EKSTRA
MENÜ

Guantanamo

Guantanamo ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Guantanamo haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.649 Guantanamo haberi bulunmuştur.

Guantanamo Haberleri

Hayatı Berlinale’de ama ona giriş yok

Hayatı Berlinale’de ama ona giriş yok!

2002’de Afganistan’da El-Kaide terör örgütüyle bağlantılı olduğu gerekçesiyle CIA tarafından memleketinde tutuklanıp Guantanamo’ya götürülen ve burada 2016’ya kadar en fazla işkence gören Moritanyalı Mohamedou Ould Slahi, şimdi öğrenimini gördüğü Almanya’ya gitmek istiyor. Ancak hayatının anlatıldığı Hollywood filminin Berlin film festivalinde gösterilecek olmasına rağmen şu ana kadar başvurusuna onay yok.

23.02.2021Avrupa
ABDden Guantanamo hamlesi

ABD'den Guantanamo hamlesi

ABD'de Joe Biden yönetiminin tartışmalara neden olan Guantanamo tutukevini kapatmayı hedeflediği bildirildi. Guantanamo, 11 Eylül saldırılarının ardından açılmış ve mahkumlara yönelik yargısız infazlar ile insanlık dışı davranış raporları üzerine insan hakları savunucuları tarafından eleştirilmişti.

12.02.2021Dünya
Pentagon açıkladı: Guantanamo Kampı’ndaki mahkumlara Kovid-19 aşısı uygulanacak

Pentagon açıkladı: Guantanamo Kampı’ndaki mahkumlara Kovid-19 aşısı uygulanacak

ABD, Küba’daki askeri hapishanesi Guantanamo Kampı’nda tutuklu ve aralarında 11 Eylül saldırılarının mimarı Halid Şeyh Muhammed'in de yer aldığı mahkumlara koronavirüs (Kovid-19) aşısının uygulanmaya başlanacağını duyurdu.

30.01.2021Dünya
ABDnin en karanlık sırlarını ortaya döken Julian Assange için karar verildi

ABD'nin en karanlık sırlarını ortaya döken Julian Assange için karar verildi!

ABD'ye bağlı güçlerin yıllar boyunca gerçekleştirdiği karanlık eylemleri ve katliamları ortaya çıkaran ve yıllardır hakkında verilecek karar beklenen WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın iade davasında sona gelindi. Tüm dünyanın beklediği mahkeme kararı açıklandı; İngiltere mahkemesi Assange'ın ABD'ye iadesini reddetti!

4.01.2021Dünya
11 Eylül saldırılarının üzerinden 19 yıl geçti

11 Eylül saldırılarının üzerinden 19 yıl geçti

Bugün 11 Eylül 2001'de ABD'de düzenlenen saldırıların 19'uncu yıldönümü. Dünya bu korkunç saldırılardan sonra değişti, hiçbir şey bir daha eskisi gibi olmadı.

11.09.2020Dünya
Küba’da 6.6 büyüklüğünde deprem

Küba’da 6.6 büyüklüğünde deprem

Küba’nın Baracoa şehrinde 6.6 büyüklüğünde meydana geldi.

29.04.2020Dünya
Cazibeli gelenekler: 36  Saatte Cenevre

Cazibeli gelenekler: 36 Saatte Cenevre

Cenevre’nin uluslararası ilişkilerdeki rolü nedeniyle çoğunlukla turizmdeki cazibesi unutulur. Tarihi merkezi birkaç bin yıllıktır. Birleşmiş Milletler şehre yerleştiğinde personeli de kentin kuşaktan kuşağa aktarılan köklü geleneklerini benimsedi. Cenevre’nin, Avrupa’nın megastarı olma yarışına girişmediği aşikâr. Hem gerçek İsviçre hem de uluslararası niteliğini koruyan şehir, global düzeyde de hak ettiği yeri almış durumda ve bunu da gururla taşıyor.

28.10.2019Seyahat
Son dakika... ABDde korku dolu anlar Yolcu uçağı nehre sürüklendi

Son dakika... ABD'de korku dolu anlar! Yolcu uçağı nehre sürüklendi

Boeing 737 tipi bir yolcu uçağının ABD'nin Florida eyaletindeki bir havalimanına iniş yaptıktan sonra pistten çıkarak nehre sürüklendiği belirtildi.

4.05.2019Dünya
Guantanamo Hapishanesinin yönetiminden sorumlu komutan görevden alındı

Guantanamo Hapishanesinin yönetiminden sorumlu komutan görevden alındı

Küba'nın Guantanamo Körfezi'ndeki ABD donanma üssünde yer alan tutukevinin yönetiminden sorumlu komutanın, "komuta kabiliyetine olan güven kaybı" gerekçesiyle görevden alındığı bildirildi.

29.04.2019Dünya
Almanya bunu konuşuyor: Yıllarca sahte haber yazmış... Türkiye detayı

Almanya bunu konuşuyor: Yıllarca sahte haber yazmış... Türkiye detayı

Alman Der Spiegel dergisi, ödüllü bir muhabirlerinin yıllarca sahte haberler yazdığının ortaya çıktığını duyurdu.

19.12.2018Dünya
11 Eylülün en önemli şüphelilerinden Zammar konuştu

11 Eylül'ün en önemli şüphelilerinden Zammar konuştu

11 Eylül saldırılarının şüphelilerinden Muhammed Haydar Zammar, Washington Post'a verdiği röportajda, el-Kaide kamplarından DEAŞ'ın savaş sahalarına ve oradan da Suriye'nin ücra köşesindeki bir hapishane hücresine uzanan hikayesini anlattı.

4.12.2018Dünya
Dünyanın en büyük uyuşturucu lideri El  Chaponun davasını izledik

Dünyanın en büyük uyuşturucu lideri El Chapo'nun davasını izledik

Dünyanın en büyük uyuşturucu örgütünün lideri olmakla suçlanan El Chapo, New York’ta hâkim karşısına çıkmaya başladı. Aylarca sürecek bu davada jüri heyetinin kimlikleri sır gibi gizli tutuluyor, mahkemeye girmek için bitmeyen kontrollerden geçmek gerekiyor. Peki bir suç baronuyla göz göze gelmek, karısıyla yan yana oturmak nasıl bir his? Tüm detaylarıyla anlatıyorum.

Guantanamo’dan ABD ile müzakereye

Guantanamo’dan ABD ile müzakereye

ABD’nin Guantanamo Hapishanesi’nden 2014 yılında serbest bıraktığı üst düzey beş Taliban mensubunun Katar’da ABD ile Taliban arasındaki müzakerelere dahil olacağı belirtildi.

2.11.2018Dünya
150 yıllık binadan  alternatif evren okumaları

150 yıllık binadan alternatif evren okumaları

SALT Beyoğlu’nda açılan ‘Evrenin Titreşen Işıkları’ sergisi, dört kadın sanatçı Anna Boghiguan, Rana Hamadeh, Navine G.Khan-Dossos ve Merve Ünsal’ın ‘şimdi’ algısını sorguladıkları yapıtlarını bir araya getiriyor.

27.09.2018Kitap Sanat
Merkel’e ‘İstihbarat başkanını görevinden al’ çağrısı

Merkel’e ‘İstihbarat başkanını görevinden al’ çağrısı

Chemnitz’de aşırı sağcıların sokakta yabancı avına çıktığını gösteren görüntüleri şüpheli bulduğunu söyleyen istihbarat başkanı Maassen’in görevinden alınması isteniyor. İstihbarat geri adım atarken, başkanı sözlerinde ısrarlı.

10.09.2018Avrupa
Guantanamo mahkûmu 4üncü denemesinde sahte pasaportla Türkiyeye kaçtı

'Guantanamo' mahkûmu 4'üncü denemesinde sahte pasaportla Türkiye'ye kaçtı

Uruguay'da yaşayan eski Guantanamo mahkûmu Cihat Diyab'ın geçen ay ailesinin de yaşadığı Türkiye'ye sahte pasaport kullanarak kaçtığı ortaya çıktı. Türkiye'ye vardıktan sonra sahte pasaportu nedeniyle sorgulanan Diyab'ın sorgusunun ardından sınırdışı edildiği ifade edildi. Uruguay basını, ülkedeki en sorunlu 'Guantanamo' mahkûmu olarak gösterilen Diyab'ın Uruguay pasaportunu kullanamadığını, bunun nedeninin ise daha önce Türkiye'ye gidiş başvurularının reddedilmesi olduğunu yazdı.

24.07.2018Dünya
İngiliz basını yazdı Suudiler rüşvet için mücevher dolu çanta verdi...

İngiliz basını yazdı! Suudiler rüşvet için mücevher dolu çanta verdi...

İngiltere'de yayımlanan The Guardian, Suudi hükümetinin eski ABD Başkanı Barack Obama'nın 2009'da ülkeye yaptığı ziyaret sırasında, Obama'nın yardımcılarına mücevher dolu çantalar verdiğini yazdı.

6.06.2018Dünya
AİHM: Litvanya ve Romanya CIAin işkence yapmasına izin verdi

AİHM: Litvanya ve Romanya CIA'in işkence yapmasına izin verdi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Litvanya ve Romanya'nın Amerikan Merkezi Haber Alma Örgütü'nün (CIA) iki El Kaide şüphelisine işkence yapmasına müsaade ederek hak ihlalinde bulunduğuna hükmetti.

31.05.2018Dünya
Trumpın Guantanamodan ilk hükümlü nakli

Trump'ın Guantanamo'dan 'ilk hükümlü nakli'

ABD yönetimi, Başkan Donald Trump göreve geldiğinden bu yana ilk kez Guantanamo tutukevinden bir hükümlüyü ülkesine nakletti.

3.05.2018Dünya
ABDden kritik Türkiye ve Suriye açıklaması

ABD'den kritik Türkiye ve Suriye açıklaması

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Suriye'de barış sağlanmadan ABD'nin ülkedeki kuvvetlerini çekmeyeceğini söyledi. Mattis "DEAŞ’ın hilafeti fiziksel ve coğrafi anlamında bitirerek savaşı meydanda kazanırken, diplomatlar barışı sağlamadan oradan çıkmak istemiyoruz" ifadelerini kullandı. ABD'li bakan Türkiye ile ABD arasındaki Menbiç yol haritası için ise “NATO müttefikimiz ile fikir ayrılığı yaşadığımız bir konu üzerinde çalışırken, bu görüşmeler devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

30.04.2018Dünya
ABDye sert tepki: PKK’ya tedarikçi olmaktan vazgeç

ABD'ye sert tepki: PKK’ya tedarikçi olmaktan vazgeç

ADALET Bakanlığı’ndan, ABD’nin 2017 İnsan Hakları Raporu’nun Türkiye bölümüne çok sert tepki geldi. ABD’nin öncelikle kendi sicilini gözden geçirerek sistematik ihlal ve hukuk dışı uygulamalarına son vermesi çağrısı yapılan açıklamada, “FETÖ terör örgütü mensupları için güvenli bir liman, PKK/YPG terör örgütleri için de tedarikçi olmaktan vazgeçmesi anlamlı bir başlangıç noktası olacaktır” denildi. Açıklama özetle şöyle: “Ülkemize yönelik eleştirilerde kullanılan dil ve üslubun, iyi niyet ve diplomatik nezaket sınırlarını aştığı görülen rapor, içerdiği maddi hataların yanı sıra kaynağı şüpheli bilgiler, asılsız iddialar, tek yanlı yorum ve sübjektif değerlendirmelerle doludur. Takdire değer bulunan yegâne husus, raporu hazırlayan devletin insan hakları alanındaki kötü ve kabarık siciline aldırış etmeden, bu alanda başka ülkeleri değerlendirme ve eleştirme konusunda sergilediği yüksek özgüven olarak kaydedilmiştir.

26.04.2018Gündem
ABDnin yeni dışişleri bakanı Mike Pompeo kimdir

ABD'nin yeni dışişleri bakanı Mike Pompeo kimdir?

ABD Başkanı Donald Trump'ın yeni dışişleri bakanı olarak atadığı CIA Direktörü Mike Pompeo, CIA'in başına atandığında ilk yurtdışı ziyaretini Türkiye'ye yapmıştı. 52 yaşındaki Mike Pompeo, ABD Başkanı Donald Trump ile benzer dünya görüşlerini paylaşan muhafazakar bir isim olarak biliniyor. Tillerson ,ile karşılaştırıldığında ise özellikle İran konusunda 'daha şahin' bir görüntü veriyor.

13.03.2018Dünya
ABD’ye göçü zorlaştıracak: Trump’tan dört aşamalı yeni göçmen planı

ABD’ye göçü zorlaştıracak: Trump’tan dört aşamalı yeni göçmen planı

Beyaz Saray’daki birinci yılını 20 Ocak’ta tamamlayan ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan Kongresi’nde ilk geleneksel ‘Birliğin Durumu’ konuşmasını yaptı. Trump, ülkede ekonomik göstergelerin iyi gittiğini anlatırken, ülkeye göçmen alımı konusunda yeni kısıtlamaların işaretini verdi. Dış politikada ise hedefinde Kuzey Kore ve İran vardı.

31.01.2018Dünya
Büyük tartışmalara neden olmuştu Trump kararını açıkladı

Büyük tartışmalara neden olmuştu! Trump kararını açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump, uzun süredir tartışılan Guantanamo Körfezi'ndeki kampın açık kalması için başkanlık kararnamesi imzaladığını açıkladı.

31.01.2018Dünya
Karun hükmünde kararname

'Karun' hükmünde kararname

SAADET Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, KHK’ların ‘Karun Hükmünde Kararnemeler’e dönüştüğünü savundu.

27.12.2017Gündem
Tek tip yorumu: ‘Kravatlı, havalı gelemeyecekler’

Tek tip yorumu: ‘Kravatlı, havalı gelemeyecekler’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ‘tek tip kıyafet’ düzenlemesi konusunda “Sadece duruşmalara gelirken, tek tip elbiseleriyle, belirlendiği şekilde gelecek. Kravatlı, havalı şekilde duruşmalara gelmeyecekler” dedi. Sudan’a hareketi öncesi Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, özetle şöyle dedi:

24.12.2017Gündem
Demirtaştan sert tepki: Kefen giymeyi tercih edeceğiz

Demirtaş'tan sert tepki: Kefen giymeyi tercih edeceğiz

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi'nden gönderdiği mektubunda, tek tip kıyafet uygulamasına sert tepki gösterdi. Demirtaş mektubunda, "Faşizme boyun eğip tek tip kıyafet giymektense kefen giymeyi tercih edeceğiz" ifadelerini kullandı.

24.12.2017Gündem
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan KHK ve tek tip elbise sorusuna cevap

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'KHK' ve 'tek tip elbise' sorusuna cevap

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Afrika seyahati öncesinden Ankara Esenboğa Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu. Erdoğan bugün yayınlanan KHK'da yer alan 'darbe sanıklarına tek tip kıyafet' ve taşeron düzenlemesi hakkında açıklamalarda bulundu.

24.12.2017Gündem
Dünyanın en çılgın gezgini Gittiği ülke sayısını duyunca inanamayacaksınız...

Dünyanın en çılgın gezgini! Gittiği ülke sayısını duyunca inanamayacaksınız...

‘Dünyanın en çok gezen insanı' Don Parrish’in 21 yaşında başlayan gezme aşkı bugün 73 yaşında hala sürüyor. Don Parrish ‘Most Travelled People’ listesinde 841 lokasyonu gezdi ve bugün ‘dünyanın en çok gezen insanı olarak’ tanınıyor. 52 yıla dünyadaki 195 ülkeden 193’ünü ve ‘UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki 400 yeri sığdıran Don Parrish’in sıradışı hayatına bir bakalım…

29.11.2017Seyahat
Trump ‘idam’ istedi

Trump ‘idam’ istedi

ABD Başkanı Trump, New York’taki kamyonetli terör saldırısının zanlısı için ‘idam’ istedi. New York Times gazetesi ise Trump’ın mahkeme süreci devam ederken yaptığı bu açıklamaların sanığın lehine kullanılabileceğini yazdı. Buna göre, Saipov’un avukatları, sanığın adil yargılanmadığını savunabilir.

2.11.2017Dünya
Trumptan idam çağrısı

Trump'tan idam çağrısı

ABD Başkanı Donald Trump, Salı günü New York kentinde düzenlenen ve 8 kişinin ölümüne, 12 kişinin de yaralanmasına yol açan saldırının zanlısı Sayfullo Saipov'un idam cezasına çarptırılması gerektiğini söyledi.

2.11.2017Dünya
New York’ta DEAŞ terörü

New York’ta DEAŞ terörü

ABD, 11 Eylül 2001 saldırılarından bu yana New York’ta düzenlenen en kanlı terör saldırısının şokunu yaşıyor. Failin Özbek asıllı Sayfullo Habibullaevic Saipov (29) olduğu açıklandı. Saipov’un Yeşil Kart sahibi olduğu da ortaya çıktı. Bu detaya dikkat çeken Başkan Trump, kura yoluyla ülkeye girişe son vereceklerini söyledi.

1.11.2017Dünya
ABD Başkanı Trump: Saldırganı Guantanamoya göndermeyi görüşeceğiz

ABD Başkanı Trump: Saldırganı Guantanamo'ya göndermeyi görüşeceğiz

ABD Başkanı Donald Trump, 8 kişinin hayatını kaybettiği New York saldırısı sonrası, saldırganın Guantanamo'ya gönderilmesi konusunu gözden geçireceğini açıkladı.

1.11.2017Dünya

Yazar Sonuçları

Kör baykuşlar

Fransa, Türkiye’deki büyükelçisini geri çağırmış...

26.10.2020

Pilotlar çok yoruluyor

Kokpitte uyuyan pilot fotoğrafları sizi endişelendirmesin. Bu fotoğrafların çoğundaki gerçek, verilen bir hakkın kullanımı. Doğru olmayan davranış, bu fotoğrafları çekilen pilotların sosyal medyada paylaşılması. Belki de kokpitte fotoğraf çekiminin yasaklanması gerekir.

15.05.2019
Küba’nın incisi Havana

Küba’nın incisi Havana

Küba… Her gezginin hayali, turistik olmasının yanı sıra yakın tarihiyle de merak konusu Karayip Denizi’ndeki ada ülkesi… Yaklaşık 11 milyon insanın yaşadığı, yeryüzündeki en büyük 13. ada olan Republica de Cuba’yi 1492 yılında Kristof Colomb keşfederek İspanya Krallığına ait olduğu yönde hak iddia etmiş ve ada 1898 yılına kadar İspanya toprağı olarak kalmış. Çok ilginç değil mi? İspanya ile Küba arası kuş uçuşu 7200 km ve yaklaşık 400 yıl boyunca dünyanın diğer ucundaki bir ülkenin sömürgesi olarak varlık sürdürmüş. 1898 yılındaki İspanya-Amerika savaşından sonraysa 1902 yılında Küba’ya bağımsızlık verilmiş. Buraya kadar ilginç bir hikâyesi olsa da geride bıraktığımız yüzyıldaki hikâyesi daha da ilginç Küba’nın.

21.03.2018

ByLock meselesi masumiyet karinesinin değerini hatırlattı

DÜN Adalet Bakanlığı ile temas ettim ve ByLock listelerinde yaşanan sorunlar nedeniyle yanlışlıkla tutuklanan vatandaşlarımızdan kaçının tahliye edildiğini sordum. Bana verilen yanıt “Yaklaşık bin yüz gibi...” oldu. Bu sayı bir miktar daha artabilir bugün yarın...

5.01.2018

Savaşların en pisi, en ahlaksızı, en onursuzu

AĞZINI açan “içsavaş” diyor, ağzını kapatan “içsavaş” diyor.

25.12.2017