MENÜ

Prof. Dr. Muhammed Şahin

Prof. Dr. Muhammed Şahin ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Prof. Dr. Muhammed Şahin haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 278 Prof. Dr. Muhammed Şahin haberi bulunmuştur.

Prof. Dr. Muhammed Şahin Haberleri

YÖK’ten vakıf üniversitelerine kontenjan sınırı

YÖK’ten vakıf üniversitelerine kontenjan sınırı

YÖK, vakıf üniversitelerine gönderdiği yazıyla 2020 YKS kontenjanlarını belirlerken yeni verilen formüle göre planlama yapmalarını istedi. Buna göre 2019 YKS’de kayıt olan öğrenci sayısına 5 eklenerek hesaplama yapılacak. YÖK’ün bu kararına vakıf üniversiteleri rektörleri “Bölümleri kapatmak zorunda kalırız” diyerek tepki gösterdi.

7.01.2020Eğitim
Fakülterele Ar-Ge çalışması

Fakülterele Ar-Ge çalışması

İstanbul’da bulunan bir üniversite ile mühendislik firması arasında işbirliği protokolü imzalandı. Bu kapsamda üniversitenin mühendislik fakültesi öğrencilerine staj ve iş imkânı sağlanacak.

13.11.2019Eğitim
Gençlere güvenmeli

Gençlere güvenmeli

MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, marangoz bir babanın, ev hanımı bir annenin çocuğu olarak Rize’nin Pazar ilçesi Sivritepe köyünde doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi burada okudu. 1987’de İTÜ Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümünü sınıf birincisi olarak bitirdi. İTÜ’de çeşitli yönetim kademelerinin ardından en genç rektörlerden biri oldu.

4.11.2019Eğitim
Eğitimin geleceği tartışılıyor

Eğitimin geleceği tartışılıyor

Eğitimde Gelecek Konferansı (EGK19), Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de başladı. Türkiye’nin farklı yerlerinden 600’e yakın eğitimcinin katıldığı EGK19’da iki gün boyunca Eğitimde Gelecek konuşulacak.

2.11.2019Eğitim
Eğitim kurumları arasında işbirliği

Eğitim kurumları arasında işbirliği

İstanbul’da bulunan bir vakıf üniversitesi ile özel okul arasında eğitim alanında işbirliği yapıldı.

24.09.2019Eğitim
Vakıf üniversitesinin 3üncü kitabı ABD’de yayımlandı

Vakıf üniversitesinin 3'üncü kitabı ABD’de yayımlandı

'Flipped Learning/Aktif Öğrenme' uygulamalarını tüm programlarında uygulayan vakıf üniversitesinin deneyimlerini anlattığı üçüncü kitabı ABD’de yayımlandı.

21.09.2019Eğitim
Avukat çocuklarına üniversitede indirim

Avukat çocuklarına üniversitede indirim

Türkiye Barolar Birliği’ne kayıtlı avukatlar, çocukları ve eşlerine, vakıf üniversitesinin hukuk fakültesi ve hukuk yüksek lisans programlarında indirim yapılacak.

27.06.2019Eğitim
Üniversiteden ikinci kitap

Üniversiteden ikinci kitap

Aktif öğrenme yöntemi olan ‘Flipped Learning’i yükseköğretim programlarında uygulayan vakıf üniversitesi, ikinci kitabını çıkardı. Flipped Learning Küresel İnisiyatifi (FLGI) tarafından ABD’de yayımlanan kitabın önsözünü ise Harvard Üniversitesi Profesörü Eric Mazur yazdı.

19.06.2019Eğitim
Öğrencilere Kanada’da eğitim ve staj imkânı

Öğrencilere Kanada’da eğitim ve staj imkânı

Upper Canada Milli Eğitim Müdürlüğü Uluslararası Eğitim Birimi ile eğitim alanında işbirliği anlaşması imzalandı. Buna göre, Türk öğrencilere Kanada’da eğitim ve staj imkânı sağlandı.

27.05.2019Eğitim
Dernek üniversite iş birliğiyle ücretlerde indirim

Dernek üniversite iş birliğiyle ücretlerde indirim

TÖZOK ve bir vakıf üniversitesi arasında derneğin üyesi olan okulların öğrenci, mezun ve çalışanlarına yönelik iş birliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında 30 Eylül’e kadar üniversitenin lisans, yüksek lisans ve belirli eğitim programlarına kayıt olanlara indirim uygulanacak.

16.05.2019Eğitim
Türk rektör ABD’de yenilikçi öğrenme modellerini anlattı

Türk rektör ABD’de yenilikçi öğrenme modellerini anlattı

Prof. Dr. Muhammed Şahin, Amerikan Eğitim Konseyi ile Houston Üniversitesi’nde yükseköğretimdeki yenilikçi öğrenme modelleri olan ‘Flipped’, ‘Adaptif’, ‘Dijital ve Aktif Öğrenme’yi anlattı.

20.03.2019Eğitim
Üniversitelere kar tatili... Hangi üniversiteler tatil

Üniversitelere kar tatili... Hangi üniversiteler tatil?

İstanbul’da ilköğretim ve ortaöğretimde eğitime bir gün ara verildi. Birçok üniversite de kar nedeniyle tatil edildi. Bazı üniversiteler tatili esprili bir şekilde duyururken, öğrencilerin ısrarlarına dayanamayan rektörlerin mesajları da okuyanları güldürdü. İşte o üniversiteler:

25.02.2019Eğitim
Başhekimlik şartları değişti

Başhekimlik şartları değişti

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameyle rektör atamaları yapıldı.

19.01.2019Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan 6 üniversiteye rektör atadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan 6 üniversiteye rektör atadı

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Handan İnci Elçi atandı. Beykent Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ali Murat Ferman, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, MEF Üniversitesi Rektörlüğüne de Prof. Dr. Muhammed Şahin'in ataması gerçekleştirildi. YÖK üyeliğine Üniversitelerarası Kurulca seçilen Prof. Dr. Mehmet İsmail Safa Kapıcıoğlu yeniden bu göreve getirildi. Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Konseyi ile Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Mütevelli Heyet üyeliklerine de atama yapıldı.

18.01.2019Eğitim
Resmi Gazetede yayınlandı. Prof. Dr. Nihat Hatipoğluna yeni görev

Resmi Gazete'de yayınlandı. Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu'na yeni görev

Rektör atamalarına ilişkin kararlar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörlüğü'ne atandı.

18.01.2019Gündem
Flipped Learning için zirve düzenlendi

Flipped Learning için zirve düzenlendi

İstanbul’da bir vakıf üniversitesinde ‘Flipped Learning 3.0 Global Standartlar Zirvesi’ düzenlendi. Zirvede metodun standartları dünyayla paylaşıldı.

25.11.2018Eğitim
Türk rektör Hindistan’da

Türk rektör Hindistan’da

Hindistan’ın en büyük üniversitelerinden biri olan JIS College of Engineering’in 2018 mezuniyet töreninde rektör Prof. Dr. Muhammed Şahin konuşma yaptı. Rektör Şahin, “Dünya üniversitelerinden bu yıl mezun olan gençlerin gelecek 5-10 yılda neler yapabileceğini şimdiden görebiliyorum” dedi.

8.10.2018Eğitim
O artık hukuk fakültesinin ‘İlber Hoca’sı

O artık hukuk fakültesinin ‘İlber Hoca’sı

Prof. Dr. İlber Ortaylı, daha önce yarı zamanlı öğretim üyesi olarak ders verdiği hukuk fakültesinde, tam zamanlı olarak devam edecek.

31.07.2018Eğitim
Üniversiteye yapay zeka odaklı teknokent

Üniversiteye yapay zeka odaklı teknokent

İstanbul’da bulunan vakıf üniversitesi, uluslararası ortaklı ve yapay zeka odaklı teknokent projesi için anlaşma imzaladı. Teknokentin 2019 yılı sonunda faaliyete geçmesi hedefleniyor.

24.07.2018Eğitim
Rektör Şahin, Londra’da Flipped Learning’i anlattı

Rektör Şahin, Londra’da Flipped Learning’i anlattı

Prof. Dr. Muhammed Şahin, dünya yükseköğretiminin seçkin üniversitelerinin katıldığı, London Tech Week kapsamında ‘Flipped Learning’i anlattı.

19.06.2018Eğitim
Türk rektör önemli dergiye kapak oldu

Türk rektör önemli dergiye kapak oldu

Dünya Flipped Learning Girişimi’nin yeni eğitim-öğretim yöntemleri ve teknolojileri hakkında dünyada öncülük yapma amacıyla yayınlarına başlayan  ‘Flipped Learning 3.0’ dergisinin ikinci sayısının kapak konusu Prof. Dr. Muhammed Şahin oldu. İlk sayıda Harvard Üniversitesi Eğitim Enstitüsü Fizik Profesörü Dr. Eric Mazur yer almıştı.

22.05.2018Eğitim
Liselilere ‘araştırma projesi’ ödülü... 15 ülkeden 90 proje yarıştı

Liselilere ‘araştırma projesi’ ödülü... 15 ülkeden 90 proje yarıştı

15 ülkeden 90 projenin katıldığı ‘27’nci İbrahim Arıkan MEF Eğitim Kurumları Araştırma Projeleri Yarışması’ sonuçlandı. Liselilere yönelik düzenlenen yarışmada öğrenciler fizik, kimya ve biyoloji alanında projeleriyle yarıştı. Ödüller ulusal ve uluslararası kategorilerde verildi.

11.05.2018Eğitim
15 ülkeden liseliler projeleriyle yarışacak

15 ülkeden liseliler projeleriyle yarışacak

İstanbul’da özel bir eğitim kurumunun geleneksel olarak düzenlediği uluslararası araştırma projeleri yarışması 8-11 Mayıs’ta yapılacak. Yarışmaya 15 ülkeden ortaöğretim düzeyinde ekipler katılacak. Seçilen projeler 3 gün boyunca sergilenecek.

7.05.2018Eğitim
Üniversitelere Nereden buldun sorusu

Üniversitelere 'Nereden buldun?' sorusu

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) kanun tasarısının TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen vakıf üniversiteleriyle ilgili maddeleri çok tartışılacak.

4.05.2018Eğitim
Yeni doçentlik yönetmeliği tartışması...Komisyonun tüm üyelerini ÜAK Başkanı seçmemeli

Yeni doçentlik yönetmeliği tartışması...Komisyonun tüm üyelerini ÜAK Başkanı seçmemeli

‘Doçentlik Yönetmeliği’ 16 Nisan’da Resmi Gazete’de yayınlandı. Ancak akademisyenler bazı düzenlemelerden endişeli. Bunların başında Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) başkanının tüm üyelerini belirleyeceği yeni kurulan ‘Doçentlik Komisyonu’ geliyor. Akademisyenler ayrıca ÜAK’ın başvurularda aday bilgilerini kontrol edeceği yeni oluşturulan veri tabanlarının da dikkatle takip edilmesi gerektiğini söylüyor. Bilim insanları, ÜAK bünyesinde kurulacak üç ‘Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği Komisyonu’nun yoğun iş yükü nedeniyle yetersiz kalabileceği görüşünde.

16.04.2018Eğitim
Fenomenlerden üniversitede sosyal medya dersi

Fenomenlerden üniversitede sosyal medya dersi

Sosyal medya fenomenlerinin anlattığı ‘Sosyal Medya ve Fenomen Kavramı’ dersi başladı. Bir vakıf üniversitesi tarafından uygulanan sosyal medya dersi her hafta perşembe günleri Youtube sayfası üzerinden yayınlanıyor.

20.03.2018Eğitim
Ders kitapları artık çevirimiçi

Ders kitapları artık çevirimiçi

Bir vakıf üniversitesi, McGraw-Hill Education ve Pearson 'Uyarlanabilir Eğitim Platformu İşbirliği Protokolü' imzalayarak basılı eğitim içeriklerini çevrimiçi ortama aktarıyor.

20.02.2018Eğitim
Z kuşağı bu yönteme emanet

Z kuşağı bu yönteme emanet

Teknoloji geliştikçe ve öğrenme yöntemleri değiştikçe, yeni metotlar da dünya gündemine geliyor.

9.02.2018Eğitim
Eğitimciler, yeni sınav sistemini tartıştı: Değişiklik gerekli ancak sık yapılması güvensizlik yaratıyor

Eğitimciler, yeni sınav sistemini tartıştı: Değişiklik gerekli ancak sık yapılması güvensizlik yaratıyor

1.200 eğitimcinin katıldığı ‘Eğitimde Gelecek Konferansları’nda yeni sınav sistemleri de konuşuldu. Hürriyet Gazetesi Eğitim Servisi Müdürü Nuran Çakmakçı moderatörlüğünde yapılan 'Yeni Sınav Sistemleri' panelinde ODTÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gölge Seferoğlu, TÖDER Genel Başkanı İbrahim Taşel, Türkiye Özel Okullar Derneği Genel Başkanı Nurullah Dal ve MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin konuşmacı oldu. Eğitimciler, sistemde değişiklik yapılması gerekliliğini anladıklarını söylerken, bunun sık ve uzmanlara yeterince sorulmadan yapılmasının güvensizlik yarattığını da eklediler.

11.11.2017Eğitim
1200 uzman, eğitimin geleceğini konuşuyor

1200 uzman, eğitimin geleceğini konuşuyor

Boğaziçi, ODTÜ ve MEF üniversitelerinin birlikte düzenlediği ‘Eğitimde Gelecek Konferansı’ başladı.

11.11.2017Eğitim
Yeni akademik yıla konserli açılış

Yeni akademik yıla konserli açılış

İstanbul’da bir vakıf üniversitesi, 2017-2018 akademik yılına konserle başlangıç yaptı. İlk dersi İTÜ Eski Rektörü Prof. Dr. Gülsün Sağlamer’in verdiği açılışta, keman virtüözü Prof. Dr. Cihat Aşkın ve Aşkın Ensemble ise konuklara konser verdi. Üniversitenin ilk yüksek lisans mezunlarının diploma aldığı tören, yeni öğrencilere verilen oryantasyonla sona erdi.

19.09.2017Eğitim
Özel okul zammı enflasyonla yarışıyor

Özel okul zammı enflasyonla yarışıyor

2017 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kılavuzu’ndan elden edilen verilere göre, bu yıl vakıf üniversitelerinde öğrenim ücretleri yüzde 8 ile 17 arasında değişen oranlarda arttı. Anaokulu, ilk ve ortaöğretim düzeyinde ise artış enflasyona yakın bir oranla yüzde 10 civarında.

26.08.2017Eğitim
Türk rektörün yazısı The Chronicle’da

Türk rektörün yazısı The Chronicle’da

ABD yükseköğretiminin en prestijli yayını The Chronicle of Higher Education, Türkiye’den bir vakıf üniversitesinin rektörünün, ABD Başkanı Donald Trump’ın uygulamak istediği seyahat yasağı kararının dünyadaki akademik, bilimsel ve teknolojik araştırmalara etkisi hakkındaki görüşünü yayımladı.

7.04.2017Eğitim
Üniversiteden Twitter ile ortaklaşa afet eğitimi

Üniversiteden Twitter ile ortaklaşa afet eğitimi

Türk Kızılayı, Twitter ve İstanbul’da bir vakıf üniversitesi, Türkiye Sosyal Medya Tabanlı Afet Yönetim Sistemi ‘SES Türkiye’yi kuruyor. SES Türkiye ile Twitter üzerinden gerçek zamanlı tatbikatlar yapılacak, üniversite bünyesinde eğitimler verilecek. Projenin amacı ise paydaşlar arasında koordinasyonu artırmak ve sosyal medyayı afet durumlarında etkin kullanma becerilerini geliştirmek.

10.02.2017Eğitim
İlkokulların gözdesi Vasip Şahin, üniversitelilerin ise MEF Rektörü

İlkokulların gözdesi Vasip Şahin, üniversitelilerin ise MEF Rektörü

İstanbul’da her kar yağışında öğrenciler gözünü Vali Vasip Şahin’e çevirerek, tatil twetleriyle sıkıştırıyorlar. Sonunda istediğini aldıklarında da Vali Şahin’e duydukları sevgiyi dile getiriyorlar. Son kar tatiliyle de üniversitelilerin yeni ‘sosyal medya fenomeni’ MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin oldu. MEF’li öğrencilere kar tatili haberini sosyal medya üzerinden buzda kayan penguenli resimlerle vermeye başlayan Rektör Şahin, Cem Karaca’nın ‘Bu son olsun’ şarkısıyla şimdilik noktayı koydu ve paylaşımlarıyla üniversitelilerin gönlünde taht kurdu.

11.01.2017Eğitim
Kar sınavları erteletti

Kar sınavları erteletti

Olumsuz hava koşulları nedeniyle bazı il ve ilçelerde eğitime ara verildi.

10.01.2017Eğitim
Flipped Learning deneyimleri bir kitapta toplandı

Flipped Learning deneyimleri bir kitapta toplandı

Flipped Learning öğrenme yöntemiyle kurulan vakıf üniversitesinin bu alandaki tüm bilgi, birikim ve deneyimleri bir kitapta toplandı. Kitap, İngitere’nin yayınevi Emerald Publishing tarafından yayınlandı. Kitap dünya yükseköğretimine örnek ve geleceğe referans kaynağı olacak.

28.12.2016Eğitim
İlber Ortaylı’dan PISA yorumu: Gençlere Türkçe konuşmayı yazmayı öğretemiyoruz

İlber Ortaylı’dan PISA yorumu: Gençlere Türkçe konuşmayı yazmayı öğretemiyoruz

‘Eğitimde Değişim Konferansı’nda konuşan Prof. Dr. İlber Ortaylı, gençlerin en büyük sorununu PISA testlerinin gösterdiğini belirterek, “Maalesef gençlerimize Türkçe yazmayı ve konuşmayı öğretemiyoruz” dedi.

11.12.2016Eğitim
Elit olmaktan korkmayın

Elit olmaktan korkmayın

MEF Üniversitesi yeni akademik yılının ilk dersini veren Prof. Dr. İlber Ortaylı, eğitim sistemini eleştirerek gençlere tavsiyelerde bulundu. Ortaylı, özetle şunları söyledi:

26.09.2016Eğitim
Üniversiteye prestijli üyelik

Üniversiteye prestijli üyelik

İstanbul’da bir vakıf üniversitesi dünyada yükseköğretim alanında prestijli kurumlar arasında yer alan American Council on Education (ACE) tarafından üyeliğe çağrıldı.

18.08.2016Eğitim
İş dünyasından rektöre plaket

İş dünyasından rektöre plaket

Türkiye Sanayici İş Kadınları ve İş Adamları Konferasyonu (SANKON) tarafından Rektör Prof. Dr. Muhammed Şahin’e bilim ve eğitime verdiği katkılardan dolayı plaket verildi.

25.06.2016Eğitim
İki üniversite arasında ‘Flipped Learning’ işbirliği

İki üniversite arasında ‘Flipped Learning’ işbirliği

Türkiye’de vakıf üniversiteleri arasında işbirliği her geçen gün artıyor. MEF Üniversitesi, dünya çapında dikkat çeken projesi ‘Flipped Learning’ konusunda TED Üniversitesi ile bilgi paylaşımı yapmak için bir anlaşma imzaladı. Buna göre, iki üniversitenin öğretim kadrolarının katılacağı seminer ve atölye çalışmaları yapılacak.

30.03.2016Eğitim
Türk üniversitesi Amerikalılara ders verdi

Türk üniversitesi Amerikalılara ders verdi

ABD’nin önde gelen yükseköğretim birliklerinden ‘American Council on Education’ın (ACE) San Francisco’da 12-15 Mart’ta düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından 2 bine yakın rektör ve üst yöneticilerin katıldığı 98’inci Kongresi’nde Türkiye’den bir üniversite ‘Flipped Üniversite Nasıl Kurulur’ başlıklı sunum ile yer aldı.

16.03.2016Eğitim
CEO’lar üniversitede derste

CEO’lar üniversitede derste

Üniversitede yeni açılan Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nde iş dünyasının en önemli CEO’ları ders verecek. Özellikle şirket çalışanlarına verilecek özel eğitimlerde iş dünyasının talepleri dikkate alınacak. CEO’lar ve akademisyenler liderlik ve yönetim, iş İngilizcesi, yetkinlik geliştirme ve şirketlere özel tasarım programlarında eğitim verecek.

3.03.2016Eğitim

Yazar Sonuçları

Üniversitelere 'Nereden buldun?' sorusu

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) kanun tasarısının TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen vakıf üniversiteleriyle ilgili maddeleri çok tartışılacak.

3.05.2018

Z kuşağı bu yönteme emanet

Teknoloji geliştikçe ve öğrenme yöntemleri değiştikçe, yeni metotlar da dünya gündemine geliyor.

8.02.2018