EKSTRA
MENÜ

Türk Eczacıları Birliği

Türk Eczacıları Birliği ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Türk Eczacıları Birliği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 590 Türk Eczacıları Birliği haberi bulunmuştur.

Türk Eczacıları Birliği Haberleri

Son dakika haberler: Sağlık Bakanı Kocadan koronavirüse karşı tedbir uyarısı

Son dakika haberler: Sağlık Bakanı Koca'dan koronavirüse karşı tedbir uyarısı

Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ''Salgına karşı zorunlu tedbirler tekrar hayatımızda. Zorunlu tedbirlerin amacı hareketliliği, dolayısıyla hastalığın yayılmasını ve hastanelerin yükünü azaltmaktır. Tedbirlerin amacına gönüllü olarak da destek verelim. Hareketliliği azaltalım. Mümkün olduğu kadar evimizde kalalım.'' dedi.

19.11.2020Gündem
Son Dakika Haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Kocadan flaş aşı açıklaması

Son Dakika Haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan flaş aşı açıklaması

Son dakika haberine göre; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs aşısı ve grip aşısıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, Prof. Dr. Uğur Şahin ile Dr. Özlem Türeci çiftinin başlarında olduğu biyoteknoloji şirketi BioNTech'in Amerikan Pfizer şirketiyle ortak geliştirdiği aşıya ruhsatın aralık ayında verilmesinin yüksek ihtimal olduğunu söyledi. Bakan Koca, aşının uygulanmaya başlaması halinde Türkiye'ye verilebilecek ilk partinin 1 milyon doz, gelecek yıl içerisinde ise 25 milyon doz olabileceğini duyururken, yerli koronavirüs aşısının ise Nisan ayında devreye alınabileceğini söyledi. Öte yandan Bakan Koca, önümüzdeki günlerde 12 bin sözleşmeli sağlık personeli alınacağını da açıkladı.

18.11.2020Gündem
Eczacılara şiddet görüntülerine tepki yağdı

Eczacılara şiddet görüntülerine tepki yağdı

Türk Eczacıları Birliği sosyal medya hesabından eczacılara yapılan şiddet görüntülerini paylaştı. Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı tarafından paylaşılarak tepki gösterilen görüntülerde, biri kadın iki müşterinin eczaneye gelerek içerideki görevlilerle konuştuğu görülüyor. Müşterilerden erkek olanın bir anda sinirlenerek tezgâhtaki ilaç kutularını savurduğu kameraya yansıyor. Kimliği belirsiz kişi son olarak eczacı kadına da ilaç kutularını fırlatıp yanındaki kadınla birlikte eczaneden ayrılıyor.

25.08.2020Haber
Maskedeki son gelişme sonrası akıllara takılan soru cevap buldu

Maskedeki son gelişme sonrası akıllara takılan soru cevap buldu

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, "Sosyal sigortası bulunan vatandaşlarımızın, sosyal sigortalı olup bir yerde çalışmayan aile bireyleri (eşi, çocukları) eczanelerden ücretsiz maske temin edebilecek." ifadesini kullandı.

28.04.2020Gündem
Eczacılardan ücretsiz maske ile ilgili yeni öneri: Fiyat konulmalı...

Eczacılardan ücretsiz maske ile ilgili yeni öneri: Fiyat konulmalı...

TÜRK Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, devletin verdiği 5 maskenin yetersiz olduğunu söyleyerek, "Burada sistemi daha rahat hale getirmek için yapılması gereken maskelere bir fiyat konulmalı ve 'bu fiyatın üzerinde satışı yapılamaz' denilmeli" dedi.

15.04.2020Gündem
Ücretsiz maske başvurusu nasıl yapılır Eczaneden ücretsiz maske alımı hangi illerde var

Ücretsiz maske başvurusu nasıl yapılır? Eczaneden ücretsiz maske alımı hangi illerde var?

Corona virüsü önemleri kapsamında İstanbul'da başlatılan eczaneden ücretsiz maske alma sistemi Ankara'dan sonra diğer illerde de başlıyor. Cep telefonuna gönderilen kısa mesajla en yakın eczaneden temin edilen ücretsiz maske alımında vatandaşların her birine 10 gün için 5 maske verilecek. Peki, Ücretsiz maske başvurusu nasıl yapılır? Eczaneden ücretsiz maske alımı hangi illerde var? İşte, ücretsiz maske alımıyla ilgili merak edilen bilgiler.

14.04.2020Gündem
İstanbul ve Ankaradan sonra diğer illerde de başlıyor

İstanbul ve Ankara'dan sonra diğer illerde de başlıyor

İstanbul ve Ankara’dan sonra İzmir ve Antalya’daki eczanelerde de ‘ücretsiz maske’ dağıtımı başlıyor. Vatandaş, cep telefonuna gönderilen kısa mesajla en yakın eczaneden maske temin edebilecek.

14.04.2020Gündem
Eczanelerden maske teminine ilişkin yeni açıklama

Eczanelerden maske teminine ilişkin yeni açıklama

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, ücretsiz maskelerin eczanelerden temin edilmesi uygulaması kapsamında 20 ile 65 yaş arasındaki vatandaşların Sağlık Bakanlığınca telefonlarına SMS kodu ulaştırılmadan eczanelere başvurmamasını istedi.

13.04.2020Gündem
Kaç çeşit yüz maskesi var ve koronavirüsten korunmada ne kadar etkili

Kaç çeşit yüz maskesi var ve koronavirüsten korunmada ne kadar etkili?

Koronavirüs (Covid-19) salgını devam ederken, bir yandan sağlık çalışanlarının en önemli koruyucu ekipmanlarından biri olan maskelerin tedarikindeki sıkıntılar, diğer yandan da halkın hastalıktan korunmasında ne kadar etkili olduğuna dair tartışmalar da yapılıyor.

10.04.2020Teknoloji
Mesajı alan maske için eczaneye

Mesajı alan maske için eczaneye!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında PTT üzerinden 20 ila 65 yaş arası bireylere her hafta 5 maske dağıtılacağı duyurulmuştu. Ücretsiz maskelerin dağıtımı ile ilgili yeni bir adım atıldı.

10.04.2020Ekonomi
Türk Eczacıları Birliği  harekete geçti: İşte Koronavirüs efsaneleri

Türk Eczacıları Birliği harekete geçti: İşte Koronavirüs efsaneleri

COVID-19 ile birlikte pek çok spekülasyon ve yanlış bilgi de hayatımıza girdi. Türk Eczacıları Birliği (TEB) yanlış bilginin halk sağlığına tehdit oluşturabileceğinden yola çıkarak “Koronavirüs Efsaneleri” dosyası hazırladı. İşte o efsaneler:

27.03.2020Gündem
Cezaevlerinde ilaç var eczacıya ödeme yok

Cezaevlerinde ilaç var eczacıya ödeme yok

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Nurten Saydan, ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlü ve tutukluların ilaç ihtiyaçlarını karşılayan eczacıların ödemelerini alamadıkları için hizmet veremez duruma geldiklerini belirtti.

11.11.2019Ekonomi
Eczacıya da destek paketi geldi

Eczacıya da destek paketi geldi

Halk Bankası ve Türk Eczacıları Birliği (TEB) arasında, “Eczacı Paraf Kobi ve Eczacı Destek Paketi” protokolü imzalandı. Buna göre, eczacılara 500 bin liraya kadar destek imkanı sunulacak.

1.10.2019Ekonomi
Son dakika... Rekabet Kurumundan Türk Eczacılar Birliğine soruşturma

Son dakika... Rekabet Kurumu'ndan Türk Eczacılar Birliği'ne soruşturma

Rekabet Kurumu, Türk Eczacılar Birliği hakkında eczanelerin alım koşullarını piyasa dışında belirlemek nedeniyle soruşturma açtı.

21.08.2019Ekonomi
Resmi tatillerde eczaneler açık mı Eczaneler 15 Temmuzda (bugün) açık mı

Resmi tatillerde eczaneler açık mı? Eczaneler 15 Temmuz'da (bugün) açık mı?

Resmi tatillerde eczaneler açık mı sorusu, tedavi sürecinde ilaç tedariği sağlamak isteyen vatandaşların araştırdığı konu oldu. Eczaneler 15 Temmuz Pazartesi günü açık mı sorusu, bu günün resmi tatil olması dolayısıyla gündem konuları arasında yer alıyor. Peki, bugün eczaneler açık mı ve çalışıyor mu? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

15.07.2019Gündem
Eczanelerde yeni düzenleme

Eczanelerde yeni düzenleme

Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelikte yapılan değişiklikle, levha ve termometre yükümlülüğü süresi, yeni açılan ve nakil olan eczaneler için bugün itibarıyla başlarken, faaliyetteki diğer eczanelere ise 31 Aralık 2020'ye kadar süre verildi. Özellikleri Türk Eczacıları Birliği tarafından standardize edilmiş ışıklı veya ışıksız levha konulması zorunluluğu, kültür ve tabiat varlığı niteliğindeki yerlerde faaliyet gösteren eczaneler ile uluslararası havalimanlarında bulunan eczaneler de aranmayacak. Eczanelerde, Türk Gıda Kodeksi Bebek ve Küçük Çocuk Ek Gıdaları Tebliği’ne uygun ürünlerin de satışı yapılabilecek.

29.06.2019Ekonomi
Sağlık Bakanı: Aşıda 5 yıllık süreçte yüzde 100e yakın yerlileştirme hedefliyoruz

Sağlık Bakanı: Aşıda 5 yıllık süreçte yüzde 100'e yakın yerlileştirme hedefliyoruz

Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'na konuk olan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Koca, yerel seçimde hastanelerden yaklaşık 12 bin seçmenin sandıklara taşınacağını, bu işlemde 7 bin personel görevlendirmeyi planladıklarını bildirdi. Koca, yerli aşı geliştirme çalışmalarıyla ilgili olarak da ''Aşıda 5 yıllık süreçte yüzde 100'e yakın yerlileştirme hedefliyoruz. Bu kapsamda ağustosta difteri ve tetanos aşısı ruhsatı verilecek" dedi.

28.03.2019Gündem
Tansiyon, diyabet, astım... 500 ilaç piyasada yok

Tansiyon, diyabet, astım... 500 ilaç piyasada yok

Eczanelerde çok önemli hastalıklarda kullanılanlar da dahil, birçok ilacı bulma konusunda sorun yaşanıyor. Hastalar eczane eczane, semt semt ilaç arıyor. Yaklaşık 500 ilaç piyasada bulunmuyor.

4.02.2019Gündem
TEB: Yeni eczacılık fakülteleri açılmamalı

TEB: Yeni eczacılık fakülteleri açılmamalı

TEB, tarafından eczacılık fakültesi kontenjanlarının, sektörün iş gücü ihtiyaçları göz önüne alınarak belirlenmesi, bu fakültelere girişlerde taban puanı sınırlaması getirilmesi, yeni eczacılık fakültesi açılmaması ve kontenjanların acilen azaltılması gerektiği belirtti.

22.01.2019Eğitim
CHPnin Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Ekrem Eşkinat kimdir

CHP'nin Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Ekrem Eşkinat kimdir?

CHP'de Tekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesi Belediye Başkan Adayı halen Belediye Başkanı olarak görev yapan Ekrem Eşkinat oldu. Bu gelişmenin ardından Ekrem Eşkinat'ın kim olduğu merak konusu oldu. Peki, CHP'nin Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Ekrem Eşkinat kimdir? İşte, Ekrem Eşkinat hakkında merak edilenler...

4.01.2019Gündem
Son dakika... Bakan Selçuk açıkladı: 413 ilaç daha geri ödeme listesine alındı

Son dakika... Bakan Selçuk açıkladı: 413 ilaç daha geri ödeme listesine alındı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk; “ 45’i  kanser ilacı olmak üzere 413 ilacı daha geri ödeme listesine aldık” açıklamasında bulundu.

28.12.2018Ekonomi
Sağlık teklifine CHP eleştirisi: Direnmeye devam

Sağlık teklifine CHP eleştirisi: Direnmeye devam

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, sağlıkta bazı düzenlemeleri içeren 44 maddelik kanun teklifinin komisyon görüşmeleri öncesinde çekincelerini dile getirdi. Özel, “Kamunun, hastanın, sağlık hizmeti sunanların yararına değişiklikler olursa olumlu katkı vermeye yoksa itiraz etmeye ve direnmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

4.11.2018Gündem
‘Yılın sağlık habercisi’

‘Yılın sağlık habercisi’

TÜRK Eczacıları Birliği’nin (TEB) “Meslektaşlarımıza, hastalarımıza, topluma sözümüz var” temasıyla gerçekleştirdiği Türkiye Eczacılık Kongresi önceki gün başladı.

2.11.2018Gündem
‘Beyaz Kod’a tutuklama

‘Beyaz Kod’a tutuklama

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti önlemek amacıyla cezai yaptırımlar içeren yasa teklifi bu hafta Meclis Sağlık Komisyonu’nda görüşülecek. Teklife göre, şiddet uygulayan şüpheli savcılığa sevk edilecek ve tutuklanabilecek.

30.10.2018Gündem
Sağlık çalışanlarına şiddet yasa teklifi Mecliste

Sağlık çalışanlarına şiddet yasa teklifi Meclis'te

AK Parti'nin sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için hazırladığı yasa teklifi Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Teklif ile ilaç ve eczacılık alanında düzenleme, sağlık çalışanlarına şiddetin önlenmesi gibi konular hedefleniyor. TBMM Başkanlığına sunulan teklif 43 maddeden oluşuyor. Teklifin perşembe günü Meclis Sağlık Komisyonu'nda görüşülmesi öngörülüyor.

30.10.2018Gündem
Ecenin çığlığı... Sadece bizim değil Türkiyenin sorunu

Ece'nin çığlığı... 'Sadece bizim değil Türkiye'nin sorunu'

İzmir’in Karşıyaka ilçesinde, bir yıldır lösemi hastalığıyla mücadele eden 16 yaşındaki Ece Tosunoğlu, her gün kullanmak zorunda olduğu ilacını Türkiye’de bulamıyor. İlacın yurt dışından ithal edilmesi için Türk Eczacıları Birliği’nden talepte bulunduklarını anlatan Ece, ilacın kendisi gibi tüm kanser hastası çocuklar için hayati önem taşıdığını söyledi.

24.06.2018Gündem
Sağlık Bakanlığından ilaç fiyatlarına ilişkin açıklama

Sağlık Bakanlığından ilaç fiyatlarına ilişkin açıklama

Sağlık Bakanlığınca, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'na ilaç fiyatlarındaki artış veya azalma ile ilgili olarak tedarik sıkıntısının ulaşmadığı belirtilerek, 19 Aralık'tan itibaren geçerli olmak üzere 917 ilacın fiyatında düşüş, 945 ürünün fiyatında artış yapıldığı bildirildi.

2.12.2017Gündem
Sosyal güvenliği kim bu hale getirdi

'Sosyal güvenliği kim bu hale getirdi'

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Dönemimde üç kurumun (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) açığı 4 milyar 584 milyon liraydı. Bu hükümetlerin dönemlerine bakıyorum 292 milyar 804 milyon lira açık var. Kim sosyal güvenliği bu hale getirdi” dedi. Türk Eczacıları Birliği 41. Olağan Kongresi’nde konuşan Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

16.11.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Eczacılar ne istiyor

Koronavirüs tedbirleri kapsamında, raporlu ilaçları olanların ilaçlarını imza karşılığı eczanelerden teslim alması, ücretsiz maske dağıtımının yine eczanelerden yapılması eczanelerdeki yoğunluğu başka bir boyuta taşıdı. 5 eczacı virüs nedeniyle hayatını kaybetti 50’ye yakını karantinada. Peki ne istiyorlar? Neden ‘acil yardım çağrısı’ yaptılar? İşte yanıtı...

16.04.2020