MENÜ

Koronavirüs Nasıl Bulaşır

Koronavirüs Nasıl Bulaşır ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Koronavirüs Nasıl Bulaşır haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 79 Koronavirüs Nasıl Bulaşır haberi bulunmuştur.

Koronavirüs Nasıl Bulaşır Haberleri

Virüs Denizden Bulaşır mı

Virüs Denizden Bulaşır mı?

Prof. Dr. Hüsnü Pullukçu, hava sıcaklıklarının artmasıyla koronavirüs vaka sayılarının daha da azalacağını ifade ederek, haziran ayında tatil planlarının yapılabileceğini söyledi. Virüsün denizden bulaşmayacağını belirten Pullukçu, "Denizden pek bir şeyin bulaşması mümkün değil. Deniz, izotonik su dediğimiz bir su. Denizde o kadar çok su var ki, her şey suyun içerisinde çabukça dağılıyor" dedi.

12.05.2020İyi Yaşam
Yüze Kolonya Sürmek Virüsten Korur mu

Yüze Kolonya Sürmek Virüsten Korur mu?

Koronavirüs nedeniyle dezenfektan ve kolonya kullanımı çok yaygın bir hale geldi. Virüs nedeniyle eller için kullanılan bu ürünler bazen yüz için de kullanılıyor. Bu ürünlerden biri de kolonya. Peki, yüze kolonya sürmek doğru mu? Dermatoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Gürkan Yardımcı anlatıyor.

4.05.2020İyi Yaşam
Evde ve Hareketsizseniz Dikkat Korona Eklemleri de Vuruyor

Evde ve Hareketsizseniz Dikkat! Korona Eklemleri de Vuruyor

Koronavirüs salgını nedeniyle giderek daha da hareketsiz hale gelen yaşam tarzımız, başka rahatsızlıkların da kapımızı çalmasına neden olabilir. Durağan yaşam tarzı ve eklemlerin kötü kullanımına bağlı olarak 40 yaşından sonra ve özellikle kadınlarda daha çok görülen kireçlenme riskine dikkat çeken Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Zeynep Sağırkaya, “Kireçlenmeye karşı kilonuzu koruyun, mevcut koşullarınıza en uygun hareket olanaklarını hayatınıza katın. Pilates ve yogaya başlayın” çağrısında bulunuyor.

28.04.2020İyi Yaşam
Covid-19’u Basit Bir Grip Gibi Geçirmek Mümkün, Ama...

Covid-19’u Basit Bir Grip Gibi Geçirmek Mümkün, Ama...

"Bahar geldi diye orman, deniz havasında olmayalım lütfen. Zorunlu olmayan herkes sosyal hayatının fişini çeksin ve evinde beklesin!” diyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hacer Kuzu Okur, virüsle savaşta bir başka önemli noktanın daha altını çiziyor: Ağzımızı yıkamak!

28.04.2020İyi Yaşam
Koronavirüse Karşı Yeni Öneri: Bol Bol Müzik Dinleyin

Koronavirüse Karşı Yeni Öneri: Bol Bol Müzik Dinleyin

Koronavirüs sürecinde evde kalmanın hane içinde bazı gerginliklere yol açabileceğini dile getiren Psikiyatrist Prof. Dr. Önder Kavakçı, “Partnerimizin gerginliğinin bize yönelik olmadığını bilmekte fayda var. Bu dönemde bol bol müzik dinlemeliyiz. Çok duygusal ve hüzünlü müziklerin bile yatıştırıcı özellikleri var” dedi.

16.04.2020İyi Yaşam
Kontakt Lens Kullanımı Koronavirüs Riskini Arttırır mı

Kontakt Lens Kullanımı Koronavirüs Riskini Arttırır mı?

Bugünlerde kontakt lens kullanımının, koronavirüs ile enfekte olma ihtimalini arttırıp arttırmadığı; pek çok hastamızın aklında olan sorulardan biri. Üstelik bu soruyu, internetteki arama motorlarından birine yazarsanız; pek çok kafa karıştırıcı yazı ile karşılaşabilirsiniz. Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Başak Bostancı, konuyla ilgili çok önemli bilgiler verdi.

15.04.2020İyi Yaşam
Koronavirüs Alışveriş ya da Kargo Paketlerinden Bulaşır mı

Koronavirüs Alışveriş ya da Kargo Paketlerinden Bulaşır mı?

Koronavirüs salgını sürecinde herkesin aklındaki sorulardan biri de alışveriş için kullanılan poşetlerden, paketli gıdalardan ya da kargo paketlerinden bulaş riski taşıyıp taşımadığı… Riskin ancak kirli ellerle buruna, ağza ve göze dokunulduğunda olduğunu belirten Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı, Uzm. Dr. M. Kadir Göktürk, bu çerçevede alınması gereken önlemlere dair önemli bilgiler veriyor.

14.04.2020İyi Yaşam
Uzmanlar Uyarıyor: Mutfağa Giriş Çok Ama Hareket Yok

Uzmanlar Uyarıyor: Mutfağa Giriş Çok Ama Hareket Yok!

Sağlıklı bir yaşam için doğru beslenme kuralı, karantina günlerinde daha çok önem kazanıyor. Herkesin evde olduğu bu süreçte mutfakta geçirilen zamanla doğru orantılı olarak kilo değişiklikleri de yaşanıyor. Uzmanlar, karantina günlerinde tüketilen yiyeceklerin sağlıklı veya sağlıksız olmasının tamamen bireylerin tercihine bağlı olduğunu ve bağışıklık sisteminin de besin seçimleri doğrultusunda etkilendiğini söylüyor.

Koronavirüs Önlemi: Yüzünüze Dokunmamak İçin Bunları Yapın

Koronavirüs Önlemi: Yüzünüze Dokunmamak İçin Bunları Yapın

Dünyayı etkileyen koronavirüs salgınında alınması gereken başlıca önlemler arasında elleri yüze dokundurmamak gelirken, Psikiyatrist Onur Okan Demirci, 1 dakikalık egzersizler yaparak veya not alarak bu alışkanlığın azaltılabileceğini söyledi.

7.04.2020İyi Yaşam
Koronavirüsten Korunurken Tetiklenen 7 Cilt Sorunu

Koronavirüsten Korunurken Tetiklenen 7 Cilt Sorunu

Son haftalarda hiç olmadığı kadar sabunla, dezenfektanla ve kolonya ile temas eder olduk. Uzun süre eldiven ve maske kullanıyor, evde kalmamız nedeniyle de güneşten daha az yararlanıyoruz. Tüm bunlara bir de yeni koronavirüsün (Covid-19) yarattığı panik havası de eklenince; egzama başta olmak üzere, çeşitli cilt hastalıklarının tetiklenmesi kaçınılmaz oluyor.

6.04.2020İyi Yaşam
Koronavirüsten Korunmak İçin Ayakkabı ve Terlik Temizliği Nasıl Olmalı

Koronavirüsten Korunmak İçin Ayakkabı ve Terlik Temizliği Nasıl Olmalı?

Koronavirüs tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de gündeme oturdu. İnternette ve sosyal medyada yer alan bilgi kirliliği ise, insanların kafasının karışmasına neden oluyor.  Prof. Dr. Birol Baytan ayakkabı ve terlik temizliğini bu süreçteki önemine değindi.

30.03.2020İyi Yaşam
Kadınlara Göz Çevresine Yönelik Makyajlara Ara Verin Uyarısı

Kadınlara 'Göz Çevresine Yönelik Makyajlara Ara Verin' Uyarısı

Türk Oftalmoloji Derneğinden (TOD), yapılan açıklamada, Covid-19 salgınında gözlerin en önemli bulaşma yerlerinden biri olmasının, göz hijyenini daha da öne çıkardığı kaydedildi. Prof. Dr. Ferda Çiftçi,"Koronavirüste gözden bulaşmanın oldukça yaygın. Bu nedenle elimizle göz ve yüz temasımızı en aza indirmeliyiz. Özellikle kadınlarımızın göz çevresine yaptığı makyajlar, bu dönemde risk oluşturabilir" dedi.

30.03.2020Makyaj
Corona virüsü hava yoluyla bulaşır mı Koronavirüs nasıl bulaşır İşte corona virüsü ilk belirtileri ve enfekte aşaması

Corona virüsü hava yoluyla bulaşır mı? Koronavirüs nasıl bulaşır? İşte corona virüsü ilk belirtileri ve enfekte aşaması

Küresel pandemi haline dönüşen ve her geçen gün dünyaya hızla yayılmaya devam eden, covid 19 yani corona virüsüyle ilgili gelişmeler gelmeye devam ederken, en fazla araştırılan konuların başında gelen 'Corona virüsü belirtileri nasıl başlar?' başlığına yönelik uzmanlar görüşlerini paylaşıyor. Türkiye'de Sağlık Bakanlığı ve yetkililer sıklıkla corona virüsü bulaşma yolları hakkında değerlendirmeleri paylaşırken, son zamanlarda, koronavirüsün nasıl bulaştığı, özellikle corona virüsün hava yolu ile bulaşıp bulaşmadığı da gündeme geldi. İşte, Corona virüsü hava yoluyla bulaşır mı? Koronavirüs nasıl bulaşır? sorularının yanıtına yönelik, corona virüsü ilk belirtileri ve enfekte aşaması hakkında bilgiler.

29.03.2020Gündem
Koronavirüs Kaygısını Yenebilirsiniz İşte 9 Etkili İpucu...

Koronavirüs Kaygısını Yenebilirsiniz! İşte 9 Etkili İpucu...

2020... Kimisi ne umutlarla girdi, kimisi neler planladı. Herkesin farklı hayalleri vardı, fakat tek gerçekte birleşmek zorunda kaldık. Dünyayı saran pandemi, koronavirüs!

27.03.2020İyi Yaşam
Sigara Koronavirüsün Ciğerlere Yerleşmesini Kolaylaştırıyor

Sigara Koronavirüsün Ciğerlere Yerleşmesini Kolaylaştırıyor!

Astım ve KOAH hastalarının koronavirüs risk grubunda olduğunu söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Faruk Çiftçi, Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı 14 kurala uyum konusunda taviz verilmemesi gerektiğinin altını çizdi, “Sigara, COVİD 19 virüsünün akciğerlere daha rahat yerleşmesine neden olur. Bu nedenle genç, yaşlı sigara içen herkes risk altındadır” dedi.

26.03.2020İyi Yaşam
Korona Günlerinde Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı

Korona Günlerinde Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı?

Koronavirüs nedeniyle kendimizi evlerimizde izole ettiğimiz şu günlerde, kilo almamaya da dikkat etmek gerekiyor. Prof. Dr. Y. Birol Saygı, “Koronalı günlerde mutfakla aramıza mesafe koyarak yani mutfak ziyaretlerimizi seyrekleştirerek, ev içinde yapabileceğimiz maksimum fiziksel aktiviteyi yapmamız gerekir" dedi, evde kilo almamak için önerilerde bulundu.

Koronavirüs Sindirim Yoluyla Bulaşmıyor

Koronavirüs Sindirim Yoluyla Bulaşmıyor

Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ceylan, "Bu virüs dışkıda bulunmakla birlikte su ve sindirim sistemimizden bulaşmamaktadır" dedi.

26.03.2020İyi Yaşam
Koronavirüsten Korunmak İçin Hiçbir Besine Anlam Yüklemeyin

Koronavirüsten Korunmak İçin Hiçbir Besine Anlam Yüklemeyin

Prof. Dr. Murat Baş, herhangi bir virüse ya da bakteriye karşı etki gösteren ve onları ortadan kaldıran hiçbir yiyeceğin bulunmadığını belirterek, ''O nedenle hiçbir besine anlam yüklemeyelim. 'Süper besin' diye bir kavramdan hiç bahsetmeyelim'' dedi.

Corona virüsü belirtileri neler Koronavirüs nasıl bulaşır ve anlaşılır İşte korona virüs aşısı bilgileri

Corona virüsü belirtileri neler? Koronavirüs nasıl bulaşır ve anlaşılır? İşte korona virüs aşısı bilgileri

Tüm dünyada hızla yayılmaya devam eden corona virüsü hakkında yeni veriler gelmeye devam ederken belirtileri ve testiyle ilgili çalışmalar da sürüyor. Corona virüsü belirtileri hakkında yapılan son çalışmalar bazı yeni tip corona virüs (Covid-19) hastalarının koku ve tat alma duyularını kaybettiğini gözler önüne serdi. Peki, Salgın hastalık Corona Virüsü belirtileri neler? Koronavirüs nasıl anlaşılır? Korona virüsü nasıl bulaşır? Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan online corona virüsü testi ile ilgili detaylar...

24.03.2020 Gündem
Virüsten Korunmak İçin Düzenli Uyku Neden Önemli

Virüsten Korunmak İçin Düzenli Uyku Neden Önemli?

Tüm dünyanın virüs ile savaştığı günlerde doğru beslenmek, hijyene dikkat etmek ve evden çıkmamak kadar önemli bir konu daha var; düzenli uyku. Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, düzenli uykunun virüsten korunmak için neden ve nasıl önemli olduğunu anlatıyor…

24.03.2020İyi Yaşam
Koronavirüse Karşı Ruh Sağlığınızı Korumak İçin Bu Uyarılara Dikkat

Koronavirüse Karşı Ruh Sağlığınızı Korumak İçin Bu Uyarılara Dikkat

Koronavirüs salgınının insanlar üzerinde yoğun korku ve kaygı yarattığını belirten Psikolojik Danışman Sevgi Umuç, ruh sağlığını korumak için alınması gereken önlemleri anlattı.

24.03.2020İyi Yaşam
Bu Sayılar Koronavirüs Riskini Düşürüyor: 20 Saniye, 2 Litre, 1.5 Metre...

Bu Sayılar Koronavirüs Riskini Düşürüyor: 20 Saniye, 2 Litre, 1.5 Metre...

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle ilgili bilim insanlarından tedaviye yönelik umut veren haberler geliyor. Araştırmalar tüm yoğunluğuyla devam etse de, koronavirüse (Covid -19) karşı korunma yöntemlerini uygulamak yaşamsal öneme sahip. Uzmanların her fırsatta dile getirdikleri korunma önerilerinin etkili olmasında, bunların süre ve sıklığına dikkat etmek ise kilit rol üstleniyor! Örneğin; elleri 20 saniye boyunca yıkamak, sosyal ortamda en az 3-4 adım mesafesini korumak gibi! Peki, koronavirüse karşı hangi önlemleri hangi sıklıkta ve ne kadar süre yapmalıyız?

24.03.2020İyi Yaşam
Meme Kanseri Hastaları Koronavirüse Hangi Önlemleri Almalı

Meme Kanseri Hastaları Koronavirüse Hangi Önlemleri Almalı?

Koronavirüsün kanser hastalarını daha fazla etkilediği doğru mu? Meme kanseri hastalarında koronavirüs enfeksiyon riski daha fazla mı? Meme kanseri hastaları hangi önlemleri almalı? Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Gürkan Yetkin konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Maden Suyu Tüketimi Koronavirüsten Korur mu

Maden Suyu Tüketimi Koronavirüsten Korur mu?

Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Ali Kasım Hacim, "Dengeli beslenmenin yanında sadece yiyecekler değil, mineral de önemlidir. Çünkü mineraller vücudu ayakta tutacak yapı taşlarıdır. Maden suyu tüketimi vücudumuzun da dirençli olmasını sağlar. En az vitamin kadar değerlidir. Bu kişiyi koronavirüs ve diğer hastalıklardan da koruyacaktır" dedi.

23.03.2020İyi Yaşam
Koronavirüsle Mücadelede Mümkünse Her Gün Banyo Yapılmalı

Koronavirüsle Mücadelede Mümkünse Her Gün Banyo Yapılmalı

Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, koronavirüsle mücadelede mümkünse her gün, hiç olmazsa iki günde bir banyo yapılması gerektiğini söyledi, önemli bilgiler verdi.

23.03.2020İyi Yaşam
Koronavirüs Gıda Yoluyla Bulaşır mı

Koronavirüs Gıda Yoluyla Bulaşır mı?

Koronavirüsün dünyada yayılımı hızla devam ediyor. İnsanlar artık yediklerinden içtiklerinden şüphe eder duruma geldi. Prof. Dr. Y. Birol Saygı, gıda güvenliği endişelerinin bu dönemde had safhaya çıktığını söyledi, “Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesine göre, şu anda gıdanın virüsün muhtemel bir kaynağı veya bulaşma yolu olduğuna dair bir kanıt yok. Virüs kişiler aracılığıyla buluşabilir. En iyisi, virüs ölene kadar yalnızca kendiniz veya birlikte yaşadığınız kişiler için evde yemek pişirmektir” dedi.

18.03.2020İyi Yaşam
Korona Psikolojisini Doğa Yürüyüşüyle Yenin

Korona Psikolojisini Doğa Yürüyüşüyle Yenin

2020 yılı yaşanan deprem, çığ gibi doğal afetler, kazalar, göçler ve son olarak tüm insanlığı tedirgin eden küresel koronavirüs salgını nedeniyle son yılların en ‘travmatik’ yılı olarak başladı. Bu travmadan insanların nasıl kurtulabileceği konusunda Uzman Psikolog Müge Olgun da önerilerde bulundu.

16.03.2020İyi Yaşam
Koronavirüs Uyarısı: İnternet Kafeler ve Cep Telefonlarına Dikkat

Koronavirüs Uyarısı: İnternet Kafeler ve Cep Telefonlarına Dikkat

Okulların tatil edilmesiyle öğrenciler vakit geçirmek veya online dersleri izleyebilmek amacıyla internet kafelere daha fazla ilgi göstereceklerine dikkat çeken Prof. Dr. H. Tamer Dodurka, “Farklı kişiler tarafından kullanılan bilgisayarlar, hem solunum havasındaki damlacıklar içindeki virüsün hem de ellerdeki virüsün kolayca tutunabileceği eşyalardandır” dedi.

13.03.2020İyi Yaşam
Virüslerin Yaşayabilmesi İçin Canlı Hücrelere İhtiyaç Var

Virüslerin Yaşayabilmesi İçin Canlı Hücrelere İhtiyaç Var

Prof. Dr. Mustafa Tayar, koronavirüsün, öksürme, hapşırma gibi yollarla önce ellere, daha sonra da para, cep telefonu gibi nesnelerle kişiden kişiye bulaştığını belirterek, "Bu kişi elini ağzına götürdüyse, bulaştırdıysa, toplu taşıma aracındaysa bu virüsü almamız çok kolay. Virüsün bulaşma yolu, gıdalar veya Çin'den gelen kargolar değil. Virüslerin yaşayabilmesi için canlı hücrelere ihtiyaç var. Konuşulan biyolojik silah söylemlerini dikkate almadan yapacağımız şey; suya ve sabuna dokunmak" dedi.

12.03.2020İyi Yaşam
Koronavirüs: Nasıl Bulaşır Gripten Farkı Nedir Neden Bu Kadar Panik Yarattı

Koronavirüs: Nasıl Bulaşır? Gripten Farkı Nedir? Neden Bu Kadar Panik Yarattı?

Aralık 2019'dan Çin'de görülen ve hızla dünyaya yayılan koronavirüs, ülkemizde de görülmesi ile hepimizde büyük panik yarattı. Bu virüs ile savaşmanın ilk yolu ise onu tanımaktan geçiyor. Merak ettiğimiz tüm soruları Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğçe Hürkal'a sorduk.

12.03.2020İyi Yaşam
Koronavirüs Sigara İçenleri Daha Çok Etkiliyor

Koronavirüs Sigara İçenleri Daha Çok Etkiliyor

Dünya ve Türkiye'nin bir numaralı gündem maddesi haline gelen koronavirüsü ile ilgili açıklamalarda bulunan Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Melike Yavuz, sigara kullananlar bireylerde hastalığın daha ağır seyrettiğini söyledi. Dr. Yavuz, "Sigara için güvenli bir düzey yoktur" dedi.

11.03.2020İyi Yaşam
Koronavirüs Evde İzleme (Karantina) Kuralları

Koronavirüs Evde İzleme (Karantina) Kuralları

Sağlık Bakanlığı koronavirüse karşı '14 gün kuralı'nı uygularken evde dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin bilgilendirmede bulundu.

11.03.2020İyi Yaşam
Koronavirüsten Korunma Planı

Koronavirüs'ten Korunma Planı

Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve kısa sürede dünyaya yayılan koronavirüs, hepimizi korkutmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı açıklama ile Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının ortaya çıktığını öğrendik. Dr. Mehmet Öz, koronavirüsten korunma yollarını anlattı.

11.03.2020İyi Yaşam
Koronavirüs Psikolojiyi de Etkiliyor

Koronavirüs Psikolojiyi de Etkiliyor!

Tüm dünyayı sarsan koronavirüs, yayılmaya devam ediyor. Bu virüsün varlığı ve bulaşma endişesi insanların sosyal yaşamını ve psikolojisini de fazlasıyla etkiyor. Psikiyatrist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney konu hakkında bilgiler verdi.

28.02.2020İyi Yaşam
Corona virüsü tehlike saçıyor Coronavirüs nedir belirtileri nelerdir ve nasıl bulaşır İşte son durum

Corona virüsü tehlike saçıyor! Coronavirüs nedir? belirtileri nelerdir ve nasıl bulaşır? İşte son durum

Çin'de başlayan salgın ülkede artarak yayılmaya devam ederken, vatandaşların endişeli bekleyişi sürüyor. Hayatın olumsuz etkilendiği bir çok bölgede insanlar evlerinden çıkmamaya özen gösteriyor. Çin yeni tatilinin bitmesine kısa bir süre önlem alan hükumet vatandaşların çok acil bir durum olmadıkça evlerinden çıkmamasını tavsiye ediyor. Türkiye'de ise henüz coronavirüsü'ne rastlanılan bir vaka olmadı. Peki Coronavirüs nedir? Koronavirus nasıl bulaşır ve belirtileri nelerdir? Corona virüsünden nasıl korunulur, Corona virüsü bulaşıcı mı ve tedavisi var mı? İşte detaylar

4.02.2020Dünya
Koronavirüste Kedi İddiası Doğru mu

Koronavirüste 'Kedi' İddiası Doğru mu?

Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, kediler de dahil evcil hayvanlardaki koronavirüslerin genellikle insana bulaşmadığını söyledi, iddialara açıklık getirdi.

4.02.2020İyi Yaşam
Deniz ve havuzlar koronavirüs riski taşıyor mu

Deniz ve havuzlar koronavirüs riski taşıyor mu?

Koronavirüs enfeksiyonunda süreç nasıl ilerliyor? Yaz mevsimine yaklaştığımız şu sıralarda, tatile gidebilecek miyiz? Denizden ve havuzdan, koronavirüs bulaşır mı? Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

21.05.2020Sağlık
Son dakika haberler: Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tezerden yaz için uyarılar

Son dakika haberler: Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tezer'den 'yaz için' uyarılar

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, sokakta görülen kalabalıklar ile ilgili, "Belki rakamların iyiye gitmesi, insanlarda artık bittiği algısını oluşturuyor. Bitmedi. Her şey bu kadar iyi giderken bize düşen kuralları sağlayamazsak 2'nci dalga kaçınılmaz olur, 3'ncü dalga bile görülebilir" uyarısında bulundu. Prof. Dr. Tezer, yaz mevsimi yaklaştığı için virüsün havuz ve deniz yoluyla bulaşıp bulaşmadığının sorulmaya başlandığına dikkat çekerek, "Havuzu ve denizi konuşmanın şu an çok erken olduğunu vurgulamayı özellikle istiyorum.'' dedi.

9.05.2020Gündem
Son dakika haberi: Eski Süper Lig futbolcusu Cevher Toktaş 5 yaşındaki oğlunu hastanede boğarak öldürdü

Son dakika haberi: Eski Süper Lig futbolcusu Cevher Toktaş 5 yaşındaki oğlunu hastanede boğarak öldürdü

Son dakika haberi.. Eski futbolcu Cevher Toktaş (33), 11 gün sonra hastanede oğlu Kasım’ı boğarak öldürdüğünü itiraf etti. Bursa'da koronavirüs şüphesiyle 23 Nisan’da tedaviye alındığı hastanede aynı gün yaşamını yitiren 5 yaşındaki Kasım Toktaş’ın cinayete kurban gittiği ortaya çıktı. Çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Toktaş ifadesinde "15 dakika boyunca yastığı oğlumun kafasına bastırdım. Oğlum çırpınıyordu. Ancak ben ölene kadar yastıkla baskıya devam ettim” dedi.

7.05.2020Gündem
Corona virüsü belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır ve nasıl anlaşılır Koronavirüs baş ağrısı ve mide bulantısı yapar mı İşte korona virüs belirtileri

Corona virüsü belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır ve nasıl anlaşılır? Koronavirüs baş ağrısı ve mide bulantısı yapar mı? İşte korona virüs belirtileri

Corona virüsü belirtileri nelerdir? Corona virüsü nasıl anlaşılır? Koronavirüs bulaşma yolları nelerdir? gibi sorular, ülkemizde corona virüsü hakkında bilgi edinmek isteyenler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Uzmanlar, Corona virüsü belirtileriyle ilgili de yeni veriler ortaya koyarken, ancak diğer hastalıklarla benzer belirtilere sahip olan Corona virüsünde kesin yargıya yapılan testlerle varılabiliyor. Corona virüsü belirtileri, Türkiye'de corona virüs gündemiyle beraber araştırılan konuların başında yer almaya devam ediyor. Korona virüs semtomlarıyla ilgili Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) yaptığı değerlendirmelere göre, öksürük ve yüksek ateş corona virüsü belirtilerinin en önemli belirleyicilerinden. 14 güne kadar kuluçka süresi olduğu bilinen Covid 19 yani corona virüsünde baş ağrısının corona belirtisi olup olmadığı son günlerde gündeme gelirken, korona virüsünün nasıl bulaştığı da merak konusu oldu. Peki, korona virüsü belirtileri nelerdir, corona nasıl anlaşılır ve kaç günde ortaya çıkar? Koronavirüs baş ağrısı yapar mı? İşte korona virüs belirti takvimi ve konuyla ilgili merak edilen bilgiler...

6.05.2020Gündem
Virüsle mücadelenin isimsiz kahramanları DHA görüntüledi

Virüsle mücadelenin isimsiz kahramanları! DHA görüntüledi

Corona virüs salgınına karşı önemli rol oynayan, günün her saati sokaklarda olan ve virüs tespit edilen binalara tek tek giderek dezenfekte eden temizlik işçileri bu süreçte neler yaşadıklarını ve nasıl çalıştıklarını anlattı.

24.04.2020Gündem
Pnömoni nedir, ne demek Pnömoni belirtileri nelerdir İşte tıpta pnömoni anlamı

Pnömoni nedir, ne demek? Pnömoni belirtileri nelerdir? İşte tıpta pnömoni anlamı

Corona virüsüyle ilgili son durum değerlendirmelerini paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hasta sayısıyla ilgili açıklama yaparken pnömoni ile ilgili bilgiler verdi. Bakan Koca'nın korona virüs ilişkisinde etkin olan pnömoni hastalığıyla ilgili açıklama yapması sonrası, pnömoni nedir? sorusunun yanıtı merak konusu oldu. Vatandaşlar pnömoninin tıptaki anlamını sorguluyorlar. Peki, pnömoni ne demek? Tıpta pnömoni anlamı nedir? İşte, pnömoni ile ilgili merak edilen ayrıntılı bilgiler...

22.04.2020Sağlık
Corona virüsü belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır Koronavirüs baş ağrısı yapar mı İşte korona virüs belirti takvimi

Corona virüsü belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır? Koronavirüs baş ağrısı yapar mı? İşte korona virüs belirti takvimi

Corona virüsü belirtileri, Türkiye'de corona virüs gündemiyle beraber araştırılan konuların başında yer almaya devam ediyor. Korona virüs semtomlarıyla ilgili Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) yaptığı değerlendirmelere göre, öksürük ve yüksek ateş corona virüsü belirtilerinin en önemli belirleyicilerinden. 14 güne kadar kuluçka süresi olduğu bilinen Covid 19 yani corona virüsünde baş ağrısının corona belirtisi olup olmadığı son günlerde gündeme gelirken, korona virüsünün nasıl bulaştığı da merak konusu oldu. Peki, korona virüsü belirtileri nelerdir, corona nasıl anlaşılır ve kaç günde ortaya çıkar? Koronavirüs baş ağrısı yapar mı? İşte korona virüs belirti takvimi ve konuyla ilgili merak edilen bilgiler...

22.04.2020Gündem
Patileri sabunla yıkayın

Patileri sabunla yıkayın

Evdeki dostlarımızla koronavirüs taşınır mı?

21.04.2020Gündem
Son dakika haberi: Türkiye günlük koronavirüs tablosu paylaşıldı İşte son vaka ve ölüm sayısı

Son dakika haberi: Türkiye günlük koronavirüs tablosu paylaşıldı! İşte son vaka ve ölüm sayısı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsü ile ilgili son dakika gelişmelerini ve Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu'nu Twitter'dan paylaştı. Tabloya göre, nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı bin 296'ya yükseldi, bugün 34 bin 456 test yapıldı. Bu kapsamda 4 bin 93 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu. Son 24 saatte 98 hasta vefat etti, 511 hasta iyileşti. Bakan Koca, "Test sayımız yakında 500 bine ulaşacak. Erken tanı ve tedavi, iyileşen hasta sayımızı artırıyor" dedi.

14.04.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Koronavirüs hakkında merak edilenler

Bu koronavirüs yapısı gereği tek başına yaşayamıyor. Yani ortama yayıldığında orda belli bir süre yaşayıp sonra yok oluyor.

16.04.2020

Salgın Ortamında Korkuyu Yönetebilmek

İnsanlık tarihinde en bilinen gerçek vakalardan biridir. İşyerinde büyük bir buzluğun içinde kapalı unutulan ve donarak öleceğine inandığı için aslında soğuktan değil korkudan ölen biri vardır. Ertesi gün iş arkadaşları gelip bu kişiyi ölü bulmuşlar ama aslında buzluğun kapalı olduğu için çalışmadığını görmüşlerdir. Yani adam aslında donduğu için değil donacağına inandığı için korkudan ölmüştür. Sonuç olarak bilmemiz gerekir ki, virüs nedeniyle ölmek mümkün olduğu gibi korkudan ölmek de mümkündür!

19.03.2020

Korona Kaygısının Dayanılmaz Ağırlığı

Tetikte olmanız için içinizden gelen bir uyarı olan 'endişe', yaklaşan gerçek bir tehlike için sizi uyarır ve tehdit ögesi ile baş etmeniz için panik yapmadan önlemler almanızı sağlar.

15.03.2020

Dünya Koronavirüse Karşı Direniyor

Çin’de ortaya çıkan koronavirüs tüm dünyaya hızla yayıldı ve olağanüstü hal ilan edildi.

15.03.2020

Korona Günlerinde Hamileler ve Eşler Arasındaki İletişime Dikkat

Hamilelik, bir kadının hayatındaki en önemli dönüm noktalarından biridir. Ebeveynler için bebeklerini bekledikleri ilk andan itibaren çok özel bir süreç başlar. Bu süreci en sağlıklı bir şekilde geçirmek her anne adayının ruh sağlığı ve bebeğin anne karnındaki gelişimi için oldukça önemlidir.

9.05.2020