EKSTRA
MENÜ

Peri Bacaları

Peri Bacaları ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Peri Bacaları haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 361 Peri Bacaları haberi bulunmuştur.

Peri Bacaları Haberleri

Kapadokyaya benzerlikleriyle şaşırtıyorlar

Kapadokya'ya benzerlikleriyle şaşırtıyorlar

Türkiye’nin en güzel turistik mekanlarından biri olan Kapadokya, Nevşehir’de bulunan tarihi bir bölgedir. Tarif edilemez güzellikte yapılar barındıran Kapadokya her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi de çekiyor. Özellikle de gün doğumunda balon turu yapmak için gelen ziyaretçiler, karşılaştıkları harika manzaralar karşısında büyüleniyor. Bu eşsiz güzellikteki yerin ülkemizin farklı bölgelerinde benzerlerini de görüyoruz. Hatta Kapadokya’daki yoğunluktan bunalanlar için benzerlerini keşfetmek harika bir tercih olabilir.

23.12.2020Seyahat
Türkiye’de kışın trekking yapılacak en güzel 5 yer

Türkiye’de kışın trekking yapılacak en güzel 5 yer

Kışın doğada yürüyüş yapmak insana enerji ve huzur verir. Karla kaplı meşe, kayın ve çınar ağaçları arasında, buz tutmuş göllerin eşliğinde uzun ve kısa yürüyüşler için şimdinden planlarınızı yapın. İşte sizin beş güzel rota.

9.12.2020Seyahat
Karadeniz’in Kapadokyası ilgi görüyor

'Karadeniz’in Kapadokya'sı' ilgi görüyor

Artvin’in Şavşat ilçesinde yer alan ve ladin ağaçlarıyla kaplı ormanın içerisinden yükselen peribacalarını andıran kayalar ilgi çekiyor. Bölge halkı tarafından 'Karadeniz’in Kapadokya’sı olarak anılan alanın, turizme kazandırılması isteniyor.

7.12.2020Seyahat
Karadeniz’in Kapadokyası ilgi görüyor

'Karadeniz’in Kapadokya'sı' ilgi görüyor

ARTVİN’in Şavşat ilçesinde yer alan ve ladin ağaçlarıyla kaplı ormanın içerisinden yükselen peribacalarını andıran kayalar ilgi çekiyor. Bölge halkı tarafından 'Karadeniz’in Kapadokya’sı olarak anılan alanın, turizme kazandırılması isteniyor.

7.12.2020Güncel
Bingölde külahlı taşların turizme kazandırılması isteniyor

Bingöl'de 'külahlı taşlar'ın turizme kazandırılması isteniyor

Bingöl'de, peribacalarını andıran külahlı taşların turizme kazandırılması bekleniyor. Bingöl Üniversitesi Coğrafya Bölümü Öğretim Görevlisi Yardımcı Doçent Doktor Vedat Avcı, "Bu tip şekilleri detaylı bir şekilde araştırmak ve ilin turizm potansiyelinin artırılması için kullanmak istiyoruz. Turizme kazandırılması için gerekli çalışmaların yapılmasını öneriyoruz" dedi.

25.11.2020Seyahat
Kapadokyayı ekimde 175 bin 612 turist gezdi

Kapadokya'yı ekimde 175 bin 612 turist gezdi

Türkiye'nin doğa, tarih ve kültür turizminin önemli merkezlerinden Kapadokya bölgesini ekim ayında 175 bin 612 turist ziyaret etti.

5.11.2020Keyif
Erzurumun Kırmızı Periler Diyarı jeopark olacak

Erzurum'un 'Kırmızı Periler Diyarı' jeopark olacak

Erzurum Valisi Okay Memiş, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu'nca 2012 yılında Dünya Geçici Miras Listesi'ne alınan ve 'Kırmızı Periler Diyarı' olarak adlandırılan Narman peribacalarının jeopark olacağını söyledi.

22.10.2020Seyahat
Adanın hayali gerçek oluyor

Ada'nın hayali gerçek oluyor

Muğla'da lösemi tedavisi gören 11 yaşındaki Ada Su Zor'un, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile tanışma hayali gerçek oldu. Öğretmen Mahinur Göker Aktaş'ın, öğrencilerin ve velilerin desteğiyle kaleme aldığı "Ada Hayaline Uçuyor" adlı kitapta anlattığı Ada'nın sıcak hava balonuyla uçma ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile tanışma hayali için yetkililer devreye girdi.

10.10.2020Eğitim
Türkiye’de kışın yapılacak en güzel aktiviteler… Şimdiden planlarınıza ekleyin

Türkiye’de kışın yapılacak en güzel aktiviteler… Şimdiden planlarınıza ekleyin

Kış boyunca bembeyaz örtüyle kaplanan göller, şelaleler, ağaçlar ve mimari eserler kartpostallık kareler oluşturuyor. Bu kış için bir planınız yoksa bu haberimiz tam size göre...

8.10.2020Seyahat
Geçmişten geleceğe yolculuk: Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı

Geçmişten geleceğe yolculuk: Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı

Sardes Antik Kenti, Kula Volkanları, Kula Peri Bacaları, Kurşunlu Kaplıcaları, Bintepeler ve Adala kanyonlarının da içinde olduğu "Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı", tarihi ve doğal güzellikleriyle ziyaretçileri büyülüyor.

30.09.2020Seyahat
Türkiyenin jeoparkı geçmişten geleceğe yolculuğa çıkarıyor

Türkiye'nin jeoparkı geçmişten geleceğe yolculuğa çıkarıyor

 Sardes Antik Kenti, Kula Volkanları, Kula Peri Bacaları, Kurşunlu Kaplıcaları, Bintepeler ve Adala kanyonlarının da içinde olduğu "Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı", tarihi ve doğal güzellikleriyle ziyaretçileri büyülüyor.

28.09.2020Keyif
Erozyonla ortaya çıkan şaheser; Şeytan Şehri Kayalıkları

Erozyonla ortaya çıkan şaheser; 'Şeytan Şehri Kayalıkları'

SİVAS'ın Divriği ilçesindeki Şeytan Şehri Kayalıkları, peri bacalarını anımsatan görüntüsüyle dikkat çekiyor. Yağmurun oluşturduğu sel suları ve erozyon etkisiyle oluşan ilginç şekiller görenleri hayran bırakıyor. Coğrafya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Gülpınar Akbulut Özpay, aşınma sonucu insan yüzü dahil çeşitli şekillere benzeyen yapının genellikle yöre insanlarını korkutmasından dolayı Şeytan Kayalıkları olarak adlandırıldıklarını, turizm açısından önemli bir değer olabileceğini ifade etti.

26.09.2020Haber
Nevşehirin İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Nevşehirde Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Nevşehir'in İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Nevşehir'de Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Nevşehir, “Güzel Atlar Diyarı” olarak bilinen Kapadokya’nın nadide bir parçasıdır. Özellikle genç çiftlerin oldukça romantik anlamlar yüklediği bu şehir, her yıl çok sayıda turisti ağırlamaktadır. Peki, Nevşehir ilçeleri nelerdir, şehir hangi bölgede yer almaktadır? Nevşehir’de gezilecek ve tarihi yerler nerelerdir? İşte, Nevşehir hakkında merak ettiğiniz ve aradığınız tüm cevaplar.

25.09.2020Seyahat
5. Sınıf Sosyal Bilgiler Doğal Varlıklar Ve Tarihi Mekanlar konu anlatımı

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Doğal Varlıklar Ve Tarihi Mekanlar konu anlatımı

Doğal varlıkların oluşumunda beşeri faktörler etkili değildir. İklim ve yeryüzü şekilleri gibi faktörlere bağlı olarak zaman içerisinde oluşurlar. Vadi, dağ, göl, şelale, kanyon ve mağaralar birer doğal varlıktır. 5. sınıflar için doğal varlıklar ve tarihi mekanlar konusunu örneklerle anlattık.

13.09.20205. SINIF
Kırıkkalenin Hasandede ‘Peri Bacaları’

Kırıkkale'nin Hasandede ‘Peri Bacaları’

Kırıkkale'de doğal oluşumuyla dikkat çeken dağ yamacındaki Hasandede köyünde yer alan Peri Bacaları, farklı yapısıyla görenleri kendine hayran bırakıyor.

26.08.2020Seyahat
Kırıkkaledeki ilginç oluşum görenleri şaşırtıyor

Kırıkkale'deki ilginç oluşum görenleri şaşırtıyor

Kırıkkale'de doğal oluşumu ile dikkat çeken dağ yamacındaki doğal oluşumlar, farklı yapısıyla görenleri kendine hayran bırakıyor.

20.08.2020Seyahat
Adıyla ürküten görüntüsüyle hayran bırakan Şeytan Şehri Kayalıkları

Adıyla ürküten görüntüsüyle hayran bırakan "Şeytan Şehri Kayalıkları"

Sivas’ın Divriği ilçesi Maltepe köyü yakınlarında bulunan yağmur suları ve rüzgarın aşındırmasıyla oluşan doğal güzellik görüntüsüyle hayran bırakıyor.

17.08.2020Seyahat
3. Sınıf Hayat Bilgisi Tarihî Ve Turistik Yerler konu anlatımı

3. Sınıf Hayat Bilgisi Tarihî Ve Turistik Yerler konu anlatımı

Ülkemizin birçok farklı yerinde önemli tarihi ve turistik yerler bulunmaktadır. Bu yerler her sene hem yabancı hem de yerli turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Şimdi ülkemizi tarihi ve turistik açıdan ele alacağız ve işleyeceğiz. İşte 3. sınıf hayat bilgisi tarihî ve turistik yerler konu anlatımı.

16.08.20203. SINIF
1. Sınıf Hayat Bilgisi Doğal Ve Turistik Yerler konu anlatımı

1. Sınıf Hayat Bilgisi Doğal Ve Turistik Yerler konu anlatımı

Doğal ve turistik yerler açısından zengin olan ülkemizi ele alacağız. Nerelerde gidilmesi gereken yerler var onlara bakacağız. Ayrıca bu tarihi ve doğal yerler hangi bölgelerde bunları öğreneceğiz. İşte 1. sınıf hayat bilgisi doğal ve turistik yerler konu anlatımı.

16.08.20201. SINIF
Kapadokyayı 7 ayda 420 bin turist gezdi

Kapadokya'yı 7 ayda 420 bin turist gezdi

Kapadokya'daki tarihi ve turistik merkezleri, 97 bin 11'i Kovid-19 sonrası normalleşme sürecinde olmak üzere ocak-temmuz döneminde 419 bin 905 turist ziyaret etti.

11.08.2020Keyif
Kapadokya bölgesini 7 ayda 419 bin 905 turist ziyaret etti

Kapadokya bölgesini 7 ayda 419 bin 905 turist ziyaret etti

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesini yılın ilk 7 ayında 419 bin 905 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

11.08.2020Ekonomi
Peribacalarına siluet koruması

Peribacalarına siluet koruması

Kapadokya alan planları yapımı ve yürürlüğüne ilişkin yönetmelik, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikle Kapadokya alan planlarında yapılacak değişikliklerin, peribacalarıyla diğer jeolojik ve jeomorfolojik oluşumların siluetini, doğal ve görsel peyzaj değerleriyle, yörenin yerleşim özelliklerini, geleneksel dokusunu ve kimliğini olumsuz yönde etkilememesi zorunlu hale getirildi.

12.07.2020Ekonomi
Ardahanın peri bacaları turizme kazandırılıyor

Ardahan'ın 'peri bacaları' turizme kazandırılıyor

Ardahan'ın Posof ilçesinde peri bacaları görünümlü oluşumların bulunduğu, halk arasında "Hıram" olarak adlandırılan vadinin turizmden pay alabilmesi için çalışma başlatıldı.

10.06.2020Seyahat
Frigyadaki Antik Yolun gizemli izleri jeolog ve arkeologların dikkatini çekiyor

Frigya'daki 'Antik Yol'un gizemli izleri jeolog ve arkeologların dikkatini çekiyor

Tarihi Frig Vadisi'nin Afyonkarahisar'ın İhsaniye ilçesindeki uzantılarında yer alan "Antik Yol", jeolojik yapısı ve 2 metre derinliğe sahip gizemli izleriyle dünyanın dört bir yanındaki jeolog, arkeolog ve sanat tarihçilerinin dikkatini çekiyor.

28.05.2020Seyahat
Turizmin yeni gözdesi: Narman Peri Bacaları

Turizmin yeni gözdesi: Narman Peri Bacaları

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu'nca Dünya Geçici Miras Listesi'ne alınan Narman Peri Bacaları'nda yapımı devam eden turizm tesisi, çevre duyarlılığı gözetilerek doğaya uygun şekilde inşa ediliyor.

22.05.2020Seyahat
Kapadokyanın gizemli köşesi: Çavuşin

Kapadokya'nın gizemli köşesi: Çavuşin

Günümüzden 40 milyon yıl önce volkanların patlamasıyla oluşan lav ve kül katmanlarının erozyonla aşınmasıyla meydana gelen derin vadi ve dik yamaçlar ile erozyona daha dayanıklı sert tabakaların oluşturduğu “Peri Bacaları” Kapadokya denilen bu doğa güzelliklerini oluşturmuştur. Milyonlarca yıl yağmur ve rüzgar gibi doğa olaylarının biçimlendirdiği doğa mucizesine en güzel örneklerden biri de Güllüdere ve Kızılçukur vadileridir. Kapadokya bölgesinin bilinen en eski yerleşim yerlerinden biri olan Çavuşin bu iki önemli vadinin birleştiği yerde kurulmuş olup Avanos – Göreme yolu üzerinde ve Avanos’ 4 km uzaklıktadır.

17.04.2020Seyahat
23 Nisan’da ailelerin çocuklarıyla birlikte evden çıkmadan gezebileceği 14 sanal tur

23 Nisan’da ailelerin çocuklarıyla birlikte evden çıkmadan gezebileceği 14 sanal tur

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 100. yılını bu sene koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle evlerimizde kutlayacağız.

Türkiyenin saklı cenneti Yanık Ülke: KULA

Türkiye'nin saklı cenneti 'Yanık Ülke': KULA

Her mevsimin ayrı güzel yaşandığı İzmir’e doğru ilerlerken defalarca kez Manisa yakınlarından geçmişizdir birçoğumuz. Bir an evvel hedefimize varmak için çoğu zaman sadece geçiş için kullandığımız Manisa’nın barındırdığı güzelliklerin farkında olmadan… Sizin için koronavirüslü günlerden sonrası için mutlaka uğramanız gereken Manisa’nın rengârenk konaklarıyla ünlü güzel ilçesi Kula’dan bahsedeceğim. Burası İstanbul’dan İzmir’e yönelenler için de harika bir dinlenme noktası… İşte size Kula gezi rehberi…

14.04.2020Seyahat
Kapadokya Nerede Kapadokyaya Nasıl Gidilir Kapadokya Gezilecek Yerler

Kapadokya Nerede? Kapadokya'ya Nasıl Gidilir? Kapadokya Gezilecek Yerler

Tarihi ve kültürel yapısıyla doğal güzellikleri açısından Kapadokya Türkiye'nin en önemli turistik alanlarından biridir. Özellikle yaz ayları yoğun turist çeken bu bölge hakkında pek çok kişi bilgi almaya çalışıyor. Peki, Kapadokya nerede? Kapadokya nasıl gidilir? Kapadokya gezilecek yerler hakkında bilinmesi gerekenler.

11.04.2020Seyahat
Vanın İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Vanda Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Van'ın İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Van'da Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Van, Türkiye’nin kış ve göl turizmi ile en önemli şehirlerinden biri. Her yıl sınır komşusu İran üzerinden de birçok turist şehri görmeye gelmektedir. Dünya üzerindeki en güzel doğa manzaralarına sahip olan Van'da gezilecek yerler nerelerdir? Van’ın ilçeleri nedir ve Van hangi bölgededir? Van’ın tarihi ve doğal güzellikleri gibi birçok konuda bilgiyi ve sorulara alt cevapları sizler için hazırladık.

29.03.2020Seyahat
Erzurumun İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Erzurumda Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Erzurum'un İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Erzurum'da Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Erzurum Dadaşlar diyarı ve Evliyalar beldesi olarak adlandırılan bir şehirdir. Yüz ölçümü olarak Türkiye’de en büyük 19. İldir. Nüfusunun neredeyse yar yarıya olacak şekilde kadın ve erkek sayıları neredeyse eşittir. Kadın erkek nüfusu konusunda dikkat çeken Erzurum hangi bölgededir? Erzurum’da gezilecek yerler nerelerdir? Erzurum ile ilgili bu ve bunun gibi soruların yanıtını hazırladık.

29.03.2020Seyahat
Konyanın peribacaları literatüre kazandırılıyor

Konya'nın peribacaları literatüre kazandırılıyor

Konya Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri, kent merkezine 15 kilometre uzaklıktaki bölgede, büyük bölümü keşfedilmemiş Kapadokya benzeri peribacalarının varlığını ortaya koydu.

14.10.2019Seyahat
Sonunda Zerrin Özer gibi üzülmesin

'Sonunda Zerrin Özer gibi üzülmesin'

83 yaşındaki Gönül Yazar’ın bir aydır birlikte olduğu 32 yaş küçük sevgilisi için “Çıtır değil, 50 yaşını devirmiş, ondan başkasına bakmam, o da benden başkasına bakmaz. Ben böyle aşk görmedim, inşallah yeniden telli duvaklı gelin olurum” açıklamasını akla yatkın buldunuz mu? Gönül Yazar, sekizinci kez nikah masasına oturur mu?

2.09.2019Magazin
‘Peri Komisyonu’nun ilk ‘11’i belli oldu

‘Peri Komisyonu’nun ilk ‘11’i belli oldu

Peri bacalarıyla ünlü Kapadokya’nın daha iyi korunması, yatırımcılar için de ağır ve uzun bürokratik süreçlerin kısalması amacıyla oluşturulan alan başkanlığı kapsamında görev yapacak komisyonunun, görev ve çalışma usullerine ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayınlandı.

1.09.2019Gündem
Dünyanın ünlü yüzlerini peri bacalarına resmetti

Dünyanın ünlü yüzlerini peri bacalarına resmetti

Erzurumlu ressam Mustafa Turanoğlu, Narman ilçesindeki peri bacalarını tanıtmak için farklı bir çalışmaya imza attı. Yaklaşık 6 ay önce Mona Lisa, Sofia Loren, Türkan Şoray, Güler Sabancı gibi isimleri peri bacalarıyla birlikte tuvale işleyen Turanoğlu, Peri bacalarını görmeyen veya gelemeyecek ünlülere resimlerimde yer verdim. Tamamlanan eserlerle ünlüler resimde de olsa bu bölgeyi ziyaret etmiş olacaklar dedi.

29.08.2019Haber
Dünyanın en güzel 7 gün batımı adresi Listede Türkiye’den de bir yer var…

Dünyanın en güzel 7 gün batımı adresi! Listede Türkiye’den de bir yer var…

Zanzibar’dan Kosova’ya kadar yeryüzündeki en muhteşem gün batımı manzaraları burada! Bulunduğunuz mekân ister bir orman gölgesi, ister çorak bir çöl, ister bir okyanus olsun; dünyayı gezerken, bir insanın görebileceği en nefes kesici ve en romantik manzaralardan birisi gün ışığının son nefesini vermeye başladığı gün batımıdır.

28.08.2019Seyahat
Kapadokyaya 6 ayda havadan 43 milyon avro geldi

Kapadokya'ya 6 ayda havadan 43 milyon avro geldi

Kapadokya bölgesini ziyaret eden turistler için en gözde aktivite olan sıcak hava balon turlarından yılın ilk yarısında yaklaşık 43 milyon avro gelir sağlandı.

6.07.2019Keyif
Türkiyenin ilk jeoparkları Konya ve Bitliste olacak

Türkiye'nin ilk jeoparkları Konya ve Bitlis'te olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Konya'nın Karapınar ilçesindeki Meke Krater Gölü'nün içinde bulunduğu alan ile Bitlis'te yer alan Nemrut Kalderası'nı kapsayan bölge, 'Jeopark' alan olarak tescillenecek.

24.06.2019Seyahat
Türkiyenin ilk jeoparkları Konya ve Bitliste olacak

Türkiye'nin ilk jeoparkları Konya ve Bitlis'te olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Konya'nın Karapınar ilçesindeki Meke Krater Gölü'nün içinde bulunduğu alan ile Bitlis'te yer alan Nemrut Kalderası'nı kapsayan bölge, "Jeopark" alan olarak tescillenecek. Bakanlık tarafından tescil edilmiş Türkiye'nin ilk jeoparkları olacak alanların, "Küresel Jeopark Ağı"na dahil edilmesi ve uluslararası düzeyde tanıtımının sağlanması için UNESCO'ya başvuru yapılacak.

21.06.2019Ekonomi
Yoldan çıkaran duraklar: İstanbul Antalya İyi ki görmüşüm diyeceksiniz...

Yoldan çıkaran duraklar: İstanbul Antalya! İyi ki görmüşüm diyeceksiniz...

Bayram tatiline bir hafta kaldı. Yola otomobiliyle çıkacaklar için en sık kullanılan rotaların haritalarını paylaşmaya devam ediyoruz. Bu haftaki istikamet İstanbul’dan Antalya’ya doğru... Yolun uzunluğu 698 kilometre. En fazla 5 kilometre sapmayla “İyi ki uğramışım!” diyeceğiniz pek çok iç açıcı durak var; doğal güzellikler, lokantalar, antik kent ve sevimli köyler... Doğal güzellik, antik kent, köy ve müze seçimini Hürriyet Seyahat ekibi yaptı, lezzet mekânlarını Tat dedektifi Sinan Hamamsarılar belirledi.

27.05.2019Seyahat
Peri komisyonu belirlendi

Peri komisyonu belirlendi

Peri bacalarıyla ünlü Kapadokya’yı koruyup yatırımcıları için bürokratik süreçleri kısaltacak komisyonun kimlerden oluşacağı belli oldu. Arkeolog, sanat tarihçisi, mimar ve şehir planlamacılarının da yer alacağı komisyon, Kapadokya’yla ilgili her türlü ‘fiziki ve inşai’ uygulamaya yönelik karar alma yetkisine sahip olacak. Kararları da kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra belediyeler ile gerçek ve tüzel kişiler için bağlayıcı olacak.

18.05.2019Gündem
Perilere koruma zırhı geliyor

Perilere koruma zırhı geliyor

Hürriyet’in kasım ayında Kapadokya’da kaçak inşaatları gündeme getirdiği ‘Peribacaları şaştı bu işe’ manşetinin ardından başlayan kurtarma planında yeni bir adım atılıyor. AK Parti, Kapadokya’nın daha iyi korunması ve yatırımcı için ağır ve uzun bürokratik süreçlerin kısalması için ‘alan başkanlığı’ kurulmasına yönelik yasa teklifi verdi. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, “Orada arzu etmediğimiz kaçak yapılaşmalar, uygun olmayan yapılar maalesef ortaya çıkabiliyor. Tüm bunların önüne geçecek, yetkiyi tek elde toplayacak bir alan başkanlığı kurulmasına yönelik kanun teklifini veriyoruz. Kapadokya’nın korunmasından asla taviz vermeyeceğiz” dedi.

9.05.2019Gündem
Hürriyet’in ödül gecesi

Hürriyet’in ödül gecesi

TÜRKİYE Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) 60’ıncı Başarı Ödülleri, sahiplerini buldu.

5.05.2019Gündem
Peri bacalarının en fazla olduğu yer Zelve Vadisi

Peri bacalarının en fazla olduğu yer Zelve Vadisi

Kapadokya'daki Zelve Ören Yeri Aktepe’nin kuzey yamaçlarına kurulmuş olup üç vadiden oluşuyor. Peri bacalarının en fazla olduğu Zelve'deki peri bacaları geniş gövdeli ve sivri uçlu…

10.04.2019Seyahat
Vandaki Kapadokya: Vanadokya

Van'daki Kapadokya: Vanadokya

Van'ın Başkale ilçesine bağlı Yavuzlar köyünde bulunan peri bacaları görünümüyle Kapadokya'ya benzediği için yöre halkı tarafından 'Vanadokya' olarak adlandırılıyor.

27.03.2019Seyahat
Kırmızı periler diyarı ziyaretçilerini bekliyor

'Kırmızı periler diyarı' ziyaretçilerini bekliyor

'Doğu'nun Kapadokyası' ve 'Kırmızı Periler Diyarı' olarak da adlandırılan Narman Peri Bacaları, kırmızı rengi ve ilginç şekilleriyle görenlerin ilgisini çekiyor.

25.03.2019Seyahat

Yazar Sonuçları

Dizi, sinema lokasyonları ve turizm

Dizi ve film endüstrisinin turizme etkileri üzerine akademik yayınlar okumadım, lakin film lokasyonlarının bölgeleri, şehirleri nasıl popüler yaptığını ve ziyaretçi sayısını nasıl etkilediğini yaptığım röportajlarda birebir dinledim.

12.08.2020

Saygı, sabır, umut ve uyum için sen anlat Anadolu! Çocuklar bu 10 rotayı mutlaka görmeli

Oğlum doğduğundan beri her fırsatta bazen anne-oğul, bazen de çekirdek aile seyahat ediyoruz. Seyahatler çocuğun yeni şeylere ilgi duymasına, insanları anlayıp farklılıkları görerek saygı duymasına, daha sabırlı, uyumlu ve anlayışlı olmasına yardım ediyor. Çocuğumun Türkiye’yi ve insanını anlaması, sahip olduğu değerleri fark etmesi için mutlaka yapmasını istediğin seyahatler var. İşte o rotalar ve nedenleri…

2.08.2020

“Denize aşık bir ressamın canlı renklerle boyadığı tablo”

Foça’ya ilk adım attığım günü hatırlıyorum. Günün en güzel saatleriydi. Güneş Foça’daki güne veda etmeye hazırlanırken önümdeki denizi kırmızıya boyamış, üzerine içinden geldiği gibi serpiştirdiği balıkçı teknelerini küçük dalgalarla okşuyordu. Biri küçük diğeri büyük deniz adı verilen koyların önündeki irili ufaklı adacıklar ve girinti çıkıntılar ufuk çizgisini görmemi engelliyor hemen karşıdaki burunda yer alan deniz feneri ise yaklaşan akşam için sabırsızlanıyordu.

20.07.2020

Defteri kalemi usulca masaya bırakın, yola çıkıyoruz

Önümüzdeki iki hafta boyunca sürecek olan yarıyıl tatilinde ailece gidebileceğiniz şehir gezisi önerilerim var. İlginç müzelerden tarihi yerlere, eğlenceli etkinliklerden yerel lezzet adreslerine oğlumla deneyimlediğim, işinize yarayacağını düşündüğüm pek çok seyahat tavsiyesi bu yazıda bir arada!

19.01.2020