EKSTRA
MENÜ

Rektör

Rektör haberleri sayfasında güncel ve son dakika Rektör hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 22.265 Rektör haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Rektör, bir üniversitenin akademik ve yönetimsel olarak en üst düzey yetkilisidir. Latince kökenlidir ve bu Latincede 'yöneten' anlamına gelir. Sözcük, Hristiyanlık dininde kilisedeki yöneticilerden türetilmiştir. Özellikle Anglikan ve Katolik kiliselerinin bazılarında rektörler vardır.

Türk yüksek öğretim sistemine göre devlet üniversitelerinde rektör, üniversitenin öğretim üyeleri tarafından yapılan oylama sonuçlarının YÖK tarafından yapılacak sıralamanın Cumhurbaşkanı'na sunulmasından sonra Cumhurbaşkanınca değerlendirilip adaylardan birinin atanması sonucu göreve başlar. Görev süresi dört yıldır ve en fazla iki dönem bu görevde kalabilir.

Vakıf üniversitelerinde ise rektör, mütevelli heyeti (yönetim kurulu) tarafınrdan seçilir ve YÖK'ün onayıyla göreve başlar.

Rektör Haberleri

Rektörden öğrencilere: Yalnız iki aşı kadar uzağız

Rektörden öğrencilere: Yalnız iki aşı kadar uzağız

Koronavirüse karşı Çin’de geliştirilen aşının faz-3 çalışmalarında gönüllü olan ve Türkiye'de ilk aşı olan isimlerin başında gelen Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, öğrencilere aşı çağrısı yaptı.

5.08.2021Eğitim
20 maddede YKS tercihi

20 maddede YKS tercihi

28 Temmuz’da açıklanan YKS’de tercih dönemi bugün başlıyor. Sel ve yangın felaketleri nedeniyle uzatılan tercih süresi, 20 Ağustos’ta son bulacak. Peki, hayatlarının gelecek 40-50 yılını belirleyecek olan meslek tercihi yapacak adaylar nelere dikkat etmeli? Ankara Üniversitesi Temel Eğitim Bölümü Başkanı Prof. Dr. Erten Gökçe, Hacettepe Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arif Özer ile İTÜ Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi Koordinatörü Cem Demirbaş tercih döneminde adayların dikkat etmesi gerekenleri 20 madde halinde sıraladı.

5.08.2021Eğitim
Rektörlerden kariyer tüyoları

Rektörlerden kariyer tüyoları

Öğrenciler hayallerini süsleyen üniversitelere gidebilmek için yoğun bir maratonu geride bıraktı. Şimdi artık tercih zamanı. Kampüsler yeni gelecek öğrencileri beklerken okul yönetimleri de 2021-2022 akademik yılı için hazırlıklara başladı. Biz de üniversitelerin rektörlerinden üniversite hayatının ne demek olduğu ve gençlere neler katacağına yönelik görüş aldık.

3.08.2021Eğitim
YÖK, 4 üniversiteye rektör ataması yapılacağını duyurdu

YÖK, 4 üniversiteye rektör ataması yapılacağını duyurdu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 4 üniversiteye rektör adayı başvurularının 13 Ağustos'a kadar yapılacağını açıkladı.

30.07.2021Gündem
Dört üniversite için rektör ilanı

Dört üniversite için rektör ilanı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), dört üniversite için rektör adaylığı başvuru ilanı yayınladı.

30.07.2021Eğitim
Turgay Polat kimdir, mesleği ne İşte Turgay Polatın çalışma alanı ve biyografisi

Turgay Polat kimdir, mesleği ne? İşte Turgay Polat'ın çalışma alanı ve biyografisi

Turgay Polat kariyeri ve katıldığı programlarla gündeme geliyor. Eğitim konusunda çocukları ve aileleri bilgilendiren Turgat Polat'ın biyografisi merak ediliyor. Peki, Turgay Polat kimdir, mesleği ne? İşte Turgay Polat'ın çalışma alanı ve biyografisi

29.07.2021Gündem
Boğaziçi’nde rektörlük yarışı başladı

Boğaziçi’nde rektörlük yarışı başladı

1 Ocak tarihinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atanan Melih Bulu, 15 Temmuz 2021’de görevden alındı. Göreve vekaleten rektör yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Naci İnci getirildi. Yüksek Öğretim Kurumu da (YÖK) rektör adaylığı başvuru ilanı yayınladı. Rektör adayları, 2 Ağustos tarihine kadar başvuru yapabilecek.

28.07.2021Eğitim
Bir üniversiteye daha tam akreditasyon hakkı

Bir üniversiteye daha "tam akreditasyon" hakkı

Bilkent Üniversitesi, Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK), tarafından uygulanan "Kurumsal Akreditasyon Programı" kapsamında 5 yıl süreyle "tam akreditasyon" almaya hak kazandı.

27.07.2021Eğitim
04.30da başladı, devam ediyor... 10 yıl sonra ikinci rahim nakli

04.30'da başladı, devam ediyor... 10 yıl sonra ikinci rahim nakli!

Türkiye'nin kadavradan ikinci rahim nakli Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde yapılıyor. Prof. Dr. Ömer Özkan ve Prof. Dr. Özlenen Özkan başkanlığındaki 40 kişilik ekip tarafından gerçekleştirilen ameliyat saat 04.30'da başladı.

27.07.2021Gündem
Dokuz Eylül 39 yaşında

Dokuz Eylül 39 yaşında

Kuruluşundan bu yana İzmir'in ve Türkiye'nin ilerlemesine katkılar sunan; ülkenin ihtiyaçlarına ve çağın gereklerine uygun şekilde hareket eden Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), 39'uncu yaşını kutluyor.

Tedavi için geldiği üniversiteden birincilikle mezun oldu

Tedavi için geldiği üniversiteden birincilikle mezun oldu

Kıkırdak ve kemik problemleri nedeniyle çocukluğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinin koridorlarında geçen Fatma Canan Çankaya, hayalini gerçekleştirerek aynı üniversitenin Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünü birincilikle tamamladı.

18.07.2021Eğitim
Prof. Dr. Sevil Atasoy şubat ayında uyarmıştı Zehir tacirlerinin yeni favorisi: Hitler eroini

Prof. Dr. Sevil Atasoy şubat ayında uyarmıştı! Zehir tacirlerinin yeni favorisi: Hitler eroini

İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 3 aylık fiziki ve teknik takip sonucu önceki gün Esenyurt’ta yaptıkları operasyonla 129 kilogram metamfetamin ve 21 kilo 100 gram eroin ele geçirdi. Öte yandan, Adli Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sevil Atasoy şubat ayında bir seminerde dikkat çeken açıklamalarda bulunmuştu.

17.07.2021Gündem
Öncelik gençler ve istihdam olacak

Öncelik gençler ve istihdam olacak

Giresun ve Ordu’da holding olarak faaliyetlerine devam edeceklerini söyleyen Gezmiş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aykut Gezmiş, “Yeni yatırımlarla binlerce kişilik istihdam ve katma değer yaratmak hep önceliğimiz olacak. Bundan sonra gençlerimize iş imkânı yaratmanın daha ötesinde yol gösterici olacağız” diye konuştu.

16.07.2021Ekonomi
Boğaziçi’nde Melih Bulu dönemi sona erdi

Boğaziçi’nde Melih Bulu dönemi sona erdi

2 Ocak’ta Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Prof. Dr. Melih Bulu’nun görevine yeni bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle son verildi. Rektörlüğe vekaleten atanan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, Hürriyet’e “Yeni bir dönem açılıyor. Öğrencilerimizi seviyoruz” dedi.

16.07.2021Eğitim
Boğaziçi Üniversitesine vekaleten atanan Prof. Dr.  Mehmet Naci İnci, 15 Temmuz etkinliğinde konuştu

Boğaziçi Üniversitesi'ne vekaleten atanan Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, 15 Temmuz etkinliğinde konuştu

BOĞAZİÇİ Üniversitesi'nde gerçekleşen '15 Temmuz Darbe Girişimi ve Milletin Zaferi Anma Programı ve Fotoğraf Sergisi' isimli etkinliğe Prof. Dr. Melih Bulu'nun katılması bekleniyordu. Bulu görevden alınınca etkinlikte yer almadı. Melih Bulu'nun yerine vekaleten atanan Prof. Dr. Mehmet Naci İnci etkinlikte yer aldı.

15.07.2021Haber
Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne vekaleten Prof. Dr. Mehmet Naci İnci atandı

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne vekaleten Prof. Dr. Mehmet Naci İnci atandı

Röktör Prof. Dr. Melih Bulu’nun görevden alınmasının ardından Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne vekaleten daha Rektör yardımcılığı görevini yürüten Prof. Dr. Mehmet Naci İnci atandı.

15.07.2021Eğitim
Mehmet Naci İnci kimdir Boğaziçi Üniversitesi rektörü olarak vekaleten görev alacak

Mehmet Naci İnci kimdir? Boğaziçi Üniversitesi rektörü olarak vekaleten görev alacak

Mehmet Naci İnci, Boğaziçi Üniversitesi rektörü olarak vekaleten atanan isim oldu. 14 Temmuz tarihli Resmi Gazete kararı ile görevden alınan Melih Bulu'nun yerine atanan Mehmet Naci İnci, Boğaziçi Üniversitesi'nde rektör yardımcısı olarak görev alıyordu. Peki, Prof. Dr. Mehmet Naci İnci kimdir? İşte, o isim hakkında detaylı bilgiler

15.07.2021Gündem
Boğaziçi Üniversitesine yeni rektör ataması

Boğaziçi Üniversitesi'ne yeni rektör ataması

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne vekaleten; Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Naci İnci atandı.

15.07.2021Haber
Son dakika... Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne vekaleten Prof. Dr. Mehmet Naci İnci atandı

Son dakika... Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne vekaleten Prof. Dr. Mehmet Naci İnci atandı

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne vekaleten; Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Naci İnci atandı.

15.07.2021Gündem
YİÜ Tıp Fakültesi ilk mezunlarını verdi

YİÜ Tıp Fakültesi ilk mezunlarını verdi

Sağlık eğitimi alanında öncü üniversite olan Yüksek İhtisas Üniversitesi Tıp Fakültesi 2020- 2021 Eğitim Öğretim Yılında ilk mezunlarını meslek hayatına uğurlamanın gururunu yaşadı.

14.07.2021Kampüs
Film repliği birinciliğe taşıdı

Film repliği birinciliğe taşıdı

Yaşar Üniversitesi’nde mezuniyet heyecanı yaşandı. Birincilikle kazandığı okulunu endüstri ve bilgisayar mühendisliği bölümlerinde çift ana dal yaparak yine birincilikle bitiren Özge Ötleş, bir film repliğinin kendisini başarıya taşıdığını söyledi.

14.07.2021Eğitim
İtalyan Tasarım Günleri, Türkiyenin dört bir yanından canlı yayınlarla sona erdi

İtalyan Tasarım Günleri, Türkiye'nin dört bir yanından canlı yayınlarla sona erdi

Katılımcıların, Göbeklitepe, Galata Kulesi, İstanbul Boğazı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rıhtımı, 2. TBMM Binası ve Venedik'ten canlı bağlantılarla renk kattığı çevrim içi panellerde mimari tasarım, kamusal sanat, endüstriyel tasarım ve giyilebilir teknolojiler konuları ele alındı.

9.07.2021Ekonomi
Wageningen Üniversitesi’yle iş birliği

Wageningen Üniversitesi’yle iş birliği

Yaşar Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi, 2021-2022 akademik yılında eğitime başlıyor. Tarımda, sektörün en önemli ihtiyacı olan nitelikli insan kaynağını sağlamak amacıyla hayata geçirilen fakülte, bu yıl, Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği ile Tarım Ekonomisi bölümlerine 15’er tam burslu öğrenci alacak.

9.07.2021Avrupa
Üniversiteden yapay zeka ve girişimcilik dersleri

Üniversiteden yapay zeka ve girişimcilik dersleri

MEF Üniversitesi, bugünün ve geleceğin en önemli iki konusu olan  yapay zeka ve girişimcilik alanlarında her bölümün öğrencisi tarafından alınabilecek iki ayrı yandal açtı. “Veri Bilimi&Yapay Zeka” ve “Girişimcilik” yandallarının müfredatı yurt içinde ve yurt dışında disiplinlerarası çalışan 15 akademisyen ve uzmandan oluşan bir kurul ile belirlendi.  2021-2022 akademik yılı içinde başlayacak yandallar, online olarak alınabilme imkanı da mevcut.

8.07.2021Eğitim
Türk sinemasının ‘en acıklı’ filmi

Türk sinemasının ‘en acıklı’ filmi

Türkiye’nin sinema hafızası olarak nitelendirilen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne bağlı Prof. Sami Şekeroğlu Sinema TV Uygulama ve Araştırma Merkezi çökme tehlikesiyle karşı karşıya. Diğer taraftan 100 bini aşkın filmin yer aldığı arşiv, bütçe ve ekip eksikliğinden dolayı içler acısı durumda.

8.07.2021Gündem
Muşta 50 yıl sonra meyve verdiği iddia edilen elma ağacını inceledi

Muş'ta 50 yıl sonra meyve verdiği iddia edilen elma ağacını inceledi

Muş'un 2 bin 645 rakımlı Kurtik Dağı'nda bulunan ve yaklaşık 50 yıl sonra meyve verdiği iddia edilen elma ağacı görenleri şaşırttı. Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, "Yaptığımız çalışmalar sonrası ağacın yaşının 120 olduğu ortaya çıktı. Bu yaş aralığında bir elma ağacına ülkemizde sıklıkla rastlanmıyor. Fizyolojik olarak ömrünü tamamlayan ağaçlar, neslini devam ettirmek için generatif faza geçerler ve meyve verirler. Bu olay ağacın ömrünün son dönemlerinde gerçekleşen bir durumdur'' dedi. Ağacın bulunduğu bağın sahibi Hacı İzettin Güngör ise ''Bu sene dallarında elmaları görünce ailece çok şaşırdık'' diye konuştu.

7.07.2021Haber
Elma ağacı 50 yıl sonra meyve verdi, akademisyenler araştırdı

Elma ağacı 50 yıl sonra meyve verdi, akademisyenler araştırdı

Muş'un 2 bin 645 rakımlı Kurtik Dağı'nda bulunan ve yaklaşık 50 yıl sonra meyve verdiği iddia edilen elma ağacı görenleri şaşırttı. Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, "Yaptığımız çalışmalar sonrası ağacın yaşının 120 olduğu ortaya çıktı. Bu yaş aralığında bir elma ağacına ülkemizde sıklıkla rastlanmıyor. Fizyolojik olarak ömrünü tamamlayan ağaçlar, neslini devam ettirmek için generatif faza geçerler ve meyve verirler. Bu olay ağacın ömrünün son dönemlerinde gerçekleşen bir durumdur'' dedi. Ağacın bulunduğu bağın sahibi Hacı İzettin Güngör ise ''Bu sene dallarında elmaları görünce ailece çok şaşırdık'' diye konuştu.

7.07.2021Gündem
50 yıl sonra meyve veren elma ağacı görenleri şaşırttı

50 yıl sonra meyve veren elma ağacı görenleri şaşırttı

Muş'un 2 bin 645 rakımlı Kurtik Dağı'nda bulunan ve yaklaşık 50 yıl sonra meyve verdiği iddia edilen elma ağacı görenleri şaşırttı. Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, "Yaptığımız çalışmalar sonrası ağacın yaşının 120 olduğu ortaya çıktı. Bu yaş aralığında bir elma ağacına ülkemizde sıklıkla rastlanmıyor. Fizyolojik olarak ömrünü tamamlayan ağaçlar, neslini devam ettirmek için generatif faza geçerler ve meyve verirler. Bu olay ağacın ömrünün son dönemlerinde gerçekleşen bir durumdur'' dedi.

7.07.2021Gündem
Yaz tatili için öğrencilere telafi rehberi

Yaz tatili için öğrencilere telafi rehberi

Pandeminin gölgesinde eğitim-öğretim yıllarını tamamlayan okullar yaz tatiline girdi. Bazen yüz yüze bazen uzaktan eğitim gören öğrenciler karneleri aldı. Uzmanlar ise “Bu yaz öğrenciler için çok önemli” diyerek bir buçuk yılı evde geçiren öğrencileri uyarıyor. Peki tatilin en verimli şekilde geçmesi için neler yapmalı? Bu yazı nasıl değerlendirmeli? İşte uzman yorumları:

7.07.2021Eğitim

Trakya Üniversitesi Sağlık Müzesi'ne ödül

Uluslararası Üniversite Müzeleri Birliği Platformu tarafından 2014 yılından bu yana her yıl, platform üyelerinin oylarıyla belirlenen ve düzenli olarak dağıtılan yılın müzeleri ödüllerine bu yıl Sultan II. Bayezid Külliyesi Trakya Üniversitesi Sağlık Müzesi layık görüldü.

6.07.2021Eğitim
Emekliye 2 bin TL ikramiye verin

'Emekliye 2 bin TL ikramiye verin'

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkındaki fezlekeyle ilgili, “Hükümet, genel başkanımızı damda 4 yıl yatırmakla tehdit ediyor” dedi. Emekliler için 2 bin lira bayram ikramiyesi öneren Faik Öztrak MYK toplantısı sonrası özetle şu açıklamaları yaptı:

6.07.2021Gündem
Üniversiteden iki yeni tarım bölümü

Üniversiteden iki yeni tarım bölümü

Yaşar Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi, 2021-2022 akademik yılında eğitime başlıyor. Üniversite, yeni bölümleri için Hollanda’nın tarım bilimleri ve teknolojileri alanında eğitim veren Wageningen Üniversitesi ve Araştırma Merkezi ile işbirliği yaptı. Tarımda, sektörün en önemli ihtiyacı olan nitelikli insan kaynağını sağlamak amacıyla hayata geçirilen fakülte bu yıl, Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği ile Tarım Ekonomisi bölümlerine 15’er tam burslu öğrenci alacak.

5.07.2021Eğitim
Prof. Dr. Uğur Şahin: Normal hayatlarımıza döneceğimizden eminim

Prof. Dr. Uğur Şahin: Normal hayatlarımıza döneceğimizden eminim

BioNTech firmasının kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin, "Normal hayatlarımıza döneceğimizden eminim. Aşılamanın pandemiyi kontrol altına alma konusunda yardımcı olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla herkesin aşılanması çok önemli. Bu muhtemelen 3-4 ay içinde Türkiye'de de gerçekleşecek" dedi.

4.07.2021Haber
Prof. Dr. Uğur Şahin: Normal hayatlarımıza döneceğimizden eminim

Prof. Dr. Uğur Şahin: Normal hayatlarımıza döneceğimizden eminim

BioNTech firmasının kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin, "Normal hayatlarımıza döneceğimizden eminim. Aşılamanın pandemiyi kontrol altına alma konusunda yardımcı olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla herkesin aşılanması çok önemli. Bu muhtemelen 3-4 ay içinde Türkiye'de de gerçekleşecek" dedi.

4.07.2021Gündem
Üçüz doktorların diploma gururu

Üçüz doktorların diploma gururu

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi'nden mezun olup yemin eden tek yumurta üçüzleri Deniz, Aslı ve Başak Kozak, üçüzler olarak mezun oldukları için mutlu olduklarını, mezuniyeti paylaştıkları için gururlu olduklarını söyledi.

2.07.2021Gündem
Antalyada 14 saat sonra güzel haber... Detayları anlattı

Antalya'da 14 saat sonra güzel haber... Detayları anlattı

Türkiye'nin 5'inci çift kol naklini Yavuz Ayılmazdır'a (34) yapan ekibin başında yer alan Prof. Dr. Ömer Özkan, "Zorlu fakat başarılı geçen ameliyat sonrası hastamız, yoğun bakımda izlenmektedir. Şu an genel durumu iyi" dedi. 14 saat süren ameliyatta Ayımazdır'a ilk olarak sağ ardından sol kolun nakledildiği öğrenildi.

30.06.2021Gündem
Mezuniyet töreninde gözyaşları sel oldu... Rüya Maviş kanserden hayatını kaybetti, ağabeyiyle rektör birbirlerine sarılıp ağladı

Mezuniyet töreninde gözyaşları sel oldu... Rüya Maviş kanserden hayatını kaybetti, ağabeyiyle rektör birbirlerine sarılıp ağladı

Trakya Ünivertesi (TÜ) Tıp Fakültesi'nden mezun olacak Rüya Maviş kanser nedeniyle hayatını kaybetti. Bugün yapılan mezuniyet töreninde, Rüya'nın mezuniyet belgesini ağabeyi Güven Maviş aldı. Bu sırada Güven Maviş ile Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu birbirlerine sarılıp duygu dolu anlar yaşadı. Maviş ve Prof. Dr. Tabakoğlu gözyaşlarını tutamadı.

29.06.2021Gündem
Çok acı... Rüya Maviş kanserden öldü, mezuniyet töreninde gözyaşları sel oldu

Çok acı... Rüya Maviş kanserden öldü, mezuniyet töreninde gözyaşları sel oldu

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi’nde, eğitimini tamamlayan 23’ü yabancı uyruklu, 235 öğrenci törenle mezuniyet belgelerini aldı. Sosyal medyadan canlı yayınlanan törende, kanserden yaşamını yitiren tıp öğrencisi Rüya Maviş'in mezuniyet belgesini alan ağabeyi Güven Maviş ve Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu birbirlerine sarılıp duygu dolu anlar yaşadı. Maviş ve Prof. Dr. Tabakoğlu gözyaşlarını tutamadı.

29.06.2021Gündem
İranda ilk kez Kovid-19un Delta varyantı görüldü

İran'da ilk kez Kovid-19'un Delta varyantı görüldü

İran'da 10'dan fazla kişide yeni tip koronavirüsün Hindistan'da ortaya çıkan Delta varyantının tespit edildiği bildirildi.

29.06.2021Dünya
Aman dikkat 15 mililitresi bile komaya sokuyor

Aman dikkat! '15 mililitresi bile komaya sokuyor'

Tekirdağ'da 7 kişinin sahte içki nedeniyle ölmesi sonrası nelere dikkat edilmesi gerektiği sorusu akıllara geldi. Sahte içki yapımında kullanılan metil alkolün görme bulanıklığından ölüme kadar hayatı tehdit eden sonuçlara yol açtığını belirten Prof. Dr. Ahmet Aydın, "O maddenin etil ya da metil alkol olduğunu koku ve tat ile anlama şansınız yok. 1 çay bardağının dibindeki 15 mililitrelik bir metil alkol bile insanı komaya sokmaya yeterli" dedi.

29.06.2021Gündem
Yerli test kiti devrede: 10 saniyede %99 sonuç

Yerli test kiti devrede: 10 saniyede %99 sonuç

Bilent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi’nde (UNAM) Türk araştırmacılar tarafından COVID-19 teşhisini 10 saniyede yüzde 99 güvenilirlikle yapabilen cihaz geliştirildi.

25.06.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan, iş insanı Tacettin Aslana fahri doktora tevcih törenine video mesaj gönderdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iş insanı Tacettin Aslan'a fahri doktora tevcih törenine video mesaj gönderdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İÇDAŞ Kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyesi Tacettin Aslan için Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi tarafından düzenlenen fahri doktora tevcih törenine video mesaj gönderdi.

24.06.2021Gündem
İngiliz varyantı açıklaması: Yüzde 100 koruma sağlıyor

İngiliz varyantı açıklaması: 'Yüzde 100 koruma sağlıyor'

Kayseri Erciyes Üniversitesi’nin koronavirüse karşı geliştirdiği aşı adayı TURKOVAC'ın Faz-3 çalışmaları başladı. Aşı ile ilgili açıklama yapan Kayseri Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, "Ekibimiz 2-3 aydır İngiliz varyantıyla ilgili çok yoğun çalışma yürütüyordu. İngiliz varyantına karşı hayvan deneylerinde çok etkin olduğunu, yüzde 100 koruma sağladığını Aykut Özdarendeli ve ekibinden öğrendim hatta onunla ilgili patent hakkı almayı düşünüyoruz" dedi.

24.06.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Godfather aşkına gittim Nobu’ya

Nobu isimli bir Japon varmış. Aşçılıktan anlarmış.

17.07.2021

Alpay Özalan’ın Kızılderili kitabı

Alpay Özalan, bir Kızılderili kitabı yazmış.

6.07.2021