EKSTRA
MENÜ

Nükleer Reaktör

Nükleer Reaktör ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Nükleer Reaktör haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 674 Nükleer Reaktör haberi bulunmuştur.

Nükleer Reaktör Haberleri

Türkiyenin yanı başında.. Çernobil kâbusu geri döndü: Nükleer reaksiyonlar yeniden başladı..

Türkiye'nin yanı başında.. Çernobil kâbusu geri döndü: Nükleer reaksiyonlar yeniden başladı!..

1986 yılında Çernobil Nükleer Santrali'nin kaza sonucu patlayarak binlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihine en büyük nükleer felaketlerden biri olarak yazılmıştı. Korkunç kazanın üzerinden 35 yıl geçtikten sonra uzmanlar santralde nükleer reaksiyonların tekrar başladığı konusunda dehşete düşüren bir uyarı yaptılar.

8.05.2021Dünya
Jeff Bezostan Elon Muskı kızdıracak adım

Jeff Bezos'tan Elon Musk'ı kızdıracak adım

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Jeff Bezos'un sahibi olduğu Blue Origin ile 2,5 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı. Anlaşma kapsamında şirket nükleer enerjiyle çalışan bir uzay aracı tasarlayacak.

14.04.2021Dünya
Akkuyu NGSye reaktör üretimi başladı

Akkuyu NGS'ye reaktör üretimi başladı

Mersin'de inşası süren Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin 3. güç ünitesi için reaktör üretimi başlandı. Dev kütle güç ünitesine montaj yapılmak için gün sayıyor.

15.03.2021Ekonomi
Son dakika…ABD ve İsrail’den nükleer tehdit…8 yıl sonra tansiyon en yüksek seviyede…

Son dakika…ABD ve İsrail’den nükleer tehdit…8 yıl sonra tansiyon en yüksek seviyede…

Son dakika haberleri… İran’ın nükleer çalışmalarına hız verdiği iddiaları ve tarafların birbirini giderek daha sert bir şekilde tehdit etmesi bölgedeki tansiyonu artırdı. ABD donanmasından yapılan resmî açıklamaya göre USS Georgia nükleer denizaltısı Hürmüz boğazından geçerek Basra körfezine giriş yaptı. Denizaltıya USS Port Royal ve USS Philippine Sea kruvazörleri eşlik etti.

22.12.2020Dünya
Türkiyenin ilk nükleer güç santralinin yapımı hedeflenen programda ilerliyor

Türkiye'nin ilk nükleer güç santralinin yapımı hedeflenen programda ilerliyor

Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve Yapı İşleri Direktörü Sergey Butskikh, Mersin'de yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santralindeki (NGS) çalışmaların takvime uygun şekilde ilerlediğini belirterek, "2023 yılının Türkiye için ne kadar önemli bir tarih olduğunu biliyor ve bu tarihe kadar ilk ünitenin bitirilmesi için yoğun çaba sarf ediyoruz." dedi.

22.11.2020Ekonomi
Rus fizikçilerden bilim dünyasını şaşırtan dedektör

Rus fizikçilerden bilim dünyasını şaşırtan dedektör

Rusya Ulusal Araştırmalar Nükleer Üniversitesinden Rus fizikçiler, nükleer reaktörlerin uzaktan izlenmesinin doğruluğunu neredeyse bin kat artıran bir dedektör geliştiriyor. Fizikçiler, eylül ayında gerçekleştirdikleri bir dizi deneyle elastik tutarlı nötrino saçılımının ağır çekirdekler üzerindeki etkisine dayanan bir yaklaşımla yeni iki aşamalı emisyon dedektör ile nötrino kontrol yöntemini iyileştirmeyi başardı. Yeni dedektörle evrenin sırlarını keşfetmek için bir adım daha atıldı.

29.10.2020Teknoloji
Türkiyenin 100 yıllık enerjisini karşılayacak dev rezerv

Türkiye'nin 100 yıllık enerjisini karşılayacak dev rezerv!

Türkiye’de ilk olarak, Isparta’daki uçak kazasında hayatını kaybeden Prof. Dr. Engin Arık’ın gündeme getirdiği toryum rezervleri ve yeşil nükleer enerji projesiyle ilgili, eşi Prof. Dr. Metin Arık’ın da aralarında bulunduğu fizik profesörleri ’Yeşil Nükleer Enerji’ başlıklı çalışma hazırladı. Bilim insanları, sadece Isparta Aksu’daki 20 bin tonluk toryum rezervinin, Türkiye’nin 100 yıllık enerji ihtiyacını karşılayacağını vurguladı.

21.10.2020Ekonomi
Nükleer Santral nedir Nükleer enerji santrali nasıl kurulur Nükleer Santral türleri, zararları ve faydaları

Nükleer Santral nedir? Nükleer enerji santrali nasıl kurulur? Nükleer Santral türleri, zararları ve faydaları

İnsan vücudunun çalışabilmesi için enerji gerektiği gibi tüm dünyadaki bütün işlerin yürüyebilmesi için de enerji gerekmektedir. Özellikle sanayi devriminin ardından günümüze kadar giderek artan enerji ihtiyacı mutlaka karşılanmak zorundadır. Enerji ihtiyacı için kullanılan nükleer santral nedir? Nükleer santral nasıl kurulur, yararları ve zararları nelerdir? İşte soruların yanıtlarını sizler için hazırladık.

31.05.2020Gündem
Nükleer Enerji nedir Kullanım alanları nelerdir Nükleer enerjiden elektrik üretimi hakkında bilgi

Nükleer Enerji nedir? Kullanım alanları nelerdir? Nükleer enerjiden elektrik üretimi hakkında bilgi

Nükleer enerji faydaları ile birlikte sürekli olarak insanların kafasını karıştırabilen bir enerji kaynağı türüdür. Dünya üzerinde bu enerji kaynağı için birçok farklı yerde tartışmalar meydana gelmiştir. Bu tartışmalar nükleer enerjinin faydalı mı yoksa zararlı mı olduğuna dair tartışmalardır. Sizler için nükleer enerji detaylarını derledik.

31.05.2020Gündem
Sanayici ikili anlaşmalarla elektriğe 450 milyon lira daha az ödedi

Sanayici ikili anlaşmalarla elektriğe 450 milyon lira daha az ödedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, geçen yıl sabit tarifede kalmak yerine elektriğini ikili anlaşmalarla satın alan sanayicilerin yaklaşık 450 milyon lira daha az fatura ödediğini açıkladı.

17.01.2020Ekonomi
Mars seyahatini kısaltabilecek yeni motor teknolojileri hangileri

Mars seyahatini kısaltabilecek yeni motor teknolojileri hangileri?

Eğer bir gün Dünya'dan Mars'a ya da benzer uzaklıktaki noktalara bir seyahat gerçekleşecekse, farklı motorlara ihtiyacımız olabilir. Mühendisler, Güneş Sistemi'nde böyle uzak noktalara ulaşabilmek için devrim niteliğindeki yeni teknolojiler üzerinde çalışıyor.

26.12.2019Teknoloji
Termik santral nedir Termik santral çeşitleri nelerdir

Termik santral nedir? Termik santral çeşitleri nelerdir?

Termik santral, elektrik enerjisi üretilen tesislere verilen isimdir. Fosil yakıtların işlenmesiyle ortaya elektrik enerjisi çıkaran bu santraller, çeşitlere sahiptir. Buhar türbinli, gaz türbinli, dizel ve nükleer çeşitleri bulunan termik santraller, çalışma prensipleri olarak da farklılık arz etmektedir. Peki, termik santral nedir ve nasıl çalışır? İşte, termik santraller hakkında bazı bilgiler

12.12.2019Gündem
Çernobilin kapısı Türk akademisyen ve öğrencilere açılacak

Çernobil'in kapısı Türk akademisyen ve öğrencilere açılacak

Ankara Üniversitesi ile Ukrayna'daki Nükleer ve Radyasyon Güvenliği Ulusal Bilim ve Teknik Merkezi arasındaki iş birliği kapsamında Türk ve Ukraynalı akademisyenler, nükleer bilimler alanında ortak çalışmalar yürütecek.

9.12.2019Teknoloji
Büyük gizemle ilgili bomba iddia... Kriz çıkaracak gözaltı

Büyük gizemle ilgili bomba iddia... Kriz çıkaracak gözaltı!

Rusya'da, Amerikalı üç diplomatın hassas bölgeye izinsiz girdiği gerekçesiyle gözaltına alındığı iddia edildi.

16.10.2019Dünya
Suudi Arabistandan uranyum çıkışı

Suudi Arabistan'dan "uranyum" çıkışı

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdülaziz bin Selman, "Uranyum üretme ve zenginleştirme konusunda ilerlemek istiyoruz" açıklamasında bulundu.

9.09.2019Ekonomi
Büyük gizem... Detaylar ortaya çıktı...  Nükleer reaktör mü patladı

Büyük gizem... Detaylar ortaya çıktı... Nükleer reaktör mü patladı

Rusya'da 8 Ağustos'ta ülkenin kuzeyindeki Arkhangelsk Oblastında Beyaz Deniz kıyısındaki Nyonoksa Askeri Üssü'nde meydana gelen gizemli nükleer patlamayla ilgili ortaya çıkan detaylar, patlamanın resmi açıklamalarda öne sürüldüğü gibi bir "güdümlü füze kazası" değil, nükleer reaktör patlaması olabileceğine işaret ediyor.

28.08.2019Dünya
Almanya, nükleer felakete karşı 190 milyon iyot tableti stokladı

Almanya, nükleer felakete karşı 190 milyon iyot tableti stokladı

Almanya Radyasyondan Koruma Dairesi, ülkede yaşanabilecek olası bir nükleer faciada halka dağıtılmak üzere 189,5 milyon iyot tableti stoklandığını duyurdu.

23.08.2019Avrupa
Robotların dünyayı yönetmesi, bizim  ne kadar aptal olacağımıza bağlı

Robotların dünyayı yönetmesi, bizim ne kadar aptal olacağımıza bağlı

Robotlarla yaşamaya ne kadar hazırsınız? Evinizi veya işyerinizi robotlarla paylaşma fikri kulağınıza nasıl geliyor? İngiliz araştırma şirketi Oxford Economics’e göre 2030’a kadar 20 milyon işçinin yerine robotlar geçecek. Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Akın’la bu alandaki son gelişmeleri konuştuk. Prof. Akın, yapay zekâ konusunda araştırmalar yapıyor, zeki robotlar tasarlıyor ve dünyanın en büyük robot yarışması RoboCup’ı 2011’de İstanbul’da düzenleyen kişi. İyi haber: Akın’a göre yapay zekâyla rekabet, bizim kuşağımızın sorunu olmayacak.

21.07.2019Hürriyet Pazar
Türk araştırmacılar, Çernobilde radyasyonun izini sürdü

Türk araştırmacılar, Çernobil'de radyasyonun izini sürdü

Ankara Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsünün düzenlediği etkinlik kapsamında, 25 Türk nükleer fizikçi, 33 yıl önce felaketin yaşandığı Çernobil Nükleer Santrali'ni ziyaret etti.

5.07.2019Teknoloji
Rusyadan Suudi Arabistan açılımı

Rusya'dan Suudi Arabistan açılımı

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom tarafından, Suudi Arabistan’daki nükleer enerji projelerinde yer almak üzere Riyad’da şube açılacağı duyuruldu.

10.06.2019Ekonomi
Yüzlerce kişinin öldüğü Çernobil faciası nasıl yaşandı Olay anı ve sonrasına dair detaylar

Yüzlerce kişinin öldüğü Çernobil faciası nasıl yaşandı? Olay anı ve sonrasına dair detaylar

Çernobil faciası, 1986 yılında Sovyetler Birliği bünyesinde bulunan Kiev'in Pripyat ilçesinde yaşanmış ve etkileri günümüze kadar süregelmiştir. Çernobil nükleer santrali dolayısıyla çalışanların ikamet etmesi için kurulan pripyat şehri, Çernobil nükleer santrali patlamasının ardından boşaltılmış ve terk edilmiş bir şehir sıfatını kazanmıştır. Peki, Çernobil faciasının yaşanmasına neden olan reaktör kazası nasıl yaşandı? İşte, olayın başından sonuna dek bazı önemli bilgiler

29.05.2019Gündem
Nükleer Düzenleme Kurulunun görev ve yetkileri belirlendi

Nükleer Düzenleme Kurulunun görev ve yetkileri belirlendi

Nükleer Düzenleme Kurumunun karar organı gibi hareket edecek kurul, biri başkan, biri ikinci başkan olmak üzere toplam beş üyeden oluşacak.

11.04.2019Ekonomi
İrandan Suudi Arabistana nükleer suçlaması

İran'dan Suudi Arabistan'a nükleer suçlaması

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, Suudi Arabistan'ı işaret ederek, "Bölgedeki bazı ülkeler petro-dolarlarını dünyanın güvenliğini tehdit edebilecek şüpheli nükleer faaliyetlere harcıyor." dedi.

13.03.2019Dünya
Gündeme bomba gibi düşmüştü...  Altından bu plan çıktı

Gündeme bomba gibi düşmüştü... Altından bu plan çıktı

İran'ın nükleer programına karşılık verme yarışı içine giren Suudi Arabistan'ın bu alanda teknoloji transferi için ABD dışında alternatif arayışında olduğu iddia ediliyor. Öte yandan Washington merkezli Silahların Kontrolü Derneği üst düzey yöneticisi Darly Kimball, "ABD'nin nükleer teknoloji için görüşmeler yaptığı" ileri sürülen Suudi Arabistan'ın, Amerikan yasalarının gereklilikleri nedeniyle anlaşmaya çok istekli olmadığı ve bu nedenle alternatiflere yönelebileceği değerlendirmesinde bulundu.

4.03.2019Dünya
ABDden Suudi Arabistana nükleer reaktör iddiası

ABD'den Suudi Arabistan'a nükleer reaktör iddiası

New York Times gazetesi, Trump yönetiminin, Suudi Arabistan'a nükleer silah yapımında kullanılabilecek nükleer reaktör satma planının olduğunu öne sürdü.

3.03.2019Dünya
Petrol zengini Suudi Arabistan 2 nükleer santral kuruyor

Petrol zengini Suudi Arabistan 2 nükleer santral kuruyor

Suudi Arabistan, nükleer reaktör inşa etmek için 5 ülkeden teklif aldı.

4.02.2019Ekonomi
Bakan Dönmezden İnceburun savunması: Kesilen ağaçlar endüstriyel

Bakan Dönmez'den İnceburun savunması: Kesilen ağaçlar endüstriyel

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sinop İnceburun Yarımadası’na yapılacak nükleer güç santralı ile ilgili eleştirilere yanıt verdi.

17.12.2018Gündem
Rusyadan nükleer reaktörlerin ömrünü uzatan yeni teknoloji

Rusya'dan nükleer reaktörlerin ömrünü uzatan yeni teknoloji

Rosatom, Rus bilim insanları tarafından geniş kapasiteli nükleer reaktörlerin ömrünün uzatılması için geliştirilen teknolojiyi deneyen ilk şirket oldu.

28.11.2018Ekonomi
Rosatom, Hindistanda 6 yeni nükleer ünite kuracak

Rosatom, Hindistan'da 6 yeni nükleer ünite kuracak

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu Rosatom'un Hindistan'da altı yeni nükleer enerji santrali ünitesi kuracağı bildirildi.

6.10.2018Ekonomi
Belçika’yı elektrikte karanlık günler bekliyor

Belçika’yı elektrikte karanlık günler bekliyor

Belçika’nın nükleer reaktörlerde yaşanan sorun nedeniyle Kasım ayında elektrik ihtiyacını karşılamada zorluk yaşaması bekleniyor.

25.09.2018Avrupa
ASOdan sanayiye yeni fonlama modeli önerisi

ASO'dan sanayiye yeni fonlama modeli önerisi

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, sanayiye yönelik yeni fonlama modeli önerisinde bulunarak, "Bankalar beni fonlayacağına benden mal alan insanları fonlamalı. Tüketici kredilerine benzer bir modelin sanayi için de uygulanıyor olabilmesi gerekiyor." dedi.

2.07.2018Ekonomi
Suudi Arabistan, Katarı adaya dönüştürmeyi planlıyor

Suudi Arabistan, Katar'ı "adaya dönüştürmeyi" planlıyor

Suudi Arabistan'ın Katar'ı "adaya dönüştürmeyi" planladığı projenin yapımına yakında başlanacağı bildirildi.

19.06.2018Dünya
Obama yaptı Trump bozdu

Obama yaptı Trump bozdu

ABD Başkanı Trump, selefi Obama döneminde uluslararası toplum ile İran arasında varılan nükleer mutabakattan çekildiğini dün resmen ilan etti. Kararını Tahran’a ağır suçlamalar yönelterek duyuran Trump, yaptırımların yürürlüğe gireceğini belirtti. İran lideri Ruhani ise, Washington’ın güvenilirliğini sorguladığı değerlendirmesinde, “Anlaşmaya bağlıyız” mesajı verdi.

8.05.2018Dünya
İran ile nükleer silah anlaşması çökebilir mi

İran ile nükleer silah anlaşması çökebilir mi?

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkesinin gizli servisi tarafından ele geçirildiğini söylediği gizli dosyaları canlı yayınlanan bir sunumla kamuoyuna açıkladı ve 'İran yalan söyledi' dedi.

1.05.2018Dünya
Suudi Arabistandan Katar sınır için kanal talimatı

Suudi Arabistan'dan Katar sınır için 'kanal' talimatı

Suudi Arabistan'ın Katar sınırında planladığı "Selva Kanalı" projesinin ilk adımı olarak sınır kapısının kontrolünün tamamen sınır muhafızlarına bırakılması yönünde talimat verildiği bildirildi.

10.04.2018Dünya
Akkuyu neresi Akkuyu nerenin ilçesi

Akkuyu neresi? Akkuyu nerenin ilçesi?

Akkuyu, Nükleer Santral dolayısıyla son günlerde harita konumu ile merak ediliyor. Nükleer Enerji üretilecek olan tesis, Mersin'in Gülnar ilçesinde bulunan Akkuyu mevkisinde inşa edilmeye başlandı. Peki, Akkuyu nerenin ilçesidir? İşte, temel atma töreni sonrasında birçok vatandaşın merak ettiği Mersin Akkuyu hakkında detaylı bilgiler ve harita üzerindeki konumu

3.04.2018Gündem
Son dakika... Putin Türkiyede... Akkuyunun temeli atıldı, ilk harç döküldü

Son dakika... Putin Türkiye'de... Akkuyu'nun temeli atıldı, ilk harç döküldü

Akkuyu Nükleer Güç Santralı'nın temeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in katıldığı törenle atıldı, temele ilk harç döküldü.

3.04.2018Ekonomi
İlk nükleer adım

İlk nükleer adım

Türkiye’nin 1955’te başlayan nükleer enerji sürecinin ilk santral projesi olan ‘Akkuyu Santralı’nda temel bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Başkanı Putin’in katılımları ile atılacak. Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacak Akkuyu Santralı’nın 2023 yılına yetiştirilmesi planlanıyor. Türkiye’nin dünyaca tanınan iki ünlü bilim insanı nükleer enerjinin önemini anlatmak için kamera karşısına geçti.

2.04.2018Ekonomi
İsrail 2007 yılındaki o saldırıyı resmen üstlendi... İlk itiraf

İsrail 2007 yılındaki o saldırıyı resmen üstlendi... İlk itiraf

İsrail’den dün sık rastlanmayan bir askeri operasyon itirafı geldi. İsrail, 2007 yılında Suriye’nin Deyrizor bölgesinde içinde nükleer reaktör bulunduğu iddia edilen bir tesisi bombaladığını kabul etti. Açıklamanın ABD yönetiminin İran’la nükleer anlaşmadan çekilmeye hazırlandığına dair haberlerin arttığı bir döneme denk gelmesi de dikkat çekti.

21.03.2018Dünya
İsrailden önce itiraf sonra tehdit

İsrail'den önce itiraf sonra tehdit

İsrail'in 2007'de Suriye'ye düzenlediği bir saldırıyla ilgili ''Nükleer reaktörü yok ettik'' açıklamasının ardından İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu aynı politikayı sürdürmeye devam edeceklerini belirterek "Düşmanlarımızın nükleer silah sahibi olmalarını engellemeye devam edeceğiz' dedi.

21.03.2018Dünya
Ve İsrail itiraf etti... Biz vurduk

Ve İsrail itiraf etti... 'Biz vurduk'

Suriye'de 11 yıl önce henüz kuruluş aşamasındayken vurulan nükleer reaktör saldırısı aydınlandı. İsrail ordusu video ve fotoğrafları yayımlayarak saldırıyı kendilerinin düzenlediğini itiraf etti.

21.03.2018Dünya
Suudi Arabistan nükleer silah peşinde mi

Suudi Arabistan nükleer silah peşinde mi?

ARAP dünyasının en zengin ve en büyük ülkesi Suudi Arabistan’da tek adam yolunda hızla ilerleyen Veliaht Prens Muhammed bin Salman, çantasında 80 milyar dolarlık 16 nükleer santral ihale dosyasıyla Mısır, İngiltere, ABD ve Fransa turuna çıkıyor. Suudi genelkurmayına kendisine tam biat edecek atamalardan sonra yurt dışına açılan Suudi Prens, ABD’den nükleer silah geliştirmede kullanılabilecek uranyum zenginleştirme dahil nükleer santral teknolojisi istiyor.

3.03.2018Dünya
NASAdan çöp kutusu büyüklüğünde nükleer reaktör

NASA'dan çöp kutusu büyüklüğünde nükleer reaktör

Uzay programlarının nihai hedefini Mars'ta bir koloni kurmak olarak belirleyen NASA, Kızıl Gezegen'de kurulacak olan uzay üssünü mini nükleer reaktörlerle destekleyecek.

21.01.2018Teknoloji
Suudi Arabistandan nükleer enerji açıklaması

Suudi Arabistan'dan 'nükleer enerji' açıklaması

Suudi Arabistan, 2018 yılı sonuna kadar iki nükleer reaktör yapımı için sözleşmeler imzalayacağını açıkladı.

20.12.2017Dünya
Çernobil’de enerji üretimi güneş panelleriyle sağlanacak

Çernobil’de enerji üretimi güneş panelleriyle sağlanacak!

1986 yılında gerçekleşen patlamayla 31 yıldır enerji üretilmeyen Çernobil’de, Ukrayna hükümeti yeniden enerji üretmeyi hedeflediklerini açıkladı. Ukrayna hükümeti, Çernobil’de enerji üretimini güneş panelleriyle sağlamayı düşünüyor.

1.12.2017Teknoloji
3. nükleer projesi yakında duyurulacak

3. nükleer projesi yakında duyurulacak

Nükleer reaktör üreticisi Westinghouse Türkiye'de nükleer santral anlaşması konusunda ilerleme beklediklerini bildirdi. 2014 yılında Türkiye'de imzaladıkları anlaşma sonrası çalışmalarını sürdüren şirket, "Umuyorum yakında yeni haberlerimiz olacak" dedi.

15.09.2017Ekonomi

Yazar Sonuçları

2020’den 2021’e Dış Politika (1) Rusya ile rekabet, çatışma ve işbirliği el ele yürüyor

Geçen 17 Aralık’ta düzenlediği basın toplantısında bir gazeteci Rusya lideri Vladimir Putin’e soruyor: “Son dört yıl içinde müzakere ettiğiniz dünya liderleri arasında sizin için en zorlu çıkan, ayrıca en kolay anlaşabildiğiniz muhataplarınız hangileri oldu?”

29.12.2020

Amerikan raporunda ‘bekçi’ tesadüfü!

Şubat ayı başından itibaren sosyal medyada ve bazı siyasetçilerde anlaşılmaz bir “bekçi düşmanlığı” ortaya çıktı.

24.02.2020

S-400’ler, Yavuz ve Midilli ile kıyaslanabilir mi?

ABD’nin dış politika alanındaki en önemli otoritelerinden biri kabul edilen Prof. Walter Russell Mead’in 15 Temmuz tarihinde ABD’nin prestijli Wall Street Journal gazetesinde yayımlanan S-400’lere ilişkin yazısı, Osmanlı İmpartorluğu’nun Birinci Dünya Savaşı’na girmesine yol açan tarihi olayları anlatarak başlıyor.

20.07.2019