EKSTRA
MENÜ

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kulak Burun Boğaz Hastalıkları haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.632 Kulak Burun Boğaz Hastalıkları haberi bulunmuştur.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Haberleri

Sesim çıkmıyor

Sesim çıkmıyor

Çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşan ses kısıklığını ihmal etmeyin.

Horlayan erkekler için aletli tedavi

Horlayan erkekler için aletli tedavi

İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Özgür Yiğit, toplumun yüzde 25’inin uyurken horladığını söyledi. Dr. Yiğit, ‘Horlama, şişman erkeklerde daha çok görülüyor.

23.08.2005Kelebek
Ten değil, koku uyuşmazlığı

Ten değil, koku uyuşmazlığı

İnsan koku genlerinin çoğu 10 milyon yıldan daha eski. Ancak çoğunu evrime kurban vermişiz.

26.08.2005Cinsellik
Gürültülü ortamlardan uzak durun

Gürültülü ortamlardan uzak durun!

Limiti aşan gürültülere sürekli maruz kalmak kulak sağlığında kalıcı sorunlara yol açabiliyor.

Sinüzit görme bozukluğuna yol açıyor

Sinüzit görme bozukluğuna yol açıyor

Nezle ya da gribin yol açtığı sinüzit, tedavi edilmezse uykusuzluğa neden olabilecek ağrı, görme bozuklukları ve beyin iltihaplanmasına neden olabiliyor.

Serinlemek kabusunuz olmasın

Serinlemek kabusunuz olmasın!

Serinlemek isterken havuz veya deniz suyunun kulağa kaçmasıyla dış kulakta veya orta kulakta iltihaplanma meydana gelebiliyor.

Üşütmeyim derken hasta olmayın

'Üşütmeyim' derken hasta olmayın

Kış aylarında havalandırması yetersiz kapalı mekanlarda bulunmak, üst solunum yolu hastalıklarına neden olan virüslerin bulaşmasını sağlıyor.

Kulağınız mı ağrıyor

Kulağınız mı ağrıyor?

Kulak ağrısı, yetişkinlerde banyo ya da yüzme sonrasında daha sık görülüyor.

Mesai saatinde özel hasta bakan doktora suçüstü

Mesai saatinde özel hasta bakan doktora suçüstü

Doktor sayısı yetersiz olduğu için yabancı doktorlara çalışma izni gündemdeyken, devlet hastanelerinde çalışan bazı doktorlar, mesai saatlerinde özel muayenehanelerinde hasta bakıyor. Haseki Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları 2. Klinik Şefi Prof. Dr. Orhan Özturan, hastanede bulunması gereken öğle paydosunda, 150 metre ilerideki özel muayeneye koşarken Hürriyet objektifine takıldı.

11.12.2006Gündem
Özele koşan doktora soruşturma açıldı

Özele koşan doktora soruşturma açıldı

Haseki Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniği’ndeki mesaisini bırakıp hastaneye yakın bir işitme merkezinde hasta bakan Prof. Dr. Orhan Özturan hakkında, İstanbul Sağlık Müdür Vekili Dr. Mehmet Bakar’ın talimatıyla soruşturma başlatıldı.

13.12.2006Gündem
Ortamınızı havalandırın

Ortamınızı havalandırın!

Soğuk algınlığı vakalarının arttığı kış aylarında hastalanmamak için bulunulan ortamı havalandırmak gerekiyor.

Sesinizi yükseltmeyin, yoksa...

Sesinizi yükseltmeyin, yoksa...

Aşırı yüksek sesle konuşmak ve sürekli bağırmak ses tellerinin kanamasına ve şişmesine sebep oluyor.

Kötü ağız kokusunu yenmeye nane şekeri, ağız spreyi yetmez

Kötü ağız kokusunu yenmeye nane şekeri, ağız spreyi yetmez

Ağız kokusu kişiyi rahatsız etmekle kalmıyor, sosyal ilişkilerini de etkiliyor. Ağız spreyi, nane şekeri, sakız, karanfil gibi çözümlerin etkisi dakikalarla sınırlı. Yapılması gereken, sorunun kökenini bulup buna göre çözüm geliştirmek. Ağız kokularının yüzde 90’ı ağız içindeki sorunlardan kaynaklanıyor.

23.02.2007Kelebek
Sertabın ses koçuyla çalışıyor

Sertab'ın ses koçuyla çalışıyor

MAYIS ayında Helsinki'de yapılacak Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil etmeye hazırlanan Kenan Doğulu, 2003'de Letonya'da yapılan yarışmada birinci olan Sertab Erener'in ses koçuyla çalışıyor.

13.03.2007Kelebek
Streptokoklar çocukların kalbini vurmasın

Streptokoklar çocukların kalbini vurmasın

Her yıl 500 bin çocuk akut romatizmal ateş hastalığına yakalanıyor. Akut romatizmal ateş, en çok 5-15 yaşlarındaki çocuklarda görülüyor. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde görülme sıklığı 100 binde 150. Streptokok enfeksiyonu geçiren her 100 çocuktan 1-3’ünde akut romatizmal ateş gelişiyor. Ateş, bu bakterilerin yol açtığı üst solunum yolu enfeksiyonlarını takiben ortaya çıkıyor.

16.03.2007Kelebek
Tıp fakültesi öğrencilerine kekemelik dersi verdi

Tıp fakültesi öğrencilerine kekemelik dersi verdi

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı’nda Özel Çalışma Modülleri kapsamında 2. ve 3. sınıf öğrencilerine kekemelik eğitimi verilerek, bu alanda kendilerini yetiştirmeleri sağlanıyor.

14.04.2007Ege
Öğrencilerin dişi çürük

Öğrencilerin dişi çürük

Mersin’de ilköğretim okulularında yapılan sağlık taramasında, 58 bin öğrenciden 20 bininin dişlerinin çürük olduğu saptandı.

16.04.2007Eğitim
Aşırı bağırmak sesinizi kaybettirebilir

Aşırı bağırmak sesinizi kaybettirebilir

Ses kısıklığı ciddiye alınması gereken bir sorun olup, sesimizi tamamen kaybetmemize bile yol açabilir. Aşırı bağırmak başta olmak üzere pek çok neden ses kısıklığına yol açabiliyor…

14.05.2007Sağlık
Her yüz kişiden 3ü kekeme

Her yüz kişiden 3'ü kekeme

EGE Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Öğüt, kekemeliğin genellikle çocuklarda 2- 6 yaşları arasında ortaya çıktığını belirtti, hastalığın toplumda yüzde 3 oranında görüldüğünü söyledi.

20.05.2007Sağlık
Piknik zehir olmasın

Piknik zehir olmasın!

Mevsime bağlı görülen alerjik rinit, polen gibi uyaranların etkisinin yoğun olduğu piknik ve doğa yürüyüşlerinden olumsuz etkilenebiliyor.

Efesliler Anadolu Sağlık Merkezi’ndeydi

Efesliler Anadolu Sağlık Merkezi’ndeydi

EFES Pilsen’in 4 basketbolcusu Kocaeli’nde sağlık kontrolünden geçti.

18.07.2007Basketbol
Kulak enfeksiyonlarını önemseyin

'Kulak enfeksiyonlarını önemseyin'

Özellikle mikroplu havuz ve deniz sularının yol açtığı kulak enfeksiyonlarının ciddiye alınması ve mutlaka tedavi ettirilmesi gerektiği bildirildi.

18.08.2007Sağlık
Çocuklarda geniz etine dikkat

Çocuklarda geniz etine dikkat

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Pata, çocuklarda ihmal edilen geniz eti probleminin sinüzit, idrar kaçırma ve okul başarısızlığına kadar pek çok sorunu beraberinde getirdiğine dikkat çekti.

7.09.2007Sağlık
Ücretsiz sağlık taramasına hücum

Ücretsiz sağlık taramasına hücum

İzmir Fuarı’nda hastane stantları büyük ilgi gördü. Ücretsiz tarama yaptıranların sayısı Kent Standı’nda 4 bini aştı, Central Hospital ise şu güne kadar 500 kişiye hizmet verdi.

7.09.2007Ege
İÜ ile Esnaf Hastanesi işbirliği

İÜ ile Esnaf Hastanesi işbirliği

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa ve İstanbul Tıp fakültelerinin profesör kadrosundan oluşan öğretim elemanları, üniversitedeki çalışma saatleri dışında Özel Business Esnaf Hastanesi'nde sağlık hizmeti sunacak.

1.11.2007Sağlık
Prof. Dr. Yetişer’e Politzer ödülü

Prof. Dr. Yetişer’e Politzer ödülü

Acıbadem Bursa Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sertaç Yetişer, "Politzer Society" toplantısında bilim ödülüne layık görüldü.

15.11.2007Gündem
Türk doktora Politzer ödülü

Türk doktora Politzer ödülü

ABD’de Cleveland’da iki yılda bir düzenlenen ve bu yıl 26’ıncısı gerçekleştirilen ‘Politzer Society’ toplantısında, farelerdeki yüz felciyle oluşan hasarı inceleyen bir çalışmasını sunan Acıbadem Bursa Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sertaç Yetişer, 109 tebliğ arasında ‘2’nci en iyi bilimsel çalışma ödülü’ne layık görüldü.

20.11.2007Sağlık
Felç tedavisinde yeni yöntem

Felç tedavisinde yeni yöntem

Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA)'nden emekli olan Prof. Dr. Sertaç Yetişer'in, deneysel çalışmalarının ardından belirlediği yöntemin, travmatik yüz felcinin tedavisinde yol gösterici olabileceği bildirildi.

22.11.2007Sağlık
Öğrencilere ücretsiz göz muayenesi

Öğrencilere ücretsiz göz muayenesi

GEÇEN ay şehit ve gazi aileleriyle yakınlarını parasız muayene edip tedavilerine başlayan Aydınlı doktorlar, şimdi de tüm ilköğretim öğrencilerini parasız göz muayenesinden geçirme, yoksul olanların da gerektiğinde gözlük ve ilaçlarını temin etme kararı aldı.

10.12.2007Eğitim
KULAK KİREÇLENMESİ

KULAK KİREÇLENMESİ

Otoskleroz, iç kulağın kemik duvarının bozularak, iç kulak girişinde süngerimsi bir kemiğin ortaya çıkması ve bununla birlikte üzengi kemikçiğinin kireçlenip hareketsiz hale gelmesidir.

26.05.2008Sağlık
Tatilde sağır olmayın

Tatilde sağır olmayın

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sema Başak, yaz aylarında yüksek sesli müzik yayını yapılan yerlerde uzak durulması gerektiğini belirterek, “yüksek sesli kapalı ortamlarda dinlenen müzikle birlikte geçici işitme kayıpları ve gürültüye bağlı iç kulak tipi işitme kayıpları oluşabilir” dedi.

15.07.2008Sağlık
Robotik cerrahi ameliyatlar artık kamuda da yapılacak

Robotik cerrahi ameliyatlar artık kamuda da yapılacak

Türkiye'de robotik cerrahi ameliyatı bir kamu hastanesinde ilk kez 30 Temmuz Çarşamba günü yapılacak.

30.07.2008Gündem
Gerçek doğuyu arıyorsanız Myanmar, Laos, Kamboçya ve Vietnam rotasını takip edin

Gerçek doğuyu arıyorsanız Myanmar, Laos, Kamboçya ve Vietnam rotasını takip edin

Memorial Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Burak Erdamar (40), üniversite öğrenciliğinden beri seyahat ediyor. Şimdiye kadar 30’un üzerinde ülke gezen Erdamar’a önce meslektaşı ve eşi Sibel (37), 3 yıl evvel de kızı Lidya (6) katıldı. Erdamar, kızına güneyin beş yıldızlı otellerinin havuz ve denizinde tatil yaptırmak yerine, onu uzak coğrafyalarda gezdirmeyi, farklı kültürlerle tanıştırmayı tercih diyor. Onun için Myanmar, Laos, Kamboçya ve Vietnam’dan oluşan rota ayrı bir önem taşıyor. Bize, gerçek doğu dediği bu bölgeyi anlattı.

14.09.2008Seyahat
Devlet hastanesinde doktor kavgası

Devlet hastanesinde doktor kavgası

Bursa'nın İznik Devlet Hastanesinde çalışan kulak burun boğaz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Ferhat Yaman, hasta muayene ettiği sırada polikliniğe gelen kadın başhekim tarafından hakaret ve saldırıya uğradığı iddiasıyla polise başvurdu.

14.11.2008Gündem
Öğretmen ve doktorların sesi tehlikede

Öğretmen ve doktorların sesi tehlikede

Öğretmen, doktor ve pazarcıların işleri gereği en fazla sesi kısılan meslek grubu. Sesinizi korumak için ne yapmalı?..

Öğretmenleri tehdit eden hastalıklar

Öğretmenleri tehdit eden hastalıklar

Öğretmenlik karşılığını düşünmeden çok fazla çaba ve emek sarf edilen kutsal mesleklerden. Bu koşulsuz ve sınır tanımaz çaba beraberinde vücutta olumsuz yansımaları da getirebiliyor.

2.12.2008Kelebek
Kulak pamukları zarar verebilir

Kulak pamukları zarar verebilir

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Pata, kulak kirini temizlemek için pamuk kullanmanın sakıncalı olduğunu belirterek, “Kulak pamukları ile biriken kirler içeri doğru itilip kulağı tıkar. O nedenle pamukla kulağın dıştan görülen yerlerinin nemini almak yeterlidir” dedi.

4.12.2008Kelebek
Türk doktorun uluslararası başarısı

Türk doktorun uluslararası başarısı

İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Murat Songu, “Orta Kulak Basıncının Düzenlenmesinin Nöronal Kontrol Mekanizmaları” başlıklı çalışmasıyla, dünyadaki en itibarlı kulak-burun-boğaz topluluğu ödülü olan Politzer Ödülünü aldı.

18.12.2008Gündem
Bademcik ve geniz eti ameliyatı ne zaman

Bademcik ve geniz eti ameliyatı ne zaman

Bademciklerin iltihaplanarak şişmesi ve geniz etinin büyümesi çocukların özellikle sonbahar ve kış aylarında en sık karşılaştığı sağlık sorunlarından. Çocukları günlerce yatıran, okuldan eden bu hastalıkların tedavisi için bazen ameliyat gerekiyor. Ameliyatlar, nekahet devresi düşünülerek, genellikle yarı yıl tatillerinde yapılıyor. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Erhun Şerbetçi, çocuğun son iki yılda 5 - 6 defadan daha fazla bademcik iltihabı olmasının ameliyat nedenleri arasında olduğunu söylüyor. Büyük bademcikler ise tek başına bir ameliyat nedeni değil.

23.01.2009Kelebek

Yazar Sonuçları

Okulla birlikte hastalık sezonu da açıldı

Okullardaki kalabalık sınıflar, çocukların yakın temasta olmaları, birbirlerine kolayca hastalıkları geçirmelerine zemin hazırlıyor. Bu sonuçların önünü bazı önlemlerle kesmek mümkün.

14.09.2006

Evde tek kişilik para sergisi

ANKARA’da yaşayan aslında inşaat mühendisi olan Müştak Öner Koçoğlu ömrünü antikaya adamış bir isim. Koçoğlu, 1976 yılında Ankara’ya gelince hatıra paralarla ilgilenmeye başlamış.

7.11.2006

Tunalı’ya Cinnah darbesi

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi 20 Ağustos’ta Cinnah köprülü kavşağı için kazmayı vurdu. Başta Kuğulu Pasajı, Tunahilmi ve Cinnah caddesindeki, küçük butik, kafe, hatta tıbbi görüntüleme merkezleri ve labrotuvarlarının işi de bıçak gibi kesildi.

27.12.2006

Güvenliğe de Kuğulu darbesi

KUĞULU kavşağındaki yol çalışması yüzünden Tunalı Hilmi Caddesi ve çevre esnafları gibi Güvenlik Caddesi esnafları ve sakinlerinin de büyük sıkıntı yaşadıkları ortaya çıktı.

9.01.2007

Güvenli yolculuk düşmanı Apne

Uzun yol şoförleri arasında yapılan araştırmalar, uykuda solunum durmasının, yani "apne"nin yaygın olduğunu gösteriyor.

1.04.2007

Klimadan hastalanmadan yararlanma rehberi

Mevsim normallerinin üstünde seyreden sıcaklıklardan, nemden bizi klimalar kurtarıyor.

26.08.2007

Sarkmış kollara liposuction’lı estetik

Baharla birlikte güneşli günlerin gelmesi, daha açık ve hafif giysiler tercih etmemizi sağlıyor.

12.03.2008

Yaz yanlışları

Eğer güzel bir yaz geçirmek ve iyi dinlenmek istiyorsanız sık yapılan bazı yaz yanlışlarından uzak durmanız iyi olur.

19.07.2008

Deniz ve havuzun kulaklarınızda iltihap yapmasına izin vermeyin

Denizde ve havuzda kulağa kaçan su, kulak tıkanması ve orta kulak iltihabına yol açabiliyor. Özellikle de kirli havuzlar...

3.08.2008

Burun estetiğinde doğal görünümden uzaklaşmayın

Burun, yüzümüzün tam ortasında yer alıyor. Bu nedenle şekil bozukluğu söz konusuysa, gözler ilk önce buruna çevriliyor.

16.11.2008