Türk sineması, Seattle izleyicisiyle buluşuyor

Güncelleme Tarihi:

Türk sineması, Seattle izleyicisiyle buluşuyor
Oluşturulma Tarihi: Aralık 01, 2022 15:51

Bu sene 10’uncusu düzenlenen Seattle Türk Film Festivali 3-4 Aralık tarihinde gerçekleşecek. Festival kapsamında 6 uzun metraj sinema filmi, 11 kısa film ve kısa belgesel türünde ise 5 film yer alacak.

Haberin Devamı

 ‘’Aşk, Para ve Ölüm’’ filminin yönetmeni Cem Kaya da Seattle Türk Film Festivali’nin konuğu olarak izleyicilerle buluşacak. Bu yılın kısa film birincisi ‘’Adres’’ filminin yönetmeni Aram Dildar ise festivalin diğer konuğu olarak açıklandı.

Türk sineması, Seattle izleyicisiyle buluşuyor

Bu yıl altı uzun metraj filmle izleyiciyi buluşturacak olan SİFF’in film seçkisi şöyle:

 AŞK, PARA VE ÖLÜM

Festivalin açılışı Türk-Alman yönetmen ‘’Cem Kaya’’ ve ‘’Mehmet Akif Büyükatalay’’ın 2022-72. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde izleyici ödülü alan filmi ile yapılacak. İki yönetmenin müthiş bir arşiv taramasıyla gerçekleştirdiği belgesel Alman medyasının yokmuş gibi davrandığı iki milyondan fazla göçmen Türk işçisinin içe kapalı müzik kültürünü anlatıyor. Ana yurdundan uzak montaj hattında çalıştırılan, yurduna özlem duyan, ailesine kavuşmayı bekleyen, ırkçılık ve yabancı düşmanlığı ile hayatları zorlaştırılan Avrupa’nın bütün yabancı işçilerinin yakın tarihini anlatan belgesel Türklerin bu davranışlara müzik yoluyla dayanışını ve direnişini anlatıyor.

Haberin Devamı

AF

2020 yılında 33. Tokyo Uluslararası Film Festivali’nde dünya prömiyerini gerçekleştiren filmin yönetmeni Cem Özay. Otoriter bir aile reisinin bir dağ köyünde baskıcı ve adaletsiz davranışlarını, baba-oğul ve kardeşler arasındaki çatışmaları ele alan filmin başrol oyuncuları Timur Acar, Emine Meyrem ve Yusuf Bayraktar. Hikayesinin yanı sıra, oyunculuğu, minimal diyologları ve sinematografinin köy hayatının ritmini çok iyi yansıtması ve her sahnedeki en ufak sesin ince ince düşünülmüş olması filmi öne çıkaran nedenlerden bazıları.

 BENİ SEVENLER LİSTESİ

 Yönetmenliğini Emre Erdoğdu’nun yaptığı filmin başrol oyuncuları Halil Babür, Hayal Köseoğlu ve Ahmet Rıfat Sungar. Bir insan değer verdiği kişiler tarafından doğrulanmak, aralarında kalabilmek ve kabullenmek için sınırlarını ne kadar zorlayabilir? 40. İstanbul Film Festivali-En İyi film-Altın Lale ödülü ve En İyi Erkek Oyuncu ödülü alan film, . Tollinn Black Nights Film Festivali’nde de En İyi Görüntü Yönetmeni ödülünü aldı.

 KURAK GÜNLER

Haberin Devamı

 ‘’Tepenin Ardı’’, ‘’Abluka’’ ve ‘’Kız Kardeşler’’ gibi Berlin ve Venedik gibi önemli festivallerden ödül ve övgülerle ayrılan filmleri Amerikan izleyicisi ile buluşan yönetmen Emin Alper bu kez de ‘’Kurak Günler ‘’le festivalin gösterim listesinde.

 Politik ve psikolojik gerilim türündeki film dünya prömiyerini 75. Cannes Film Festivali’nin ‘’Belirli Bir Bakış’’ bölümünde yaptı. Başrolünü Selahattin Paşalı ve Ekin Koç’un yaptığı filmin diğer oyuncuları Erol Babaoğlu, Erdem Şenocak, Selin Yeninci, Sinan Demirer, Nizam Namidar, Ali Seçkiner Alıcı ve Eylül Ersöz.

 

KORİDOR

 Yönetmenliğini ve senaristliğini Erkan Tahhuşoğlu’nun yaptığı filmin başrol oyuncuları Emel Göksu, Ayşe Demirel, Elif Ürse. Koridor, birlikte yaşamak zorunda kalan birbirlerinden farklı karakterlere sahip iki kardeşin hikayesini konu ediyor. Ebeveynleriyle, geçmişleriyle ve hayatla sonu gelmeyecek bir hesaplaşmaya girişen iki kardeşin diyalogları izleyiciye hayatın ta kendisi dedirtiyor.

 

Haberin Devamı

RABİA GEORGE W. BUSH’A KARŞI

 72. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde açılışını yapılan filmin yönetmeni Andreas Dresen. Filmin başrol oyuncuları Meryem Kaplan, Alexander Scheer. Film Almanya’da yaşayan bir Türk ailenin oğlu Murat Korkmaz’ın hukuksuzca yakalanıp Guantanamo Bay’a götürülmesini anlatıyor. Yaşanmış bir hikayeden yola çıkarak yapılan film oğlunu kurtarmaya çalışan bir annenin yasal mücadelesini komedi tadında anlatmış.

 

STFF KISA FİLMLER

 2014 yılından bu yana sürdürülen Kısa Film Yarışması’na bu yıl 300’ e yakın film katıldı. Bu yılın kısa film birinciliğini ‘’Adres‘’ filmiyle Aram Dildar aldı. İkincilik ‘’Şero’’ filmiyle Mustafa Efelti’nin üçüncülük ise ‘’Koyun’’ filmiyle Benhur Bolhova’ya verildi. ‘‘Sıfır Noktası’’ fimiyle Mehmet Göksu yine kısa film grubunda verilen ‘’ilk film yapımcılığı’’ dalında birinciliğe hak kazandı.

Haberin Devamı

 KISA FİLM SEÇKİSİ

 

Adres-Aram Dildar

 

Şero-Mustafa Elfeti

 

Koyun-Benhur Bolhova

 

Sıfır Noktası-Mehmet Göksu

 

Alkarısı-İlyas Soner Yıldırım

 

Mesafeler-Efe Subaşı

 

Herşey Canımı Sıkıyor-Hazal Bayar & Çağıl Saydam

 

Ormanda-Ilgın Saçan

 

Larva-Volkan Güney Eker

 

Belki Birgün Gideriz-İnan Erbil

 

Gece Kuşağı-Yasemin Demirci

 

KISA BELGESEL FİLM SEÇKİSİ

 

Çöpova-Batukan Ceyran

 

Nosema-Etna Özbek

 

Eve Dönüş-Dilan Engin

 

Mermerin Sultanları-Mehmet Buyruk

 

Halay Başı-İbrahim Abay

 

 

 

BAKMADAN GEÇME!