EKSTRA
MENÜ

Deniz Feneri

Deniz Feneri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Deniz Feneri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.480 Deniz Feneri haberi bulunmuştur.

En eski deniz feneri, MÖ 7. yüzyılda Sigeon'da, bugünkü adıyla, Kumkale'de (Çanakkale) yapılmıştır. İstanbul Boğazı'nın Trakya yakasındaki Timée ve karşı kıyısındaki Chrysopolis (Üsküdar) fenerleri MÖ 2. yüzyılda yapılmıştır.

 

Deniz Feneri Haberleri

Dünyada bir ilk... 2 bin yıllık Patara Deniz Feneri ayağa kalkıyor

Dünyada bir ilk... 2 bin yıllık Patara Deniz Feneri ayağa kalkıyor

Antalya'nın Kaş ilçesinde tarihi M.Ö. 6. binyıla uzanan Patara Antik Kenti'nde, Roma İmparatoru Nero'nun yaptırdığı ve tamamı 1481'deki tsunamide yıkıldığı belirtilen 26.5 metre yüksekliğindeki deniz fenerinin yeniden inşası için harekete geçildi. Kazılarda ortaya çıkarılan 2 bin 500 taşın, taş hastanesinde röntgenleri çekilip, yapay zeka teknolojileriyle orijinal yerleri tek tek belirlendi. 2 bin yıllık bir deniz fenerinin olasılıkla yüzde 80 oranında orijinal taşlarıyla yeniden inşası, dünyada ilk olarak gösteriliyor.

24.03.2021Gündem
Resul Kurt kimdir Doç. Dr. Resul Kurtun biyografisi

Resul Kurt kimdir? Doç. Dr. Resul Kurt'un biyografisi

Ünlü Sosyal Güvenlik Uzmanı Doç. Dr. Resul Kurt Ak Parti 7. Olağan Kongresinde MKYK üyeliğine seçildi. Sosyal güvenlik ve çalışma hayatına ilişkin çok sayıda kitabı, araştırması ve makalesi olan Kurt, 2015 yılında da Ak Parti İstanbul 3. Bölgeden Milletvekili adayı gösterilmiş ve Genel Merkez Ekonomi İşleri Başkan Yardımcılığını yürütmüştü. Özellikle sosyal güvenlik, istihdam, işsizliğin azaltılması, iş ortamının iyileştirilmesi, çalışma hayatında yaşanan sorunların çözümü, sosyal politikalar konularında çalışmalar yapması bekleniyor. Resul Kurt kimdir? İşte Doç. Dr. Resul Kurt'un biyografisi

24.03.2021Gündem
Biz her bahar âşık oluruz...

Biz her bahar âşık oluruz...

Açan çiçekler, rengârenk manzaralar, cıvıl cıvıl kuş sesleri ve tertemiz hava... Hepimizin dışarı çıkası, yürüyüş yapası, bisiklete binesi geliyor. En azından çiçekler, ağaçlar, kuşlar arasında olmak istiyoruz. Bir yandan da yeni kitaplar, albümler çıkıyor, sanat dünyası da bahar heyecanı yaşıyor. Evet pandemi var ama biz yine de hayatın, bu ayların tadını çıkarabiliriz. Nasıl mı? İşte öneriler...

Yılan Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir Yılan Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Yılan Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir? Yılan Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Brezilya'daki Yılan Adası adından da anlaşılacağı üzere oldukça tehlikeli bir adadır. Bu adaya gitmek yasaktır. Bu ada Brezilya'daki Sao Paulo şehrine yakın bir mevkide bulunmaktadır. Yılan Adası nerede ve nasıl gidilir? Yılan Adası gezilecek yerler, konaklama, tarihi ve özellikleri hakkında bilgileri derledik.

22.02.2021Seyahat
Prens Edward Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Prens Edward Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir? Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Gezmeyi ve tarihi yerler keşfetmeyi seven gezginler için günümüzde birçok alternatif rota bulunuyor. Bu rotalar içerisinde gece hayatına düşkün olanlar için keşfedilecek birbirinden farklı yerler bulunduğu gibi tatil anlayışı dinlenme üzerine kurulu kişiler için de seçenekler çoğaltılabiliyor. Bugün rotamızı Kanada’ya çeviriyoruz. Sizler için Prens edward adası nerede ve nasıl gidilir? Gezilecek yerler, konaklama, tarihi ve özellikleri hakkında bilgileri derledik.

22.02.2021Seyahat

Oak Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir? Oak Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Efsaneleri ile konu olan Oak Adası, her yıl yüzlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Adanın kayıp hazinesini bulmak, meşhur çukuru görmek isteyen pek çok kişi alanda kazı çalışmaları yapıyor. Fakat hazineyi arayan kişilerin başına gelenler biraz ürkütücü. İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.02.2021Seyahat
Islah Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir Islah Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Islah Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir? Islah Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Popüler olan filmlerin çekildiği yerler daha sonra filmler kadar popüler olabilmektedir. Filmi izleyenler onun çekildiği mekânları merak edip filmde geçen sahnelerin bulunduğu yerleri keşfetmeyi arzulayabilmektedir. Türkçeye “Islah Adası” olarak çevrilen “Take Down” filminin çekildiği ada hakkında izleyenler bilgi sahibi olmak istemektedirler. İşte Islah Adası ile ilgili bilgileri sizler için derledik.

22.02.2021Seyahat
Demokrasi Ve Özgürlük Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir Yassıada Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Demokrasi Ve Özgürlük Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir? Yassıada Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Yassı Ada bir diğer adı ile Demokrasi ve Özgürlük Adası 27 Mayıs 2020 tarihinde açıldı. Adanın Türk tarihinde oldukça önemli bir yeri bulunmaktadır. Demokrasi ve Özgürlük adası nerede ve nasıl gidilir? Yassıada gezilecek yerler, konaklama, tarihi ve özellikleri hakkında bilgiler.

22.02.2021Seyahat
Batık Kibatos Kalesinin şifreleri çözülüyor

Batık Kibatos Kalesi'nin şifreleri çözülüyor

Yalova'da Altınova ilçesinde, denizin yaklaşık 3 metre derinliğinde yer alan yapıya dair Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle başlatılan "Yalova Kıyıları Antik Liman ve Sualtı Yüzey Araştırması" kapsamında önemli bilgilere ulaşıldı.  Araştırmayı yürüten ekibin başkanı BUÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Serkan Gündüz, "Evliya Çelebi'nin de bahsettiği bir iskele ve deniz feneri olduğu düşünülen yapı kalıntısının yanı sıra su altında bir de yapı grubu tespit edilmiştir." dedi.

9.02.2021Gündem
Marmara Denizinde keşfedilen batık Kibatos Kalesinin şifreleri çözülüyor

Marmara Denizi'nde keşfedilen batık Kibatos Kalesi'nin şifreleri çözülüyor

Altınova ilçesinde denizin yaklaşık 3 metre derinliğinde yer alan yapıya dair Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle başlatılan "Yalova Kıyıları Antik Liman ve Sualtı Yüzey Araştırması" kapsamında önemli bilgilere ulaşıldı.

2.02.2021Keyif
Türkiyede toplanan bağışlar, rejimin saldırılarından kaçan Suriyelilere dört duvar oluyor

Türkiye'de toplanan bağışlar, rejimin saldırılarından kaçan Suriyelilere 'dört duvar' oluyor

Esed rejiminin saldırılarından kaçarak çadır hayatına mahkum edilen Suriyelilere kayıtsız kalmayan Türkiye, İdlib'de briket evler inşa ettirerek onların daha sıcak ortamda hayat sürmelerine imkan sağlıyor.

29.01.2021Dünya
Hersek Lagünü yılın her döneminde göçmen kuşları ağırlıyor

Hersek Lagünü yılın her döneminde göçmen kuşları ağırlıyor

Türkiye'nin önemli köprülerinden Osmangazi Köprüsü'ne yapımı sırasında kavis verdiren Hersek Lagünü, eşsiz güzelliğiyle 232 farklı kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

25.01.2021Seyahat
Hersek Lagünü, yılın her dönemi eşsiz güzelliğiyle göçmen kuşları ağırlıyor

Hersek Lagünü, yılın her dönemi eşsiz güzelliğiyle göçmen kuşları ağırlıyor

Türkiye'nin önemli köprülerinden Osmangazi Köprüsü'ne yapımı sırasında kavis verdiren Hersek Lagünü, eşsiz güzelliğiyle 232 farklı kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

23.01.2021Seyahat
Bakan Soyludan 1000 Şehidimiz için 1000 Su Kuyusu kampanyasına destek

Bakan Soylu'dan "1000 Şehidimiz için 1000 Su Kuyusu" kampanyasına destek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'nin son 3 yılda dünyanın en çok insani yardım yapan ülkesi olduğunu belirterek, "Biz dünyanın en zengin ülkesi değiliz ama buna inanıyorum ki biz dünyanın en vicdanlı ülkesiyiz, en merhametli ülkesiyiz, en merhametli milletiyiz." dedi.

21.01.2021Gündem
Patara Antik Kentine rekor ziyaretçi

Patara Antik Kenti'ne rekor ziyaretçi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2020'nin 'Patara Yılı' ilan edilmesinin ardından, Antalya'nın Kaş ilçesinde bulunan Likya Birliği'nin başkenti olan Patara Antik Kenti geçen yıl tarihi ziyaretçi ve gelir rekoruna imza attı.

16.01.2021Seyahat
İçişleri Bakanı Soylu: ‘CHP İstanbul İl Başkanı, DHKP-C, PKK/KCK ve MLKP’nin elemanıdır’

İçişleri Bakanı Soylu: ‘CHP İstanbul İl Başkanı, DHKP-C, PKK/KCK ve MLKP’nin elemanıdır’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Canan Kaftancıoğlu, terör örgütlerinin soytarısıdır. CHP İstanbul İl Başkanı, DHKP-C, PKK/KCK ve MLKP terör örgütlerinin elemanıdır. DHKP-C ve PKK/KCK propagandası yapmaktan İstanbul 37’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 2019/171 esas No’lu dosya kapsamında 1 yıl 8 ay ceza almıştır. MLKP’nin sözde kurucu liderlerinden Hasan Ocak, PKK’nın kurucularından Sakine Cansız, DHKP-C’li Ebru Timtik; sözde liderleştirdiği teröristlerden sadece birkaçıdır” ifadelerini kullandı.

10.01.2021Gündem
Ultra trail için gidilir, tarih ve doğa için kalınır

Ultra trail için gidilir, tarih ve doğa için kalınır

Doğa ve spor tutkunlarını ‘Yörüklerin izinde, Toroslar’ın zirvesine’ koşmaya çağıran Merrell Alanya Ultra Trail 2021’de kayıtlar başladı. Doğada hatta patikalarda bir yürüyüş-maraton deneyimi için katılmayı düşünürseniz bakın Alanya’da sizi başka neler bekliyor?

3.01.2021Seyahat
Türkiye sıfırdan yepyeni bir şehir kurdu... İdlib’de 50 bin konutluk yeni kent

Türkiye sıfırdan yepyeni bir şehir kurdu... İdlib’de 50 bin konutluk yeni kent

Türkiye’nin Suriye’nin İdlib vilayetinde rejimden kaçan Suriyeliler için inşa ettiği 50 bin konutluk projenin yakında tamamlanması bekleniyor. Hürriyet, 2021’de oturuma açılacak briket kenti ziyaret etti. Suriyelilere ülkelerinde yaşama fırsatı verecek proje çerçevesinde okul, hastane ve çarşı inşa ediliyor.

2.01.2021Dünya
Kaptan nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Kaptan olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Kaptan nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Kaptan olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Günümüzde pek çok meslek pek çok kişi tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Bu mesleklerden birisi de kaptanlık mesleğidir. Kaptanlık mesleği günümüzde birçok kişi tarafından merak uyandırmaktadır. Peki Kaptan nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Kaptan olma şartları, maaşları ve iş imkanları nelerdir? Sizlere kaptanlık hakkında merak edilen bilgileri detaylıca derledik.

17.12.2020Meslekler
Afyonkarahisardan Suriyeye 5 tır yardım malzemesi gönderildi

Afyonkarahisar'dan Suriye'ye 5 tır yardım malzemesi gönderildi

Afyonkarahisar'da, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfınca "Rotamız İyilik, Yükümüz İnsanlık" kampanyası kapsamında temin edilen yardım malzemelerinin bulunduğu 5 tır, Suriye'ye uğurlandı.

10.12.2020Gündem
III. Osman kimdir  III. Osman dönemi olayları ve 3. Osmanın hayatı

 III. Osman kimdir?  III. Osman dönemi olayları ve 3. Osman'ın hayatı

Osmanlı İmparatorluğunun 25. padişahı olan III. Osman, 2 Ocak 1699 tarihinde Edirne Sarayında doğdu. 1754 yılında, 55 yaşındayken tahta çıktı. Sultan Mehmed Reşad'dan sonra en geç yaşta tahta çıkan padişahlardan biri oldu. III. Osman kimdir, hüküm sürdüğü dönemde gerçekleşen olaylar nelerdir? Sizin için detaylı bir şekilde araştırdık.

10.12.2020Araştırma
Antalyadaki tsunami Da Vincinin günlüğünde

Antalya'daki tsunami Da Vinci'nin günlüğünde

İzmir depremiyle ortaya çıkan mini tsunami, üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’nin fay hatları üzerinde olduğu gerçeğini bir kez daha hatırlattı. Depremle ilgili çalışmalarında eski kayıtları da incelediğini söyleyen Prof. Dr. Nihat Dipova, Leonardo da Vinci’nin Antalya’ya geldiğinde, burada meydana gelen bir tsunamiyi günlüğüne not ettiğini aktardı.

8.12.2020Gündem
Yalovanın tarih ve kültür zengini Hersek bölgesi turizme kazandırılacak

Yalova'nın "tarih ve kültür zengini" Hersek bölgesi turizme kazandırılacak

Yalova'nın Altınova ilçesinde Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait kalıntı ve eserlerin bulunduğu Hersek bölgesinin, yürütülen projelerle turizmde cazibe merkezi haline getirilmesi amaçlanıyor. Hersek Ahmetzade Paşa Külliyesi ile tarihin birçok döneminde önemli merkezlerden biri olan bölgede, antik kent, kale, külliye ve diğer eserlerin ortaya çıkarılıp tanıtılması amacıyla çalışma başlatıldı.

2.12.2020Seyahat
Türkiye genelindeki 89 deniz feneri yeni yüzleriyle gemilere ışık tutacak

Türkiye genelindeki 89 deniz feneri yeni yüzleriyle gemilere ışık tutacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu "Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde bulunan 89 betonarme fenerimizi restore edeceğiz. Yüzyıllardır gemilerimizin kıyı emniyetini sağlayan Anadolu ve Rumeli fenerlerinin de tarihe saygı ve turizme katkı amacıyla restorasyonlarını yapıyoruz" dedi.

25.11.2020Ekonomi
Yıldız Holding’in tüm dünyadan 65 bin çalışanı tek cümlede buluştu

Yıldız Holding’in tüm dünyadan 65 bin çalışanı tek cümlede buluştu

Yıldız Holding her yıl Kasım ayının üçüncü perşembe günü kutladığı “Mutlu Et Mutlu Ol Günü”nü bu yıl dijital platformda gerçekleştirdi.

21.11.2020Ekonomi
Pataradaki Roma hamamı 2021de ziyarete açılacak

Patara'daki Roma hamamı 2021'de ziyarete açılacak

Anadolu'daki ilk hamam örneklerinden olan Patara Antik Kenti'ndeki Roma hamamında 2 yıl önce başlatılan restorasyon çalışmalarında sona gelindi.

12.10.2020Seyahat

Haluk Levent'ten '1000 Şehidimize 1000 Su Kuyusu' projesine destek!

Haluk Levent, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun himayesinde başlatılan "1000 Şehidimize 1000 Su Kuyusu" projesine 15 adet su kuyusu bağışında bulunarak destek verdi.

30.09.2020Gündem
10 maddede Akdeniz’in incisi... Antalya’da uğramanız gereken yerler

10 maddede Akdeniz’in incisi... Antalya’da uğramanız gereken yerler

Türk turizminin başkenti Antalya doğal güzellikleri, antik kentleri, dünya çapında şöhrete sahip sahilleri, kendine has lezzetleriyle bu unvanı sonuna kadar hak ediyor. Bu kadar çok seçenek arasında “Nereden başlamalı, nereye gitmeli, ne yapmalı” diyenler için uzmanlara kenti keşfetmenin, anlamanın ve tadına varmanın en güzel 10 yolunu sorduk.

20.09.2020Seyahat
Adrasan Plajı Nerede Ve Nasıl Gidilir Adrasan Plajı Özellikleri, Kamp İle Konaklama Detayları Ve Giriş Ücreti (2020)

Adrasan Plajı Nerede Ve Nasıl Gidilir? Adrasan Plajı Özellikleri, Kamp İle Konaklama Detayları Ve Giriş Ücreti (2020)

Ülkemizde en güzel illerinden birinde yer alan adrasan plajı hemen hemen en güzel plajlar arasında yer alan bir plaj olmaktadır. Bu plaja günümüzde yerli ya da yabancı pek çok kişi gelip denize girmektedir. Bu yüzden ile adrasan plajını sizler için araştırdık. Adrasan plajı hakkında bilgi, adrasan plajı nerededir? Adrasan plajına nasıl gidilir? Adrasan plajı giriş ücreti ne kadardır? Detaylı bir şekilde araştırdık ve sizlere derledik.

17.09.2020Seyahat
Tekirdağda kayalıklara çarpan yat kurtarılacak

Tekirdağ'da kayalıklara çarpan yat kurtarılacak

TEKİRDAĞ'ın Marmara Ereğlisi açıklarında motoru arızalanan ve sürüklenerek çarptığı kayalıklarda yan yatan yatın kurtarılması için çalışma başlatılacak.

16.09.2020Gündem
İdlib’te, savaş mağduru aileler evlerine kavuştu

İdlib’te, savaş mağduru aileler evlerine kavuştu

Suriye’deki iç savaş nedeniyle, İdlib’te 2011’den beri olağanüstü şartlarda yaşayan savaş mağduru aileler için, İçişleri Bakanlığı ve AFAD koordinasyonunda bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, “Bir Aradayız, İdlib’in Yanındayız” sloganıyla yardım kampanyası başlattı. Bu kapsamda, ailelerin zorlu kış şartlarında barınabilecekleri konutlar inşa ededen,Deniz Feneri Derneği de, bölgede 650 briket evin yapımını tamamlandı.

15.09.2020Gündem
Tekirdağda yat kayalıklara çarptı; 2 kişi kurtarıldı

Tekirdağ'da yat kayalıklara çarptı; 2 kişi kurtarıldı

TEKİRDAĞ'ın Marmara Ereğlisi açıklarında motoru arızalanan ve sürüklenmeye başlayan yat kayalıklara çarparak, yan yattı. Yatta bulunan 2 kişi Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri tarafından kurtarıldı.

15.09.2020Gündem
Tekirdağda yat kayalıklara çarptı... 2 kişi kurtarıldı

Tekirdağ'da yat kayalıklara çarptı... 2 kişi kurtarıldı

Tekirdağ'ın Marmara Ereğlisi açıklarında motoru arızalanan ve sürüklenmeye başlayan yat kayalıklara çarparak, yan yattı. Yatta bulunan 2 kişi Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri tarafından kurtarıldı.

15.09.2020Gündem
Patara Yılında antik kentteki çalışmalar hızlandı

'Patara Yılı'nda antik kentteki çalışmalar hızlandı

Bu yılın "Patara Yılı" ilan edilmesinin ardından Likya Birliği'nin başkenti Patara antik kentinde sürdürülen kazı çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, Türkiye İş Bankası 2016 yılından beri yapılan çalışmalara destek olmaya devam ediyor.

14.09.2020Seyahat
3. Sınıf Fen Bilimleri Işığın Görmedeki Rolü konu anlatımı

3. Sınıf Fen Bilimleri Işığın Görmedeki Rolü konu anlatımı

Görmek bizim için çok önemlidir. Çevremizdeki birçok maddeyi farklı renklerde görürüz. Ancak bunları ışık sayesinde görürüz. Işık olmadığı zaman gözümüz açık olsa bile göremeyiz. Şimdi ışığın gözümüzdeki rolünü inceleyeceğiz ve bu konu hakkında bilgi alacağız. İşte 3. sınıf fen bilimleri ışığın görmedeki rolü konu anlatımı.

11.09.20203. SINIF
Patara Antik Kenti Nerede Patara Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Patara Antik Kenti Nerede? Patara Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Patara Antik Kenti, tarihi ve arkeolojik önemi büyük ören yerlerinden biridir. Özellikle cumhurbaşkanının 2020 yılını Patara Yılı olarak ilan etmesiyle, ayrı bir ilgi görmeye başlamıştır. Döneminin en önemli liman ve başkentidir. Patara Antik Kenti hakkında detaylı bilgiyi bu yazıda bulabilirsiniz.

11.09.2020Seyahat
Eren Bülbül’ün adı Afrika’da da yaşayacak

Eren Bülbül’ün adı Afrika’da da yaşayacak

Trabzon’un Maçka ilçesinde 3 yıl önce PKK’lı teröristlerin saklandığı yeri güvenlik güçlerine gösterirken çıkan çatışmada, şehit düşerek tüm Türkiye’yi yasa boğan Eren Bülbül’un adı Afrika’da yaşatılacak. Henüz 15 yaşındayken şehit olup, “İyi ki varsın Eren” sözleriyle anılan Eren Bülbül’ün adı, şimdi de Deniz Feneri Derneği tarafından, bağışların katkılarıyla Batı Afrika ülkelerinden Benin’de inşa edilen su kuyusuna verildi.

4.09.2020Gündem
161 yıllık Şile Fenerinde restorasyon çalışmaları başladı

161 yıllık Şile Feneri'nde restorasyon çalışmaları başladı

SULTAN Abdülmecid döneminde 1859-1860 yılları arasında yaptırılan ve ışığı yaklaşık 32 kilometre uzağa ulaşan, Türkiye'nin uluslararası standartlardaki en büyük deniz feneri olan Şile Feneri'nde restorasyon çalışmaları başladı.

26.08.2020Haber
161 yıllık Şile Fenerinde restorasyon çalışmaları başladı

161 yıllık Şile Feneri'nde restorasyon çalışmaları başladı 

SULTAN Abdülmecid döneminde 1859-1860 yılları arasında yaptırılan ve ışığı yaklaşık 32 kilometre uzağa ulaşan, Türkiye'nin uluslararası standartlardaki en büyük deniz feneri olan Şile Feneri'nde restorasyon çalışmaları başladı.

26.08.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Bir zamanlar Patagonya’da

Patagonya ismini duyduğumuzda düzensizlik gelir aklımıza. Sanki bahsedilen hayali bir yerdir, hiç var olmamıştır. Gerçekten de bir hayal gibidir Patagonya. Sosyal medyanın en sevdiğim özelliklerinden biri, geçmişte bugün nerede, ne yaptığımızı hatırlatması. Bir zamanlar ben de o uzak ve büyülü topraklardaymışım. Bu hafta size dünyanın sonundaki ‘Ateş Toprakları’nı anlatmak istiyorum.

21.03.2021

Nâzım Hikmet’in kalbindeki son kadın Vera değil Adile miydi?

Bir müzayede kataloğunda rastladım Adile Hüseyinova’nın (Adilya Guseinova) fotoğrafına.

3.02.2021

Kırklareli’de keşfedilmeyi bekleyen cennet… Burada insanlar misafir, doğa hâlâ ev sahibi

Bugünlerde hepimizin aklı başka yerlerde. Çıkartıp eski seyahat fotoğraflarımıza bakıyoruz sık sık. Ortalık düzelince, kısıtlamalar kalkınca nerelere gideceğimizin hayalini kuruyoruz. Korona salgını nedeniyle evlere kapandığımız, dış dünya ile dijital bağlantının kişisel ve profesyonel yaşamımızı belirlediği bir dönemde doğanın içinde yer almak, insanlardan ve risklerden uzak kalmak en yaygın tutku. Ben de sık sık nefes almak, özlediğim seyahatlerimde bulduğum kendime yakınlaşmak için özel mekânlar arıyorum. Böyle bir arayış içindeyken yolum güvenli, sakin, doğa dostu harika bir yere düştü.

2.02.2021

Hem çok uzak hem çok yakın

Sokağa çıkma yasaklarının başlamasıyla özellikle şehir hayatından kaçış için farklı seçenekler arar olduk. Zaten bu pandemi sürecinde tatil anlayışımız neredeyse kökten değişti. Şehrin yanı başında ama sanki bambaşka bir yerdeymiş gibi hissettiren tatil seçeneklerine aklınızda ve kalbinizde yer açın. İstanbul’da yaşayıp böyle bir tatil yapmak istiyorsanız benim tereddütsüz ilk önereceğim yer Şile-Ağva.

13.12.2020

Bir yolun çıkabileceği en güzel adres.... Fatih Sultan Mehmet’in ‘Çeşmi Cihan’ benzetmesi yaptığı Amasra

Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Ankara’dan başlayan ve yaklaşık 300 kilometre süren zevkli bir yolculuğun ardından önümüze çıkan son virajı da geçince seyir terası denebilecek bir tepeye vardık. Karşımızda kartpostallık bir manzara: Amasra...

22.11.2020

Longoz ormanları ömre ömür katar

Bundan onbeş-yirmi sene önce hiç kimsenin adını duymadığı, sadece bataklık ve çamurluk alan olarak gördüğü longoz ormanlarının aslında doğal denge açısından ne kadar kıymetli, zengin oldukları bilincinin yerleşmesi çok güzel . Buna bağlı olarak son yıllarda insanların merak ederek imkanlar ölçüsünde ükemizdeki az sayıda longoz alanlarına ilgi göstermesi, geziler düzenlemesi de güzel. Ülkemizde; Kırklareli’de İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı, Sakarya’da Acarlar Longoz Ormanı, Sinop’ta Sarıkum Longozu ve Bursa sınırları içinde Karacabey Longoz Ormanı bulunuyor.

16.11.2020

Bartın’ın şirin ilçesi: Amasra... Biraz olsun kafa dinlemek istiyorsanız tam zamanı

Amasra, Bartın’ın şirin mi şirin bir ilçesi… İstanbul’a 460 km Ankara’ya ise 308 km mesafede… Özellikle Ankara ve İstanbul’da oturanlar için tam bir hafta sonu kaçamağı adresi… Tarihi, M.Ö. 3. yüzyıla kadar uzanan Amasra’nın, Helenistik dönem de dâhil, Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlılar gibi birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Bu büyüleyici güzelliğini mitolojik öyküsünden mi alıyor bilemem ama gördüğümde emin olduğum bir şey var ki, o da Tanrı’nın bu topraklara daha cömert davrandığı… İşte size Amasra gezi rehberi...

2.10.2020

Likya Yolu’nun en güzel durakları: Gavurağılı, Pydnai ve Patara

Likya Yolu ile ilgili yazılarıma kaldığım yerden devam ediyorum. İlk yazımda yolun biraz tarihinden ve yol üstünde yer alan Kayaköy ile Faralya’dan bahsetmiştim. Sonrasında ise keşfedilmeyi bekleyen Sidyma Antik Kenti’nden… Şimdi ise gerçekten bu yolu keşfetmeye değecek üç güzeli anlatacağım Gavurağılı, Pydnai ve Patara…

24.09.2020

2020 Patara Yılı’nda, Patara’da olmak

Geçtiğimiz hafta çok ama çok özel bir yolculuk yaptım. Antik dönemde Likya’nın dünyaya açılan kapısı olarak nitelenen kentteydim. Yalnızca ülkemizin değil, dünyanın da harikalarından biri olarak kabul edilen bir şahaneliğe bir yolculuktu bu. Cumhurbaşkanlığı tarafından Türkiye’nin “2020 Turizm Yılı” teması olarak ilan edilen, Likya Birliği’nin başkenti güzeller güzeli Patara Antik Kenti’ndeydim. Yaşam izlerinin -şimdilik- milattan 4 bin yıl öncesine kadar dayandığı, ancak M.Ö. 8.binyıla iz veren bulguların olduğu ve kalıntıların M.S.14. yüzyıla kadar kesintisiz olarak takip edilebildiği Patara Antik Kenti’nde…Üzerinde yaşayıp, nefes aldığımız bu kadim topraklarda medeniyet sürmüş bir uygarlığın başşehrinde, Likya Birliği ve Eyaleti'nin kalbinde, geçmişe yolculuktu bu. Büyüleyici ve şaşırtıcıydı elbette…

19.09.2020