GeriHamilelik Hazırlığı Dondurulmuş embriyo mu taze embriyo mu?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dondurulmuş embriyo mu taze embriyo mu?

Dondurulmuş embriyo mu taze embriyo mu?

Dondurulmuş embriyo transferi son yıllarda artan sıklıkla uygulanmaya başlanmış ve yüksek başarı oranları ile taze embriyolara alternatif olmuştur. Tüp bebek tedavisinde hangisinin daha etkili olduğunu Tüp Bebek ve Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr.Serkan Aydoğdu anlattı.

Dondurulmuş embriyo transferi, taze embriyolardaki tedavi sürecinin sonunda dondurulmaya uygun olan kalitedeki embriyoların dondurularak, doğal siklüslerde rahim zarının tutunmaya uygun olduğu dönemde anne adayına transferinin yapılmasıdır.

Dondurulma şansına sahip embriyo oluşmasını belirleyen en önemli faktör, anne adayının yaşıdır. 38 yaş ve öncesinde bu şans %50 iken 40 yaş ve üstünde %12’lere kadar gerilemektedir.

Dondurulmuş embriyo transferi, yüksek başarı oranlarının dışında, daha az ilaç kullanımı ve daha az stres nedeniyle de tercih sebebi olmaya devam etmektedir.

Dondurulmuş embriyo transferlerinde, rahim zarının taze embriyolara göre daha fizyolojik hormon seviyelerine maruz kalmasından dolayı, gebelikte daha yüksek başarı oranlarına sahip olduğuna dair çalışmalar mevcut olmaktadır.

Yurtdışındaki birçok merkezde de dondurulmuş embriyo transferi uygulaması bu oranlarda yapılmakta olup, ilerleyen dönemlerde hastaya daha az maliyet ve daha yüksek başarı oranları ile ciddi bir alternatif oluşturmaya devam edecektir.

HAFTA HAFTA GEBELİK HESAPLAMA

False