EKSTRA
MENÜ

Internet Bağımlılığı

Internet Bağımlılığı haberleri sayfasında güncel ve son dakika Internet Bağımlılığı hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 889 Internet Bağımlılığı haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Internet Bağımlılığı Haberleri

İnternet uyarısı: Zehir evlerin içine yerleşti

İnternet uyarısı: Zehir evlerin içine yerleşti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, internet bağımlılığı konusunda uyarılarda bulunarak, “Artık internetler eve yerleşti. Yani zehir evin içine girmiş vaziyette” dedi.

28.12.2017Gündem
Sosyal medya psikolojimizi bozdu

Sosyal medya psikolojimizi bozdu

Son dönemde gittikçe artan sosyal medya ve internet kullanımı nedeniyle psikolojisi bozulan tüketicilerin yüzde 43'ü kendini "bağımlı" olarak tanımlıyor. Bilinçsiz internet kullanımı yüzünden, gelişmeleri kaçırma korkusu, sosyal çekilme, fake titreme gibi psikolojik rahatsızlıklar zirve yaparken, Türk gençlerinde internet kullanımı yüzde 90'lara ulaştı.

29.11.2017Teknoloji
Aile bağımlıysa çocuk ne yapsın

Aile bağımlıysa çocuk ne yapsın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çocukları teknolojiden uzak tutmaya çalışmak yerine onlara bilinçli kullanmayı öğretmek gerektiğini belirterek, “Annenin-babanın elinden telefonu, tableti bırakmadığı, televizyon başından ayrılmadığı bir evde çocuğa ‘Teknolojiden uzak dur’ demek faydasız bir çaba olur” dedi.

27.11.2017Ekonomi
Öğretmen ve veliler için ‘bağımlılık’ kitabı hazırlandı

Öğretmen ve veliler için ‘bağımlılık’ kitabı hazırlandı

Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından geliştirilen ve Avrupa'dan ortakların katılım sağlandığı Avrupa Birliği projesiyle ekran, yiyecek ve madde bağımlılığı konusunda öğretmen ve velileri bilgilendirici, özellikle öğrencilerin bağımlılığa yakalanmadan önce tespit edilmesine yönelik hassas noktaların aktarıldığı bir rehber kitap hazırlandı.

22.09.2017Eğitim
İnternet, televizyonu üçe katladı

İnternet, televizyonu üçe katladı

Günün ortalama 6 saat 46 dakikasını bilgisayar, tablet ya da cep telefonu ekranı karşısında internette geçiriyoruz.

31.07.2017Kampüs
Okul terki, devamsızlık ve güvenliğin önemi

Okul terki, devamsızlık ve güvenliğin önemi

Okul iklimini ve öğrencilerin eğitim süreçlerini olumlu etkileyen faktörlerin başında mutlu ve güvenli bir okul ortamının varlığı geliyor. Öğrenci ve öğretmenlerin kendilerini eğitime odaklayabilmeleri için öncelikle kaygı ve korkunun olmadığı, özgür ve güvenli bir okul ikliminin sağlanması lazım.

22.05.2017Eğitim
Beğenildikçe bağımlılığımız artıyor

Beğenildikçe bağımlılığımız artıyor!

Üsküdar Üniversitesi 4. Uluslararası İletişim Günleri’nde dijital bağımlılık nörobilim, psikoloji ve etik açılardan ele alındı. Bağımlılık sürecindeki en temel etkenin haz almak olduğunun vurgulandığı programda Yrd. Doç. Dr. Onur Noyan “Ne kadar çok fav/retweet o kadar çok haz, ne kadar çok beğeni o kadar çok haz ve bağımlılık sarmalı” diye konuştu.

28.04.2017Kampüs
Telefon bağımlılığının 5 aşaması

Telefon bağımlılığının 5 aşaması

Akıllı telefonun olmadığı bir hayat mı? Bu artık imkansız. Bütün hayatımızı sığdırdığımız medya araçları bağımlılık riskini de beraberinde getiriyor. Bağımlılığın beş aşaması olduğu konusunda uzmanlar uyarıyor.

17.12.2016Teknoloji
Akıllı telefon ve internet bağımlılığı endişelendiriyor

Akıllı telefon ve internet bağımlılığı endişelendiriyor

Teknolojik ilerlemeyle ortaya çıkan ve gençliğin ruhsal sağlığını hedef alan modern çağın yeni sorunları nomofobi (cep telefonundan mahrum kalma korkusu) ile netlessfobinin (internetsiz kalma korkusu) oluşturduğu tehdit endişe verici boyutlara ulaştı.

31.10.2016Teknoloji
Cebimizdeki bağımlılık: İnternet

Cebimizdeki bağımlılık: İnternet

Günümüzde özellikle ergenlik çağında daha sık görülen internet bağımlılığı; sosyal izolasyon, toplumdan uzaklaşma, depresyon, anksiyete bozuklukları, obezite gibi birçok sorunu da beraberinde getiriyor.

28.10.2016Kampüs
İnternet kullanımına sınır koyun

İnternet kullanımına sınır koyun

Çocuklar bilgisayar başında saatler geçiriyor. İnternette farklı dünyalarda dolaşıyor. Ancak uzmanlar, teknoloji kullanımında bağımlılığa dikkat çekerek, aileleri özgürlük sınırını iyi ayarlamaları konusunda uyarıyor. Prof. Dr. Kültegin Ögel’in konuşmacı olduğu XVI. Eyüboğlu Veli Sempozyumun’nda da “Teknoloji Kullanımının Psikolojisi ve Bağımlılıkla Baş etme, İnternet: Bağımlılık mı, Özgürlük mü?” konusu ele alındı.

19.10.2016Eğitim
Güvenli okul yaşamı için neler yapmalıyız

Güvenli okul yaşamı için neler yapmalıyız?

Bir tatil döneminin daha sonuna geldik. Ne yazık ki yeni öğretim yılı yeni ve yaşamsal sorunlar ile birlikte başladı. Bunun birincil kaynağı, yaz aylarında gerçekleşen terör eylemleri ve darbe girişimi. Olayların gerçekleştiği şehirlerde yaşananlara bizlerle birlikte tanıklık eden çocuklarımızı, yaşanmış şiddet eylemlerinin görüntülerinden ne kadar korumaya çalışmış olsak da hayatın akışı buna engel. Tüm ülkede kaygı, korku ve endişeye neden olan bu üzücü olayların öğrenciler üzerindeki etkilerini ne yazık ki zaman içinde gözlemleyeceğiz.

18.09.2016Eğitim
Ergenlikte sürekli öfkeli olmak depresyon belirtisi

Ergenlikte sürekli öfkeli olmak depresyon belirtisi!

Ailelerin ve öğretmenlerin konuyla ilgili bilgi sahibi olmaları gerekli.

Çağın yeni hastalığı ’nomofobi

Çağın yeni hastalığı ’nomofobi'

Cep telefonundan sosyal medya hesaplarını devamlı kontrol etmek, her an internetten bir şeyler okumak, izlemek yavaş yavaş toplumun büyük bir bölümünü internet bağımlısı haline getirdi. Akıllı telefonlardan uzak kalmanın birçok insanda stres yarattığı ortaya çıkarken yeni bir fobiyi de literatüre kattı: Nomofobi.

22.05.2016Sağlık
Kızlarda sosyal medya erkeklerde hiperaktivite daha fazla

Kızlarda sosyal medya erkeklerde hiperaktivite daha fazla

Uzmanlardan uyarı: "Beğenilme ve görünür olma isteği sosyal medyaya itiyor."

10.04.2016Sağlık
Sigara ve enerji içeceğini daha fazla tüketiyorlar

 Sigara ve enerji içeceğini daha fazla tüketiyorlar

Uzmanlar, bilgisayar bağımlılarını sigara ve enerji içeceği tüketimi konusunda uyardı. Ayrıca bilgisayar ve internet kullanımının tek başına bağımlılık sebebi olmadığını belirten uzmanlar önemli olanın çocuk ve gençlerin bu teknolojileri uygun bir biçimde kullanabilmeleri gerektiğini vurguluyor.

17.03.2016Sağlık
Çocuklarda internet kullanımı ve bağımlılık

Çocuklarda internet kullanımı ve bağımlılık!

İnternet kullanımının çocuklara yönelik bir takım riskleri bulunmaktadır.

Teknoloji bağımlılığının 8 belirtisi

Teknoloji bağımlılığının 8 belirtisi

Teknoloji bağımlılığına erkekler daha yatkın!

8.03.2016Gündem
Ücretsiz internet güvenli olacak

Ücretsiz internet güvenli olacak

Ortaöğretimde İnternet Bağımlılığı Önleme ‘Yüzyüze Devam ediyor’ projesi kapanış programı ve ‘Yağmur ile Toprak Çevirimiçi’ kitabının lansmanında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, çocukları internetteki tehlikelerden korumak için ailelere de görevler düştüğünü söyledi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Sema Ramazanoğlu ise yoksul ailelere verilecek ücretsiz internetin güvenli olacağını belirtti.

13.02.2016Eğitim

Yazar Sonuçları

Yeni neslin mobil cihaz bağımlılığı endişelendiriyor

Sabah uyanır uyanmaz telefona bakmak yerine yapmaktan daha fazla zevk alacağınız başka bir şey bulun

15.12.2017
Ergenlikte internet kullanımı ve internet bağımlılığı

Ergenlikte internet kullanımı ve internet bağımlılığı

Gelişen teknoloji hayatımızı her yönüyle sekillendirmekte. Çünkü konforlu, yararlı ve bilgiye ulaşma konusunda iyi birer aracılar. 90'lı yıllarda yapılan internet devriminden sonra da takibindeki 25 yıllık süreçte internet ve bilgisayar kullanımı hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Hatta kendi meslek gruplarını bile doğurdu.

10.11.2017

Rutinde kaybolmak

“Boğulma” hissiyle nasıl başa çıkıyorsunuz? Sağa sola bağırarak, çalışanlarınızdan kendi mutsuzluğunuzun acısını çıkararak mı mesela? Etrafınızdakilere hayatı zindan ederek mi? Yoksa “Ben ne yaptım da böyle hissediyorum, davranıyorum?” sorusunu mu soruyorsunuz? Öyle ise sizi tebrik ederim. Derdinizi çözmeye bir adım yaklaştınız.

4.08.2017

Ergen çocuk, interneti gerçek hayata tercih ediyor

Ergenlerin sanal ortamları gerçek hayattaki ilişkilerine zarar veriyor.

1.03.2016