EKSTRA
MENÜ

Spk

Spk ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Spk haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.535 Spk haberi bulunmuştur.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), idari ve mali özerkliğe sahip düzenleyici ve denetleyici bir kamu kurumudur. 1981 yılında 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ile kurulmuştur. Sermaye Piyasası Kurulu'nun amacı; Sermaye Piyasası Kanunu'nun 1'inci maddesinde açıkça belirtilmiş olup; tasarrufların menkul kıymetlere yatırılarak halkın iktisadi kalkınmaya etkin ve yaygın bir şekilde katılmasını sağlamak amacıyla; sermaye piyasasının güven, açıklık ve kararlılık içinde çalışmasını, tasarruf sahiplerinin hak ve yararlarının korunmasını, düzenlemek ve denetlemektir.

 

Spk Haberleri

Gayrimenkulde ‘değerleme’ tarifesi belirlendi

Gayrimenkulde ‘değerleme’ tarifesi belirlendi

SPK, gayrimenkul değerleme hizmetlerine ilişkin tarifeyi belirledi. Brüt metrekaresi 250’yi aşmayanlar konut, ofis veya bürolar için değerleme ücreti 738 lira olacak.

5.01.2021Ekonomi
SPK yatırımcıları manipülasyondan koruyor

SPK yatırımcıları manipülasyondan koruyor

SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu "2020, SPK'nın gözetim radarının kapsamını genişlettiği ve sosyal medya mecralarının yakın takibe alındığı bir yıl oldu. Bireysel yatırımcılar, sosyal medyayı takip ederken şu gerçeği unutmasınlar; yatırım tavsiyesi aldıklarını düşünürken manipüle ediliyor olabilirler. Özel sektörün sermaye piyasası araçları ile sağladığı fon tutarı 2020 yılında toplam 332,5 milyar TL'ye ulaştı" dedi.

30.12.2020Ekonomi
Çarşı’nın gözü ‘foreks’ davasında

Çarşı’nın gözü ‘foreks’ davasında

Usulsüz foreks işlemleri yapıldığı ihbarı ile harekete geçen Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Venbey Yatırım’ın sahipleri hakkında rapor hazırladı. SPK’nın şikâyeti üzerinde savcılık ikisi şirket sahibi 4 kişi hakkında 5 yıla kadar hapis istemi ile dava açtı.

20.12.2020Ekonomi
Halka arzda son adımlar

Halka arzda son adımlar

E-ticarette düzenli ve sağlıklı bir büyüme yakaladıklarını belirten Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, “Halka arz için son hazırlıkları yürütüyoruz. Gerekli başvuruları yaptık” dedi.

5.12.2020Ekonomi
SPK’dan büyük ceza 14.4 milyon lira

SPK’dan büyük ceza! 14.4 milyon lira

Sermaye Piyasası Kurulu kanunlara aykırı davranan kişi ve kurumlara karşı cezalarını sürdürüyor. Hem aracı kurum hem de yatırımcılara SPK ceza kesti.

27.11.2020Ekonomi
Kervan Gıda halka arz ne zaman yapılacak Tarih belli oldu

Kervan Gıda halka arz ne zaman yapılacak? Tarih belli oldu

Kervan Gıda halka arz için geri sayım devam ediyor. Halka arz furyasına katılan firmalar yer bulan Kervan Gıda, SPK'ya yaptığı başvurunun kabul edilmesi üzerine halka arz için tarihi belirledi. Peki, Kervan Gıda halka arz ne zaman yapılacak? İşte, Kervan Gıda halka arz süreci hakkında detaylı bilgiler

25.11.2020Ekonomi
‘Pandemi süreci kadınların işgücüne katılımını etkiliyor’

‘Pandemi süreci kadınların işgücüne katılımını etkiliyor’

2019 yılında dünyada kadınların işgücüne katılımının erkeklerden yüzde 20 az olduğunu belirten IMF Strateji, Politika ve İnceleme Dairesi Başkanı Ceyla Pazarbaşıoğlu, “Pandemi krizi ile bu oranın artması bekleniyor” dedi.

21.11.2020Ekonomi
Kervan Gıdanın halka arzına onay

Kervan Gıda'nın halka arzına onay

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Kervan Gıda'nın halka arz başvurusunu onayladı.

20.11.2020Ekonomi
SPK Başkanı Taşkesenlioğlu: 18 milyon vatandaşımız yatırımcı oldu

SPK Başkanı Taşkesenlioğlu: 18 milyon vatandaşımız yatırımcı oldu

SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu "Mevcut durumda hisse senedi, tahvil, bono, yatırım fonu, otomatik BES, gönüllü BES ve benzeri araçlar yoluyla yaklaşık 18 milyon vatandaşımız doğrudan veya dolaylı olarak sermaye piyasalarımız yatırımcısı olmuştur" dedi.

17.11.2020Ekonomi
‘Yatırımcı sayısı 1.9 milyona ulaştı’

‘Yatırımcı sayısı 1.9 milyona ulaştı’

SPK, Borsa İstanbul ve Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) iş birliğinde düzenlenen Dünya Yatırımcı Haftası’nın açılışında konuşan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, alternatif getiri arayışının, yeni halka arzların, dijitalleşen dünyada hesap açmanın ve işlem yapmanın kolaylaşmasının yatırımcıların borsaya ilgisini ciddi şekilde artırdığını dile getirdi.

17.11.2020Ekonomi
SPK ‘piyasa dolandırıcılarının’ peşinde

SPK ‘piyasa dolandırıcılarının’ peşinde

Yatırımcıların borsaya artan ilgisini kendi çıkarları için kullanmaya çalışan manipülatörlerle çok ciddi şekilde mücadele ettiklerini belirten Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, vatandaşların da bu tuzaklara düşmemek için uyarılara kulak vermesi gerektiğini söyledi.

5.11.2020Ekonomi
SPK, her mecrada piyasa dolandırıcılarının peşinde

SPK, her mecrada "piyasa dolandırıcıları"nın peşinde

SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu "Kurulumuz, denetim faaliyetleri çerçevesinde, Sermaye Piyasası Kanunu'na aykırı işlemde bulunan 104 gerçek ve tüzel kişi hakkında toplam 80,6 milyon TL tutarında idari para cezası tesis etmiştir. Kapalı gruplardaki yönlendirmelere göre hep birlikte hareket edip bilmeden manipülasyon suçuna ortak olunmamalıdır" dedi.

4.11.2020Ekonomi
SPKdan yatırım fonlarının finansal raporlama esaslarında değişiklik

SPK'dan yatırım fonlarının finansal raporlama esaslarında değişiklik

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK), Yatırım Fonlarının Finansal Raporlama Esaslarına İlişkin Tebliğ'de yaptığı değişiklikler, Resmî Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

9.10.2020Ekonomi
SPK üst yönetimine atama

SPK üst yönetimine atama

Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Sermaye Piyasası Kurulu İkinci Başkanlığına, Başkan Vekilliğine ve üyeliklerine yapılan atamalar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

7.10.2020Ekonomi
Borsa İstanbulda yeni pazar yapısı yarından itibaren devreye alınıyor

Borsa İstanbul'da yeni pazar yapısı yarından itibaren devreye alınıyor

Yarından itibaren devreye alınacak düzenleme ile Borsa İstanbul'da hisse senetleri, işlem esasları açısından farklılıkların net olduğu Yıldız Pazar, Ana Pazar, Alt Pazar, Piyasa Öncesi İşlem Platformu ve Yakın İzleme Pazarı'nda yer alacak.

30.09.2020Ekonomi
Zarar edip borsada uçanlar inceleniyor

Zarar edip borsada uçanlar inceleniyor

SPK, özsermayesi eksi olan ve son dönemde sert hareketler yaşanan hisseleri takibe aldı. Sosyal medya hesaplarından yöneticilere kadar fiyat üzerinde etkili olabilecek tüm hesaplar mercek altında...

23.09.2020Ekonomi
Ceza üst limiti 50 bin liradan 5 milyon liraya yükseldi

Ceza üst limiti 50 bin liradan 5 milyon liraya yükseldi

Borsada işlem yapma yetkisi verilenlere ve/veya temsilcilerine verilecek para cezasında üst limit 50 bin TL'den 5 milyon TL'ye çıkarıldı

18.09.2020Ekonomi
Fenerbahçe bu sabah KAPa sürpriz bildirim yaptı Mandzukic, Diego Costa...

Fenerbahçe bu sabah KAP'a sürpriz bildirim yaptı! Mandzukic, Diego Costa...

Dün Mario Mandzukic ve Diego da Silva Costa'nın transfer gündeminde olmadığını açıklayan Fenerbahçe'den bu sabah da konuyla ilgili KAP bildirimi geldi.

16.09.2020Futbol
TSB: BES katılımcıyı korumak üzerine tasarlandı

TSB: BES katılımcıyı korumak üzerine tasarlandı

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), katılımcıları korumak üzere tasarlanan özel emeklilik sistemi ve sıkı denetim altında. Türkiye Sigorta Birliği (TSB), özel emeklilik sektörünün gelişimi ve yarattığı faydaya ilişkin açıklama yaptı.

14.09.2020Ekonomi
Son Dakika | Fenerbahçeden Bankalar Birliği açıklaması

Son Dakika | Fenerbahçe'den Bankalar Birliği açıklaması

Fenerbahçe, Bankalar Birliği hakkında açıklamada bulundu.

27.08.2020Futbol
İpotek finansmanı kuruluşlarının başlangıç sermayesi en az 50 milyon lira olacak

İpotek finansmanı kuruluşlarının başlangıç sermayesi en az 50 milyon lira olacak

SPK tarafından yapılan düzenleme ile ipotek finansmanı kuruluşlarının başlangıç sermayesinin asgari tutarı 10 milyon liradan 50 milyon liraya çıkarıldı.

26.08.2020Ekonomi
Aydem Yenilenebilir Enerjiden halka arz başvurusu

Aydem Yenilenebilir Enerji'den halka arz başvurusu

Aydem Enerji’nin yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren iştiraki Aydem Yenilenebilir Enerji A.Ş., şirket paylarının halka arzı kapsamında izahname onayı için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurusunu gerçekleştirdi.

14.08.2020Ekonomi
SPKnın, Projeye Dayalı Menkul Kıymetler Tebliği Taslağı yayımlandı

SPK'nın, "Projeye Dayalı Menkul Kıymetler Tebliği Taslağı" yayımlandı

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) "Projeye Dayalı Menkul Kıymetler Tebliği Taslağı" yayımlanarak, kişi ve kuruluşların görüşüne açıldı.

24.07.2020Ekonomi
SPKden Gayrimenkul Değerleme Kuruluşları Hakkında Tebliğ’de değişiklik

SPK'den Gayrimenkul Değerleme Kuruluşları Hakkında Tebliğ’de değişiklik

Sermaye Piyasası Kurulu'nca (SPK), Sermaye Piyasasında Faaliyette Bulunacak Gayrimenkul Değerleme Kuruluşları Hakkında Tebliğ’deki değişiklik ile söz konusu kuruluşların dışarıdan hizmet alarak sağlayacakları faaliyetlerin sınırı ve tebliğin bazı hükümleri hükümlerine uyum çerçeveleri belirlendi.

18.07.2020Ekonomi
SPKdan özel fon mal varlıklarına ilişkin yönetmelik

SPK'dan özel fon mal varlıklarına ilişkin yönetmelik

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından hazırlanan Özel Fon Mal Varlığının Yönetimine ve Nemalandırılmasına İlişkin Yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

16.07.2020Ekonomi
WhatsApp gruplarına üyelik de piyasa dolandırıcılığı suçuna iştirak olabilir

'WhatsApp gruplarına üyelik de piyasa dolandırıcılığı suçuna iştirak olabilir'

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) son açıkladığı kararında sosyal medyadan üye olunan gruplar hakkında uyarıda bulundu. SPK, hakkında suç duyurusunda bulunulan kişilerin yer aldığı sosyal medya platformlarına üye olanların da suça iştirak ettiği kabul edileceğini belirtti.

15.07.2020Teknoloji
SPKdan büyük ceza Toplam 16.7 milyon lira...

SPK'dan büyük ceza! Toplam 16.7 milyon lira...

Sermaye Piyasası Kurumu, açığa satış yasağı kurallarını çiğneyen aracı kurum ve yatırımcılara ceza kesti.

14.07.2020Ekonomi
Yönetici ve CEO’ların karşılaşacağı riskler de sigorta güvencesinde

Yönetici ve CEO’ların karşılaşacağı riskler de sigorta güvencesinde

Türkiye’de önümüzdeki dönemde ön plana çıkacak hayat dışı sigorta branşları arasında ‘sorumluluk sigortaları’ geliyor. Sorumluluk sigortaları içinde de şirket yöneticileri ve yönetim kurulu üyelerini yakından ilgilendiren ‘yönetici sorumluluk’ sigortaları dikkat çekiyor.

10.07.2020Sigorta
SPK engelliyor, onlar aracılık ediyor Tera Yatırım’a ceza kesildi

SPK engelliyor, onlar aracılık ediyor! Tera Yatırım’a ceza kesildi

Sermaye Piyasası Kurulu Tera Yatırım Menkul Değerler hakkında yaptığı inceleme sonucunda toplamda 231.812 lira idari para cezası uyguladı.

10.07.2020Ekonomi
Açığa satış yasağı kaldırıldı

Açığa satış yasağı kaldırıldı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 1 Temmuz’dan itibaren Borsa İstanbul “BIST 30 Endeksi”nde yer alan pay piyasalarında açığa satış yasağının kaldırılmasına karar verildiğini bildirdi.

1.07.2020Ekonomi
Borsaya yatırımda ilk adım: BYFler ve hisse yoğun fonlar

Borsaya yatırımda ilk adım: BYF'ler ve hisse yoğun fonlar

Borsa Yatırım Fonları (BYF) ve hisse senedi yoğun yatırım fonları, hem borsanın yüksek getiri potansiyelinden uzak kalmamayı hem de manipülatörlerin tuzaklarına düşmemeyi sağlayan en önemli yatırım araçları arasında gösteriliyor.

29.06.2020Ekonomi
SPKnın Önemli Nitelikteki İşlemler ve Ayrılma Hakkı Tebliği” yürürlüğe girdi

SPK'nın "Önemli Nitelikteki İşlemler ve Ayrılma Hakkı Tebliği” yürürlüğe girdi

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) "Önemli Nitelikteki İşlemler ve Ayrılma Hakkı Tebliği” Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

27.06.2020Ekonomi
SPK manipülasyona izin vermedi 3 milyon lira ceza kesildi

SPK manipülasyona izin vermedi! 3 milyon lira ceza kesildi

Sosyal medya üzerinden yatırımcıları aldatmaya yönelik hareket edenlere ilişkin olarak Sermaye Piyasası Kurulu sert tedbirlerini uygulamaya devam ediyor.

19.06.2020Ekonomi
SPK iki tebliğde değişiklik yaptı

SPK iki tebliğde değişiklik yaptı

Sermaye Piyasası Kurulunca (SPK) Varlığa veya İpoteğe Dayalı Menkul Kıymetler Tebliği ve Borçlanma Araçları Tebliği'nde bazı değişikliklere gidildi.

13.06.2020Ekonomi
SPK Başkanı açıkladı Borsa İstanbulda tedbirler daha da sıkılaştırılıyor

SPK Başkanı açıkladı! Borsa İstanbul'da tedbirler daha da sıkılaştırılıyor

SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu "Borsaya yeni girmiş olan küçük yatırımcılarımızın haklarını korumak için aldığımız tedbirleri daha da sıkılaştırıyoruz." dedi.

10.06.2020Ekonomi
Son dakika... Aracı kurum patronu Murat Gülere SPKdan yasak

Son dakika... Aracı kurum patronu Murat Güler'e SPK'dan yasak!

Borsa İstanbul'da hisse alım-satımına aracılık eden A1 Capital Yatırım Menkul Değerler'in sahibi Murat Güler'e Sermaye Piyasası Kurulu işlem yasağı getirdi. Bununla birlikte Murat Güler'in Borsa İstanbul'da işlem gören şirketi Güler Yatırım Holding ve İCG Finansal Danışmanlık şirketlerine de yasak kapsamına alındı. A1 Capital'in de bazı hisselerde işlem yapması engellendi.

5.06.2020Ekonomi
62 internet sitesi için kapatma kararı

62 internet sitesi için kapatma kararı

Yasa dışı işlem yaptığı tespit edilen ve Türkiye'de resmi faaliyette bulunmayan forex web siteleri için kapatma talebi geldi.

5.06.2020Ekonomi
SPKdan yatırımcılara uyarı

SPK'dan yatırımcılara uyarı

Sermaye Piyasası Kurulu sosyal medya veya iletişim sistemleri üzerinden hisse pazarlaması yapanlara ilişkin uyarıda bulundu.

5.06.2020Ekonomi
Sermaye Piyasası Kurulundan çok önemli sosyal medya uyarısı

Sermaye Piyasası Kurulu'ndan çok önemli sosyal medya uyarısı

Sermaye Piyasası Kurulunca (SPK), sosyal medya mecraları veya iletişim sistemleri üzerinden kapalı gruplar kuran bazı şahısların yüksek fiyatlardan ellerindeki payları grupların içindeki yatırımcılara satarak menfaat temin ederken yatırımcıları zarara uğrattığı belirtilerek, "Bahsedilen nitelikte faaliyetlerde bulunan kişilere itibar edilmemesi önem arz etmektedir." uyarısı yapıldı.

5.06.2020Teknoloji
SPKdan döviz fonu kararı

SPK'dan döviz fonu kararı

Sermaye Piyasası Kurulu, fon toplam değerinin en az %80’i Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından döviz cinsinden ihraç edilen borçlanma araçları ve kira sertifikaları ile yerli ihraççıların döviz cinsinden para ve sermaye piyasası araçlarından oluşan serbest “(Döviz)” fonların ihracı ile bu fonlara dönüşüm ve pay grubu oluşturmak suretiyle döviz cinsinden pay alım satımının yapılmasına yönelik SPK'ya yapılacak başvuruların Kurul Karar Organı tarafından konuya ilişkin olarak alınacak yeni bir karar tarihine kadar değerlendirmeye alınmaksızın işlemden kaldırılmasına karar verdi.

3.06.2020Ekonomi
SPKdan Birleşme ve Bölünme Tebliği’nde değişikliğe ilişkin açıklama

SPK'dan Birleşme ve Bölünme Tebliği’nde değişikliğe ilişkin açıklama

Sermaye Piyasası Kurulu'nca (SPK) Birleşme ve Bölünme Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğe ilişkin, "Yapılan değişiklikle, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından duyurulan Yeni Ekonomi Programı çerçevesinde planlanan yapısal reformların önemli bir unsuru olan, yönetim kontrolü kamuya ait payları borsada işlem gören halka açık ortaklıkların birleşme işlemlerine taraf olmalarının ve yeniden yapılandırılmalarının, Tebliğ hükümleri çerçevesinde etkin bir şekilde gerçekleştirilebilmesi amaçlanmıştır." denildi.

30.05.2020Ekonomi
29 internet sitesi için kapatma kararı

29 internet sitesi için kapatma kararı

Yasa dışı işlem yaptığı tespit edilen ve Türkiye'de resmi faaliyette bulunmayan forex web siteleri için kapatma talebi geldi.

25.05.2020Ekonomi
54 internet sitesi için kapatma kararı

54 internet sitesi için kapatma kararı

Yasa dışı işlem yaptığı tespit edilen ve Türkiye'de resmi faaliyette bulunmayan forex web siteleri için kapatma talebi geldi.

15.05.2020Ekonomi
SPK, teminatlı menkul kıymetler tebliğinde değişikliğe gitti

SPK, teminatlı menkul kıymetler tebliğinde değişikliğe gitti

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) Teminatlı Menkul Kıymetler Tebliği'nde değişiklik yapılmasına dair yeni tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

14.05.2020Ekonomi
Son dakika haberi... İnternet kafeler üzerinden toplanan milyonlarca doları geneleve aktardılar

Son dakika haberi... İnternet kafeler üzerinden toplanan milyonlarca doları geneleve aktardılar!

Kısa yoldan yüksek kazanç beklentisi ile yola çıkan binlerce kişinin kâbus yaşadığı iddia edildi. SPK lisansı olmadan forex işlemi yapan aracı bir firmanın, Kıbrıs’ta kurduğu bir internet kafe üzerinden milyonlarca dolar topladığı öne sürüldü. Savcılık başvurusuna göre Kıbrıs, Polonya, Rusya ve 15 bin kilometre uzaklıktaki ada ülkesi Vanuatu üzerinden dolaştırılan paraların büyük bir bölümü buharlaştı. Yapılan şikâyet sonrası savcılık soruşturma başlattı.

14.05.2020Ekonomi

Vakıfbank'tan sermaye artırımı

VakıfBank, sermayesini, nakit sermaye artırımı yoluyla toplam satış hasılatı 7 milyar TL olacak şekilde artırmaya karar verdi.

12.05.2020Ekonomi
25 internet sitesi için kapatma kararı

25 internet sitesi için kapatma kararı

Yasa dışı işlem yaptığı tespit edilen ve Türkiye'de resmi faaliyette bulunmayan forex web siteleri için kapatma talebi geldi.

10.05.2020Ekonomi
Emlak Katılım, ilk sukuk ihracını tamamladı

Emlak Katılım, ilk sukuk ihracını tamamladı

Banka, kaynak çeşitliliğini artırmak amacıyla SPK'dan 26 Mart 2020'de almış olduğu 2 milyar TL tutarındaki ihraç tavanı kapsamında ilk kira sertifikası ihracını gerçekleştirdi.

4.05.2020Ekonomi
SPKdan 5 kişiye 2.6 milyon lira ceza

SPK'dan 5 kişiye 2.6 milyon lira ceza

Sermaye Piyasası Kurulu, Twitter'dan takipçilerine tavsiye verip tersi işlem yapan ve fiyat hakkında yanıltıcı izlenim uyandıran kişilere ceza kesti.

23.04.2020Ekonomi
24 internet sitesi için kapatma kararı

24 internet sitesi için kapatma kararı

Yasa dışı işlem yaptığı tespit edilen ve Türkiye'de resmi faaliyette bulunmayan forex web siteleri için kapatma talebi geldi.

23.04.2020Ekonomi