Emzik vermeli mi, vermemeli mi? Emzik kullanırken dikkat!

Güncelleme Tarihi:

Emzik vermeli mi, vermemeli mi Emzik kullanırken dikkat
Oluşturulma Tarihi: Mart 04, 2019 16:38

Bebeklere emzik verip vermeme konusunda ebeveynler kararsızlık yaşar. Peki, bebeklere emzik verilmeli mi, uzmanlar ne diyor? Emzik alırken ve kullanırken nelere dikkat edilmeli? İşte merak edilenler...

Haberin Devamı

Bebeğinizin emme refleksi hayatta kalmak için anne karnında öğrenilmiş ve uykusunda/uyanıkken tekrar ettiği bir eylemdir. Emmek bebeğinizi sakinleştirir. Bebeklerde emme ihtiyacı en fazla ilk 3-4 aylıkken çok belirgindir.

EMZİK SEÇERKEN VE KULLANIRKEN DİKKAT!

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Ali Talay, emzik seçerken ve kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktaları sıraladı.

• Emzik seçerken doğal bir madde olan kauçuktan olmasına dikkat edilmelidir. Özellikle diş çıkaran bebeklerde kauçuk emzik kullanılması gerekmektedir.

• Kırılmaz özellikteki emzikler tercih edilmelidir.

• Emzikler elde yıkanmamalıdır. Bu nedenle bulaşık makinesinde yıkanabilen emzikler tercih edilmelidir.

• Bebeğin yaşına uygun emzikler seçilmelidir.

• Emzik deforme olduysa, kullanımdan dolayı ucunda delikler oluştuysa emziğin mutlaka değiştirilmesi gerekmektedir.

Haberin Devamı

• Her emzik kullanımından önce emzik mutlaka sıcak su ile temizlenmelidir.

• Emzik, uzun süreli kullanım açısından uygun değildir. Bu nedenle emzikler aralıklı olarak değiştirilmedir.

• Bebeğiniz küçükse boynuna dolanmaması için emziği yakasına tutturmamalısınız.

• Bebek eğer emzik emmek istemiyorsa bu konuda zorlanmaması gerekir.

• Emziğe şekerli şeyler sürülmemelidir. Çünkü bu durum bebeğin diş yapısına zarar vererek diş çürüklerine neden olmaktadır.

• Bebeğin yaşına göre damaklı ya da damaksız olacak şekilde emzik seçilmelidir. Bebek eğer bir yaşından küçükse damaksız emzikler tercih edilmelidir.

Emzik vermeli mi, vermemeli mi Emzik kullanırken dikkat

BEBEĞİ SUSTURMAK İÇİN EMZİK VERMEYİN

Uzun süre emzik kullanan çocukların diğerlerine nazaran daha fazla konuşma güçlüğü çektiğini, bebeklerin ağlamasını önlemek amacıyla sık sık ağızlarına emzik vermenin sakıncalı olduğunu ifade eden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Güneri İmren, emzik kullanımı ile ilgili şu uyarılarda bulundu:

“Bebeği ağlayan ve huzursuzlaşan bir annenin çoğu zaman ilk yaptığı şey ağzına emzik vermektir. Fakat masumca yapılan bu hareket, ileride bağımlılığa dönüşebilir, anne sütünün emilmesini engelleyebilir. Bağımlılığa dönüşen emzik kullanımı, çocuklarda hem fiziksel hem de ruhsal sorunlara neden olur. Emzik kullanan çocuklarda, uzun süre emzik kullanmaya bağlı olarak gelişen diş damak sorunları, konuşma gelişiminde etkilenme, iletişim ve sosyal gelişimde olumsuzluk gibi sonuçlara yol açar. Anneler, bebeklerinin gergin, sinirli ve huzursuz olduğu anlarda emziği susturmak için tek çare olarak görmemeli. Anne babalar, bebeği sakinleştirmek için müzik dinletmek, şarkı mırıldanmak, kucağa alıp onunla konuşmak gibi yöntemler de geliştirmeli.”

HÜRRİYET AİLE ÖZEL

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!