Sık rastlanan çocuk KBB hastalıkları

Güncelleme Tarihi:

Sık rastlanan çocuk KBB hastalıkları
Oluşturulma Tarihi: Aralık 07, 2015 09:26

Bağışıklık sisteminin en zayıf olduğu dönemde geçirilen hastalıklar...

Haberin Devamı

Üst solunum yolu hastalıklarının bağışıklık sisteminin en zayıf olduğu dönemde geçirildiğini söyleyen Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Cevdet Murat Akagün, çocuklarda sık rastlanan Kulak Burun Boğaz hastalıklarını ve ameliyatlarını anlattı.

  • Soğuk algınlığı
  • Boğazda Beta Hemolitik Streptokok iltihabı
  • Orta kulak iltihabı
  • Sinüzit sık rastlanan çocuk KBB hastalılarıdır.

Sık rastlanan çocuk KBB hastalıkları

SIK UYGULANAN ÇOCUK KBB AMELİYATLARI

  • Bademcikler ve Bademcik ameliyatı
  • Geniz eti ve Geniz eti ameliyatı
  • Orta kulak iltihabı
  • Orta kulakta sıvı toplanması ve Kulak tüpü ameliyatı

Çocuklar daha doğumdan birkaç gün sonra burun tıkanıklığı ve nefes alma zorluğu şikayetleri ile karşılaşırlar ve aileler KBB doktoru ile tanışmak zorunda kalırlar.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN ZAYIF OLDUĞU DÖNEMDE...

Daha sonra özellikle kreşe- anaokuluna başlama döneminde çocuk kulak burun boğaz hastalıkları ile sıkıntı dolu günler haftalar maalesef çok sık yaşanmaktadır. Bağışıklık sisteminin en zayıf olduğu dönemde geçirilen ve sık tekrarlayan hastalıklar genelde viral nedenlerle oluşan üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Bunlara bağlı olarak genellikle adenoid vejetasyon – geniz eti olarak adlandırılan ve burun arkasında yer alan dokuda büyümeler olmakta ve burun tıkanıklığı, uyurken ağız açık olması, zaman zaman olup geçen kulak ağrıları ve bu belirtiler birkaç ay devam ettiğinde oluşan işitme kayıpları ortaya çıkmaktadır.

  

Sık rastlanan çocuk KBB hastalıkları
  

Eğer burun tıkanıklığı yıllarca devam ederse yüz şeklinde üst çene –damak yapısında bozulmalar ortaya çıkmaktadır. Çocuk doktorları tarafından takip edilen anaokulu çağı çocuklarında bu şikayetler olduğunda mutlaka bir KBB uzmanın da değerlendirmesine gereklilik vardır.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Cevdet Murat Akagün

BAKMADAN GEÇME!