EKSTRA
MENÜ

Embriyo Transferi

Embriyo Transferi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Embriyo Transferi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 234 Embriyo Transferi haberi bulunmuştur.

Embriyo Transferi Haberleri

Tüp bebek tedavisiyle ilgili hastaların en çok yanıt aradığı sorular

Tüp bebek tedavisiyle ilgili hastaların en çok yanıt aradığı sorular

Tüp bebek tedavisi infertilite (kısırlık) konusunda yıllardır tercih edilen bir yöntem. Ancak tedavi öncesi, sırası ve sonrası için akıllarda bazı sorular yer almakta. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Dr. Ümit Zeteroğlu tüp bebek tedavisi ile ilgili hastaların en çok yanıt aradığı 10 soruyu yanıtladı.

Tüp bebek tedavisinde anne yaşına dikkat 42 yaşından sonra başarı oranı düşüyor

Tüp bebek tedavisinde anne yaşına dikkat! 42 yaşından sonra başarı oranı düşüyor

Normal koşullar altında çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu tüp bebek tedavisinin son dönemde sıklıkla tercih edildiğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Düzgün Korkmaz, annenin yaşı konusunda uyarılarda bulundu. Korkmaz, "Annenin yaşı ilerledikçe başarılı gebelik oranı azalır. 35 yaş altı anne adaylarında başarı şansı yüzde 68-70, 42 yaşından büyük kadınlarda başarılı gebelik oranları yüzde 10’lara kadar gerilemektedir" dedi.

Embriyo transferi sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Embriyo transferi sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Tüp bebek (IVF) yöntemi, çocuk sahibi olamayan çiftlere uygulanan ve uzun süredir kullanılan bir yardımcı üreme tekniğidir. Günümüzde en çok tercih edilen kısırlık tedavilerinin başında “tüp bebek” geliyor. Nedeni açıklanamayan kısırlık, enfeksiyon, tüplerde tıkanma, erkeğin sperm kalite düşüklüğü, kilo veya ileri yaştan kaynaklanabilen durumlarda tüp bebek yöntemi ile çiftler bebek sahibi olabiliyor. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Turgut Aydın, tüp bebek tedavisinin en önemli aşaması olan embriyo transferi ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler konusunda çok önemli bilgiler verdi.

18.12.2020Sağlık
Tüp bebek yönteminde doğru tedavi başarı şansını olumlu etkiliyor

Tüp bebek yönteminde doğru tedavi başarı şansını olumlu etkiliyor

Sağlıklı çiftlerin çeşitli nedenlerden ötürü doğal yollarla çocuk sahibi olamaması alternatif çözümlerin geliştirilmesine neden olmuştur. Bu çözümlerin başında ise tüp bebek tedavisi geliyor. Peki tüp bebek tedavisi kimlere uygulanır? Tüp bebek tedavisi ne kadar sürer? Tüp bebek tedavisi ile ilgili tüm merak edilenleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Ceyberi ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kağan Kocatepe yanıtladı.

Opr.Dr.Esra Çabuk Cömert yanıtladı: Tüp bebekle ilgili bilmeniz gerekenler

Opr.Dr.Esra Çabuk Cömert yanıtladı: Tüp bebekle ilgili bilmeniz gerekenler

Çocuk sahibi olamayan anne baba adaylarının, günümüzde en çok tercih ettiği tedaviler arasında tüp bebek geliyor. Sürekli gelişen ve yeniliklerle birlikte, başarı şansı artan tüp bebek tedavisine ilişkin merak edilenler de oldukça fazla. Esra Çabuk Cömert, tüp bebek tedavisine dair merak edilenleri yanıtladı. Kısırlık neden olur sorusundan, tüp bebek tekniklerine kadar birçok soru sorduk…

2.10.2020Sağlık
Kadavradan rahim nakliyle anne olan Derya ile bebeği, 15 gün sonra taburcu olacak

Kadavradan rahim nakliyle anne olan Derya ile bebeği, 15 gün sonra taburcu olacak

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'nde, 9 yıl önce dünyanın başarılı ilk rahim naklini olan Derya Sert (32) ile 4 Haziran’da dünyaya getirdiği bebeği Ömer Özkan, yoğun bakımda 3 ay süren kritik süreci atlattı. Derya Sert ile aynı odaya alınan bebeği, 15 gün sonra taburcu edilecek.

9.09.2020Gündem
Başarılı Bir Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Planlanmalı

Başarılı Bir Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Planlanmalı?

Tüp bebek tedavisi; doğal yoldan çocuk sahibi olamayan örneğin kadında kanalların tıkalı olduğu, erkek sperm sayısının düşük ve hatta menide hiç sperm olmayıp testis dokusunda mikrotese yöntemiyle sperm elde edilen grup ve diğer tedavi yöntemlerinden yumurtlama takibi ve aşılama tedavisinden netice elde edilemeyen hastalara uygulanır. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, tüp bebek tedavisinin nasıl planlandığını sizler için anlattı.

Son dakika... Dünyanın ilk kadavradan rahim nakillisi Derya Sert anne oldu

Son dakika... Dünyanın ilk kadavradan rahim nakillisi Derya Sert anne oldu

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde Prof. Dr. Ömer Özkan tarafından 8 Ağustos 2011'de dünyanın başarılı ilk rahim nakli yapılan Derya Sert (32) anne oldu. Kadavradan alınan rahimle hamile kalan Derya Sert, 4 Haziran günü erkek bebek dünyaya getirdi. Prof. Dr. Ömer Özkan'a teşekkür eden Sert ailesi, bebeğe doktorun adını verdi.

26.06.2020Gündem
Taşıyıcı annelik nedir Taşıyıcı annelik nasıl oluyor

Taşıyıcı annelik nedir? Taşıyıcı annelik nasıl oluyor?

Bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu alternatif yöntemlerden birisi de taşıyıcı anneliktir. Ülkemizde yasak olan taşıyıcı annelik uygulaması yurt dışında birçok ülkede gerçekleştirilebilmektedir. Bazı yasal zorunlulukları da içeren taşıyıcı anne uygulaması, laboratuvar ortamında uygulanmaktadır.Taşıyıcı annelik iki türlü gerçekleştirilebilir. Bunlardan birincisi taşıyıcı annenin yumurtalıklarının kullanılarak gerçekleştirilen yöntemdir. İkinci yöntemde ise erkekten alınan sperm ve kadından alınan yumurtalık ‘taşıyıcı’ kabul edilen kadının vücuduna yerleştirilir ve bu embriyonun gelişip büyümesi taşıyıcı annenin vücudunda gerçekleşir. Doğumdan sonra da bebek bu aileye teslim edilir. Peki, taşıyıcı annelik nasıl oluyor ve kapsamı nedir? İşte, taşıyıcı anne uygulaması hakkında merak edilenler…

Tüp bebek ve kısırlık hakkında yanlış bilinen gerçekler

Tüp bebek ve kısırlık hakkında yanlış bilinen gerçekler

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Esra Çabuk Cömert, tüp bebek ve kısırlık hakkında yanlış bilinen gerçeklerle ilgili bizleri aydınlattı.

‘Embriyon transferinde başarı çıkmadı

‘Embriyon transferinde başarı çıkmadı'

TARIM ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (TİGEM) besilik statüde ithal edilen etçi sığırların bir kısmının ülke yetiştiricilerinin kombine ırkı sığırlara olan talebi karşılanması amacıyla yürütülen Embriyo Transferi Projesi’ne değinerek, “Ülkemizde araştırma aşamasında ve çok yaygın olmayan projede istenilen başarının elde edilememesi üzerine projenin sonlandırılması kararı alınmıştır” dedi.

27.04.2020Ekonomi

Yeni nesil genetik tarama testi ile sağlıklı hamilelikler

Salgın hastalıklar, virüsler, genetiği bozulmuş gıdalar ve ileri yaş gebelikler nedeniyle genetik hastalıklar da her geçen gün artıyor. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Ümit Zeteroğlu, tüp bebek tedavisinde genetik hastalıklarda arındırılmış sağlıklı hamileliklerin elde edilmesi için uygulanan genetik tarama yöntemi PGT’nin hangi durumlarda, nasıl ve kimlere uygulandığını yanıtladı.

Adım Adım Tüp Bebek Tedavisi

Adım Adım Tüp Bebek Tedavisi

Toplumda kısırlık olarak adlandırılan infertilite, doğal yollardan korunmasız ve düzenli ilişkiye rağmen 1 yıldan daha uzun süre hamile kalınamaması olarak açıklanıyor. Ayrıca bir gebeliği sonuna kadar götüremeyen çiftler, yani gebe kalmasına rağmen sonrasında kaybedenler de bu tanım içerisinde yer alıyorlar.

Tüp bebekte başarı nasıl artırılır

Tüp bebekte başarı nasıl artırılır?

İn vitro fertilizasyon (IVF) yani tüp bebek mi düşünüyorsunuz? Öyleyse, hamile kalmanıza yardımcı olabilecek veya engelleyebilecek IVF başarı faktörlerini öğrenmek önemlidir. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Turgut Aydın, tüp bebekte başarıyı artıran kriterleri anlattı.

Hollanda’lı çift hayallerine Türkiye’de kavuştu

Hollanda’lı çift hayallerine Türkiye’de kavuştu

Hollanda’da yaşayan 39 yaşındaki Cumali ve 35 yaşındaki Emine Karabulut çifti, 12 yıl önce zihinsel ve bedensel engelli olarak dünyaya gelen çocuklarının ardından, yeniden bebek sahibi olma hayallerini 11 yıl ertelemek zorunda kaldı. Genetik hastalık nedeniyle tekrar anne-baba olma umudundan vazgeçen çift, 1.5 yıl önce Memorial Tüp Bebek Merkezi’nde Op. Or. Arzu Yurci’nin uyguladığı genetik tanı (PGT) yöntemiyle sağlıklı bir bebek sahibi oldu. Aile, dondurulmuş bir embriyonun transferiyle gerçekleşen gebelikle üçüncü çocuklarını kucağa almak için gün sayıyor.

24.07.2019Avrupa
Miyomlar gebelikte tehlikeli olabilir

Miyomlar gebelikte tehlikeli olabilir

Türkiye'de yaklaşık olarak, her 4 kadından 1'inde miyom görülüyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Niyazi Emre Turgut, çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarda miyomların tehlikeli olabileceğini belirtti ve "Miyomlar bebeğin rahim içinde yerleşeceği yerde bulunup kanamaya, ara kanamaya, ağrılı adete, çocuğun yerleşememesine ve hatta düşmesine yol açabilir" dedi.

15.05.2019Sağlık
Embriyo transferi sonrasında ne yapmalıyım

Embriyo transferi sonrasında ne yapmalıyım?

Tüp bebek tedavisi gören her hasta için, embriyo transfer işlemi, tedavinin en stresli ve heyecanlı işlemidir. Haftalar süren ilaç kullanımı ve takiplerden sonra yumurtalar toplanmış ve embriyo gelişiminin heyecanlı takibi yapılmıştır. Sıra son adıma gelmiştir. Embriyonun rahime yerleştirilme işlemi hastanın resmen gebe kalmadan önce yapılan son işlemdir.

Tüp bebekte yapıştırma tekniği ile başarı şansı artıyor

Tüp bebekte yapıştırma tekniği ile başarı şansı artıyor

Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Gökalp Öner, tüp bebekte ’yapıştırma tekniği’ ile başarı şansının arttığını söyledi. Öner, uyguladıkları bu yöntemin ’Tüp Bebek Kongresi’nde de kabul gördüğünü belirterek, "Ülkemizdeki tüp bebek başarısının tüm dünyada kabul görmesi sevindirici bir durum" dedi.

Tüp bebek nasıl olur Tüp tedavisinin aşamaları nedir

Tüp bebek nasıl olur? Tüp tedavisinin aşamaları nedir?

Tüp bebek tedavisi, en basit şekliyle sperm ve yumurtanın laboratuvar ortamında suni döllenmeye tabi tutulması ve oluşan embriyonun rahime transfer edilmesi olarak ifade edilebilir. Kadın Hastalıkları, Doğum, Tüp Bebek ve Endoskopik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün, adım adım tüp bebek tedavi sürecinin detaylarını anlattyor

Tüp bebek nedir Tüp bebek tedavisinin aşamaları nelerdir

Tüp bebek nedir? Tüp bebek tedavisinin aşamaları nelerdir?

Tüp bebek tedavisi; üreme için gerekli iki hücre olan sperm ve yumurtanın dış ortamda döllendirilerek, insanın ilk hali olan “embriyonun” geliştirilip rahim içerisine verilmesidir. Tüp Bebek Merkezi Sorumlu Hekimi-Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Tayfun Bağış, tüp bebek tedavisi hakkında bilinmesi gerekenleri detaylarıyla anlattı.

Kriyoteknoloji tüp bebek alanında bir çığır açtı

Kriyoteknoloji tüp bebek alanında bir çığır açtı

Teknolojinin hızla gelişmesi, bilim adamlarının uzun yıllar üzerinde çalıştığı ‘tüp bebek tedavisini de yeni ve çok daha umut verici bir noktaya getirdi. Özel birtakım kimyasallar yardımı ile yapılan biyolojik materyallerin dondurulması işlemi olan 'kriyobiyoloji' bu noktadaki en önemli gelişmelerden biri olarak öne çıkıyor.

Embriyo yapıştırıcısı yöntemiyle şansınızı artırın

Embriyo yapıştırıcısı yöntemiyle şansınızı artırın!

Embriyonun rahime yapışarak tutunmasını sağlayan ‘Embriyo Yapıştırıcısı’ yöntemi tüp bebek tedavisinde başarı oranını arttırıyor. Embriyo yapıştırıcısı yönteminin özellikle birkaç başarısız tüp bebek tedavisi geçirmiş olan ya da 39 yaş üstü anne adayları için avantajlar sağladığını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Aydın Arıcı ‘Embriyo Yapıştırıcısı’ yöntemi ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Tüp bebek tedavisinde 10 yeni gelişme

Tüp bebek tedavisinde 10 yeni gelişme!

Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de yaklaşık olarak her 10 çiftimizden 1’i çocuk sahibi olmakta zorluk yaşamaktadır. Bu zorlukları aşma çalışmaları sonucu ortaya çıkan tüp bebek tedavisi günümüze kadar bazı değişimlere uğramıştır. Tüp Bebek ve Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr.Serkan Aydoğdu tüp bebek tedavisindeki yeni gelişmeleri anlatıyor.

Dondurulmuş embriyo mu taze embriyo mu

Dondurulmuş embriyo mu taze embriyo mu?

Dondurulmuş embriyo transferi son yıllarda artan sıklıkla uygulanmaya başlanmış ve yüksek başarı oranları ile taze embriyolara alternatif olmaya başlamıştır. Tüp Bebek ve Kadın Doğum Uzmanı Op.Dr.Serkan Aydoğdu embriyo transferi ile ilgili merak edilenleri anlatıyor.

Dondurulmuş embriyo mu taze embriyo mu

Dondurulmuş embriyo mu taze embriyo mu?

Dondurulmuş embriyo transferi son yıllarda artan sıklıkla uygulanmaya başlanmış ve yüksek başarı oranları ile taze embriyolara alternatif olmuştur. Tüp bebek tedavisinde hangisinin daha etkili olduğunu Tüp Bebek ve Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr.Serkan Aydoğdu anlattı.

Embriyonun rahimde kabul göreceği en uygun gün

Embriyonun rahimde kabul göreceği en uygun gün

Toplumun en önemli yapısı olan aile kurumunu bir bebekle taçlandırmak birçok çiftin hayalini süslemekte. Bu hayaller ışığında birbiri ardına uygulanan tüp bebek tedavilerine rağmen karşılaşılan başarısız sonuçlar ise anne-baba olmak isteyen bireyleri derin üzüntüye boğmakta.

4.03.2018Sağlık
Havuz yöntemiyle gebelik şansınızı artırabilirsiniz

Havuz yöntemiyle gebelik şansınızı artırabilirsiniz!

Embriyo havuzu yöntemiyle hem daha yüksek gebelik şansı elde ediliyor, hem de daha düşük maliyetle ve düşük doz ilaç kullanılıyor. Tüp bebek tedavisinde Embriyo havuzu yöntemini Opr.Dr.Selen Sakar Ecemiş anlatıyor.

Yazar Sonuçları

Tüp bebek tedavisi aşamaları

Tüp bebek tedavisi; doğal yoldan çocuk sahibi olamayan örneğin kadında kanalların tıkalı olduğu, erkek sperm sayısının düşük ve hatta menide hiç sperm olmayıp testis dokusunda mikrotese yöntemiyle sperm elde edilen grup ve diğer tedavi yöntemlerinden yumurtlama takibi ve aşılama tedavisinden netice elde edilemeyen hastalara uygulanır.

20.11.2020

Tüp bebek tedavisinde faydalı yiyecekler ve yenmemesi gerekenler

Her bireyin sağlıklı ve dengeli beslenmesi, sağlıklı bir yaşam için gerekliliktir. Beslenmenin ve yaşam tarzının gebelik üzerine etkileri günümüzde net olarak bilinmektedir. Bu nedenle özellikle gebe olan kadınlar ve gebelik planlayan çiftler için beslenme daha da önemlidir. Tüp bebek tedavisi gören hastalarda tedavi başarısını etkileyen faktörlerden biri de beslenme şeklidir. Aşağıda kısırlık problemi olan ya da tüp bebek tedavisi gören hastalarının bilmesi gereken beslenmeyle ilgili ipuçlarından bahsedeceğim.

31.10.2020

Kişiye özel tüp bebek tedavisi nedir?

Tüp bebek tedavisi; doğal yoldan çocuk sahibi olamayan örneğin kadında kanalların tıkalı olduğu, erkek sperm sayısının düşük ve hatta menide hiç sperm olmayıp testis dokusunda mikrotese yöntemiyle sperm elde edilen grup ve diğer tedavi yöntemlerinden yumurtlama takibi ve aşılama tedavisinden netice elde edilemeyen hastalara uygulanır.

29.10.2020

Bebek sahibi olamayan binlerce aileye yeni bir umut ışığı doğdu

Dünya Covid-19 ile sallanırken tıp dünyası boş durmuyor. Anne-baba olmak için yıllarca bekleyen çiftlere umut ışığı olabilecek “Embrace” testi Türkiye’de de uygulanmaya başladı. Türkiye’de ilk kez uygulanan bu test ile tüp bebek tedavisi gören bazı hastalarımızda birden fazla tedavi görme ihtiyacı azalacak. Teknolojinin sınır tanımayan gelişimi ile umuyoruz ki yakın gelecekte çocuk sahibi olamayan çift kalmayacak.

5.08.2020

Tüp bebek tedavisinde kullanılan son 5 yöntem

Türkiye'de her 10 çiftten biri çocuk sahibi olmakta sorun yaşıyor. Tüp bebek tedavisi kapsamında uygulanan son yöntemler bu durumdaki çiftlere ve bizlere eskiye oranla daha fazla umut vaat ediyor. Teknolojinin de üreme tıbbına kattığı yenilikler sayesinde üst üste yaşanan başarısızlıklar tarih oluyor. Tüp bebek tedavisinde kullanılan güncel son 5 yöntemi şu şekilde sıralayabilirim.

10.07.2020

Tüp bebek tedavisi ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

Tüp bebek tedavisinde erkeğin yaşı da önemli mi? Tedavi için kullanılan ilaçların kalıcı yan etkileri var mı? İşte tüp bebek tedavisinde doğru bilinen yanlışlar...

26.06.2020

Rahim dinlendirme yöntemiyle gebelik şansı artıyor

Normal yollardan gebe kalamayan her kadın anne olma hayallerini gerçekleştirmek için her şeyi yapmaya hazırdır. Son yıllarda sıkça başvurulan tedavi yöntemlerinin başında da rahim dinlendirme gelmektedir. Rahim dinlendirme tüp bebek tedavisinde gebelik şansını artıran yöntemlerden biridir.

18.06.2020

Başarısız tüp bebek tedavileri moralinizi bozmasın

Özlemle beklenen o müjdeli haber gelmeyince, en başta anne adayları büyük bir hayal kırıklığı yaşayarak, umutsuzluğa kapılıyor.

21.05.2020

Tüp bebek başarısını arttıran faktörler nelerdir?

Gebe kalamayan çiftlerde hiç kuşkusuz tüp bebek uygulamaları devrim niteliğinde olmuştur. Seçilmiş hasta gruplarında başarı şansı oldukça yüksek olmakla birlikte; tekrarlayan başarısızlık yaşayan bir grup hastada mevcuttur. İlk tüp bebek uygulamasında başarısızlık bizi çok endişelendirmez ancak kaliteli embriyo elde edilmesine rağmen iki veya daha fazla başarısızlık artık çiftin ayrıntılı incelenmesini gerektirir.

10.12.2019

Dondurulmuş embriyo transferi sağlıklı mı?

Son yıllarda doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerin sıklıkla başvurduğu yöntem tüp bebek. Tüp bebek yöntemi söz konusu olunca da dondurulmuş embriyo transferinin sağlıklı olup olmadığı anne baba adayları için önemli bir soru haline geliyor.

25.11.2019
Empriyo transferi için hangi gün daha uygun

Empriyo transferi için hangi gün daha uygun?

Taze transferlerin önemli kısmını (≈%75) yumurta toplamadan 5 gün sonra (5. gün, blastokist evresi), donma çözme uygulamalarının da neredeyse tamamını blastokist evresinde planlanmaktadır. Genel olarak bu uygulamalar ile ilgili yetkin embriyoloji laboratuvarları yoğun olarak 5. gün transfer ağırlıklı planlama yaparlar.

19.11.2019

Kısırlık Hakkında Sohbet; Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir, Pahalı Mıdır?

Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan kısırlık hakkında merak edilenleri açıklığa kavuşturalım.

27.06.2019

Embriyolara genetik tarama yapılması tüp bebek başarısını artırıyor mu

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı, ileri kadın yaşı veya tekrarlayan düşüklerin olduğu vakalarda başarı şansını artırmak adına bazı yöntem ve teknikler kullanılır. Bunlardan biri de embriyoya uygulanan genetik tarama yöntemidir.

15.05.2019
Tüp bebekte embriyo seçiminde nelere dikkat ediliyor

Tüp bebekte embriyo seçiminde nelere dikkat ediliyor?

Doğal bir şekilde hamilelik oluşmaması durumunda devreye giren tüp bebek tedavisi çok sayıda çiftin bebek hayalini gerçeğe dönüştürmeyi başardı. Tüp bebek tedavisinde başarı pek çok unsura bağlı ve bunlardan biri de embriyo seçimidir. Sperm kalitesinin düşük olması da kalitesiz embriyoya neden olabiliyor. Ancak genellikle embriyonun kalitesinin yumurta kalitesi ile yakından ilgili olduğunu belirtmek mümkün. Bazı çiftlerde ise embriyo kaliteli olmasına karşın gebelik farklı nedenlere oluşmayabiliyor.

28.04.2019
İlk tüp bebek denemeniz başarısız olursa ne yapmalısınız

İlk tüp bebek denemeniz başarısız olursa ne yapmalısınız?

Hayal kırıklığı... Belki tam olarak sıkıntınızı, hissettiklerinizi ifade etmeye yeterli olmasa da yaklaşık olarak bu kelimeye yakın bir duygu durum içindedir tüp bebek tedavisinin olumsuz olduğu haberini aldığınızda.

25.04.2019

Tüp bebek tedavisi hakkında en çok merak edilenler

Tüp bebek tedavi yöntemleri doktor ile hastanın ortaklaşa yürüttüğü oldukça hassas bir süreci kapsar. Bu nedenle başarının en önemli faktörü, tedavi sürecinde bilmeniz gereken 10 detayı içerir.

20.03.2019

Tüp bebek tedavisi artık sadece çocuk sahibi olmak için kullanılmıyor!

Kadın Hastalıkları ve Doğum & Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Fatih Şendağ tüp bebek tedavisindeki yenilikleri anlatıyor.

13.03.2019

Tüp bebek tedavisinin başarısı bu etkenlere bağlı!

Tüp bebek tedavisinde öncelikli amaç ilk seferde gebeliği yakalamak ve dünyaya sağlıklı bir bebek getirmek ancak bu çoğu zaman mümkün olamayabiliyor. Dünyada ve ülkemizde tüp bebek başarısı henüz yüzde yüze ulaşmış değil. Prof. Dr. Recai Pabuçcu, tüp bebek sahibi olmak için gerçekleştirilen tüm süreçler çok sağlıklı ilerliyor olsa bile ilk denemede çocuk sahibi olma şansının dünyada ortalama yüzde 35 ve yüzde 40 aralığında olduğuna dikkat çekiyor.

2.01.2019
Dondurulmuş embriyo transferi nedir, nasıl yapılır

Dondurulmuş embriyo transferi nedir, nasıl yapılır?

Tüp bebek tedavisi gören çiftlerde gebelik başarısını artırmak amacıyla kullanılan yöntemlerden biri de embriyo dondurma. “Ancak istenilen sonuca ulaşabilmek için vakaların çok iyi seçilmiş olması önem taşıyor” diyen Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, yumurta ve embriyo dondurma yöntemleriyle ilgili bilgi verdi.

2.10.2018

Tüp bebek tedavisinde rahim dinlendirme dönemi

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, rahmin dokusunun yapılan tedavi, test ve ilaçlar nedeniyle yorulduğunu, bu nedenle tüp bebek tedavisinde başarıyı arttırmak için rahmin belirli bir süre dinlendirilmesi gerektiğini söyledi.

11.09.2018

Tüp bebekte yaşın önemi

Tüp bebek tedavisinde başarı oranı yüzde yüz ve kesin değildir. Genç anne-baba adaylarının doğal yollardan bir ayın sonunda gebe kalma şansı % 20 iken tüp bebek tedavisinde başarı oranı en fazla bunun 2 – 2.5 katıdır.

11.05.2018