Emzik kullanımının bir olumsuz etkisi daha!

Güncelleme Tarihi:

Emzik kullanımının bir olumsuz etkisi daha
Oluşturulma Tarihi: Eylül 25, 2012 15:00

Sadece erkek bebeklerde görülen bu etki ileriki yaşlarda duygusal gelişimi de bozuyor.

Haberin Devamı

ABD’de yapılan araştırmada emziğin neden olduğu psikolojik etkiler araştırıldı. Araştırmada, emziğin erkek çocuklarda mimik eksikliğine yol açtığı tespit edildi.

ABD’de Wisconsin Üniversitesi’nde emzik kullanımının olası zararları üzerine bir araştırma yapıldı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Amerikan Pediatri Akademisi’nin emzirmeyi teşvik etmek, kulak enfeksiyonu ve diş gelişimine olumsuz etkisi nedeniyle zararlı bulduğu emzik kullanımına bir yenisi daha eklendi.

Emzik kullanımı taklit yeteneğini engelliyor

Vatan gazetesinin haberine göre, psikologlar tarafından yapılan çalışmada ilk kez emzik ve neden olduğu psikolojik etkileri araştırıldı. Bebeklerin konuşmaya başlamadan önce çevresindeki insanların yüz hareketlerini taklit ederek iletişime başladığını belirten psikologlar, emzik kullanımının taklit yeteneğini engellediğini açıkladı. Sadece erkek bebeklerde görülen bu etki erkeklerin ileriki yaşlarda duygusal gelişimlerini de bozuyor. Kişinin kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak düşünmesi anlamına gelen empati yeteneği emzik kullanan erkeklerde azalıyor. Basic and Applied Social Psychology dergisinde yayımlanan çalışma için Doktor Paula Nintenthal “Çalışmanın ilginç olan tarafı bu etkinin sadece erkeklerde görülmesi. Kız çocuklarında bu etkinin görülmemesinin nedeni kızların erkeklerden daha erken olgunlaşması olabilir” açıklamasında bulundu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!