EKSTRA
MENÜ

Soykırım İddiaları

Soykırım İddiaları ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Soykırım İddiaları haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 927 Soykırım İddiaları haberi bulunmuştur.

Soykırım İddiaları Haberleri

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalından Pelosinin sözlerine sert tepki

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan Pelosi'nin sözlerine sert tepki

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın gündemi değerlendirdi. Yunanistan-Türkiye arasındaki istikşafi görüşmeler konusunda 61'inci tur görüşmeler kaldığı yerden aynen devam edecek. Daha önceki konular ne ise hangi konu başlıkları vardıysa bunlar müzakere edilecek." diyen Kalın, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin Türkiye'ye yönelik söylemine karşı "(Pelosi) Türkiye'ye karşı husumet içerisinde olan ön yargılı bir siyasetçidir. Daha önce Ermeni soykırımı iddiaları konusunda da böyle bir tavır içerisine girmişti" ifadesini kullandı.

25.09.2020Gündem
TBMMden ABDye ortak tepki

TBMM'den ABD'ye ortak tepki

TBMM Başkanlığı’nın, Meclis Genel Kurulunda kabul edilen tezkeresi ile ABD Temsilciler Meclisi’nden geçen, 1915 olaylarını ’soykırım’ olarak kabul eden karar kınandı. AK Parti CHP, MHP ve İYİ Parti’nin oyları ile kabul edilen tezkerede, "Türkiye’ye yaptırım uygulanması tehdidi ile alınan Temsilciler Meclis kararının nezdimizdeki anlamı sadece şantaj girişimidir. Türkiye hiçbir zaman şantaja boyun eğmemiştir" denildi.

30.10.2019Gündem
Son dakika gelişmesi... Trump 1915 olayları için bu ifadeyi kullandı

Son dakika gelişmesi... Trump 1915 olayları için bu ifadeyi kullandı

ABD Başkanı Donald Trump ilk 24 Nisan açıklamasında 1915 olayları için Obama gibi ‘Meds Yeghern’ ifadesini kullandı, ‘soykırım’ demedi.

24.04.2017Dünya
Aydın Doğan: Teröre karşı tek yürek olmak mecburiyetindeyiz

Aydın Doğan: Teröre karşı tek yürek olmak mecburiyetindeyiz

Doğan Yayın İlkeleri Kurulu, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan başkanlığında, Bodrum'da toplandı. Toplantıda konuşan Aydın Doğan, "Terörün sona erdirilmesi için milletçe elbirliği etmek, tek yürek olmak mecburiyetindeyiz" dedi.

17.06.2016Gündem
Bekir Bozdağ böyle dedi: Sütü, kanı bozuklar

Bekir Bozdağ böyle dedi: Sütü, kanı bozuklar

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Almanya’da sözde ‘Ermeni soykırımı’ kararına ‘evet’ diyen Türkiye kökenli vekilleri “Bu tür sütü bozuklar, kanı bozuklar Türkiye’yi temsil edemezler” diye eleştirdi. Bozdağ, İÜ’deki 11. Ceza Hukuk Günleri’nde şunları söyledi:

3.06.2016Gündem
Almanyanın derin devlet tetikçisi

'Almanya'nın derin devlet tetikçisi'

MHP Genel Başkan adayı Ümit Özdağ, “Cem Özdemir ve bu ahlaksız yasaya oy veren hiçbir Alman parlamento üyesi bundan sonra Türkiye’ye sokulmamalıdır” dedi.

3.06.2016Gündem
Alman Meclisi mahkeme değil

Alman Meclisi mahkeme değil

Almanya’da Federal Meclis’in 2 Haziran’da görüşeceği ‘Ermeni soykırımı’ önergesine karşı Türk dernekleri protestoya hazırlanıyor. ‘Büyük Yürüyüş’ adıyla yarın Berlin’de düzenlenecek protestoya, çok sayıda dernek destek veriyor.

27.05.2016Avrupa
Almanyalı Türkler protestoya hazırlanıyor

Almanyalı Türkler protestoya hazırlanıyor

Almanya Federal Meclisi'nin (Bundestag) 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını tanımaya hazırlanması, Almanya'da yaşayan Türkler tarafından protesto edilecek.

26.05.2016Dünya
Rusya’dan ‘1915 Olayları’ kararı: ‘Soykırımı inkâr yasası’ rafa kalktı

Rusya’dan ‘1915 Olayları’ kararı: ‘Soykırımı inkâr yasası’ rafa kalktı

Moskova ile Ankara arasında uçak krizinin patlak vermesinden bir gün sonra Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’ya sunulan ‘Ermeni soykırımını inkâr yasası’, hem Rus hükümeti hem de Anayasa Mahkemesi tarafından usulsüz bulunarak rafa kaldırıldı.

11.03.2016Dünya
Papa bu kez soykırım demedi

Papa bu kez 'soykırım' demedi

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, dün Torino ziyaretinin ilk gününde gençlerle bir araya geldi. Papa, 1915'teki Ermeni tehciri için daha önce telaffuz ettiği "soykırım" ifadesi yerine, "büyük trajedi" demeyi tercih etti.

22.06.2015Dünya
Abdullah Gül: Bir yanlış anlama olmuştur

Abdullah Gül: Bir yanlış anlama olmuştur

11’nci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Erivan ziyaretini Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tasvip etmediği iddialarına ilişkin, “Bir yanlış anlama olmuştur” dedi.

8.05.2015Gündem
Putinin ardından Medvedev de...

Putin'in ardından Medvedev de...

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 1915 olayları ile ilgili “soykırım” ifadesini kullanması ve yüzüncü yıl törenleri için Erivan’a gitmesinin ardından Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev de “soykırım” ifadesini kullandı.

28.04.2015Dünya
Ünlü İngiliz yazar Bernieres: O kitap Atatürksüz olmazdı

Ünlü İngiliz yazar Bernieres: O kitap Atatürksüz olmazdı

BURSA’nın merkez Nilüfer İlçesi Belediyesi’nin düzenlediği söyleşide, ’Yüzbaşı Corelli’nin Mandolini’ kitabının yazarı İngiliz Yazar Louis de Bernieres, edebiyatseverlerle buluştu. Son kitabı ’Kanatsız Kuşlar’da Mustafa Kemal Atatürk’e geniş yer veren ünlü yazar, "O kitap Atatürksüz olmazdı. Çünkü o dönemde yapılan bütün büyük işlerde Atatürk çıkıyor karşınıza" dedi.

26.04.2015Keyif
1915 Olaylarında hayatını kaybedenler için Erivanda tören düzenlendi

1915 Olayları'nda hayatını kaybedenler için Erivan'da tören düzenlendi

Ermenistan'ın başkenti Erivan başta olmak üzere ülke genelindeki kiliselerde çanların çalmasıyla 100'üncü yılında 1915 Olayları'da hayatını kaybedenler anıldı.

24.04.2015Dünya
Egemenlik tek kişide olmaz

Egemenlik tek kişide olmaz

TBMM’deki 23 Nisan Özel Oturumu, liderlerin seçim öncesi son mesajlarına, milletvekillerinin de vedasına sahne oldu. İktidar partisi, 24 Nisan soykırım iddiaları öncesinde oturumu, dünya kamuoyuna mesaj verme fırsatı olarak kullandı.

23.04.2015Gündem
Koalisyon uzlaşma demektir

Koalisyon uzlaşma demektir

SAADET Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, İçkale Otel'de, Ankara milletvekili adaylarını tanıttı.

20.04.2015Gündem
Milli İttifak milletvekili adaylarını tanıttı

"Milli İttifak" milletvekili adaylarını tanıttı

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, "Koalisyon 'uzlaşma' demektir, kardeşlik hukukun ortaklaşa hayata geçirilmesidir" dedi.

20.04.2015Gündem
Ermenilere zarar verir

Ermenilere zarar verir

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, Ermeni soykırımı tasarısını kabul eden Avrupa Parlamentosu’na “vicdansızlar” diye tepki göstererek “Bu meseleyi tarihi temelinden tamamen kopartarak siyasallaştırmak en çok Ermenilere zarar verir” ifadelerini kullandı.

18.04.2015Gündem
Erdoğan: Karar alsa ne yazar almasa ne yazar

Erdoğan: Karar alsa ne yazar almasa ne yazar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ermenistan'a kapımız hala açık. Sözde soykırım iddiaları ve Karabağ'ın işgali konusunda olumlu adımlar atmaları halinde kendileri ile her türlü işbirliğine varız. Bu iradeyi, bu cesareti gösterecek Ermeni siyasetçileriyle, Ermenistan yöneticileriyle görüşmeye, konuşmaya daima hazırız ama önce Karabağ sorunu hallolacak" dedi. Erdoğan, "Daha Papa yaptığı yanlışı düzeltmeden, bu defa Avrupa Parlamentosu benzer hezeyanı sergiledi. Avrupa ülkelerinin bir kısmında da benzer hezeyanlara eskiden beri şahit oluyoruz. Avrupa Birliği parlamentosu, böyle bir karar alsa ne yazar almasa ne yazar" diye konuştu.

18.04.2015Gündem
Papa Françesko bu kez büyük trajedi dedi

Papa Françesko bu kez 'büyük trajedi' dedi

Katoliklerin Ruhani lideri Papa Françesko, 1915 Olayları için “Büyük Trajedi” tabirini kullandı.

9.04.2015Dünya
1915 olaylarının soykırım olarak tanımasını öngören tasarı Ukrayna Parlamentosunda

1915 olaylarının 'soykırım' olarak tanımasını öngören tasarı Ukrayna Parlamentosu'nda

1915 Olayları'nın Ukrayna'da ‘soykırım’ olarak tanınmasını öngören yasa tasarısı, Bağımsız Milletvekili Vitaliy Barvinenko tarafından yeniden Ukrayna Parlamentosu’na getirdi.

4.04.2015Dünya
Güney Kıbrıs soykırımı inkâr yasası çıkardı

Güney Kıbrıs 'soykırımı inkâr' yasası çıkardı

Kıbrıs Rum kesimi parlamentosu, 1915 Olayları'nı soykırım olarak kabul etmeyenlerin cezalandırılmasını öngören yasa tasarısını kabul etti.

2.04.2015Dünya
Avrupa Parlamentosuna soykırım kuşatması

Avrupa Parlamentosu'na 'soykırım' kuşatması

Türkiye, nisan ayında Avrupa Parlamentosu’nda tartışılıp kabul edilecek “Ermeni soykırımı” iddialarıyla ilgili kararın olası zararlarını en aza indirgemek için diplomatik ve siyasi girişimlerini yoğunlaştırdı. Bu çerçevede üç farklı partiden dört milletvekili AP’deki beş siyasi gruptan üyelerle görüşerek Türkiye’nin hassasiyetlerinin de dikkate alınması gerektiği mesajı verdiler.

27.03.2015Dünya
Çavuşoğlu: Askeri destek dışında her türlü desteği veririz

Çavuşoğlu: Askeri destek dışında her türlü desteği veririz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yemen'de Husi hareketine karşı Suudi Arabistan öncülüğünde Arap ülkelerinin başlattığı operasyon hakkında, "Biz Türkiye olarak istihbarat desteği de dahil her türlü desteği verebileceğimizi söyledik. Askeri destek değil. Bununla ilgili Körfez ülkeleri bizden ne gibi beklentileri var, yetkililerini gönderecekler, oturup konuşacağız ve nasıl bir destek verebileceğimizi onlarla görüşeceğiz" dedi.

27.03.2015Dünya
Cem Özdemirden soykırımı tanıma çağrısı

Cem Özdemir'den 'soykırımı tanıma' çağrısı

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, Alman hükümetini 'Ermeni soykırımını tanımaya' çağırdı.

12.03.2015Dünya

Yazar Sonuçları

O deli generale gönderilen Sniper’ların Mehmetçiğe nişan almayacağı garanti mi

Şunu merak ediyorum Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu dün Libya’ya asker gönderme yolunu açacak kararı alırken acaba milletvekillerinin önüne şu istihbarat bilgileri kondu mu?

17.12.2019

ABD ve Ermeni soykırım iddiaları

Geçen hafta Türkiye’de dikkatler kısa bir süreliğine de olsa Suriye konusundan başka bir konuya kaydı; ABD Temsilciler Meclisi’nin Ermeni “soykırım” iddialarını tanıyan bir “kararı” kabul etmesi konuşuldu.

5.11.2019

Hangisi daha güzel? (5)

Dışişleri Bakanlığı’nda diplomat olarak görev gördüğüm 37 yıllık süre içinde yaptığım görevler, bulunduğum ülkeler ve şehirlerle ilgili bazı düşünce ve anılarımı aktarmaya başladığım yazı dizime bugün de devam ediyorum.

7.03.2019

Ermenistan’da neler oluyor?

Geçen hafta Ermenistan basında gündemin ön planındaydı. Her yıl olduğu gibi Erivan’da bu 24 Nisan’da da 1915 Olaylarının yıl dönümü için bir anma töreni düzenlendi. Erivan’daki “Soykırımı” Anıtı’nda yapılan bu törene binlerce Ermeni katıldı. Ama ilgilenilen husus Erivan’daki bu anma töreninden çok ABD Başkanı Trump tarafından 1915 Olayları konusunda yayınlanan bildiri oldu.

30.04.2018

Hollanda Parlamentosu ve 1915 Olaylarının “Soykırım” Olarak Tanıtılması Gayretleri

1915 Olaylarını uluslararası topluma ve Türkiye’ye “soykırım” olarak kabul ettirme çabaları yeni değil. İlk önce 1970’li yılların ikinci yarısında Ermeni örgütlerin Türkiye’ye karşı terrorizm eylemleriyle başlatılan bir kampanya, bugün üçüncü ülkelerin parlamentolarında kabul ettirilen kararlarla devam ettiriliyor. Bunun son örneğini Hollanda’da görüyoruz.

26.02.2018

10 Maddede Ermeni Meselesi

Evet, Pazar Pazar hiç keyifli bir konu değil bu.

18.04.2015