözlenen düşüş ve kısıtlamaların gevşetilmesiyle kendimizi pırıl pırıl parlayan güneşin altına atmak için sabırsızlanıyoruz. Ama dışarıda gezerken, bronzlaşırken, cildimiz güneşten zarar gördüyse mutlaka yapmamız gerekenler var. Bu hafta ‘güneşle dostluğumuzu pekiştirecek ipuçları’nı yazdım.

ABDde aşı skandalına imza atmıştı... Cezası belli oldu

ABD'de aşı skandalına imza atmıştı... Cezası belli oldu!

Geçtiğimiz ocak ayında Wisconsin eyaletinde Kovid-19 aşılarına sabotaj düzenleyen ve yüzlerce doz aşının zarar görmesine sebep olan eczacı Steven R. Brandenburg suçunu itiraf ederek akılalmaz açıklamalara imza atmıştı. Brandenburg'un cezası belli oldu: Yıllarca hapis yatacak!

9.06.2021Dünya
Maltepede iş yerlerini su bastı

Maltepe'de iş yerlerini su bastı!

Maltepe'de yoğun yağmur sonrası iş yerlerini su bastı. Eczacı Filiz Aykut Ersoy, "Yoğun yağış sonrası dükkanımızı kepenk ve kapıları kapatmış olmamıza rağmen su bastı. Burası 10 santimetre kadar su doldu" dedi.

31.05.2021Gündem
‘Bisiklet üzerinde kendimle baş başayım, özgürüm. Yokuşuyla, inişiyle tamamen kendi seçtiğim yoldayım’

‘Bisiklet üzerinde kendimle baş başayım, özgürüm. Yokuşuyla, inişiyle tamamen kendi seçtiğim yoldayım’

Ümit Yavuz bisiklet kullanmayı insanın kendiyle baş başa kaldığı kaliteli bir zaman olarak görüyor, Aylin Asil Atasoy bisiklete her bindiğinde çocukluğunda, mahalle arasında sürerken duyduğu o mutluluğu yaşıyor. Barış Asa’ysa “O rüzgârı ve doğanın kokusunu hissetmek, virajlı yollarda seyir almak inanılmaz keyif veriyor” diyor. İki teker üzerinde dünyayı gezen de var, lösemili çocuklara hediye taşıyan da... Bisikleti hayatının bir parçası haline getirmiş yedi kişi anlatıyor...

30.05.2021Hürriyet Pazar
MEB yönlendirdi 13 ilde harekete geçildi

MEB yönlendirdi! 13 ilde harekete geçildi

T.C. Millî Eğitim Bakanlığı, TOÇEV, Türkiye Diyabet Vakfı ve AstraZeneca Türkiye iş birliğiyle hayata geçirilen “Hey Genç! Harekete Geç!” Projesi, dört yıl süren eğitimler ve ölçümlemeler sonucunda 12 bin 185 gencin katılımıyla tamamlandı. Proje kapsamında düzenlenen değerlendirme toplantısında konuşan TOÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Uygun, Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz ve AstraZeneca Türkiye Ülke Başkanı Ecz. Serkan Barış, hareketsizlik ve diyabet konusunda farkındalık oluşması gerektiğini belirttiler.

27.05.2021Gündem
Eczaneler saat kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor Eczaneler hafta sonu açık mı Eczane çalışma saatleri 2021

Eczaneler saat kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor? Eczaneler hafta sonu açık mı? Eczane çalışma saatleri 2021

Tüm Türkiye'nin kademeli normalleşme sürecine geçtiği son günlerde, belirli saatlerde açılıp kapanan eczanelerin çalışma saatleri vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Hayati öneme sahip olan eczaneler, Milli ve Dini Bayramlar boyunca kapalı oluyor. Peki, eczaneler saat kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor? Eczaneler hafta sonu açık mı? İşte, eczanelerin açılış kapanış saatleri 2021

22.05.2021Gündem
Japonyada eczacılara Kovid-19 aşısı yapma izni verilebilir

Japonya'da eczacılara Kovid-19 aşısı yapma izni verilebilir

Japonya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı uygulamalarının hızlandırılması için eczacılara aşı yapma izni verilebileceği bildirildi.

19.05.2021Dünya
Bakan Kocadan Eczacılar Günü mesajı

Bakan Koca'dan 'Eczacılar Günü' mesajı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ''Sizin sayenizde bir kez daha biliyoruz ki insan sağlığına hizmet edenler; merhametin, iyiliğin ve diğer insani vasıfların en çok görüldüğü mesleğin mensuplarıdır. Sizlere şükran duyuyoruz. 14 Mayıs Eczacılar Günü kutlu olsun'' dedi.

14.05.2021Gündem
SGK’da rapor karmaşası Prostat raporu düzenlemesi karmaşaya neden oldu

SGK’da rapor karmaşası! Prostat raporu düzenlemesi karmaşaya neden oldu

SGK, 6 Mayıs’ta yaptığı bir tebliğ değişikliğiyle, prostat büyümesinde birden fazla ilaç kullanan hastalar için ilaçları birlikte kullanmayı engelledi. TEİS Başkanı “Değişiklikle antibiyotik ihtiyacı duyan kanser hastalarına da 10 günde bir hastane yolu görünüyor. Oluşacak kuyruklar büyük bir risk” dedi.

12.05.2021Ekonomi
Zeki Alasya, vefat yıl dönümünde anılıyor

Zeki Alasya, vefat yıl dönümünde anılıyor

Yaşamı boyunca birçok tiyatro, sinema filmi ve dizide rol alan, Yeşilçam'ın unutulmaz oyuncularından Zeki Alasya, vefatının 6. yılında anılıyor.

7.05.2021Keyif
Sokağa çıkma yasağında eczaneler açık mı Tam kapanmada eczane çalışma saatleri

Sokağa çıkma yasağında eczaneler açık mı? Tam kapanmada eczane çalışma saatleri

İçişleri Bakanlığı, artan koronavirüs vakalarına karşı alınacak olan önlemler kapsamında 29 Nisan'da başlayan ve 17 Mayıs'a kadar sürecek tam kapanma sürecini başlattı. Bu tarihlerde gerçekleşecek olan sokağa çıkma yasağında ilgili merak edilen bazı konular arasında tam kapanmada eczane saatleri de yer alıyor. Vatandaşların, sokağa çıkma yasağında eczaneler açık mı sorusuna İçişleri Bakanlığı açıklık getirdi.

4.05.2021Gündem
İngilizce meslekler - İngilizce mesleklerin isimleri, anlamları, yazılışı, okunuşu ve telaffuzu konu anlatımı

İngilizce meslekler - İngilizce mesleklerin isimleri, anlamları, yazılışı, okunuşu ve telaffuzu konu anlatımı

Meslekler denildiğinde akla pek çok alan gelir. Öğretmen, avukat, doktor, mühendis, mimar, hemşire gibi birçok meslek çeşidi bulunmaktadır. Bu yazıda ise mesleklerin İngilizce olarak yazılışını okunuşunu ve anlamlarını öğreneceğiz. Peki İngilizcede meslek ne demek? İngilizcede meslek profession, job anlamlarına gelmektedir. Pek çok kategoriye ayrılan bu kelimeyi sizler için derledik.

4.05.2021Sözlük
Ben su altına daldım Nur siyasete

Ben su altına daldım Nur siyasete

Aile Meclisi bu hafta AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay ve eşi Gökhan Günay’ın İstanbul’daki evlerine konuk oldu. Aşkları lisede başlamış. Emine Nur Günay’ın akademik kariyeri nedeniyle yaklaşık 6.5 yıl Amerika’da yaşamışlar. Çift dalış tutkunu. Ancak Emine Nur Günay 2015’te siyasete ‘dalmış’...

3.05.2021Gündem
Dezenfektan ve sıvı sabuna sıkı denetim

Dezenfektan ve sıvı sabuna sıkı denetim

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), piyasadaki el dezenfektanları, antibakteriyel sıvı sabunlar ve sinek kovucuları denetledi.

2.05.2021Ekonomi
8 maddede maske seçimi

8 maddede maske seçimi

Salgının ilk gününden bu yana maskenin koronavirüsün bulaşma riskini azalttığını biliyoruz. Ancak ne yazık ki son dönemde sahte, işe yaramayan hatta takana zarar veren maskelerle ilgili haberlere rastlıyoruz. Bir yandan da neredeyse her gün yeni teknolojilerle üretilen maskeleri duyuyoruz. O zaman maske alırken nelere dikkat etmek gerektiğine bir kez daha bakalım.

Eczanede ilaçlar robot sistemiyle el değmeden müşterilere ulaştırılıyor

Eczanede ilaçlar robot sistemiyle el değmeden müşterilere ulaştırılıyor

Antalya'da bir eczanede göreve başlayan 'robot eczacı' şehir halkı tarafından ilgiyle karşılandı. Koronavirüs salgını sürecinde oldukça verimli şekilde çalışan bu robot sistem teması da en aza indiriyor.

1.05.2021Haber
Bir şehir onu konuşuyor Robot eczacı iş başında

Bir şehir onu konuşuyor! 'Robot eczacı' iş başında

Antalya'da bir eczanede göreve başlayan 'robot eczacı' şehir halkı tarafından ilgiyle karşılandı. Koronavirüs salgını sürecinde oldukça verimli şekilde çalışan bu robot sistem teması da en aza indiriyor.

1.05.2021Gündem
Eczaneler açık mı Bugün nöbetçi eczaneler mi hizmet verecek

Eczaneler açık mı? Bugün nöbetçi eczaneler mi hizmet verecek?

Eczaneler açık mı sorusu sağlık ihtiyaçlarını karşılamak isteyen vatandaşların gündemini oluşturuyor. Eczaneler açık mı ve bugün nöbetçi eczaneler mi çalışacak sorusuna göre ilaç alışverişini nereden ve nasıl yapabileceklerini öğrenmek isteyen vatandaşlar, internet üzerinden detayları araştırıyor. Peki, bugün eczaneler saat kaçta açılıyor ve kaça kadar çalışacak? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

30.04.2021Gündem
Yasaklı günlerde çalışanlara görev belgesi

Yasaklı günlerde çalışanlara görev belgesi

İçişleri Bakanlığı, kısıtlama süresince muafiyet kapsamında bulunan işyeri, fabrika, imalathanelerde çalışanların, e-Devlet platformundaki İçişleri Bakanlığı e-Başvuru sistemi üzerinden ‘görev belgesi’ başvurusunda bulunabileceğini duyurdu.

30.04.2021Gündem
Son dakika haberi: İstanbulda tam kapanmada eczanelerin çalışma saatleri belli oldu

Son dakika haberi: İstanbul'da tam kapanmada eczanelerin çalışma saatleri belli oldu!

Son dakika haberine göre İstanbul'da tam kapanma sürecinde eczanelerin çalışma saatleri belli oldu. Tam kapanma kararının alınmasının ardından 'Tam kapanmada eczaneler açık olacak mı?', 'Tam kapanmada eczanelerin çalışma saatleri nedir?' sorularının yanıtları merak ediliyordu.

29.04.2021Gündem
6 İDDİA 6 GERÇEK  Koronavirüsü yok eden spreyler, gargaralar, pastiller...

6 İDDİA 6 GERÇEK Koronavirüsü yok eden spreyler, gargaralar, pastiller...

Koronavirüsün kolunu bacağını kıran spreyler, gargaralar, adaçayı ve ebegümeci karışımları, kekik yağları ve dahası… Tüm dünyada koronavirüs salgınına karşı aşılama ve yeni aşı çalışmaları tüm hızıyla devam ederken bir yandan da virüse karşı hem koruyucu hem de tedavi edici özellikleri olduğu iddia edilen pek çok ürün ortaya çıkıyor. Peki hangileri gerçekten etkili? Mercek altına aldık...

26.04.2021Gündem
Pandemiyle gelen uyku bozukluğu: Koronasomni

Pandemiyle gelen uyku bozukluğu: Koronasomni

Uyku, organ sistemlerinin düzgün çalışması ve ruh sağlığı için çok gerekli olan fizyolojik bir durumdur. Kovid-19 pandemisinden önce de milyonlarca insan uyku bozukluğu yaşıyordu ancak pandeminin, bir dizi yeni sorunu da beraberinde getirdiğini söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Nilay Aksoy, “Bilim insanları, Kovid-19 pandemisine bağlı uyku problemlerini tanımlamak için ‘koronasomni’ terimini kullanmaya başladı” dedi.

19.04.2021Sağlık
Ankara ve Kırıkkalede eczanelerin çalışma saatleri değişti

Ankara ve Kırıkkale'de eczanelerin çalışma saatleri değişti

Koronavirüsle ile mücadele kapsamında uygulanmaya başlanan "kısmi kapanma" dolayısıyla Ankara ve Kırıkkale'deki eczanelerin çalışma saatleri yeniden düzenlendi.

15.04.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Kıbrıs’ta bir millet üç devlet!

"Bugün Türkiye’nin yapması gereken, KKTC’nin dost devletlerce, bu arada aramızda akrabalık bağları bulunan devletlerce tanınmasını sağlamak için her türlü diplomatik çabayı göstermektir. ‘Bir millet, iki devlet’ söylemi lafta kalmamalı, KKTC’nin tanınmasını içerecek biçimde ‘bir millet, üç devlet’ olarak güncellenmelidir.”

13.07.2021

Değişen ne oldu, hiç!

Adının açıklanmasını istemeyen bir okurumuz, özetimle bakınız ne diyor:

10.07.2021

Sorgun elden gidiyor mu?

Hürriyet Bursa gazetesi abonesi Keles Sorgun Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Muharrem Ulutaş’ın çok ciddi endişeleri var. Buyurun hep birlikte okuyalım, özetimle:

1.06.2021

Bir doktorun karikatürleri

Karikatürist ve adli tıp uzmanı, akademisyen Prof. Dr. Halis Dokgöz’ün karikatür sergisi, İstanbul Schneidertempel Sanat Merkezi’nde açıldı.

23.04.2021

Kanal İstanbul’un Montrö ile alakası

“Kanal İstanbul, Montrö’yü etkiler mi?” diye soru var ortada.

16.04.2021

Bunun neresi olumsuz?

Okurlarımızdan M. Y., özetimle diyor ki:

3.04.2021