“Çocuğum yemek yemiyor, ne yapmalıyım?”

Güncelleme Tarihi:

“Çocuğum yemek yemiyor, ne yapmalıyım”
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 13, 2016 10:40

Yeme problemi ile ilgili anne babalara tavsiyeler...

Haberin Devamı

İşitme ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı Doç Dr. Özgül Akın Şenkal, çocuklarda yeme problemi ile ilgili anne babalara tavsiyelerde bulundu.

Yemek yemek doğduğumuz ilk andan itibaren yürüttüğümüz doğal bir fonksiyondur. Bebeklerde de anne sütü ile başlayan beslenme 6. aydan sonra ek gıdaların eklenmesi ile çeşitlenmeye başlar. Bebeğin emme fonksiyonunun olmaması kadar, uzun süreli emmek de bazı sorunlara yol açabilir. Bu problemler sıklıkla emme refleksinin 24 aydan sonra da devam ettirilerek biberon veya emzik kullanımı ile pekiştirilirse diş çürükleri, dişte yapı bozulmaları, reflü, konuşma bozukluğu gibi birçok sorunun kaynağı olabilir.

“Çocuğum yemek yemiyor, ne yapmalıyım”

ÇOCUĞUM YEMEK YEMİYOR

Oyun çağı çocuklarında ise çocuklar anne babayı yönlendirebildikleri konularda ısrarcı olarak o konuda problem çıkarır. Bazı durumlarda anne babanın yanlış tutumu bu durumun pekişmesine neden olur. Normalde 6. aydan başlayarak, çocuğun sofrada mama sandalyesinde oturarak erişkinler ile beraber olması ve yaşına uygun yemekleri yemesi beklenir. Yemek yeme alışkanlığı taklit ile gelişir. Çocuğun çok yönlü beslenmesi, normal sosyal gelişimi ve psikomotor gelişimi açısından bu durum önemlidir. Bazı annelerin "çocuğum yemek yemiyor" diye çocuğa ısrarcı davranması ve yanlış tutumları da bu davranış probleminin pekişmesine neden olur. Genelde bir hastalık ve gelişimsel bir problem olmadıkça her çocuk acıkır ve öğün vakti geldiğinde yemek ister. Ama çocukta iştahsızlık gerçekten varsa o zaman bazı hastalıkları düşünmek gerekir.

“Çocuğum yemek yemiyor, ne yapmalıyım”

YEMEK YEME KONUSUNDA ANNE BABALARA TAVSİYELER

  1. Öğün vaktine bir iki saat kala çocuğa kesinlikle abur cubur verilmemeli.
  2. Yemek konusunda ısrarcı olunmamalı, çocuk sofraya bir defa çağırılmalı, tabak önüne konduktan sonra kendisine servis yapabilecek uygun kaplar kullanılmalıdır.
  3. Yemek yeme konusunda çocuk ile çok fazla konuşulmamalı. Unutmayınız ki yemek yeme herkesin yaşamsal ihtiyacıdır.
  4. Bir başka nokta da yemek yapmadan önce çocuğun fikrinin (yemek çeşidi konusunda) alınmasıdır. Burada çocuğa ikiden fazla seçenek sunmamak gerekir. Eğer fazla seçenek sunarsanız kendisi sizi yönlendirmeye çalışacaktır.
  5. Su içmesi desteklenmeli ancak öğün zamanında meyve suyu, süt, ayran ve benzeri içecekleri vermektense, suyu öğünden sonra alması teşvik edilmelidir.
  6. Yemek sunumlarınızı beraberce hazırlayıp çocuğunuzla hem kaliteli zaman geçirmiş hem de yemek için ona istek kazandırmış olursunuz.
  7. Öğünlerde tüketeceğiniz besinlerin renkli olmasına (tek tip beslenmeyi engellemek için) dikkat etmelisiniz.
  8. Yemekleri televizyon karşısında veya kitap okuyarak vermeyin. Yemek zamanı en fazla 30 dakikadır. Bu süre bitince sofrayı kaldırın. Gelecek öğüne kadar da iştahı azaltan bol şekerli bisküvi ve çikolataları sunmayınız.
  9. Bütün bu önlemlere rağmen devam eden iştah problemlerinde, doktora başvurulmalı, altta yatan (varsa) neden bulunmalı.

İşitme ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı Doç Dr. Özgül Akın Şenkal

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!