EKSTRA
MENÜ

Kipa

Kipa ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kipa haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.948 Kipa haberi bulunmuştur.

Kipa, Türkiye`nin çeşitli illerinde Alışveriş Merkezleri bulunan hipermarket zinciridir.

Tesco Kipa Kitle Pazarlama Ticaret Lojistik ve Gıda Sanayi A.Ş., 1992 yılında 100 girişimcinin katılımı ile İzmir’de kuruldu. Türkiye’de önemli perakendeciler arasında yer alan Kipa’nın, ana hisseleri 11 Kasım 2003 tarihinde İngiltere merkezli Tesco tarafından satın alındı.

Kipa Haberleri

Bilirkişiden başörtüsü aleyhine rapor

Bilirkişiden başörtüsü aleyhine rapor

Avrupa Adalet Divanı adına hazırlanan bilirkişi raporunda işverenlerin bir çalışanın işyerinde başörtüsü takmasını yasaklayabileceği yönünde bir kez daha görüş belirtildi.

26.02.2021Avrupa
Yeşiller’den Tarafsızlık Yasası’nı değiştirme vaadi

Yeşiller’den Tarafsızlık Yasası’nı değiştirme vaadi

Berlin’de gelecek yıl yapılacak eyalet parlamento seçimleri öncesi partiler vaatlerini açıklamaya başladı. Yeşiller Berlin Eyalet Başbakan adayı Bettina Jarasch, okullarda dini sembollerin taşımasını yasaklayan Tarafsızlık Yasası’nı kaldıracağını vaat etti.

12.10.2020Avrupa
‘Tarafsızlık Yasası’ tartışmaya açıldı

‘Tarafsızlık Yasası’ tartışmaya açıldı

Berlin Eyalet Meclisi’nin 2002 yılında okullarda, emniyette ve adalette dini sembolleri yasaklayan ‘Tarafsızlık Yasası’ tartışılmaya başlandı.

4.09.2020Avrupa
Almanya’da başörtülü öğretmenin hukuk zaferi

Almanya’da başörtülü öğretmenin hukuk zaferi

Berlin Eyalet Meclisi’nin çıkardığı ve sadece Berlin’de geçerli olan ‘Tarafsızlık Yasası’ Federal Çalışma Mahkemesi tarafından anayasaya aykırı bulundu. Yüksek mahkeme, başörtüsünden dolayı işe alınmayan öğretmene dini ayrımcılık yapıldığına hükmetti. Mahkeme kararı, Berlin Senatosu’nun yerel mahkemenin kararına yaptığı itirazı reddederken verdi.

28.08.2020Avrupa
Irkçı olmamak yetmez

Irkçı olmamak yetmez

Omid Nouripour.İran’da doğmuş. 13 yaşındayken ailesiyle birlikte 1980’li yıllarda Almanya’ya göç etmiş. Orta ve yüksek öğrenimini Almanya’da yapmış. 2006 yılından beri Yeşiller Federal Meclis milletvekili.Partisinin Federal Meclis Grubu Dış Politika Sözcüsü. Ama kendisine hâlâ ‘yabancı’ gözüyle bakılıyor. En çok da, “Nereden (hangi ülkeden) geliyorsun?” sorusuyla. Tabii hakaret içeren mailler, mektuplar da alıyor. “Pislik (B..) Arap, Türkiye’ye geri git” içerikli mail bile almış.Sosyal Demokrat Partili (SPD) Federal Meclis eski milletvekili Lale Akgün de milletvekili arkadaşlarının bile kendisine Türkiye’yi kastederek, “Sizin oralarda havalar nasıldır?” diye sorduklarını anlatırdı. Hatta, “Sizin Başbakan (Erdoğan) ne yapmak istiyor?” diye sorduklarını da.Oysa ki Lale Akgün’ün de memleketi Almanya, Başbakanı Willy Brandt, Helmut Schmidt, Helmut Kohl, Gerhard Schröder ve Angela Merkel’di.

24.06.2020Avrupa
‘Almanya’da da ırkçılık öldürüyor’

‘Almanya’da da ırkçılık öldürüyor’

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Almanya’da da ırkçılıktan dolayı insanların öldürüldüğünü söyledi.

16.06.2020Avrupa
Yalnız Van depreminde 20 katrilyon harcadık

Yalnız Van depreminde 20 katrilyon harcadık

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “O sordukları deprem vergileri 2003-2019 arasındaki toplamı cari fiyatlarla 66 milyar lira, 2019 fiyatlarıyla 147 milyar liradır. Bugüne kadar depremlerle ilgili çalışmalarda harcanan kaynak ise bu rakamların 5 katıdır. Biz Van depreminde eski parayla 20 katrilyon lira harcadık” dedi. Erdoğan, dün partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda özetle şunları söyledi:

1.02.2020Gündem
Kipa çalışma saatleri – Kipa saat kaçta kapanıyor ve açılıyor

Kipa çalışma saatleri – Kipa saat kaçta kapanıyor ve açılıyor?

Kipa saat kaçta kapanıyor ve saat kaçta açılıyor sorusuna cevap arayan tüketiciler çalışma saatleri hakkında bilgi edinmek istiyor. Market alışverişleri için harekete geçecek olan vatandaşlar Kipa çalışma saatleri hakkında bilgi edinmek istiyor. Peki, Kipa saat kaçta açılıyor ve kaçta kapanıyor? İşte, Kipa çalışma saatleri hakkında detaylı bilgiler

17.12.2019Gündem
Kanadada öğretmenler dini sembol yasağına karşı dava açtı

Kanada'da öğretmenler dini sembol yasağına karşı dava açtı

Quebec eyaletinde 44 bin öğretmenin üye olduğu Özerk Eğitim Federasyonu, haziran ayında yasalaşan dini sembolleri yasaklayan kanunun iptali için dava açtı.

20.11.2019Dünya
Kifidis anatomik ayakkabı üretimine başladı

Kifidis anatomik ayakkabı üretimine başladı

1919 yılında Ortez-Protez firması olarak kurulan Kifidis, İzmir’in bilinir çocuk ayakkabı üreticilerinden Tuzcu Ailesi ile ortak ayakkabı üretimine başladı.

1.10.2019Ekonomi
Üzerinde anlaştıkları ilk konu başörtüsü yasağı oldu

Üzerinde anlaştıkları ilk konu başörtüsü yasağı oldu!

Belçika’nın Hollandaca konuşulan Flaman bölgesinde kurulacak olası hükümette yer alacak partilerin koalisyon görüşmelerinde üzerinde anlaştığı ilk konu, başörtüsü yasağı oldu.

18.08.2019Avrupa
Almanya’da türban yasağı yeniden gündemde

Almanya’da türban yasağı yeniden gündemde

Almanya’da Federal hükümetin büyük ortağı Birlik Partileri (CDU/CSU) Avusturya’da yürürlüğe giren ilkokullarda türban yasağından esinlenerek benzer yasanın Almanya’da çıkarılmasını konuşmaya başladı. Birlik Partisi milletvekilleri bir toplantı düzenleyerek, 14 yaşından küçüklerin okullarda türban takmasının yasaklanıp yasaklanmayacağını tartıştı.

7.06.2019Avrupa
Ayrımcılığa sabır göstermeyeceğiz

Ayrımcılığa sabır göstermeyeceğiz

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında ülkede yaşayan Müslümanların bayramını kutladı. Ramazan ve orucun Almanya’daki ortak yaşamın bir parçası olmasından mutluluk duyduğunu belirten Steinmeier, şunları söyledi:

3.06.2019Avrupa
Büyükelçi iftar verdi: Müslümanlar olağan şüpheli değil

Büyükelçi iftar verdi: Müslümanlar olağan şüpheli değil

Berlin Büyükelçiliği’nde Alman siyasetçilerin de aralarında bulunduğu 450 davetliye iftar veren Büyükelçi Ali Kemal Aydın, DİTİB’le ilgili haksız itham ve iddiaların artık son bulmasını isteyerek, Almanya’da artan ırkçılığa ve yabancı düşmanlığına karşı ortak hareket çağrısı yaptı. Aydın, Müslümanların olağan şüpheli olarak görülmesini de eleştirdi.

2.06.2019Avrupa
Bu kez kipa takmaya çağırdı

Bu kez kipa takmaya çağırdı

Önceki gün ‘tehlikeli olabileceği’ endişesiyle “Her zaman her yerde kipa takmayın” uyarısında bulunan hükümetin antisemitizm komiseri Felix Klein, bu kez tüm Almanya’ya çağrıda bulunarak cumartesi günü Yahudilerle dayanışma adına kipa takmalarını istedi.

28.05.2019Avrupa
Almanyadan Yahudilere ‘kipa’ uyarısı

Almanya'dan Yahudilere ‘kipa’ uyarısı

Almanya Yahudi düşmanlığı karşıtlığı müfettişi Felix Klein, Yahudi düşmanı saldırıların artmasının ardından, kipa takmanın olası tehlikerine karşı uyardı.

26.05.2019Avrupa
Zaafrani: ‘Yasağın içine ayrımcılık enjekte ettiler’

Zaafrani: ‘Yasağın içine ayrımcılık enjekte ettiler’

Avusturya ulusal meclisinde geçen çarşamba günü görüşülen başörtüsü yasağı, Avusturya Halk Partisi (ÖVP), FPÖ ve Liste Jetzt oluşumundan iki milletvekilinin oylarıyla kabul edilmişti. Eğitimde Ayrımcılık Karşıtı Eşitlik Derneği (IDB) Başkanı Dr. Sonia Zaafrani, yasanın kipa ve patka gibi dini sembolleri dışarıda tutarak yalnız başörtüsüne yönelik olmasının ciddi bir ayrımcılık olduğunu ifade etti.

22.05.2019Avrupa
Başörtüsü yasağı saçmalığı

Başörtüsü yasağı saçmalığı

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Genel Bildirgesi’nin 18. maddesinde “Herkesin düşünce, vicdan ve din ozgürlüğü hakkı vardır. Bu hak, din veya topluca, açık olarak ya da özel biçimde öğrenim, uygulama, ibadet ve dinsel törenlerle açığa vurma özgürlüğünü içerir” denilmektedir.

20.05.2019Avrupa
AP seçimleri öncesi Müslüman karşıtlığı yasal düzenlemelerle sistemleşti

AP seçimleri öncesi Müslüman karşıtlığı yasal düzenlemelerle sistemleşti

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri öncesi bazı Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde başörtüsünün yasaklandığı düzenlemelerle Müslüman karşıtlığı oya dönüştürülmeye çalışılıyor.

19.05.2019Dünya
‘Sevgili Sebastian, niçin bu yola gidiyorsun

‘Sevgili Sebastian, niçin bu yola gidiyorsun?

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde liste başı adayları televizyonda son kozlarını paylaştı. SPE liste başı adayı Frans Timmermans, Avusturya’da onaylanan başörtüsü yasağıyla ilgili Başbakan Sebastian Kurz’a seslendi: “Sevgili Sebastian, niçin bu yola gidiyorsun? Başörtüsü taşıyan kaç kız çocuğu var ilkokullarda? Hangi sorunu bununla çözeceksin.”

17.05.2019Avrupa
Avusturya’da ilkokullarda başörtüsü yasağı mecliste kabul edildi

Avusturya’da ilkokullarda başörtüsü yasağı mecliste kabul edildi

Avusturya’da aşırı sağcı hükümetin ilkokullarda başörtüsünü yasaklayan yasa tasarısı koalisyonu oluşturan aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) ve merkez sağ Avusturya Halk Partisi (ÖVP) milletvekillerinin oylarıyla meclisten geçti.

16.05.2019Dünya
İlkokullarda başörtüsünü yasaklayan yasa tasarısı meclisten geçti

İlkokullarda başörtüsünü yasaklayan yasa tasarısı meclisten geçti

Avusturya’da aşırı sağcı hükümetin, ilkokullarda başörtüsünü yasaklayan yasa tasarısı, salt çoğunlukla basit yasa olarak meclisten geçti. Avusturya İslam Cemaati Başkanı Ümit Vural, “Her ne sebeple olursa olsun başörtüsünün yasaklanması Avusturya’daki Müslümanların din özgürlüğüne yapılmış doğrudan bir saldırıdır” değerlendirmesinde bulundu.

9.05.2019Avrupa
İsviçre’de pazar günü yürürlüğe giren ‘laiklik yasası’ mahkemelik oldu

İsviçre’de pazar günü yürürlüğe giren ‘laiklik yasası’ mahkemelik oldu

İsviçre’de yaşayan Müslümanlar, Cenevre Kantonu’nda pazar günü yapılan referandumla yürürlüğe giren ve kamu çalışanlarına başörtüsünü yasaklayan ‘laiklik yasasını’ mahkemeye taşıdı.

13.02.2019Avrupa
Yahudi düşmanlığı tedirginliği

Yahudi düşmanlığı tedirginliği

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde ‘antisemitizm’ olarak bilinen Yahudi düşmanlığının son yıllarda büyük ölçüde arttığı zaten biliniyordu. Ama AB Temel Haklar Ajansı’nın 12 üye ülkede yaptığı kamuoyu yoklamaları bunu bir daha gözler önüne serdi. Hem de gerçekten tedirgin edici bir biçimde.

12.12.2018Avrupa
Kıyafet Bağış Kampanyası,çocukların yüzünü güldürecek

Kıyafet Bağış Kampanyası,çocukların yüzünü güldürecek

Ariel, Migros ve Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) iş birliği ile 2010 yılında ilk defa hayata geçirilen ve bu yıl yedinci kez düzenlenen “Kıyafet Bağış Kampanyası”, kapsamında 56 ildeki Migros mağazalarından kıyafet bağışları toplanacak. 30 Kasım’a kadar devam edecek kampanyanın sonunda toplanan kıyafetlerin binlerce çocuğa ulaştırılması hedefleniyor.

7.11.2018Etkinlikler
Bu AVM affedilir mi

Bu AVM affedilir mi

Bursa’da antik Myrleia kenti üzerine inşa edilen alışveriş merkezi için imar barışı başvurusu yapıldı. Yargı süreci devam eden bölge için belediye kamulaştırma istiyor.

19.07.2018Ekonomi
1 ayda 47 satış mağazası açtı

1 ayda 47 satış mağazası açtı

Migros, Haziran ayında 29 Migros, 17 Migros Jet ve 1 5M formatında satış mağazasının açılışını yaptı.

5.07.2018Ekonomi
Nazilerin o kararı aldığı binada ceza çekecek

Nazilerin o kararı aldığı binada ceza çekecek

Almanya’nın başkenti Berlin’de kafasında kipa bulanan bir gence sokak ortasında saldıran mülteci Al S.’nin cezası belli oldu.

26.06.2018Avrupa
Bir tarafı AVM bir tarafı arkeopark

Bir tarafı AVM bir tarafı arkeopark

Bursa’nın Mudanya ilçesinde üzerine alışveriş merkezi inşa edilen 2 bin 700 yıllık Myrleia antik kentinin geri kalanı plan değişikliğiyle arkeopark ilan edildi. İçinde bilgilendirme panoları, çocuklar için laboratuvarlar ile yürüyüş yollarının yer alacağı arkeoparkın uygulama projesi hazırlandıktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın onayına sunulacak.

10.06.2018Kitap Sanat
Müslümanlara saldırılardan AfD’yi sorumlu tuttu

Müslümanlara saldırılardan AfD’yi sorumlu tuttu

Alman hükümetinin İnanç Özgürlüğü sorumlusu Markus Grübel, Almanya’da son yıllarda Müslümanlara yönelik artan saldırılardan aşırı sağcı AfD’yi sorumlu tuttu.

22.05.2018Avrupa
Yahudi düşmanlığına karşı kipa taktılar

Yahudi düşmanlığına karşı kipa taktılar

Almanya’da son dönemde Yahudilere yönelik saldırıların artması üzerine ülke genelinde gösteriler düzenlenerek Yahudilerle dayanışma gösterildi. Gösterilere federal ve eyalet düzeyinde çok sayıda politikacı da destek verdi.

26.04.2018Avrupa
Göç yoluyla Yahudi düşmanlığı

Göç yoluyla Yahudi düşmanlığı

Almanya’nın gündemine son dönemlerde Yahudi düşmanlığı yeniden yerleşti. Başkent Berlin’deki bir ilkokulda Yahudi kökenli bir 2. sınıf öğrencisini “Allah’a inanmadığı için” daha yüksek sınıflardaki birkaç Arap kökenli öğrencinin ölümle tehdit ettikleri haberi yayıldı.

25.04.2018Avrupa
Kipaya takke ile destek

Kipaya takke ile destek

Berlin’de ‘kipa’ takan bir gencin saldırıya uğramasını ardından Berlin Yahudi Cemiyeti’nin düzenleyeceği ‘Berlin Kipa Takıyor’ adlı etkinliğe, İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) de destek verdi. IGMG, dayanışma için Müslümanları ‘takkelerini takmaya’ davet etti.

25.04.2018Avrupa
Mazyek: Irkçılık ve nefret İslam’da günahtır

Mazyek: Irkçılık ve nefret İslam’da günahtır

Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi’nin (ZMD) Başkanı Ayman Mazyek, antisemitizm, ırkçılık ve nefretin İslam’da günah olduğunu ve buna karşı mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

25.04.2018Avrupa
Almanya’da Yahudilere kipa uyarısı

Almanya’da Yahudilere kipa uyarısı

Almanya Yahudiler Merkez Konseyi Başkanı Josef Schuster, son günlerde düzenlenen bazı saldırıların ardından Yahudilere, ülkenin büyük kentlerinde dışarda başlarında kipa ile dolaşmamaları çağrısı yaptı.

25.04.2018Avrupa
Almanyada Yahudilere çağrı: Büyük kentlerde kipa takarak dolaşmayın

Almanya'da Yahudilere çağrı: Büyük kentlerde kipa takarak dolaşmayın

Almanya Yahudiler Merkez Konseyi Başkanı Josef Schuster, son günlerde düzenlenen bazı saldırıların ardından Yahudilere, ülkenin büyük kentlerinde dışarıda başlarında kipa ile dolaşmamaları çağrısı yaptı.

25.04.2018Dünya

Yazar Sonuçları

Aklımda kalan o kareler

İZMİR iş dünyasının yakından tanıdığı isimlerden biriydi Ataman Bükey...

27.03.2021

Gök kubbe altındaki 'kutsal çadırlar'

Bu yıla kadar meydanlarda kurulan büyük çadırlar, hepimiz için ramazanın habercisiydi. Orta Asya’nın Türk çadırlarıysa ibadethanelere ilham veren ‘kutsal’ bir anlam taşıyordu...

7.05.2020

İçimiz yandı yine şehitlerimiz için

HÜRRİYET İzmir merkez ofisinin hemen ilerisinde Suriyeli göçmenlerin kayıt yaptırdıkları bir büro var.

4.02.2020

Hak aramanın da neşeli ve umutlu bir yolu var

İllüstratör Özge Tığlı, Uluslararası Af Örgütü için İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 70’inci yıl kutlamalarına özel oyun kartları geliştirdi. Proje vesilesiyle bir araya geldiğimiz Tığlı’yla bu kartları ve çocuklar için önemini konuştuk.

24.08.2019