Diş Hekimi Eralp: "Bebeklere Yalancı Emzik Kullandırmayın"

Güncelleme Tarihi:

Diş Hekimi Eralp: Bebeklere Yalancı Emzik Kullandırmayın
Oluşturulma Tarihi: Eylül 02, 2015 11:03

CLİNİC PLUS KLİNİĞİ UZMAN DİŞ HEKİMİ VE PROTEZ UZMANI DT. SEVGEN ERALP, BEBEKLERE YALANCI EMZİK KULLANDIRILMAMASI ÖNERİSİNDE BULUNDU.

Clinic Plus Kliniği Uzman Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dt. Sevgen Eralp, bebeklere yalancı emzik kullandırılmaması önerisinde bulundu.
Bebeklere kullandırılan yalancı emziğin çene kemiklerinde değişikliğe sebep olabildiğini belirten Eralp, “Çene kemiklerimiz baş boyun çevresini ele aldığımızda büyüme gelişim sırasında her ne kadar genetik kodlama olsa da dış faktörle yönlendirilebilen tek dokudur. Bu yönlendirme bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde gerçekleşebilir. Bilinçli yönlendirme bir çeşit diş tedavi yöntemi olan ortodontik tedavi ile olurken bilinçsiz yönlendirme bebeklik döneminde başlayıp yetişkinliğe kadar devam eder" dedi.
Bebeklere kullandırılan yalancı emziklerin bilinçsiz olarak çene kemiklerinde değişikliğe sebep olabildiğini anlatan Eralp, şöyle konuştu: "Emme sırasında ağız içinde oluşan negatif basınç nedeniyle yanaklar içe doğru kemiklere bir kuvvet uygular. Çene kemiklerinin uzun dönemde dışarıdan bakıldığında içeri doğru dar bir görünüme sahip olmasına sebep olur. Aynı zamanda üst çenede damak kubbesi dediğimiz, damağın en üst kısmında yükselme ve derinleşme olur. Süt dişleri çıkarken bu yönlendirilmiş kemiğin şekline uyarak sürmelerini tamamlar. Sonuçta da çenelerde darlık ve dişlerde çapraşıklık görülür. Bebeklik döneminde çıkmaya başlayan süt dişlerinin fonksiyon ve estetiğin yanında çok önemli bir misyonları daha olduğunu hatırlatmakta fayda var. Süt dişleri kendilerinden sonra sürecek olan daimi dişlere iyi ya da kötü rehberlik edeceklerdir.”
“Uzun süre yalancı emzik kullanımı ile çene kemiklerinin ve süt dişlerinin dizilimlerini etkilememek daha doğru olur” diyen Clinic Plus Kliniği Uzman Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dt. Sevgen Eralp, şunları söyledi:
“Şunu belirtmek isterim ki, bir anne olarak kızıma uyku arkadaşı olarak yalancı emzik kullandırdım. Fakat burada ayırt edilmesi gereken önemli bir nokta var. 2005 yılında Amerikan Çocuk Doktorları Birliğinin de açıkladığı üzere, uykuda emzik kullanımı ani bebek ölüm sendromunu ciddi ölçüde önlüyor. Emzik emen bebeklerde, uykuda dilin geri kaçma ihtimali ortadan kalkıyor ve böylece yutak bölgesinin tıkanması engelleniyor. Yine araştırmalar gösteriyor ki, emzik emen bebekler genelde yüzüstü pozisyonda uyuyor. Ayrıca uykuda emzik emmeye alışan bebek, derin uykuya geçtiğinde emzik ağzından düşse bile refleks olarak uyanıyor. Bütün bu sebeplerle ani bebek ölüm sendromu riskini azaltmak adına emzik kullanımını sadece uyku sırasında öneriyoruz. 1 yaşından sonra ani bebek ölüm sendromu riski çok azaldığı için de, bu yaştan itibaren emzik kullanımını, çenelerin ve dişlerin gelişimini olumsuz etkileyeceği için önermiyoruz.”
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!