EKSTRA
MENÜ

Oxfam

Oxfam ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Oxfam haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 200 Oxfam haberi bulunmuştur.

Oxfam Haberleri

Yunanistan’a sığınmacılar için  suç duyurusu

Yunanistan’a sığınmacılar için suç duyurusu

OXFAM ve WeMove Europe adlı iki uluslararası sivil toplum kuruluşu Yunanistan’ı mültecilere karşı AB hukukunu sistematik olarak ihlal ettiği gerekçesiyle Avrupa Birliği Komisyonu’na şikayet etti.

23.09.2020Dünya
İki STK, Yunanistan’a suç duyurusunda bulundu

İki STK, Yunanistan’a suç duyurusunda bulundu

İki büyük sivil toplum örgütü, mültecilere karşı AB hukukunu ihlal ettiği suçlamasıyla Yunanistan’a dava açılması için AB Komisyonu’na başvurdu. Avrupa Adalet Divanı’nda yargılanması durumunda Yunanistan’ı ağır para cezası bekliyor.

22.09.2020Avrupa
Karbon emisyonuyla ilgili araştırmada ilginç sonuçlar

Karbon emisyonuyla ilgili araştırmada ilginç sonuçlar!

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam ve Stockholm Çevre Enstitüsünün ortak yürüttüğü araştırmada, 1990-2015 yılları arasında farklı gelir gruplarının yol açtığı karbon emisyonları incelendi. Dünyanın en zengin yüzde 1 nüfusunun, karbon emisyonunun yüzde 15’inden sorumlu olduğu bildirildi.

21.09.2020Dünya
Facianın yaşandığı Lübnan için Kanadandan dolara dolar kampanyası

Facianın yaşandığı Lübnan için Kanadan'dan 'dolara dolar' kampanyası

Kanada Federal Hükümeti, Lübnan'ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen patlama sebebiyle düzenlenecek yardım kampanyalarında, "1 dolara 1 dolar" katkıda bulunacağını açıkladı.

8.08.2020Dünya
Corona virüs aşısı gerginliği... Fransız ilaç şirketinin skandal açıklamasına büyük tepki

Corona virüs aşısı gerginliği... Fransız ilaç şirketinin skandal açıklamasına büyük tepki

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, koronavirüs aşısı geliştirmesi halinde ABD pazarına öncelik vereceğini açıklayan Fransız ilaç şirketi Sanofi'ye tepki gösterdi.

15.05.2020Ekonomi
Corona virüsü vakası tespit edilmeyen ülkeler

Corona virüsü vakası tespit edilmeyen ülkeler

Corona virüsü vakası tespit edilmeyen ülkelerin hangisi olduğuna yönelik Google aramaları dünya çapında artıyor. İşte virüsün gözükmediği ülkeler...

9.04.2020Seyahat
2153 milyarder = 4.6 milyar insan

2153 milyarder = 4.6 milyar insan

Dünyanın önemli siyaset, ekonomi ve sivil toplum önderlerini bir araya getiren Davos Zirvesi’ne bu yıl siyasi gerginlikler ve ticaret savaşlarının damga vurması bekleniyor. Brexit’in de önemli bir gündem olması öngörülen zirve öncesinde Oxfam gelir eşitsizliğine ilişkin  dikkat çeken bir rapor yayınladı. Buna göre 2 bin 153 milyarderin serveti dünya nüfusunun yüzde 60’ına denk gelen 4.6 milyar insanın mal varlığından daha fazla.

21.01.2020Ekonomi
Son dakika haberler: 2 bin 153 milyarder, dünyanın yüzde 60ından daha zengin

Son dakika haberler: 2 bin 153 milyarder, dünyanın yüzde 60'ından daha zengin

İngiltere merkezli uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, 2 bin 153 milyarderin, dünya nüfusunun yüzde 60'ını oluşturan 4,6 milyar kişiden daha zengin olduğunu öne sürdü.

20.01.2020Ekonomi
Batı Afrika’da gelir eşitsizliği zirve yaptı

Batı Afrika’da gelir eşitsizliği zirve yaptı

"Eşitsizlik Krizi" raporuna göre Batı Afrika’nın en zengin yüzde 1'inin sahip olduğu servet, bölgedeki diğer tüm insanların toplam servetinden bile fazla.

25.09.2019Ekonomi
Afrikalı 3 milyarder kıtanın yarısından daha fazla servete sahip

Afrikalı 3 milyarder kıtanın yarısından daha fazla servete sahip

Oxfam, Afrika'nın en zengin 3 kişisinin Afrika nüfusunun yarısına denk gelen 650 milyon kişiden daha fazla servete sahip olduğunu açıkladı.

5.09.2019Ekonomi
Fatmanur Altun: Alıntıladığım cümleler bana aitmiş gibi dünyayı dolaşıyor

Fatmanur Altun: Alıntıladığım cümleler bana aitmiş gibi dünyayı dolaşıyor

TÜRGEV Yönetim Kurulu Başkanı Fatmanur Altun, CHP'li Özgür Özel'in "İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun’un evine dört maaş giriyor" iddialarıyla ilgili yazısında tırnak içinde yer verdiği "Vatandaşla alay etmeyin, sabrımızı da sınamayın, ikiyüzlülüğünüzü ve ihanetinizi milletimizin gözlerinin önüne sermeyin" vesselam…" cümlesinin kendi ifadesiymiş gibi paylaşılmasında tepki gösterdi.

4.08.2019Gündem
Yemende 3 yaşındaki kız çocukları para ve yemek karşılığında evlendiriliyor

Yemen'de 3 yaşındaki kız çocukları para ve yemek karşılığında evlendiriliyor

Yemen'de süren iç savaş sebebiyle gıdaya erişimde zorluk çeken aileler 3 yaşlarındaki kızlarını para ve yemek karşılığında evlendiriyor.

6.03.2019Dünya
Tartışma yaratan rapor... En zengin 26 kişinin serveti dünya nüfusunun yarısının gelirine eşit

Tartışma yaratan rapor... En zengin 26 kişinin serveti dünya nüfusunun yarısının gelirine eşit

Küresel zengin-yoksul uçurumu artıyor! Her yıl Davos Zirvesi öncesi rapor açıklayan Oxfam’ın verilerine göre en zengin 26 kişinin serveti dünya nüfusunun en fakirini oluşturan 3.8 milyar kişi yani dünyanın yarısının servetine eşit. Ayrıca 2018 yılında en zenginler servetlerini günde 2.5 milyar dolar arttırdı.

22.01.2019Ekonomi
Servetleri günde 2.5 milyar dolar arttı

Servetleri günde 2.5 milyar dolar arttı

Küresel zengin-yoksul uçurumu artıyor. Her yıl Davos Zirvesi öncesi rapor açıklayan Oxfam’ın verilerine göre en zengin 26 kişinin serveti dünya nüfusunun en fakirini oluşturan 3.8 milyar kişi yani dünyanın yarısının servetine eşit. Ayrıca 2018 yılında en zenginler servetlerini günde 2.5 milyar dolar arttırdı.

22.01.2019Ekonomi
En zengin 26 kişinin serveti, dünya nüfusunun yüzde 50sininki kadar

En zengin 26 kişinin serveti, dünya nüfusunun yüzde 50'sininki kadar

Dünyanın en zengin 26 milyarderi, dünya nüfusunun en yoksul yüzde 50'sini oluşturan 3,8 milyar insanın toplam varlığına eşit servete sahip.

21.01.2019Ekonomi
Yunanistan’a kınama: Mültecilerin durumu içler acısı

Yunanistan’a kınama: Mültecilerin durumu içler acısı

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, Yunan adalarındaki aşırı kalabalık mülteci kamplarında hamile kadınlar ve refakatçisi olmayan çocukların kaderlerine terk edildiğini, sağlık hizmeti ve sıcak suya erişim olmadığını belirterek Yunanistan’ı kınadı ve Avrupa Birliği’ni göreve davet etti.

9.01.2019Avrupa
Eski modeller tekrar moda... ‘Cep’te ‘Arasın yeter’ akımı

Eski modeller tekrar moda... ‘Cep’te ‘Arasın yeter’ akımı

İNGİLTERE merkezli The Independent haber sitesi, geçen yıl dünya genelinde ‘sadece arama yapabilen’, eski model cep telefonlarının satışlarında yüzde 5 artış olduğunu yazdı. Habere göre, aynı dönemde akıllı telefon satışlarındaki artış sadece yüzde 2 oldu.

20.08.2018Dünya
Her lokma israf dünyayı tüketiyor

Her lokma israf dünyayı tüketiyor

Dünyanın en önemli sorunlarından biri milyonlarca insanı yerinden eden açlık. Yaklaşık 800 milyon insan açlıktan etkileniyor, 1.2 milyar insan susuzluk sorunuyla boğuşuyor. Geleceğe dair senaryolarda mevcut kaynakların yetersiz kalacağı, gıda ve su savaşlarının çıkacağı öngörülüyor. Önümüzde böyle karanlık senaryo varken günümüzün bir diğer önemli sorunu: İsraf. Gıdanın yaklaşık üçte biri yani 1.3 milyar tonu her yıl çöpe gidiyor. Avrupa’da yıllık 4 milyon ton giysi israf ediliyor. Türkiye’de bir günde çöpe atılan ekmek miktarı İzmir nüfusu kadar (4.3 milyon). Prof. Dr. Aziz Akgül, “Dünyadaki gıda israfının üçte biriyle halihazırda bütün insanları doyurmak mümkün olabilir” diyor. İnsanlık, israf ettiği su, gıda, enerjiyle aslında geleceğini tüketiyor.

7.07.2018Gündem
Sınır Tanımayan Doktorlara cinsel istismar suçlaması

Sınır Tanımayan Doktorlara cinsel istismar suçlaması

Yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorların (Medecins Sans Frontiers / MSF) çalışanlarının Afrika’da muhtaçlar ile ilaç karşılığında cinsel ilişki kurduğu iddia edildi.

22.06.2018Dünya
Sınırda dram

Sınırda dram

ABD yönetiminin, yasadışı giriş yapmaya çalışırken sınırda yakalanan göçmenlerin çocuklarını ailelerinden ayırma politikasına tepkiler artarken, 19 Nisan-31 Mayıs arasında 2 bine yakın çocuğun bu şekilde alıkonulduğu açıklandı. Cumhuriyetçi vekiller, bu uygulamayı sona erdirmek üzere bir tasarı hazırlıyor. Temsilciler Meclisi’ndeki Demokrat Parti liderlerinden Pelosi ise Trump yönetiminin uygulaması için ‘Barbarca’ dedi.

16.06.2018Dünya
Başkanı da istifa ettiğini duyurdu

Başkanı da istifa ettiğini duyurdu

Çocuk haklarıyla ilgili uluslararası çalışmalar yürüten Save the Children adlı sivil toplum kuruluşu, başkanları Sir Alan Parker’ın görevinden istifa ettiğini duyurdu.

20.04.2018Avrupa
Bir yıl sonra yapılacak yerel seçim öncesi ilçe belediyelerinin karnesi: Beşiktaş, Kadıköy ve Çankaya insani gelişimde en önde

Bir yıl sonra yapılacak yerel seçim öncesi ilçe belediyelerinin karnesi: Beşiktaş, Kadıköy ve Çankaya insani gelişimde en önde

Yerel seçim için geri sayım başladı. İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV), 24 Mart 2019’daki seçimler öncesi ilçe belediyelerinin karnesini açıkladı. İkinci kez hazırlanan rapor, seçim sonuçlarına dair ipuçları barındırıyor. İNGEV Başkanı Vural Çakır, “Yeşil ve mavi kategoride yer alan ilçelerde kolay kolay belediye başkanı değişmez” diyor.

31.03.2018Hürriyet Pazar
Kızılhaçta cinsel istismar skandalı

Kızılhaçta "cinsel istismar" skandalı

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), üç yılda 21 personelinin "cinsel istismar" nedeniyle işten atıldığını veya istifa etmek zorunda kaldığını duyurdu.

24.02.2018Dünya
Zenginlerden daha çok vergi alın çağrısı

Zenginlerden daha çok vergi alın çağrısı

Teknoloji devi Microsoft'un kurucusu Bill Gates en zenginler listesinde ilk sırada görmeye alıştığımız bir isim. Son yıllarda yardım kuruluşlarına verdiği destek ile adından söz ettiren Gates, devletin kendisininden daha çok vergi alması gerektiğini belirtti ve "zenginlerden daha çok vergi alın" çağrısı yaptı.

21.02.2018Ekonomi
Oxfam skandalı büyüyor Soruşturma başlatıldı

Oxfam skandalı büyüyor! Soruşturma başlatıldı

Haiti'deki bürosunda 2011'de yaşanan 'parayla cinsel ilişki' skandalını gizlediği için eleştiri oklarının hedefi olan yardım kuruluşu Oxfam, 26 yeni cinsel istismar vakası haakında soruşturma başlattığını duyurdu. Goldiring ayrıca son 10 günde Oxfam'ın 7.000 kadar düzenli bağışçısının kuruma yönelik yardımlarını durdurduğunu da açıkladı.

20.02.2018Dünya
Son 24 saatte ne oldu (19.02.2018)

Son 24 saatte ne oldu? (19.02.2018)

İşte 'Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..

19.02.2018Haber
Vicdan sızlatan yardım skandalı: Seks ver yemek al

Vicdan sızlatan yardım skandalı: Seks ver yemek al

İngiliz Oxfam’dan sonra adı ‘yardım karşılığı seks’ skandalına karışan ikinci yardım kuruluşu ABD’li World Vision oldu. World Vision çalışanlarının, yardıma gittikleri Haitili depremzedelere cinsel ilişki karşılığı gıda dağıttığı ortaya çıktı.

18.02.2018Dünya
Depremzedelerle seks skandalında ikinci perde İlk istifa geldi

'Depremzedelerle seks skandalında' ikinci perde! İlk istifa geldi

Çalışanlarının Haiti'de depremzedelerle para karşılığı cinsel ilişkiye girdiği ortaya çıkan İngiltere merkezli yardım kuruluşu Oxfam'ın üst düzey yönetici yardımcısı Penny Lawrence, görevinden istifa etti.

13.02.2018Dünya
Seks skandalı Oxfamı zor durumda bıraktı

Seks skandalı Oxfam'ı zor durumda bıraktı

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam, çalışanlarının Haiti depremi sırasında karıştığı seks skandalı yüzünden İngiliz hükümetinden aldığı mali desteği kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldı.

12.02.2018Dünya
Depremzedelerle fuhuş skandalı

Depremzedelerle fuhuş skandalı

İNGİLİZ gazetesi Times, İngiltere merkezli yardım kuruluşu Oxfam’ın çalışanlarının 2010 yılında 200 bin kişinin öldüğü, 1.5 milyon kişinin evsiz kaldığı deprem sonrası destek için gittikleri Haiti’de kadınlarla para karşılığı parti yaparak birlikte olduklarını yazdı.

9.02.2018Dünya
İngiliz yardım kurumu çalışanları depremzedelerle para karşılığı seks yaptı

'İngiliz yardım kurumu çalışanları depremzedelerle para karşılığı seks yaptı'

İngiliz Times gazetesi, İngiliz yardım kuruluşu Oxfam'ın üst düzey çalışanlarının, 2010 yılındaki Haiti depreminden kurtulan kadınlarla para karşılığı cinsel ilişkiye girdiğini açıkladı.

9.02.2018Dünya
Her 10 milyarderden 9’u erkek

Her 10 milyarderden 9’u erkek

Dünya gelir dağılımı raporuna göre küresel gelir adaletsizliği 2017 yılında artışa geçti. Ortaya çıkan küresel servetin yüzde 82’lik diliminin ise en zengin yüzde 1’lik kesime gittiği belirlendi.

23.01.2018Ekonomi
2 günde 1 milyarder

2 günde 1 milyarder

Milyarderler geçen yılda servetlerine 762 milyar dolar daha kattı. Bir yılda üretilen küresel servetin yüzde 82’sini dünyanın en zengin yüzde 1’i aldı. Kalan 3.7 milyar kişiden oluşan en yoksul kesim ise bu servet artışından 1 kuruş bile alamadı.

22.01.2018Ekonomi
Dünyanın serveti yüzde 1’lik kesimin cebine gitti

Dünyanın serveti yüzde 1’lik kesimin cebine gitti

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, yıllık küresel servetin yüzde 82’sinin, nüfusun sadece yüzde 1’lik kısmını oluşturan zenginlerin cebine gittiğini bildirdi.

22.01.2018Ekonomi
Dünyanın en zengin yüzde 1lik kesimi küresel servetin %82sine sahip

Dünyanın en zengin yüzde 1'lik kesimi küresel servetin %82'sine sahip

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam, küresel gelir adaletsizliğinin 2017'de arttığını ifade ederek yaratılan küresel servetin yüzde 82'lik bölümünün en zengin yüzde 1'lik kesimin cebine gittiğini söyledi.

22.01.2018Dünya
İngiliz devine 42 milyon sterlin ceza

İngiliz devine 42 milyon sterlin ceza

İngiliz telekomünikasyon şirketi BT’nin (British Telecommunications) 42 milyon sterlin ceza ödemesine karar verildi.

27.03.2017Ekonomi

Yazar Sonuçları

Öde bakalım kadının hakkını

MERKEZİ İngiltere’de bulunan uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, “Önemseme Zamanı” başlıklı raporunu paylaştı.

21.01.2020

İkinci Ele ne Kadar Güveniyorsunuz ya DM’den Satışa?

İkinci el kıyafet, aksesuar almak ya da satmak konusunda siz nasılsınız bilmiyorum ama ben bundan son derece rahatsız olmuş durumdayım.

26.03.2019

Küreselleşme kime yaradı?

Dünya Ekonomik Forumu’nun yıllık Davos Zirvesi dün başladı.

23.01.2019

Küçük arı hak ve yol arıyor

“BÜYÜK arı yüksekte uçar/ Küçük arı yapar balı/ Siyahlar pamuğu toplar/ Beyaz adam kapar parayı...”

11.12.2018

Zenginin malı züğürdün sessizliği

BÜTÜN dünya çalışıyor didiniyor, 100 lira kazanıyor; nüfusun yüzde biri gelip yüzde 82’sini alıyor, yüzde 99 ise kalanı paylaşıyor...

24.01.2018

Kadın Davos'u

Dünya Ekonomik Forumu, bu yıl geçen yıllardan farklı olarak kadınlara, eşitliğe daha fazla dikkat çekiyor. Davos Zirvesi’nin 48’inci yılının tüm eşbaşkanları kadın. Ve bu kadınlar dünyayı yönetip finans piyasalarına yön verdikleri gibi tüm diğer kadınlar için cinsel tacize, eşitsizliğe, yoksulluğa karşı seslerini yükseltiyorlar.

23.01.2018

Küresel servet artıyor ama her 9  kişiden 1’i aç

İSTANBUL sokaklarında çorap satan Recep Amca var. Merdiven altı üretilmiş, bildik bir markanın etiketi üstüne yapıştırılmış çoraplar. Çoraplara fiyat biçmiyor Recep Amca. Gönlünüzden ne koparsa. Oğlu hasta Recep Amca’nın. Ne kadar çok çorap satarsa oğlu o kadar iyileşir. Hastalık demek, para demek.

18.06.2017