EKSTRA
MENÜ

Diyanet

Diyanet ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Diyanet haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 18.955 Diyanet haberi bulunmuştur.

Diyanet Haberleri

Ayasofya Camii müezzini Mehmet Hadi Duran kimdir

Ayasofya Camii müezzini Mehmet Hadi Duran kimdir?

Ayasofya Camii müezzini olarak atanan Mehmet Hadi Duran, pek çok vatandaşın araştırdığı isim olmaya başladı. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden mezun olan Mehmet Hadi Duran, Ayasofya Hafızlar Topluluğu'nın çalışmalarını yöneten isimler arasındaydı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Ayasofya Camii'ne müezzin olarak atanan Mehmet Hadi Duran, öncesinde Hacı Beşir Ağa ve Sultanahmet Camii müezzinliğini üstleniyordu. Peki, Mehmet Hadi Duran kimdir nereli kaç yaşında? İşte, o isim hakkında bazı bilgiler

23.07.2020Gündem
Son dakika haberi: Ayasofya için görevlendirme: 3 imam ve 5 müezzin atandı

Son dakika haberi: Ayasofya için görevlendirme: 3 imam ve 5 müezzin atandı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Ayasofya Camii'nde görevlendirilen imam-kayyım ve müezzinleri açıkladı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "3 imam ve 5 müezzin arkadaşımızı inşallah Ayasofya Camisi'ne atıyoruz." dedi.

23.07.2020Haber
Son dakika haberi: Ayasofya için görevlendirme: 3 imam ve 5 müezzin atandı

Son dakika haberi: Ayasofya için görevlendirme: 3 imam ve 5 müezzin atandı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Ayasofya Camii'nde görevlendirilen imam-kayyım ve müezzinleri açıkladı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "3 imam ve 5 müezzin arkadaşımızı inşallah Ayasofya Camisi'ne atıyoruz." dedi. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş ayrıca, Ayasofya Camisi'ne Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, Ferruh Muştuer ve Bünyamin Topçuoğlu'nun imam olarak atandığını açıkladı.

23.07.2020Gündem
Ayasofya Kuran-ı Kerim tilavetiyle açılacak

Ayasofya Kur'an-ı Kerim tilavetiyle açılacak

Ayasofya Cami-i Şerifi'nde 86 yıl aradan sonra yarın kılınacak cuma namazı öncesi sela ve tekbirlerle başlayacak programda, Kur'an-ı Kerim tilaveti yapılacak.

23.07.2020Gündem
Son dakika... İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, Ayasofyanın ibadete açılışı programına katılmayacak

Son dakika... İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, Ayasofya'nın ibadete açılışı programına katılmayacak

Son dakika haberi...  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Ayasofya Camii'nin ibadete açılması dolayısıyla yarın düzenlenecek programa yeni tip koronavirüs (Kovid-19) karantinasında olması nedeniyle katılmayacağı bildirildi.

23.07.2020Gündem
Ayasofyada ilk namaz ne zaman kılınacak Ayasofyada kılınacak ilk namaz ile ilgili bilgiler

Ayasofya'da ilk namaz ne zaman kılınacak? Ayasofya'da kılınacak ilk namaz ile ilgili bilgiler

Ayasofya'da kılınacak ilk namazın ayrıntıları belli oldu. Ayasofya Camii'nin ibadete açılmasına sayılı günler kala halılar serilmeye başlanmıştı. Ayasofya'da ilk namazı Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın kıldıracağı öğrenilirken, cami içine 470 ila 500 kişinin girmesi bekleniyor. Ayasofya'da ilk namaz ne zaman kılınacak? Ayasofya'da kılınacak ilk namaz ile ilgili bilgiler

23.07.2020Gündem
Son dakika haberi: İstanbul Valisi harita ile paylaştı... Saat 20.00den sonra bu yollar kapalı

Son dakika haberi: İstanbul Valisi harita ile paylaştı... Saat 20.00'den sonra bu yollar kapalı!

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Ayasofya’da alınan tedbirler hakkında açıklamalarda bulundu. Vali Yerlikaya, ''Ayasofya'ya gelirken vatandaşlarımızın yanlarında 4 şey getirmelerini rica ediyoruz. Maske, seccade, sabır ve anlayış.'' dedi. Öte yandan Vali Yerlikaya Twitter hesabından 23 Temmuz Perşembe saat 20.00'den sonra İstanbul'da kapatılacak yolları paylaştı.

23.07.2020Gündem
Erdoğan: Ezelden beri bizimsin...

Erdoğan: Ezelden beri bizimsin...

Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın ilk cuma namazıyla ibadete açılacak olan Ayasofya ile ilgili İletişim Başkanlığı’nın hazırladığı videolu mesaj yayınladı.

23.07.2020Gündem
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuktan kadına şiddetle mücadele paylaşımı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk'tan 'kadına şiddetle mücadele' paylaşımı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kadına yönelik şiddetle mücadelenin, her türlü ideolojik bakış açısı ve siyasi düşüncenin dışında ve üstünde tutulması gereken temel bir insanlık meselesi olduğuna işaret ederek, "Dolayısıyla, şiddeti uygulayanlar kim olursa olsun, 83 milyon tek yürek 'şiddete dur!' diyebilmeliyiz." ifadesini kullandı.

22.07.2020Gündem
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya önünde açıklama yaptı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya önünde açıklama yaptı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya’daki incelemelerin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Erbaş, 24 Temmuz'da kılınacak Cuma namazı ile ilgili olarak, ‘’Caminin içinde sosyal mesafeye uygun olarak düzenleme yapılıyor. Yaklaşık bin kişi sosyal mesafeye uygun olarak namaz kılabilecek.’’ dedi.

22.07.2020Haber
Diyanet İşleri Başkanı açıkladı... Ayasofyadaki ilk namazda kaç kişi olacak

Diyanet İşleri Başkanı açıkladı... Ayasofya'daki ilk namazda kaç kişi olacak?

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ayasofya Camisi'nin içinde sosyal mesafeye uyarak birer metre arayla düzenleme yapıldığını belirterek, "Şu an rakam olarak bilmiyorum ama yani 700-800-1000 kişi arası ara bölmelerle olabilir. Tabii hemen iç avlu var. İç avluda da yine namaz kılanabilecek sosyal mesafeye uygun şekilde. Çok şükür hiçbir problem olmadan cuma günü camimizin açılışını yapacağız inşallah." dedi.

22.07.2020Gündem
Kurban Bayramında sokağa çıkma yasağı olacak mı Kurban Bayramı ne zaman (arefe günü tatil mi) İşte son gelişmeler

Kurban Bayramı'nda sokağa çıkma yasağı olacak mı? Kurban Bayramı ne zaman (arefe günü tatil mi)? İşte son gelişmeler

Temmuz ayının son günlerine doğru 2020 Arefe ve Kurban Bayramı tarihi için araştırmalar hız kazandı. Yılın ikinci dini bayramı olma özelliğini taşıyan Kurban Bayramı'yla ilgili en çok merak edilen konulardan biri de tatil süresi. Diyanet İşleri Başkalığı'nın 2020 dini günler takvimine göre, Kurban Bayramı bu sene temmuz ayı sonu ve ağustos başında idrak edilecek. Peki, Kurban Bayramı tatili ne zaman başlayıp kaç gün sürecek? İşte, 2020 Kurban Bayramı tarihleri ve arefe günü..

22.07.2020Gündem
Ayasofyada ilk Cuma namazı için hazırlıklar sürüyor

Ayasofya'da ilk Cuma namazı için hazırlıklar sürüyor

Ayasofya'da 24 Temmuz'da kılınacak ilk Cuma namazı için hazırlıklar sürüyor. Açılışa günler kala Ayasofya çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alınırken, cami içerisindeki bahçe için çim getirildiği görüldü. Öte yandan hazırlıklar kapsamında Ayasofya önüne basın mensupları için platform kurulmaya başlandı.

21.07.2020Gündem
Ayasofya’da hazırlıklar tamam; fresklere yelken perde

Ayasofya’da hazırlıklar tamam; fresklere yelken perde

Cuma günü yeniden ibadete açılacak olan Ayasofya’da fresk ve mozaikler namaz sırasında ‘yelken perde’ sistemiyle kapatılacak. Perdenin açılıp kapanması bir dakika sürecek.

21.07.2020Gündem
2020 Zilhicce ayı ne zaman başlıyor İşte Diyanetin verdiği tarih

2020 Zilhicce ayı ne zaman başlıyor? İşte Diyanet'in verdiği tarih

2020 Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte en çok araştırılan konulardan biri de Zilhicce ayı oldu. Yılın ikinci dini bayramını da içerisinde barındıran Zilhicce ayının ne zaman başlayacağı merak konusu oldu. Öte yandan vatandaşlar, bu ayın dini boyutunu da araştırıyor. Peki, 2020 Zilhicce ayı ne zaman başlıyor?

20.07.2020Gündem
Zilhicce orucu ne zaman başlayacak İşte, zilhicce orucu hakkında Diyanet bilgisi

Zilhicce orucu ne zaman başlayacak? İşte, zilhicce orucu hakkında Diyanet bilgisi

Zilhicce ayına kısa bir süre kala, bu aya özgü oruca yönelik araştırmalar hız kazandı. Zilhicce ayı içerisinde oruç ibadetlerini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar, detayları sorgulamaya devam ediyor. Peki, Zilhicce orucu ne zaman başlayacak?

20.07.2020Gündem
Diyanet İşleri Başkanı Erbaştan Ayasofya paylaşımı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan 'Ayasofya' paylaşımı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ayasofya Camii'nde 24 Temmuz'da kılınacak cuma namazı öncesinde hazırlanan videoyu, "Şimdi Ayasofya Camisi'nde kıyama durma vakti" mesajıyla paylaştı.

20.07.2020Gündem
Anadolu imam hatip liseleri her alanda başarıyı hedefliyor

Anadolu imam hatip liseleri her alanda başarıyı hedefliyor

MEB tarafından uygulanan yeni sistemle Anadolu imam hatip liselerinde öğrenciler, TÜBİTAK ve TEKNOFEST başta olmak üzere sanat, spor ve akademik alanlarda başarılı oluyor.

20.07.2020Eğitim
Son dakika haberler: Ayasofyada önemli hazırlık İşte son durum...

Son dakika haberler: Ayasofya'da önemli hazırlık! İşte son durum...

Ayasofya Camii'nin ibadete açılmasına sayılı günler kala halılar serilmeye başlandı.

20.07.2020Gündem
Kurban Bayramı ne zaman, bayram tatili kaç gün İşte Diyanet 2020 dini günler listesi

Kurban Bayramı ne zaman, bayram tatili kaç gün? İşte Diyanet 2020 dini günler listesi

Kurban Bayramı ne zaman, bayram tatili kaç gün? sorusu temmuz ayının son günlerinde en çok araştırılan konulardan biri oldu. Bayram planlarına günler öncesinden başlayan pek çok kişi, bayram tatilinin ilk gününün ne zamana denk geldiğini de sorguluyor. Peki, Kurban Bayramı ne zaman, bayram tatili kaç gün? İşte Diyanet 2020 dini günler listesi

20.07.2020Gündem
Cumhurbaşkanından Ayasofya’ya sürpriz ziyaret

Cumhurbaşkanı'ndan Ayasofya’ya sürpriz ziyaret

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 86 yıl sonra 24 Temmuz’da ilk namazın kılınacağı Ayasofya Camisi’ni ziyaret etti. Çalışmalar hakkında bilgi alan ve yapılması gerekenlerle ilgili talimatlar veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sürpriz ziyaretin fotoğraflarını “Ayasofya...” mesajıyla sosyal medya hesabından paylaştı.

20.07.2020Gündem
İbrahim Kalın açıkladı Ayasofyadaki ikonlar nasıl kapatılacak

İbrahim Kalın açıkladı! Ayasofya'daki ikonlar nasıl kapatılacak?

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ayasofya Camisi'ndeki mozaik, fresk ve tasvirlerin kapatılmasına ilişkin, "Işık sistemi olmayacak. Bir perde sistemiyle bunların kapatılması üzerinde çalışılıyor şu anda, son aşamaya gelinmek üzere. Buradaki temel ilke bu mozaiklere, tasvirlere, binanın tarihi dokusuna ve mimarisine hiçbir şekilde zarar verilmemesi." dedi.

19.07.2020Gündem
Son dakika... Ayasofyaya sürpriz ziyaret Cumhurbaşkanı Erdoğan paylaştı

Son dakika... Ayasofya'ya sürpriz ziyaret! Cumhurbaşkanı Erdoğan paylaştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya Camii'nde incelemelerde bulundu. Sürpriz ziyarete ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan da Twitter hesabından paylaşım yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra ise Taksim Camii ve Atatürk Kültür Merkezi (AKM) inşaatında incelemelerde bulunmak için Taksim'e gitti.

19.07.2020Gündem
Kurban Bayramı tarihi 2020: Diyanet İşleri Başkanlığı takvimine göre Kurban Bayramı ne zaman

Kurban Bayramı tarihi 2020: Diyanet İşleri Başkanlığı takvimine göre Kurban Bayramı ne zaman?

Kurban Bayramı ile ibadetlerini gerçekleştirecek olan pek çok vatandaş, diğer taraftan bayramın ne zaman ve hangi tarihte idrak edileceğini araştırıyor. Toplam 4 buçuk gün idrak edilecek olan Kurban Bayramı, bu yıl temmuz ve ağustos arasında köprü niteliği taşıyacak. Peki, ibadetlerin yerine getirileceği Kurban Bayramı ne zaman idrak edilecek? İşte, pek çok vatandaşın planlarını yapmak için şimdiden araştırdığı Kurban Bayramı tarihi hakkında detaylı bilgiler ve Kurban ibadeti hakkında bilinmesi gereken bazı bilgiler

19.07.2020Gündem
Almanya’da ezanı protesto eden kişi tutuklandı

Almanya’da ezanı protesto eden kişi tutuklandı

Almanya’nın Herford kentinde haftada bir ezan okunmasından rahatsız olan bir grup, ezan okunduğu sırada tencere çalarak, ezanı protesto etti. O anlar çevredeki bir gurbetçi tarafından cep telefonuyla kayda alındı.

19.07.2020Avrupa
2020 Kurban Bayramı tarihi: Kurban Bayramı ne zaman İşte Diyanet takvimi

2020 Kurban Bayramı tarihi: Kurban Bayramı ne zaman? İşte Diyanet takvimi

Kurban Bayramı tarihi Diyanet takviminde açıklandı. Kurban Bayramı tarihi ile harekete geçecek olan pek çok vatandaş, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2020 Kurban Bayramı tarihi hakkında araştırmalarını gerçekleştiriyor. Bu yıl temmuz sonunda idrak edilecek olan Kurban Bayramı'nda tatil günleri de planlarına yön verecek olanların gündemine yer alıyor. Peki, Kurban Bayramı ne zaman? İşte, Diyanet takvimi ile 2020 Kurban Bayramı tarihi...

18.07.2020Gündem
İslam dünyasından Türkiyeye Ayasofya tebriği

İslam dünyasından Türkiye'ye ''Ayasofya'' tebriği

İslam dünyasından dini liderler, Ayasofya'nın yeniden ibadete açılması kararından duydukları memnuniyeti dile getirmek için Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'a gönderdikleri mektupta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

18.07.2020Gündem
Gözyaşlarıyla uğurlandılar; şehit arkadaşının yanına defnedildi

Gözyaşlarıyla uğurlandılar; şehit arkadaşının yanına defnedildi

VAN’da Artos Dağı’na çarpan keşif uçağında şehit olan Pilot Komiser Gökhun Mete Altunbaş (31), Pilot Komiser Yardımcısı Samet Üstüner (27), uçuş teknisyeni polis memuru Mustafa Keskin (28), özel harekat polisi Onur Ramazan Bayram (30), Komiser Yardımcısı İrfan Aydoğan (29), polis memuru Burak Derya (28) ve Komiser Yardımcısı Semih Güzelay (27) ile Siirt Pervari’deki operasyonda şehit olan özel hareket polisi Anıl Kemal Kurtul (29) memleketlerinde toprağa verildi.

18.07.2020Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Bayramda kısıtlama gündemde yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Bayramda kısıtlama gündemde yok

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan koronavirüs salgını nedeniyle geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda uygulanan sokak kısıtlamasının Kurban Bayramı’nda uygulanmayacağını söyledi. Erdoğan, “Şu an için gündemimizde böyle bir durum yok” dedi.

18.07.2020Gündem
Son dakika haberler... Kurban Bayramında sokağa çıkma yasağı olacak mı Cumhurbaşkanı Erdoğan son durumu açıkladı

Son dakika haberler... Kurban Bayramı'nda sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan son durumu açıkladı

Cuma namazı sonrasında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya'nın ibadete açılmasıyla ilgili "Diyanet gerekli davetleri yapacak." dedi ve ibadete 1000 ila 1500 kişinin katılabileceğini duyurdu. Erdoğan, gelen tepkilere de "Yurt dışından gelen tepkilerin hiçbiri bizi bağlamaz." ifadelerini kullandı. Erdoğan, 'Kurban Bayramı'nda bir kısıtlama olacak mı' sorusuna da "Kurban Bayramı için böyle bir adım atmak biraz zor. Kurban Bayramı'nın özellikleri, hususiyetleri çok çok farklı. O gün kurbanlar kesilecek, herkes özellikle de birbirini ziyaret ki bu sadece bayramda oluyor. Şu anda gündemimizde böyle bir durum yok." yanıtını verdi.

18.07.2020Gündem
Diyanetten hac erteleme ve ücret iadesi için bilgilendirme videosu yayınlandı..

Diyanetten hac erteleme ve ücret iadesi için bilgilendirme videosu yayınlandı..

Diyanet İşleri Başkanlığının sosyal medya hesaplarından paylaşılan videoda, bu yıl kesin kayıt yaptıran hacı adaylarının, 2021 için erteleme ve vazgeçme haklarını nasıl kullanacaklarına dair detaylı bilgiler yer alıyor.

17.07.2020Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğandan Kurban Bayramı açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kurban Bayramı açıklaması

Cuma namazı sonrasında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya'nın ibadete açılmasıyla ilgili "Diyanet gerekli davetleri yapacak." dedi ve ibadete 1000 ila 1500 kişinin katılabileceğini duyurdu. Erdoğan, gelen tepkilere de "Yurt dışından gelen tepkilerin hiçbiri bizi bağlamaz." ifadelerini kullandı. Erdoğan, 'Kurban Bayramı'nda bir kısıtlama olacak mı' sorusuna da "Kurban Bayramı için böyle bir adım atmak biraz zor. Kurban Bayramı'nın özellikleri, hususiyetleri çok çok farklı. O gün kurbanlar kesilecek, herkes özellikle de birbirini ziyaret ki bu sadece bayramda oluyor. Şu anda gündemimizde böyle bir durum yok." yanıtını verdi.

17.07.2020Haber
Son dakika haberler... Ayasofyada ilk namazın ayrıntıları belli oldu

Son dakika haberler... Ayasofya'da ilk namazın ayrıntıları belli oldu!

Ayasofya'nın 24 Temmuz'da ibadete açılmasına ilişkin programın ayrıntıları belli oldu. Ayasofya'da ilk namazı Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın kıldıracağı öğrenilirken, cami içine 470 ila 500 kişinin girmesi bekleniyor.

17.07.2020Haber
Son dakika haberler... Ayasofyada ilk namazın ayrıntıları belli oldu

Son dakika haberler... Ayasofya'da ilk namazın ayrıntıları belli oldu!

Ayasofya'nın 24 Temmuz'da ibadete açılmasına ilişkin programın ayrıntıları belli oldu. Ayasofya'da ilk namazı Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın kıldıracağı öğrenilirken, cami içine 470 ila 500 kişinin girmesi bekleniyor.

17.07.2020Gündem
Diyanet İşleri Başkanlığı personel alımı ne zaman yapılacak Başkan Erbaştan açıklama

Diyanet İşleri Başkanlığı personel alımı ne zaman yapılacak? Başkan Erbaş'tan açıklama

Diyanet İşleri Başkanlığı personel alımı ile bünyesine yeni din görevlileri katmaya hazırlanıyor. Personel alımı ile ilgili açıklamalarda bulunan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, çalışmaların aylar önce başladığını ifade ederek personel alımı için bakanlık düzeyinde iznin çıkması gerektiğini ve bu nedenle kararın açıklanacağı günü beklediklerini aktardı. Peki, Diyanet İşleri Başkanlığı personel alımı hangi branşlarda ve ne zaman yapılacak? İşte, o konu hakkında merak edilen bazı bilgiler

17.07.2020Gündem
Hacet namazı ne zaman kılınır İşte Diyanet bilgisi

Hacet namazı ne zaman kılınır? İşte Diyanet bilgisi

Hacet namazı hakkında, nasıl kılındığı ve neden kılındığı gibi bilgiler vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. Vatandaşlar özellikle hacet namazına ilişkin bilgi almak adına Diyanet'in açıklamalarını sorguluyor. Peki, hacet namazı ne zaman kılınır? Hacet namazı nasıl kılınır?

17.07.2020Gündem
Cuma hutbesi: Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş

Cuma hutbesi: 'Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş'

Diyanet İşleri Başkanlığı, bu hafta Cuma hutbesinin konusunu “Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş” olarak belirledi.

17.07.2020Kurban Bayramı
Cuma namazı nasıl kılınır, kaç rekattır İşte cuma namazının kılınışı…

Cuma namazı nasıl kılınır, kaç rekattır? İşte cuma namazının kılınışı…

Cuma namazı nasıl kılınır sorusu, 17 Temmuz Cuma gününün gelmesi ile beraber araştırılan konular arasında yerini aldı. Müslümanlar her hafta heyecanla bu mübarek günü bekliyorlar. Cemaat ile kılınan Cuma namazının kaç rekat olduğu ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı resmi internet sitesinde, ‘Cuma namazının farzı iki rekâttır. Bunun yanında farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât da sünneti vardır. ’ bilgisi yer alıyor. Son sünnetin ardından zuhr-i ahir, niyetiyle dört rekat daha namaz kılınmaktadır. Bundan sonra, iki rek'at vaktin sünneti kılınır.

17.07.2020Gündem
Zilhicce ayı 2020 ne zaman başlıyor 2020 zilhicce ayı tarihi

Zilhicce ayı 2020 ne zaman başlıyor? 2020 zilhicce ayı tarihi

Zilhicce ayının ne zaman başlayacağı, Diyanet takvimi ile yanıt buldu. Diyanet İşleri Başkanlığı dini gün ve ayların ne zaman idrak edileceğini yayımladığı dini takvim ile duyuruyor. Fecr suresinin 2. âyetinde geçen “on gece” ile, tercih edilen yoruma göre, hac ayı olan Zilhicce’nin ilk on gecesi kastedilmiştir. İşte 2020 zilhicce ayı tarihi…

17.07.2020Gündem
Cuma Hutbesinin konusu nedir İşte 17 Temmuz Cuma Hutbesi

Cuma Hutbesi'nin konusu nedir? İşte 17 Temmuz Cuma Hutbesi

Cuma Hutbesi araştırılan konular arasında bulunuyor. Her hafta Diyanet tarafından belirlenen Cuma Hutbesi, bu hafta da vatandaşlara cuma namazı öncesi perşembe günü yayımlandı. 17 Temmuz Cuma Hutbesi'nde kurbanı paylaşmanın önemi anlatılacak. İşte, Cuma Hutbesi'yle ilgili ayrıntılar.

17.07.2020Gündem
Cuma namazı saatleri: Cuma namazı saati kaçta 17 Temmuz İstanbul, Ankara, İzmir ve il il cuma namazı saatleri

Cuma namazı saatleri: Cuma namazı saati kaçta? 17 Temmuz İstanbul, Ankara, İzmir ve il il cuma namazı saatleri

Cuma namazı saati ile ilgili yapılan araştırmalar hızlandı. Cuma namazı saati kaçta sorusu araştırılıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından namaz saatleri duyuruluyor. Müslümanlar bu saatlerde ibadetlerini yerine getiriyorlar. Mübarek cuma günü bu hafta da büyük bir coşku ile karşılandı.  Müslümanlar camilerde sosyal mesafe ve hijyen kuralları kapsamında 81 ilde namazlarını kılacaklar. İşte İstanbul, Ankara, İzmir ve tüm illerin cuma namazı saatleri...

17.07.2020Gündem
Ayasofya için  protokol imzalandı

Ayasofya için protokol imzalandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında “Ayasofya Protokolü” imzalandı. Buna göre, Ayasofya’da restorasyon bölümü Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, din hizmetleri ise Diyanet İşleri Başkanlığı’na ait olacak.

17.07.2020Gündem

Yazar Sonuçları

İsyanım katilden kahraman yaratanlara

Ne zaman bir kadın cinayeti olsa sosyal medyada bir güruh harekete geçiyor. Katili kutsuyorlar. Öyle ki bir tek havai fişek patlatmadıkları kalıyor. Vahşi bir cinayete kurban giden kadını tekrar tekrar öldürmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

23.07.2020

Her cinayette ortaya çıkan karaktersizlerin tam listesi

Vahşice, canavarca işlenmiş bir cinayetin hemen ardından kurbanla değil de vahşi katille empati kurmaya çalışanlar.

23.07.2020

Yabancı istihbaratla ilişkili bir yapı, samimi tarikatları rahatsız etmez mi?

15 Temmuz darbe girişiminin dördüncü yılında tartışma konularından birisi de, devlet kadrolarında FETÖ’den boşalan yerleri başka tarikat ya da cemaatin doldurup doldurmadığı tartışması oldu. Marmara İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse’nin, “Bir FETÖ gitti bin FETÖ geliyor” uyarısıydı sebebi. İlahiyat Dekanları Konseyi’nin de aynı çerçevede açıklaması, özellikle bu tür tartışmalarda adı geçen tarikat, cemaat ve yapılara bağlı kişiler ile onlara bağlı sosyal medya hesaplarının akıldışı, ahlakdışı tepkisiyle karşılaştı.

22.07.2020

Adalet Bakanı Gül ve Özlem Zengin’e çağrı

Cemal Metin Avcı isimli katilin Pınar Gültekin’i nasıl katlettiğine ilişkin haberleri okurken çıldırıyorum. Kendisiyle barışmayan eski kız arkadaşını önce bayıltana kadar dövüyor. Sonra boğarak öldürüyor. Cesedini bir bidonun içine koyup benzinle yakıyor. Üstüne beton döküyor. Akıl almaz bir vahşet. Bir çiçek soldu. Genç bir kız vahşice öldürüldü.

22.07.2020

Kılıçdaroğlu, Ayasofya davetini geri çevirdi

Ayasofya’da bu cuma günü 86 yıl aradan sonra cuma namazı kılınacak.

21.07.2020

Kapısında Diyanet tabelasıyla beddua eden tarikat hangisi?

Fetullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz darbe girişiminin dördüncü yıldönümü nedeniyle TRT’de bir programa katılan Marmara İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse’nin, “Bir FETÖ gitti, bin FETÖ geliyor” sözü Türkiye gündeminde çok önemli, gerekli ve gecikmiş bir tartışmayı yeniden açtı.

20.07.2020

Güzel şeyler

Anayasa Mahkemesi’ne başvurduktan sonra Engin Altay’ın konuşmasını dinledik.

18.07.2020

Çarşamba günü ilahiyat âleminde bir devrim oldu

Hıristiyan âleminde çarşamba günü bir devrim oldu.

18.07.2020