EKSTRA
MENÜ

Hepatit B

Hepatit B ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hepatit B haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 528 Hepatit B haberi bulunmuştur.

Hepatit B virüsü, halk arasında sarılık olarak bilinen Hepatite yani "karaciğer iltihaplanması"na neden olan bir virüstür. "HBV" olarak kısaltılmaktadır. HBV; 40-45 nm boyutlarında olan bir virüstür. Genetik materyali çift DNA içerir. Virüs oldukça bulaşıcıdır.

Hepatit B Haberleri

Kordiseps Mantarı Nedir, Nerede Yetişir Ve Yenir Mi Kordiseps Mantarı Faydaları, Yetiştiriciliği Ve Özellikleri

Kordiseps Mantarı Nedir, Nerede Yetişir Ve Yenir Mi? Kordiseps Mantarı Faydaları, Yetiştiriciliği Ve Özellikleri

Dünya çapında ender bulunan mantarlar içerisinde kordiseps geliyor. Özellikle sağladığı faydalar ile beraber son dönemlerde İnternetten araştırılan bir mantar olduğunu söylemek mümkün. Peki, Kordiseps mantarı nedir, nerede yetişir ve yenir mi? Kordiseps mantarı faydaları, yetiştiriciliği ve özellikleri üzerine merak edilenler.

25.02.2021Bitki Bakımı
Karaciğer sağlığı için Hepatit B aşısını yaptırın

Karaciğer sağlığı için Hepatit B aşısını yaptırın

Türkiye'de ortalama her 3 kişiden birinin hepatit B enfeksiyonu geçirdiğini dikkat çeken Prof. Dr. Onur Yaprak, Hepatit B bulaşan insanların çoğunluğu hastalığı ayaktan geçirir ve bağışıklık kazanır. Bazı insanlarda ise hepatit Bye karşı bağışıklık oluşmaz ve taşıyıcılık devam eder. Buna kronik enfeksiyon diyoruz. Kronik Hepatit B enfeksiyonu olanların yaklaşık yüzde 25 ila 40ında karaciğer hastalığına bağlı siroz ya da karaciğer kanseri gelişebilmektedir dedi.

25.09.2020Sağlık
Hepatit B Nedir Belirtileri, Teşhisi ve Tedavisi Nasıldır

Hepatit B Nedir? Belirtileri, Teşhisi ve Tedavisi Nasıldır?

Hepatit B virüsü bir DNA virüsüdür. En sık enfeksiyon oluşturan mikroorganizmalardan biri olan HBV milyonlarca kişiyi enfekte etmiştir. Hepatit B virüsü insanlarda sinsi seyretmekte, hasta rutin kan tahlillerinde tanı konulana kadar ya da hepatit B virüsünün uzun süreli etkileri olan kronik karaciğer hastalığı, siroz ve karaciğer kanseri ortaya çıkana kadar hastalara tanı konulamamaktadır. Hepatit B virüsünün teşhisi hastadan alınan kan ile yapılmaktadır. Günümüzde hepatit B virüsünün tedavisi günde alınan tek bir ilaçla yapılabilmektedir. Hastaların düzenli olarak üç ayda bir gastroenteroloğa görünerek karaciğer ultrasonu ve kan tahlilleri yaptırarak takibi yapılabilmektedir.

18.08.2020İyi Yaşam
İşte salgınlara karşı milyonların hayatını kurtaran bilim insanları

İşte salgınlara karşı milyonların hayatını kurtaran bilim insanları

Kovid-19 salgınının yayılımını durduracak aşıyı bulmak için zamana karşı yarış sürerken, tarihte milyonlarca kişinin ölümüne neden olan hastalıkların aşılarını bulan bilim insanlarının kıymeti, bu süreçte bir kez daha anlaşıldı.

27.04.2020Teknoloji
Kocaelide iyileşen hastalardan alınan plazmalarla koronavirüs tedavisi yapılacak

Kocaeli'de iyileşen hastalardan alınan plazmalarla koronavirüs tedavisi yapılacak

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde kurulan laboratuvarlarda, koronavirüs tedavisi görüp, iyileşen kişilerden alınacak plazmalarda bulunan antikorlar, kritik durumda olan hastaların tedavisinde kullanılacak.

6.04.2020Gündem
Karaciğerin düşmanı antibiyotik, dostu ise enginar değil

Karaciğerin düşmanı antibiyotik, dostu ise enginar değil

Türk Karaciğer Vakfı Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, vücudun kimya fabrikası olarak tanımladığı karaciğerin olağanüstü olduğunu vurgulayarak, "Gelişigüzel kullanılan antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar karaciğer hasarına yol açıyor" dedi. Bilimsel olarak karaciğere iyi geldiği kanıtlanmış bir bitkinin olmadığını da belirten Prof. Dr. Çakaloğlu, enginarın çok yüksek miktarda tüketiminin de karaciğer sağlığı için anlamlı olmadığını dile getirdi.

13.12.2019Sağlık
Hepatit B çocukluk çağında daha fazla kronikleşebiliyor

Hepatit B çocukluk çağında daha fazla kronikleşebiliyor

Hepatit B virüsünün karaciğerde iltihaplanmaya yol açan viral hastalık olduğunu belirten Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Karabay, hastalığın çocukluk çağında sinsi şekilde ilerleyip kronikleşebileceği uyarısında bulundu.

Hepatit B nedir, belirtileri nelerdir

Hepatit B nedir, belirtileri nelerdir?

Hepatit B hastalığı, hepatit B virüsünün neden olduğu, bulaşıcı bir hastalıktır.Hepatit B; hafif bir hastalıktan ömür boyu süren, siroz ve karaciğer kanserine yol açabilen farklı sonuçları olabilen bir karaciğer hastalığıdır. Hepatit B Hepatit B Virüsü (HBV) ile meydana gelir. Hepatit B akut veya kronik olabilir. Peki Hepatit B virüsünün belirtileri nelerdir?

30.09.2019Sağlık
Türkiye’de 1.8 milyon kişi için “B” ne ifade ediyor

Türkiye’de 1.8 milyon kişi için “B” ne ifade ediyor?

Toplumda Hepatit B bilincini artırmak, daha çok insanın test yaptırmasını ve önlem almasını sağlamak amacıyla Viral Hepatit Savaşım Derneği, “Hayata Sarı Not Bırak” farkındalık projesini Santa Farma’nın koşulsuz katkılarıyla hayata geçirdi.

26.07.2019Etkinlikler
Anti HBS nedir Anti HBS değerleri nasıl olmalıdır

Anti HBS nedir? Anti HBS değerleri nasıl olmalıdır?

Anti HBS yani Hepatit B testi kapsamında karşılaşılan terimler arasında yer alıyor. Laboratuvar ortamında gerçekleştirilen Anti HBS testi, hepatit virüsüne olan bağışıklığın testinde çok önemli bir yere sahiptir. Peki, Anti HBS değerleri neleri ifade etmektedir? İşte, o değerler hakkında bazı bilgiler

27.06.2019Sağlık
Tüp bebek tedavisinin başarısı bu etkenlere bağlı

Tüp bebek tedavisinin başarısı bu etkenlere bağlı

Tüp bebek tedavisinde ilk denemede başarı oranı erkek ve kadına ait birtakım faktörlere bağlı olabilir. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Ümit Zeteroğlu, tüp bebek tedavisinin başarısının hangi etkenlere bağlı olduğunu açıkladı.

Yenidoğan sünneti hakkında merak edilenler

Yenidoğan sünneti hakkında merak edilenler

Doğum ve doğumu takip eden 28 günlük süreçte yapılan sünnete ‘yenidoğan sünneti’ adı verilir. Peki, yenidoğan sünnetinin faydaları neler? Yenidoğan sünneti ne zaman ve hangi durumlarda yapılabilir? Yenidoğan sünneti ile ilgili ebeveynlerin merak ettiği detaylar hakkında uzmanlar bilgi veriyor.

30.01.2019Yenidoğan
Karaciğer nakli sonrası nelere dikkat edilmeli

Karaciğer nakli sonrası nelere dikkat edilmeli?

Karaciğer nakli, vücudun en önemli organı olması dolayısıyla kritik bir önem taşıyor. Karaciğerin görevini tam olarak yapamaması nedeniyle yaşanan bu karaciğer yetmezliği, laboratuvar sonuçlarında ortaya çıkabilmektedir. Peki, karaciğer naklinin gerçekleştirilmesinin ardından nelere dikkat edilmesi gerekmektedir? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

10.08.2018Gündem
290 milyon kişi hepatitli olduğunu bilmeden yaşıyor

290 milyon kişi hepatitli olduğunu bilmeden yaşıyor

Yeditepe Üniversitesi İhtisas Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, 290 milyon kişinin hepatitli olduğundan habersiz olarak hayatını sürdürdüğünü belirterek Dünya Hepatit Günü dolayısıyla önemli açıklamalarda bulundu.

28.07.2018Sağlık
Hepatit B ve Dye aşı kalkan oluyor

Hepatit B ve D'ye "aşı" kalkan oluyor

Türk Gastroenteroloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Dilek Oğuz: "Şu anda elimizde bulunan ilaçlar mikrobu karaciğerden tamamen atamıyor ve ya da uzun yıllar sonra atabiliyor. En doğru olanı mikrobu vücuda almamak. Bunun için aşılanmak önem taşıyor. Hepatit B önlenirse D de ortadan kalkar. Korunmak için hepatit B'ye karşı aşı yaptırılmalı" dedi.

26.07.2018Sağlık
300 milyon hepatitli hastalığından habersiz

"300 milyon hepatitli hastalığından habersiz"

Dünya üzerinde 300 milyon Hepatit B, 100 milyon ise Hepatit C hastası olduğunu söyleyen Memorial Şişli Hastanesi Gastroenteroloji-Hepatoloji Bölümü ve Türk Karaciğer Vakfı Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, "Bu insanların yaklaşık yüzde 80’i yani 300 milyonu hastalığından habersiz. Vakıf olarak ’Kayıp Milyonlar’ temasıyla hastalık konusunda farkındalığı amaçlıyoruz" dedi.

26.07.2018Sağlık
300 milyon hepatitli hastalığından habersiz

"300 milyon hepatitli hastalığından habersiz"

DÜNYA üzerinde 300 milyon Hepatit B, 100 milyon ise Hepatit C hastası olduğunu söyleyen Memorial Şişli Hastanesi Gastroenteroloji-Hepatoloji Bölümü ve Türk Karaciğer Vakfı Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, "Bu insanların yaklaşık yüzde 80'i yani 300 milyonu hastalığından habersiz. Vakıf olarak 'Kayıp Milyonlar' temasıyla hastalık konusunda farkındalığı amaçlıyoruz" dedi.

26.07.2018Haber
Hepatit B nedir

Hepatit B nedir?

Hepatit B hastalığı, hepatit B virüsünün neden olduğu, bulaşıcı bir hastalıktır. 3-10 gün süren sarılık öncesi dönemde halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma, karın ağrısı, ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, deri döküntüleri, eklem ağrıları, koyu renkli idrar gibi belirtiler görülür. Sarılık dönemi değişkendir fakat genellikle 1-3 hafta sürer. Bu dönemde sarılık, açık veya yeşil dışkı, karaciğer hassasiyeti ve büyüklüğü olur. İyileşme döneminde, sarılık, iştahsızlık ve diğer belirtiler kaybolur ise de halsizlik ve yorgunluk, haftalar ya da aylar sürebilir.. Peki Hepatit B nedir?

10.07.2018Gündem
Dişçide Hepatit B virüsü kaptı, 4 yıllık hukuk mücadelesini kazandı

Dişçide Hepatit B virüsü kaptı, 4 yıllık hukuk mücadelesini kazandı

Mersin'de, diş çektirdiği klinikten hepatit B virüsü kaptığı iddiasıyla 4 yıl önce hukuk mücadelesi başlatan ve olaydan sonra eşi ile de sorunlar yaşayan Hüseyin Çakmak (35), 11 bin 60 TL tazminata hak kazandı. Çakmak, amacının para değil hastanenin ceza alması olduğunu belirterek "İnsan hayatının bu kadar ucuz olmadığını göstermek istedim. Mahkemede cinsel yolla bulaşmış olabilir dediler. Eşimin kafasını karıştırdılar. Mahkeme kararı çıkana kadar eşim inanmıyordu" dedi.

31.05.2018Gündem
Her şey dişini çektirince başladı... Eşimin tepkisi çok kötü oldu, bana inanmadı, küstü

Her şey dişini çektirince başladı... 'Eşimin tepkisi çok kötü oldu, bana inanmadı, küstü'

Mersin'de, diş çektirdiği klinikten hepatit B virüsü kaptığı iddiasıyla hukuki mücadele başlatan 35 yaşındaki Hüseyin Çakmak, 4 yıllık yargı sürecinin ardından 11 bin 60 liralık tazminat kazandı. Süreçte, eşiyle ilişkisinin zedelendiğini belirten Çakmak, "Olayı ilk öğrendiğimde ailem şok olmuştu. Eşimin tepkisi çok kötü oldu. Önce şok olmuştu, sonra da başka yerlerden bulaştığını düşünerek benle küstü ve konuşmadı. Açıklanan kararla birlikte eşimin de aklındaki soru işaretleri bitti. Haklı olduğumu gördü, bana inandı" dedi.

31.05.2018Gündem
Hepatit B nedir Nasıl bulaşır

Hepatit B nedir? Nasıl bulaşır?

Hepatit B virüsü, halk arasında bilinen ismiyle sarılık, kan yoluyla veya cinsel temasla bulaşan bir hastalıktır. Hepatit B, karaciğer yetmezliğine neden olabilir. Tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Peki, Hepatit B tam olarak nedir?

16.05.2018Gündem
Sağlıklı bir tatil geçirmek için ipuçları

Sağlıklı bir tatil geçirmek için ipuçları

Rezervasyonunu aylar öncesinden yaptırdığınız, bütün bir yıl boyunca dört gözle beklediğiniz, tatil zamanı geldi çattı. Yurtdışı tatili veya Kurban Bayramı tatili için bavulunuzu bile hazırlamış olabilirsiniz; ancak seyahatinizi sağlıkla yapmanızın bunlardan daha önemli olduğunu unutmayın. Sağlıklı seyahatin ipuçlarını İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ergün Kasapoğlu verdi.

Sünnet deyip geçmeyin Bu önerilere dikkat

Sünnet deyip geçmeyin! Bu önerilere dikkat!

Yazın gelmesi ve havaların ısınmasıyla beraber sünnet sezonu da açıldı. Üroloji Uzmanı Op. Dr. Arman Çitçi, çocukları hem psikolojik hem de sağlık açısından etkileyen bu uygulama hakkında bilgi verirken, sünnet konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında görüşlerini paylaşıyor.

Uzmanlar uyardı: Tırnak makasında Hepatit B tehlikesi

Uzmanlar uyardı: Tırnak makasında Hepatit B tehlikesi

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç Dr. Mehmet Köroğlu ve ekibinin yaptığı araştırma ile Hepatit B hastalarının tırnaklarında bulunan virüsün miktarı ve tırnak makaslarında virüsün varlığı belirlendi.

24.04.2017Sağlık
Sadece kırk yıl hatırı yokmuş

Sadece kırk yıl hatırı yokmuş

Antalya’da düzenlenen Ulusal Hepato Gastroenteroloji Kongresi’nde konuşan Prof. Dr. A. Kadir Dökmeci, “Son yapılan çalışmalar, bizim daha önce nedeni belli olmayan karaciğer sirozu dediğimiz vakaların çoğunun karaciğer yağlanması sonucu geliştiğini ortaya koydu” dedi.

8.04.2017Gündem
Rize’de hastanede emzirme skandalı

Rize’de hastanede emzirme skandalı

Rizeli bir annenin Yeni Doğan Yoğun Bakım Servisi’nde tedavi gören bebeğinin Suriyeli bir anne tarafından emzirildiğinin anlaşılması üzerine konu yargıya taşındı. Her iki bebekten ve Suriyeli anneden kan örnekleri alınarak yapılan incelemede Suriyeli kadının bebeğinde Hepatit-B virüsüne rastlanıldığı öğrenildi.

18.11.2016Gündem
Berber, dişçi ve kuaförlerde bulaşıcı hastalık riski

Berber, dişçi ve kuaförlerde bulaşıcı hastalık riski

Bu yerlerde bulaşıcı hastalıklar kolayca yayılabiliyor!

29.09.2016Sağlık
Eşine önce hayat sonra evlat verdi

Eşine önce hayat sonra evlat verdi

Antalya’da siroz hastası eşi 30 yaşındaki Ekrem Özmen’e karaciğerinden parçayla hayat veren 27 yaşındaki Melike Özmen, "İyi günde kötü günde diyerek birbirimize söz vermiştik. Eşime önce hayat, sonra evlat verdim" dedi.

9.09.2016Sağlık

Yazar Sonuçları

Hepatit B virüsü enfeksiyonu ve korunma yolları

Hepatit B, cinsel yolla ve aile içi yakın temasla bulaşabilen bir virüs hastalığıdır. Bir aile bireyinde enfeksiyon ya da taşıyıcılık saptandığında, başta eş olmak üzere diğer aile bireyleri de risk altındadır ve gerekli tetkikler yapıldıktan sonra aşılanmalıdır.

19.01.2021

Sağılıklı yaşam ve enfeksiyon

SAĞLIK, insan yaşamının sürdürülmesinde, yaşam kalitesinin yükseltilmesinde ve korunmasında özel bir öneme sahip. Sağlığın korunması ve geliştirilmesinin kişinin öncelikle kendi sağlığına sahip çıkması ve sağlık bilincini geliştirmesi ile mümkün olduğu unutulmamalıdır.

22.03.2020

Tüp bebek tedavisinin başarısı bu etkenlere bağlı!

Tüp bebek tedavisinde öncelikli amaç ilk seferde gebeliği yakalamak ve dünyaya sağlıklı bir bebek getirmek ancak bu çoğu zaman mümkün olamayabiliyor. Dünyada ve ülkemizde tüp bebek başarısı henüz yüzde yüze ulaşmış değil. Prof. Dr. Recai Pabuçcu, tüp bebek sahibi olmak için gerçekleştirilen tüm süreçler çok sağlıklı ilerliyor olsa bile ilk denemede çocuk sahibi olma şansının dünyada ortalama yüzde 35 ve yüzde 40 aralığında olduğuna dikkat çekiyor.

2.01.2019

Göz altı morlukları neden olur?

Göz altı morluklarının pek çok sebebi var. İlk sıraya “yaşlanma”yı yazabilirsiniz.

6.04.2018

Hepatit meselesi çok önemli

Hepatit, karaciğerin herhangi bir nedenle gelişen iltihabı demektir. Virüslere, özellikle hepatit A, B ve C virüslerine bağlı karaciğer iltihapları, bunların en sık görülenleridir. Rakamlara bakılırsa, her yıl dünya genelinde 1.5 milyona yakın insan hepatit nedeniyle hayata veda ediyor. Yarım milyara yakın kişi de hepatitle yaşıyor.

26.09.2017