EKSTRA
MENÜ

Çocuk Psikolojisi

Çocuk Psikolojisi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Çocuk Psikolojisi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.983 Çocuk Psikolojisi haberi bulunmuştur.

Çocuk Psikolojisi Haberleri

Okul tükenmişliği sendromunda aile tutumu

Okul tükenmişliği sendromunda aile tutumu

Okul tükenmişliğinin, öğrencinin başarıyı yakalamak isterken yüksek beklenti ve uğraşlarının zamanla onu fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak yorması ve tükenmiş hissetmesine sebep olması şeklinde tanımlanabileceğini anlatan Uzman Klinik Psikolog Fulda Koyun, bu sendrom hakkında ailelere önemli uyarılarda bulundu.

Zayıf notları düzeltmek için çocuğunuzla birlikte plan yapın

Zayıf notları düzeltmek için çocuğunuzla birlikte plan yapın

Karnesinde zayıf notları olan çocuklara kızmak yerine destek olmak gerektiğini söyleyen Uzman Psikolog Elçin Konuk, ebeveynlere çocuklarına notları yüzünden ceza vermek yerine birlikte gerçekçi hedefler koyarak notlarını düzeltebilmesi için bir çalışma planı yapmayı öneriyor.

Çocuğun karnesi ailenin kılavuzu olmalı

Çocuğun karnesi ailenin kılavuzu olmalı

Milyonlarca ilköğretim ve ortaöğretim öğrencisi cuma günü karne alacak olmanın heyecanını yaşıyor. Ancak uzmanlar karnenin çocuğun başarısı ya da başarısızlığı olarak kabul edilmesinin yanlış olduğunu vurguladı.

Karne tatili için anne babalara özel 9 tavsiye

Karne tatili için anne babalara özel 9 tavsiye

Yoğun geçen eğitim öğretim dönemine yarıyıl tatiliyle ara verilirken, ailelere bu süreçte önemli görevler düşüyor. Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Doç. Dr. A. Evren Tufan, tatilin ilk birkaç günü çocukların mutlaka dinlenmesine izin verilmesi gerektiğini belirtirken, sonrasında onların gelişimlerini ve aile içi iletişimi destekleyecek şekilde vakit geçirilmesini vurguluyor. Doç. Dr. A. Evren Tufan, ebeveynlere; çocuklarının hem eğlenecekleri hem de öğrenecekleri bir sömestir tatili için 9 önerisini sıraladı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Boşanma süreci çocuklar için doğru yönetilmeli

Boşanma süreci çocuklar için doğru yönetilmeli

Uzman Psikolog Nilay Gürtaş, boşanma sürecinin çocuklara daha az zarar vermesi adına iyi yönetilmesi gerektiğine dikkat çekerek, "Anne ve baba aldıkları boşanma kararını çocuğa birlikte açıklamalıdır" dedi.

Sömestr tatilinde kuralları esnetin

Sömestr tatilinde kuralları esnetin

Sömestr tatilinin her çocuk için verimli hale dönüştürebileceğini dile getiren Klinik Psikolog Dila Özçelik, ailelerin sömestrde okul zamanındaki kuralları esnek tutarak çocuklar için olumlu sonuçlar oluşturabilecek durumlara dönüştürme imkânlarının olduğunu söyledi.

Bu Bir İyilik Projesidir: Leyla’dan Sonra

Bu Bir İyilik Projesidir: Leyla’dan Sonra

İstanbul Tıp Fakültesi'nde 2014 yılında ortaya çıkan proje, şimdi 50 tıp fakültesinde çalışmalarını sürdürerek, tedavi gören çocukların dileklerini gerçekleştiriyor.

9.01.2019Gündem
Karne alan çocuğa nasıl davranılmalı

Karne alan çocuğa nasıl davranılmalı?

Yarıyıl tatiline sayılı günler kaldı, çocukların karne heyecanı başladı. En az çocuklar kadar heyecanlı olan ebeveynler bazen bu dönemde çocuklarına baskıcı davranabiliyorlar. Peki, karne alan çocuğa aileler nasıl yaklaşmalı?

Çocuğun 2 buçuk yaşındaki inatçılığı geçici bir süreç

Çocuğun 2 buçuk yaşındaki inatçılığı geçici bir süreç

Dr. Öğr. Üyesi Gülçin Güven, "Çocuğun 2 buçuk yaşını, anne baba için çocukları hayatlarına girdikten sonra yaşadıkları ilk büyük şok diye tanımlayabiliriz. 2 buçuk yaşındaki bir çocuğun inatçılığının son derece doğal olduğunu ailelere aktarmaya çalışıyoruz. Bunun geçici bir süreç olduğunu anladıklarında çocukla baş etmekten vazgeçecekler" dedi.

Çocuklarınıza bu cümleleri kurmayın

Çocuklarınıza bu cümleleri kurmayın

Sağlıklı bir çocuk yetiştirmenin ve çocuğun karakter gelişiminin temelinde ebeveynlerin tutum ve davranışlarının yattığını ifade eden Psikolog Nida Altun, anne babaların çocuklarla ’ben dili’ kurmaları gerektiğini söyledi. Altun, "Çocuklarınıza ’Yapma! Sus! Konuşma! Bu odanın hali ne böyle?’ gibi cümleler kurmaktan vazgeçin" dedi.

Madde kullanımı 5-14 yaş arasında artıyor

Madde kullanımı 5-14 yaş arasında artıyor

Dünya genelinde çocuk ve gençler arasında madde kullanımının arttığını belirten Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri Programı Öğr. Gör. Barış Tuncer, madde kullanan kişi sayısının 664 bin 906 kişiye yükseldiğini söyledi. Tuncer, bu artışın 5-14 yaş arasındaki çocuklarda yaşandığına dikkat çekti.

Anne-çocuk ilişkisine dair doğru bilinen yanlışlar

Anne-çocuk ilişkisine dair doğru bilinen yanlışlar

Günümüzde iletişimin hızlı ve kolay olması ne yazık ki beraberinde bilgi kirliliğini getirmiş durumdadır. Bilgi kirliliğinin en çok görüldüğü konuların başında çocuk gelişimi ve eğitimi ile ilgili olanlar gelmektedir. Bu konulara ilişkin bazı pedagoglar, çocuk psikologları ve çocuk doktorları tarafından yapılan bilimsellikten uzak, bilgi kirliliğine katkı sağlayan birtakım açıklamalar ne yazık ki anne-babaların yanlış yönlenmesine neden olmaktadır.

31.12.2018Sağlık
Ailede sevgisizlik çocuğu şuça yöneltiyor

Ailede sevgisizlik çocuğu şuça yöneltiyor

Çocuklarda görülen suça yönelik eğilimin temelinde aileden az sevgi ve ilgi görmenin yattığını ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Volkan Yücel, “Bu da zaten başlı başına bir psikolojik şiddet kaynağı oluyor. Çünkü aileler artık çocuklarına daha az zaman ayırıyor” dedi.

Çocuk disiplininde ceza yöntemi doğru mu

Çocuk disiplininde ceza yöntemi doğru mu?

Çocuklara ceza vermek doğru bir yöntem mi? Disiplin sağlamak adına ceza sistemi uygulanmalı mı? Uzman Klinik Psikolog Büşra Börekçi, konuyla ilgili ebeveynlere önemli bilgiler verdi.

2 yaş sendromu nedir 2 yaş sendromu nasıl atlatılır

2 yaş sendromu nedir? 2 yaş sendromu nasıl atlatılır?

2 yaş sendromu nedir? 2 yaş sendromunda çocuğun davranışlarında ne gibi değişiklikler olur? 2 yaş sendromuna sebep olan durumlar nelerdir? 2 yaş sendromunda anne babalar nasıl davranmalılar, bu durum geçici midir?

Hayali arkadaş bir hastalık mı

Hayali arkadaş bir hastalık mı?

Çocuklar zaman zaman kendi hayal dünyalarında ‘hayali arkadaşlar’ yaratabiliyor. Araştırmalar, 3-5 yaş arası çocukların %65’inin hayali arkadaşlarının olduğunu ortaya koyuyor. Peki, bu durum riskli mi, bir hastalık mı? Ebeveynler hayali arkadaşa sahip çocuklara nasıl yaklaşmalı?

Bakıcı değişikliği, çocuklarda korku ve endişe yaratabilir

Bakıcı değişikliği, çocuklarda korku ve endişe yaratabilir

Modern yaşam ve ekonomik koşullar genellikle çocuk sahibi çiftlerin ikisinin birden çalışmasını gerektiriyor. Bunun temelinde ise çocuklu ailelerde genellikle çocuklara daha iyi bir gelecek hazırlama isteği yatıyor. Durum böyle olunca, anneanne ve babaanne desteği alamayan çiftler çocuklarını bakıcıya emanet etmeye yöneliyorlar. Bu noktada her ebeveyn için en önemli konulardan biri ise üzerine titrediği çocuğunu “güvenli” ve “sevgi” dolu bir bakıcının ellerine bırakmak oluyor.

Ebeveynlerin davranışlarının çocuklar üzerindeki etkisi

Ebeveynlerin davranışlarının çocuklar üzerindeki etkisi

Annelerin en büyük istekleri genelde; çocuklarının başarılı, özgüvenli, akıllı, yaratıcı olması gibi şeylerdir. Tüm bunları isteyen anneler kendileri için ise “mükemmel, sabırlı, anlayışlı ve sevgi dolu anne” olma gibi hedefler belirler. Ancak günlük yaşamın getirdiği zorunluluklar nedeniyle ideal çocuk yetiştirme sorumluluğu, bazen sekteye uğrayabilir.

Çocuğun kaygılı ya da öfkeli olması normal mi

Çocuğun kaygılı ya da öfkeli olması normal mi?

Eğitmen ve Danışman Ebru Demirhan, çocuklarda kaygı ve öfkenin sebepleri ve yapılabilecekler ile ilgili önerilerde bulundu.

Ben nerede yanlış yapıyorum

"Ben nerede yanlış yapıyorum?"

Çocuğunuzun bazı davranışları karşısında hayal kırıklığına uğruyor, hatta “nerede yanlış yaptım?” diyerek zaman zaman anne babalığınızı mı sorguluyorsunuz? Doğru yaklaşım yöntemlerini öğrenmek için pek çok yerden bilgiler edinmeye çalışıyor ama kafanızı karıştırmaktan ileri gitmediğini mi düşünüyorsunuz? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Yavrucu, ‘doğal ebeveynlik’ olarak tanımlanan, çocuğun kişiliği ne olursa olsun geçerli bazı kuralları bulunan yaklaşımı anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Çocuklar da stresle başa çıkma yöntemlerini öğrenebilir

Çocuklar da stresle başa çıkma yöntemlerini öğrenebilir

Uzman Klinik Psikolog Birgül Gökçe Doering, anne ve babalara çocuklarıyla iletişimde ve karşılaşacakları sorunların çözümünde izlemeleri gereken yollara dair önerilerde bulundu.

2.11.2018Cocuk Sagligi
“Yoksa çocuğum depresyonda mı”

“Yoksa çocuğum depresyonda mı?”

Depresyon, modern dünyada hem yetişkinlerde hem de çocuklarda özel bir etkiye sahip olan bir rahatsızlıktır. Ne yazık ki bazı ebeveynler çocuk depresyonunu ciddi olarak algılamazlar ve çoğunlukla da fark etmezler. Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Onur Okan Demirci ve Uzman Klinik Psikolog Pelin Hazer, çocukluk çağında görülen depresyonla ilgili ebeveynlere önemli bilgiler aktardı.

Çocuklarda kekemelik geçici mi Kekemelik belirtileri

Çocuklarda kekemelik geçici mi? Kekemelik belirtileri

Konuşması beklenilen zamanlarda konuşmaktan kaçınma, söylemek istediğini unutmuş gibi davranma, konuşurken ağzını kapatma, öksürme ve esneme hareketleri yapma… Tüm bunlar çocuğunuzda kekemelik olduğunun göstergesi olabilir.

Akran zorbalığı

Akran zorbalığı

Okullardaki güç savaşı çok sık gördüğümüz ve çocukların tüm okul hayatını ve geleceklerini önemli ölçüde negatif etkileyebilen bir meseledir.

Çocuğunuz gördüğü her şeyi istiyor mu

Çocuğunuz gördüğü her şeyi istiyor mu?

Artık çocuğunuzla birlikte dışarı çıkmaya bile çekinir hale mi geldiniz? Her gördüğünü isteyen ve bunu ağlayarak sağlayama çalışan çocuğunuza şaşkın gözlerle bakan insanlardan sıkıldınız mı? Eğer sizin de çocuğunuz bu tarz davranışlar sergiliyorsa Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Burak Berber’in vereceği ipuçlarına kulak vermelisiniz.

Evde aslan dışarıda kuzu

Evde aslan dışarıda kuzu

Evde çok girişken, konuşkan ve rahatken dışarıda içine kapanan çocuklar... Evde çok dağınık ama dışarıda çok düzenli olanlar… Evde asi ama okulda uslular… Ya da tam tersi! Çocuklar neden evde başka, dışarıda başka davranışlar sergiler diye merak ettik ve nedenlerini Uzman Psikolog Burçin Demirkan Baytar ve Çocuk Psikoloğu Ergin Kepenek’e sorduk. Baytar da Kepenek de tüm bu davranışların ‘özgüven’ sorunlarından kaynaklandığı konusunda hemfikir.

Okulun ilk haftasında ailelere büyük görev düşüyor

Okulun ilk haftasında ailelere büyük görev düşüyor

Yeni eğitim öğretim yılı başlarken, okula ilk kez adım atacak olan çocuklar zorluklar yaşayabiliyor. Uzman Psikolog Selin Karabulut, “Oyun döneminden henüz çıkamamış çocuklar için okulun ilk günleri ürkütücü olabilir. Bu dönemi atlatmak için yeni öğrencilere zaman tanınmalı” dedi.

Psikolojisi sağlam çocuk yetiştirmenin formülü

Psikolojisi sağlam çocuk yetiştirmenin formülü

Anne ile çocuk arasındaki ilişkinin çocuğun gelişiminde çok önemli etkileri olduğunu belirten uzmanlar, bu ilişkinin dengeli ve tutarlı olması gerektiğini vurguluyor. Annenin ilgi ve korumayı sürekli ve tutarlı vermesinin önemli olduğunu belirten uzmanlara göre, annenin ilgisi kesintisiz olmalı ama koruması aşırı olmamalı. Bu şekilde yetiştirilen çocuklar hayatta daha sağlam oluyor.

Çocukların İnternet Bağımlılığı ve Teknoloji Kullanımı Konuşulacak

Çocukların İnternet Bağımlılığı ve Teknoloji Kullanımı Konuşulacak

LC Waikiki Aile Buluşmaları’nın beşinci durağı olan Kars’ta çocukların internet bağımlılığı ve teknoloji kullanımı konuşulacak. Kars Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşecek olan konferansa katılım ücretsiz olacak. LC Waikiki Aile Buluşmaları devam ediyor. İstanbul, Antalya, İzmir ve Gaziantep’ten sonra bu kez de Kars’ta gerçekleştirilecek söyleşide çocukların internet bağımlılığı ve teknoloji kullanımı konuşulacak.

10.09.2018Alışveriş
Eğer çocuğunuz 3 yaşındaysa ve hala konuşamıyorsa...

Eğer çocuğunuz 3 yaşındaysa ve hala konuşamıyorsa...

Sabırlı olun. Baskı yapmaktan kaçının. Problemi onda aramaktansa kesin çözüm için kaynağı arayın! Tam olarak neden mi bahsediyoruz? Çocuklarda görülen ve sıklıkla karşılaşın bir durum olmasına karşın çoğu aile tarafından bir sorun olarak tanımlanmayan bir problem; ‘geç konuşma’.

“Anne işe gitme, benimle kal”

“Anne işe gitme, benimle kal!”

Birçok anne, sabahları işe giderken şu sözü duyar: “Anne işe gitme, benimle kal!” Hemen hemen her çalışan kadın, sabahları çocuğuyla vedalaşma anında, bu dramatik sahneyi yaşamak zorunda kalır. Eğitim-Öğretim Uzmanı ve Pedagog İshak Orhan, hem çocukların üzülmemesi hem de annelerin suçluluk duygusu yaşamaması için yapılması gerekenleri anlattı.

Hamilelikte abur cubur yenirse çocuk depresif olur mu

Gebelik sırasında abur cubur gıdalara karşı duyulan istekle baş etmek zor olabilir ama araştırmacılar gebelikleri sırasında yağdan zengin diyetle beslenen kadınların çocuklarının (zihinsel) mental sağlıkla ilgili problemlere daha eğilimli olduğunu buldular.Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’nde maymunlar üzerinde yapılan araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi:

Yazar Sonuçları

Çocuklarda tırnak yemenin nedenleri ve tedavisi

Çocuklarda tırnak yeme probleminin altında birçok sebep yatıyor olabilir. Bunlardan bazıları stres ve endişe, can sıkıntısı veya güvensizlik duygusu olabilir. Bazı çocuklar bu davranışa yaşadıkları stresten kurtulmak ve sonrasında rahatlamak için başvurabilirler. Bazen de çocuklar bu davranışı çevresindeki insanlardan görüp taklit edebilir veya ailenin geçmişinde tırnak yeme alışkanlığı olan farklı bireyler olduğu görülebilir.

28.01.2019

İçe kapanık çocuğa nasıl yaklaşmak gerekir?

İçe kapanıklık çocukların sosyal gelişimini olumsuz yönde etkileyen özelliklerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Çoğu ebeveyn çocuğunun içe kapanık ya da utangaç olmasından rahatsız olur ve endişe duyar. Aslında belli bir sınıra kadar içe kapanık çocuklar ebeveynleri korkutmamalıdır. Çünkü ebeveynlerin endişe etmesi her zaman sorunun çözülmesi yerine daha çok pekişmesine neden olmaktadır.

27.01.2019

Çocuklarınızın yanında bunları asla yapmayın!

"Çocuğun yanında yüksek sesle konuşuyoruz bazen de tartışıyoruz, sorun olur mu?"

22.01.2019

Çocuğunuzun potansiyel yeteneklerini nasıl keşfedersiniz?

Her çocuğun kendine özgü yetenekli olduğu alanlar vardır. Çocuklar çok erken yaşlardan itibaren bu alanları alışkanlıkları, ilgileri, tercihleriyle belli ederler. Kimisinin çizim yeteneği, kimisinin görsel hafızası, kimisinin spora yatkınlığı bu konularda potansiyellerinin olduğunu gösterecek şekilde ilgi çekicidir. Peki, çocukların yetenek ve becerileri nasıl keşfedilir? Uzman Psikolog Burcu Sancar Çapa, konuyla ilgili önerilerini sundu.

21.01.2019
Ebeveyn-çocuk arasındaki “alt yazısız sohbetler”

Ebeveyn-çocuk arasındaki “alt yazısız sohbetler”

Çocuklar, söylemek ya da sormak istedikleri çoğu konuyu genellikle direkt ebeveynlerine aktarmazlar. Onların söylemleri çoğunlukla çözülmesi gereken bir şifre bazen de altyazısı olmayan, dilini bilmediğimiz bir film misalidir. Bu şifreyi çözmek biz yetişkinlerin sorumluluğundadır. Çocuk, “Ben mesajımı verdim” rahatlığıyla yoluna devam ederken, yetişkinler olarak biz “Acaba gerçekte ne anlatmak istiyor?” diyerek düşüncelere dalarız.

3.01.2019

Boşanmanın çocuklar üzerindeki etkisi

Her şeye rağmen her evlilik sürmek zorunda mıdır?

3.01.2019

Annelik eşittir hiçbir şey bilmediğini kabullenmek demek

Çocuğunuz bir şey sorduğunda o düşünmeden verdiğiniz ilk cevap var ya, işte onun hiç geri dönüşü yok!

2.01.2019
Ağlamasına dayanamıyoruz, aman üzülmesin

Ağlamasına dayanamıyoruz, aman üzülmesin!

Çocuğun, hep o yaşlarda kalmayacağını göz ardı ederek aşırı tolerans gösteriyoruz ama...

27.12.2018

Çocuğunuz gerçekten mutlu mu? Ruhunu kim iyileştiriyor?

Tahtada ya da kağıt üzerinde bir yanardağ çizin. Çocuğunuza kalbinin bu yanardağ olduğunu ve bu yanardağda hangi duyguların olduğunu sorun.

18.12.2018

Çocuklarınızı karşılaştırma yapmadan büyütün

‘Baksana, ne güzel annesini dinliyor, ya sen? Niye onun gibi davranmıyorsun ki?’ ‘Sıra arkadaşın sınavda birinci olmuş. Neden sen de onun gibi çalışmıyorsun ki! Keşke biraz ona benzeseydin.’ Bu cümleler tanıdık geliyor mu?

25.11.2018
Hediyeler değil birlikte geçirdiğiniz vakit önemli

Hediyeler değil birlikte geçirdiğiniz vakit önemli

İzin sonrası işe başlayacak olan anne çocuğuna nasıl zaman ayırmalı? Çalışan anne çocuğuyla nasıl zaman geçirmeli? İşte, öneriler…

4.11.2018

Çocuğa bağırarak otorite kurmaya çalışmayın!

Çoğumuz sezgisel olarak çocukları bağırarak terbiye etmeye çalışmanın sonuç getirmediğini, ebeveyn-çocuk ilişkisini örselediğini ve çocuk gelişimine zarar verebileceğini biliriz. Yine de çocukların ebeveynlerin tahammül sınırlarını genelde zorladığı bilinen bir gerçektir.

30.10.2018
Çocuklarınızı eğitirken bu 7 hatayı sakın yapmayın

Çocuklarınızı eğitirken bu 7 hatayı sakın yapmayın!

Başkalarıyla kıyaslamayın, arkadaşlarının yanında onu eleştirmeyin.

20.10.2018
Anne babalar niye öfkeli

Anne babalar niye öfkeli?

Anne baba olarak zaman zaman çocuklarımıza öfkelenebiliriz. Eğer bu öfke duygusu iletişimde kullandığımız tek duyguysa artık gerçek duygularınızla yüzleşme zamanı gelmiştir. Aslında Öfke; korku, hayal kırıklığı, incinme ya da utanç gibi bir temel duyguyu bastırarak oraya çıkan duygudur.

19.09.2018

Çocukların ilginç sorularına nasıl cevap vermeli?

Küçük yaşlardan itibaren etrafına ilgisi ve merakı olan çocuklar, anne babalarına pek çok ilginç soru sorar. Gelişimsel süreç içinde doğal karşılanan bu soruları sorduğunda çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiğini Öğretim Görevlisi Merve Mercan anlattı.

14.09.2018

Çocuğunuzun her fotoğrafını internete koymayın!

Sosyal medyada çocukların her fotoğrafını paylaşmak doğru mu? Ebeveynler çocuklarının fotoğraflarını sosyal medyaya koyarken nelere dikkat etmeli? Psikolog Serap Duygulu, konuyla ilgili anne babalara önemli tavsiyelerde bulundu.

16.07.2018