BM ve uluslararası kuruluşlar, Türkiye ve Suriye için yardım kampanyası başlattı

Güncelleme Tarihi:

BM ve uluslararası kuruluşlar, Türkiye ve Suriye için yardım kampanyası başlattı
Oluşturulma Tarihi: Şubat 07, 2023 13:28

Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası sivil toplum kuruluşları Türkiye ve Suriye’de dün meydana gelen deprem felaketinden etkilenenler için yardım kampanyası başlattığını duyurdu. Öte yandan Türkiye'de deprem felaketinden dolayı birçok NATO karargahında da bayraklar yarıya indirildi

Haberin Devamı

Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye ve Suriye’de dün meydana gelen deprem felaketinden etkilenenler için yardım kampanyası başlattığını duyurdu.

Kampanya açıklamasında “6 Şubat 2023 Pazartesi günü erken saatlerde Türkiye-Suriye sınırı yakınlarında meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki yıkıcı depremin ardından binlerce insan hayatını kaybetti ve çok sayıda insan yaralandı. Evlerde, yollarda ve altyapıda ciddi hasar olmasına rağmen acil ihtiyaçları değerlendirmek, önceliklendirmek ve hayat kurtaran yardım sağlamak için acil durum ve arama kurtarma ekipleri görevlendirildi” denildi.

BM ve uluslararası kuruluşlar, Türkiye ve Suriye için yardım kampanyası başlattı
Öte yandan ünlü televizyon programcısı Ellen De Generes, deprem felaketiyle ilgili ABD merkezli Küresel Güçlendirme Misyonu’nun (GEM) bağış kampanyasını paylaşarak duyurdu. GEM, bağışların yaklaşık 3.5 milyon dolara ulaştığını vurguladı.  
BM ve uluslararası kuruluşlar, Türkiye ve Suriye için yardım kampanyası başlattı1 ÇALIŞAN İDLİB'DE HAYATINI KAYBETTİ

Fransa merkezli Nobel Barış Ödülü almış bir sivil toplum kuruluşu olan Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ise bölgede artan ihtiyaçlara destek vermek için bağış kampanyasını başlattı. MSF, İdlib’de yaşayan bir personelinin depremde hayatını kaybettiğini ifade etti.

111 ülkede 75 yıldır hizmet veren sivil yardım kuruluşu CARE, Türkiye ve Suriye’de yaşanan 'son 100 yılın en şiddetli deprem felaketinde' depremzedelerin dondurucu soğuklarla da savaştığını vurgulayarak kampanyasını duyurdu. Yardım kampanyası başlatan diğer kuruluşlar arasında, OXFAM, UNICEF, Save the Children, British Red Cross ve İslamic Relief yer aldı.  
BM ve uluslararası kuruluşlar, Türkiye ve Suriye için yardım kampanyası başlattı

BM ve uluslararası kuruluşlar, Türkiye ve Suriye için yardım kampanyası başlattıHaberin Devamı

NATO KARARGAHLARINDA BAYRAKLAR YARIYA İNDİRİLDİ

Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinden dolayı İzmir’deki NATO Müttefik Kara Komutanlığı (LANDCOM), Belçika’daki NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargâhında (SHAPE), Brüksel’deki NATO Ana Karargâhında ve ABD’deki NATO Müttefik Dönüşüm Komutanlığı'nda (ACT) bayraklar yarıya çekildi.

Haberin Devamı

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!