EKSTRA
MENÜ

Emzik Kullanımı

Emzik Kullanımı haberleri sayfasında güncel ve son dakika Emzik Kullanımı hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 80 Emzik Kullanımı haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Emzik Kullanımı Haberleri

Bebeklikte emzik kullanımı ortodontik tedaviye neden olabilir

Bebeklikte emzik kullanımı ortodontik tedaviye neden olabilir

Uzman Diş Hekimi Bahar Pehlevan, ebeveynlerin ağlayan bebekleri yatıştırmak, uykuya dalmalarına yardımcı olmak ve emme ihtiyaçlarını karşılamak için sık sık emzik kullanma yoluna başvurduğunu belirterek bunun bebeklerin çene kemikleri, kas ve diş gelişimini kötü yönde etkileyebileceğini söyledi.

19.03.2021Sağlık
Uzun süreli emzik kullanımı kulak sağlığını etkiliyor

Uzun süreli emzik kullanımı kulak sağlığını etkiliyor

Bebeğinizin yaşamının ilk zamanlarında birçok işleve sahip olan emzik yaş arttıkça birçok sıkıntıyı da beraberinde getirir. Amerikan Pediatri Akademisi ve Amerikan Aile Hekimleri Akademisi, özellikle otitis media dediğimiz orta kulak iltihabını önlemek için yaşamın ikinci altı ayında çocukların emziklerden ayrılmasını önerir. Peki emzik nasıl bıraktırılır? Uzm. Dr. Bekir Çakmak yapılabilecekleri aileler ile paylaştı.

Emzik çocuklarda konuşmayı olumsuz etkiler mi

Emzik çocuklarda konuşmayı olumsuz etkiler mi?

Konuşma ve Dil Terapisti Çiğdem Buzul, emzik kullanımının çocuklarda konuşmayı geciktirebileceğini belirterek, 2 yaşından sonra emzik kullanımının mutlaka bırakılmasını önerdi.

Çene Yapısı Bozuklukları Konuşmayı Olumsuz Etkiliyor

Çene Yapısı Bozuklukları Konuşmayı Olumsuz Etkiliyor!

Çene bozuklukları çiğneme ve konuşmada zorlanmaya neden oluyor. Ancak pek çok kişi bundan habersiz. Ortodonti Uzmanı Dr. Dt. Emrah Emral konu hakkında bilgiler verdi.

7.07.2020İyi Yaşam
Emzik göründüğü kadar masum mu

Emzik göründüğü kadar masum mu?

Emzik kullanımında nelere dikkat edilmeli? Emzik, dişlere zarar verir mi? Diş Hekimi Zafer Kazak, emziklerin dişlere ve çeneye olan etkilerinden bahsetti, anne babalara uyarılarda bulundu.

Emzik vermeli mi, vermemeli mi Emzik kullanırken dikkat

Emzik vermeli mi, vermemeli mi? Emzik kullanırken dikkat!

Bebeklere emzik verip vermeme konusunda ebeveynler kararsızlık yaşar. Peki, bebeklere emzik verilmeli mi, uzmanlar ne diyor? Emzik alırken ve kullanırken nelere dikkat edilmeli? İşte merak edilenler...

İlk günlerinden itibaren yumuşacık huzurlu uykular

İlk günlerinden itibaren yumuşacık huzurlu uykular

Bebeklerin dünyaya geldikleri ilk andan itibaren sahip oldukları en güçlü refleksleri doğal emme güdüleridir. Emme güdüsü, bebekleri hayata ve annelerine bağlanmalarını sağlayan en doğal dürtüdür. Bebekler doğal emme içgüdüsünü tekrarlamak isterler. Bu tekrar ve tatmin duygusu bebeğinizi sakinleştirir ve özellikle uykuya dalışını kolaylaştırır. Bebeğinizin bu duygusunu günün her anında tatmin etmesine yardımcı olacak başlıca bebek ürünü ise anne ve bebeklerin vazgeçilmezi olan emziklerdir.

21.01.2019Advertorial
OiOi uyku arkadaşı serisi yenilendi

OiOi uyku arkadaşı serisi yenilendi!

OiOi Emzikli Uyku Arkadaşı'nın yeni serisi; minimal tasarımı, aileye katılan sevimli tavşan figürü, pastel renkleri, hijyen kapağı ve tüketici dostu ambalajı ile dikkat çekiyor.

27.02.2017Alışveriş
“Çocuğum yemek yemiyor, ne yapmalıyım”

“Çocuğum yemek yemiyor, ne yapmalıyım?”

Yeme problemi ile ilgili anne babalara tavsiyeler...

Biberon kullanımı diş yapısını bozuyor

Biberon kullanımı diş yapısını bozuyor

3 yaşından önce mutlaka bıraktırılmalı.

Annelerin bebeklerle ilgili bilmesi gereken 7 şey

Annelerin bebeklerle ilgili bilmesi gereken 7 şey!

Yeni ebeveynlere bebek sağlığı ve bakımı hakkında önemli bilgiler...

Bebeklere uzun süre yalancı emzik vermeyin

Bebeklere uzun süre yalancı emzik vermeyin!

Bilinçsiz olarak kullanımı çene kemiklerinde değişikliğe yol açıyor.

Bebeğinize uyurken yalancı emzik verin

Bebeğinize uyurken yalancı emzik verin!

Yalancı emzik bebeğinizi bakın hangi tehlikeden koruyor…

Bu alışkanlıklar ileride sorun yaratabilir

Bu alışkanlıklar ileride sorun yaratabilir

Biberon ve emzik kullanımı 3 yaşına kadar bırakılmalı!

Her ağladığında emzik vermeyin

Her ağladığında emzik vermeyin

Uzun süre emzik kullanan çocuklar daha fazla konuşma güçlüğü çekiyor.

Sigara dumanı orta kulak iltihabı nedeni

Sigara dumanı orta kulak iltihabı nedeni

Denizli Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Dr. Melih Üstel, sigara dumanına maruz kalan, yatarak beslenen çocuklarla emzik kullanan ve inek sütüyle beslenen bebeklerde orta kulak iltihabının daha sık görüldüğünü belirtti. Dr. Üstel, çocukların sigara dumanından uzak tutulmasını istedi.

28.01.2013Sağlık
Bebeklerde pamukçuk sorunu nasıl giderilir

Bebeklerde pamukçuk sorunu nasıl giderilir?

Emzik ve biberonlar ne kadar riskli?

Emzik kullanımının bir olumsuz etkisi daha

Emzik kullanımının bir olumsuz etkisi daha!

Sadece erkek bebeklerde görülen bu etki ileriki yaşlarda duygusal gelişimi de bozuyor.

Emzik verirken dikkat

Emzik verirken dikkat!

Emzik kullanımı ile ilgili yapılan yanlışlar.

Emzik Bıraktırma Savaşı

Emzik Bıraktırma Savaşı

Uzmanlar emziğe karşı, peki ama neden?

Emme refleksi doğuştandır

Emme refleksi doğuştandır

Uyku saatinde emzik kullanan bebeklerde ‘ani bebek ölümü sendromu ‘ riski azalıyor mu?

Bebekleri bekleyen tehlike

Bebekleri bekleyen tehlike

Özellikle yeni doğan bebeklerin hayatını tehdit eden halk arasında "beşik ölümü" olarak bilinen "ani bebek ölümü sendromu" gelişmiş ülkelerde 1-12 aylık bebekler arasında en sık görülen ölüm nedeni ve ölüm vakalarının yüzde 95’inin, bebeklerin ilk 6 ayında görüldüğü belirtiliyor.

6.11.2009Kelebek
Türkiyede 10 çocuktan 8inin dişleri çürük

Türkiye'de 10 çocuktan 8'inin dişleri çürük

TÜRK Pedodonti Derneği Ankara Şube Başkanı, Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tezer Ulusu, Türkiye'de 10 çocuktan 8'inin dişinde çürük olduğunu belirterek, bunun en önemli nedeninin biberon ve emzik kullanımı olduğunu kaydetti.

30.10.2007Sağlık
Emzik bağımlısı bebekler

Emzik bağımlısı bebekler

Bebeklerin doğum anından itibaren pek çok refleksleri var. Özellikle doğumu izleyen günlerde bebeğin en güçlü refleksi emmek. Emme hareketi bebek için büyük bir memnuniyet kaynağı.

20.09.2004Kelebek
Emzik diş çürüğüne yol açıyor

Emzik diş çürüğüne yol açıyor

Aşırı derece biberon ve emzik kullanımının diş çürükleri ve çene bozukluğuna yol açtığı ve sağlıklı olmadığı bildirildi.

18.03.2004Gündem
Çocuklarda ilk diş muayenesi ilk dişle birlikte yapılmalı

Çocuklarda ilk diş muayenesi ilk dişle birlikte yapılmalı

Diş sağlığı her yaşta büyük önem taşıyor. Bu nedenle çocuklarda ilk dişin görülmesiyle birlikte diş sağlığı için ilk adımları da atmak gerekiyor. İlk dişle birlikte yapılan ilk muayenenin önemine dikkat çeken Uzm. Dt. Işıl Kırgız Karahasanoğlu, “Uzun dönemde ise düzenli diş hekimi kontrolleriyle çürüksüz ve sağlıklı dişlerin temelleri atılmış olur” diyor.

Bebeklerde diş sağlığı için nelere dikkat edilmeli

Bebeklerde diş sağlığı için nelere dikkat edilmeli?

Her anne baba çocuğunun diş sağlığını korumaya özen gösterir. Küçük yaştan itibaren çocuğun diş temizliği alışkanlığı edinmesi için telkinlerde bulunur, aşırı şekerli besinler tükettiğinde dişlerine zarar gelmesinden endişelenir. Ancak diş çürüğüne yol açan bakteriler çocuğa başkasından da bulaşabiliyor.

Kolik bebekleri sakinleştirmenin 7 yöntemi

Kolik bebekleri sakinleştirmenin 7 yöntemi

Bebeklerin akşam saat 6 ile gece yarısına kadar devam eden ağlama nöbetleri çoğu zaman anne ve babaları endişelendiriyor. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan bebeklerin uzun süre ağlamaları kolik yani gaz sancısından kaynaklanabiliyor. Uygulanacak basit önerilerle bebeklerin gaz sancılarının süresi kısalabiliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uz. Dr. Mustafa Armut, ebeveynlerde endişeye neden olan kolik hakkında bilgi vererek, önerilerde bulundu.

Parmak emme ve tırnak yeme diş yapısını bozuyor

Parmak emme ve tırnak yeme diş yapısını bozuyor

Diş Hekimi Dr. Öğr. Üyesi Seden Akan Bayhan, 3 yaşından sonra devam eden parmak ve dudak emme, yalancı emzik kullanma, kalem ısırma ve tırnak yeme gibi alışkanlıkların diş ve çene yapısında bazı sorunlara yol açtığını belirtti.

Beşik seçiminde öncelik güvenlik olmalı

Beşik seçiminde öncelik güvenlik olmalı

Yeni doğan bebeklerin sağlıklı ve deliksiz bir uyku çekmesi için beşik seçiminin yanı sıra, uyku öncesi ve sonrasında bulunduğu ortam da oldukça önemli. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şükrü Yener, bebeklerin anne koynunda değil, beşikte uyumaya alıştırılması gerektiğini belirterek beşik seçimi konusunda önemli önerilerde bulundu.

Hava yolculuğu yapacaklar bunlara dikkat.. Uçak yolculuğu yaparken nelere dikkat edilmeli

Hava yolculuğu yapacaklar bunlara dikkat.. Uçak yolculuğu yaparken nelere dikkat edilmeli?

Uçak yolculuğu, özellikle de uzun mesafeli yolculuk, yolcuları, kendilerinin sağlık durumlarını olumsuz bir şekilde etkileyebilecek birçok faktöre maruz bırakmaktadır. Geçmişte hastalık problemleri olan yolcular bu faktörlere karşı daha hassas olabilirler. Eğer yolcu planlarını dikkatlice yapar ve yolculuk öncesinde ve sonrasında ve yolculuk sırasında birtakım basit tedbirleri alırsa, hava yolculuğu ile ilgili sağlık riskleri asgari düzeye indirilmiş olur. Peki Uçak yolculuğu yaparken nelere dikkat edilmeli?

17.07.2018Gündem
Çocuklara ilaç verirken dikkat edilmesi gerekenler

Çocuklara ilaç verirken dikkat edilmesi gerekenler

Konu ilaç olunca bırakın çocukları yetişkinler dahi endişe ile kullanır. Son zamanlarda ortaya çıkan yüzlerce ilaç çeşidi bir yandan hastalıklardan kurtulmamıza yarıyorken diğer taraftan da doğru giden şeyleri bozabiliyor. Hele bir de ilacı içmesi gereken kişi çocuk olunca kullanılması gereken ilacın araştırılması gerekiyor. Çocukların bünyeleri yetişkinlere göre daha zayıftır. Bu yüzden onlara ilaç verirken bazı şeylere dikkat etmeniz gerekir.

3 yaşından önce diş macunu yasak

3 yaşından önce diş macunu yasak!

Diş ve ağız temizliğine küçük yaşlarda başlanılması çok önemli. Çocukların erken yaşta diş hekimi ile tanışmaları, sonrasında diş hekimi korkusunun üstesinden gelmelerine de yardımcı oluyor.

Çocuğun dil gelişimini aile yapısı etkiliyor

Çocuğun dil gelişimini aile yapısı etkiliyor

Araştırmalar, tüm sağlıklı bebeklerin dil gelişimi için doğuştan donanımlı olduğunu gösteriyor. Hatta bebeklerin doğumdan birkaç gün sonra tüm sesler arasından insan sesini, özellikle annelerinin sesini ayırt edebildiği belirtiliyor. Genetik, fizyoloji, algısal, bilişsel ve nörolojik gelişim, anne-bebek etkileşimi, sosyal çevre, aile yapısı ve iki dillilik, sosyokültürel ve sosyoekonomik etkenler çocuklarda dil gelişimini etkiliyor.

17.07.2016Eğitim
Bebek dişindeki süt artıkları mutlaka temizlenmeli

Bebek dişindeki süt artıkları mutlaka temizlenmeli

Diş temizliği bebeklik çağında çürük görülmemesi açısından önemli rol oynar.

Yazar Sonuçları

Yenidoğan bebeklerde sebepsiz ağlamalar neden olur

Yenidoğan bebeklerde sebepsiz ağlamalar neden olur?

Ağlama, bebekler için kendini ifade etme şeklindir. Anne-babalarına ihtiyaçlarını bu şekilde iletirler. Ancak yenidoğan döneminde bazen tüm ihtyaçları giderilmiş bebekler ağlama krizine girebilir. Böyle bir durumu ilk defa yaşayan ebeveynler genellikle soluğu hastanede alır ve çoğunlukla doktordan “herhangi bir sağlık problem yok, gaz sancısı veya kolik” cevabını alırlar. Bu yazımızda bu problemlerden ve çözüm yöntemlerinden söz edeceğiz.

14.10.2018
Emzik seçiminde püf noktalar

Emzik seçiminde püf noktalar

“Bebeğiniz anneden alamadığı emme ihtiyacını parmak emerek gidermeye çalışıyorsa ve bunu uzun süreler devam ettiriyorsa emzik kullanılabilir” diyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Ali Talay, emzik seçerken ve kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktaları sıraladı.

29.09.2017
Bebeklerin ilk arkadaşı: Emzik

Bebeklerin ilk arkadaşı: Emzik

Bebeğime emzik vermeli miyim? Doğum yaptıktan hemen sonra emzik kullanılması uygun mudur? Emzik bebeğimin diş ve ağız yapısını bozar mı? Muhakkak ki yeni doğum yapan annelerin kafasında emzik kullanımıyla ilgili yüzlerce soru mevcuttur. Öyle ki ilk bebeğini kucağına alan annelerin tedirginliğine etraftan gelen bilinçsiz öneriler de eklenince basit gibi görünen bu konu içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Ali Talay konuyla ilgili görüşlerini bizlerle paylaştı.

29.09.2017
Çocuklarda diş çapraşıklığının nedenleri

Çocuklarda diş çapraşıklığının nedenleri

Dişlerin çarpık çıkmasında, özellikle bebeklik dönemindeki yanlış uygulamalar sonucunda bebeğin, kazandığı bazı alışkanlıklarını daha sonra da sürdürmesi önemli bir rol oynar.

31.05.2015
Estetik diş hekimliğinde ortodonti uygulamaları

Estetik diş hekimliğinde ortodonti uygulamaları

Ortodontik bozuklukların nedenleri nelerdir ve nasıl tedavi edilir?

13.07.2014

Rüzgar ve ‘diş dohtoru’ abisi

Nedendir bilinmez, iki konuyu çok ihmal ettim. Biri Rüzgar’ın gözleri, diğeri de dişleri. ıki yaşını geçiyor, ilk diş kontrolüne geçen hafta gitti. Göz macerasıysa haftaya...

28.10.2011

Bebeklerde emme alışkanlığı ve emzik

Bebekler, gelişimlerinin 12-18 ayları arasında haz kaynağının ağız bölgesine odaklandığı oral dönemden geçerler.

13.09.2010

Emzirirken ağrı hissetme

Emzirirken meme ucunda iğne batar tarza ağrı, emziren anneler arasında sıklıkla yaşanan bir şikâyet. Çözüme kavuşmadığında maalesef erken emzirmeyi sonlandırmayı da beraberinde getiriliyor.

28.08.2020
Yeni doğan bebeklerde uyku problemlerini çözmek için 5 temel prensip

Yeni doğan bebeklerde uyku problemlerini çözmek için 5 temel prensip

Bir zamanlar yeni doğan bebeğini sakinleştirmekte çok zorlanan bir anne olarak sizlerle paylaşmak isterim. Eğer siz de bu konuda zorluk yaşıyorsanız, bu yazıya bir göz atmanızı tavsiye ederim.

16.08.2019
Ani bebek ölümleri engellenebilir İşte önlemler...

Ani bebek ölümleri engellenebilir! İşte önlemler...

Ani bebek ölümü sendromu veya beşik ölümü 1-12 ay arası bebeklerde herhangi bir hastalık ve fiziksel sebep olmaksızın görülebiliyor. Yabancı kaynaklarda SIDS (Sudden Infant Death Syndrome) olarak geçen ani bebek ölümü sendromuna karşı önerilen güvenlik önemlerini Uyku Koçu Esra Şimşek sıralıyor.

4.11.2018