EKSTRA
MENÜ

Çocuk Psikolojisi

Çocuk Psikolojisi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Çocuk Psikolojisi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.983 Çocuk Psikolojisi haberi bulunmuştur.

Çocuk Psikolojisi Haberleri

Bir çocuğun yaşayabileceği en ağır travma

Bir çocuğun yaşayabileceği en ağır travma!

Kırıkkale’de boşandığı eşi tarafından 10 yaşındaki kızlarının gözü önünde öldürülen Emine Bulut, şiddetin çocuklar üzerindeki etkilerini tekrar gündeme getirdi. Çocukların özellikle aile içi şiddete tanık olmasının çok ağır travmalara yol açtığını vurgulayan uzmanlar, kronik aile içi şiddete maruz kalan çocukların kendileri şiddete uğramasa bile sosyal, duygusal ve bilişsel açıdan önemli yaralar aldıklarını vurguluyor. Bu çocukların kısa ve uzun dönemde birçok sorun yaşadığını belirten uzmanlara göre, ders başarıları düşüyor, aşırı kaygılı ve endişeli ruh haline sahip oluyor.

Çocuklarınıza sevginizi göstermenin 50 farklı yolu

Çocuklarınıza sevginizi göstermenin 50 farklı yolu

Psikolog Serap Duygulu, çocuklarınıza sevginizi göstermenin 50 farklı yolundan bahsediyor.

Çocuğunuz sizinle göz teması kuruyor mu

Çocuğunuz sizinle göz teması kuruyor mu?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, çocukluk döneminde görülen bir nörogelişimsel bozukluk olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle dikkat problemleri ve aşırı hareketliliğin hakim olduğu bu durum, bilinenin aksine, yalnızca çocuk ve ergenlerde değil, yetişkinlerde de görülebiliyor.

Çocuklar kurban kesimini görmeli mi

Çocuklar kurban kesimini görmeli mi?

Kurban Bayramı’nda kurban kesimi çocuklara izletilmeli mi? Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu sorunun yanıtını verdi.

Çocuğunuza 6 aydan itibaren kitap okuyun

Çocuğunuza 6 aydan itibaren kitap okuyun

Prof. Dr. Barry Zuckerman, 0-3 yaş arasındaki dönemde kitap okumanın beyin ve dil gelişimine önemli katkıları olduğunu söylüyor. Kitabın çocukla anne-baba arasındaki ilişkide köprü görevi üstlendiğini, duygusal paylaşım ve etkileşim açısından önemli bir araç olduğunu belirten Prof. Dr. Barry Zuckerman, çocuğa 6 aydan itibaren kitap okunması gerektiğini kaydetti.

Anne babaların çocukları ile ilgili en çok sorduğu 13 soru

Anne babaların çocukları ile ilgili en çok sorduğu 13 soru

Çocuğumda dikkat eksikliği mi var? Kardeş kıskançlığı ile nasıl baş edebilirim? Oğlum hep kız oyuncakları ile oynamak istiyor ve pembe rengi seviyor, bu problem mi? İşte ebeveylerin cevabını merak ettiği o sorular...

8.05.2019Cocuk Sagligi
Çocuğunuzu dudaktan öpmeyin

Çocuğunuzu dudaktan öpmeyin!

Son günlerde artan çocuk istismarı ile ilgili haberler tüm toplumu derinden sarstı. Yapılan araştırmalara göre çocuğu istismara uğrayan aileler, hiç kimsenin bu olayı öğrenmesini istemiyor ve çocuk istismarına sessiz kalıyor. Birçok ebeveyn, çocuğu ile arasına mahremiyet sınırları koymuyor.

En iyi 10 23 Nisan etkinliği... Çocukların bayramı böyle kutlanır

En iyi 10 23 Nisan etkinliği... Çocukların bayramı böyle kutlanır!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ülkenin dört bir yanında birbirinden renkli etkinliklerle kutlanıyor. İster Anıtkabir, İlk Meclis, Troya Antik Kenti gibi tarihi önemi olan yerleri gezin, ister özel müzelerin ve alışveriş merkezlerinin eğlenceli aktivitelerine katılın... Çocukların en çok seveceği programları jürimize sorduk.

Çocuklarda korku problemi nasıl tedavi edilir

Çocuklarda korku problemi nasıl tedavi edilir?

Her insan, yaşamını çeşitli korkularla sürdürür. Kulağa tuhaf gelse de korku, korkulacak bir durum değildir, bir bozukluk da değildir. Korku, tehlike anında savunma içgüdüleri geliştirerek hayatta kalmanızı sağlar. Ancak korku duygusu kişiyi hayata bağlayacağına onu hayattan uzaklaştırıyorsa ortada bir terslik var demektir. Bu noktada korkuların temeline yani çocukluğa inmekte fayda vardır. Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, çocuklarda görülen korkuları anlatıyor.

Anne terliğinin yerini tekno yasaklar aldı

Anne terliğinin yerini tekno yasaklar aldı

Türkiye’de aile içinde çocuklara yönelik cezalar teknolojinin de etkisiyle değişime uğruyor.Prof. Dr. Koçkar, çalışma grubunda yer aldığı Türk Aile Yapısı (TAYA) İleri İstatistik Araştırması 2018 sonuçlarına göre, bir önceki araştırmada annelerin çocuklara uyguladığı cezalandırma yöntemleri arasında ilk üç sırayı harçlığını kesme, arkadaşlarıyla görüşmesini yasaklama ve odaya kapatmanın aldığının görüldüğünü, iki araştırma arasında geçen beş yılda, annelerin çocuklarına yaygın şekilde uyguladığı ceza türlerinin büyük bir değişim geçirdiğini ifade etti.

Hem büyüklere hem küçüklere...

Hem büyüklere hem küçüklere...

Film eleştirmeni Burak Göral’ın yeni çıkan kitabı ‘Çocukla Sinema - Çocuklarınız İçin Film Seçme Rehberi’, hem ebeveynler hem de çocuklar için son derece önemli bir kılavuz niteliğinde. Göral’la kitabını, yazma sürecini ve sinemayı konuştuk...

Çocuk bakan robotlar mı geliyor

Çocuk bakan robotlar mı geliyor?

Telefonlar, tabletler derken artık çocuk gelişimi konusunda robotlardan da faydalanır olduk. Giderek bu yönde ilerleyen teknoloji neticesinde yakın gelecekte yeni çocuk bakıcılarımız robotlar olabilir mi? Aslında bu çok mümkün çünkü başta nörogelişimsel sorunları olan çocuklar için kullanılan bu robotlar giderek yaygınlaşıyor ve pek çok alanda çocukların gelişiminde rol oynuyor. Öncelikle otizm ve Celebral Palsy gibi sorunlar yaşayan çocuklar için geliştirilen uygulamalar, bugünlerde robotlara dönüşme yolunda. Robot arkadaşları çocuklar ile oynuyor, onlarla diyalog kuruyor en önemlisi de bu robotlar çocuklarla ilgilenmekten sıkılmıyor!

3.04.2019Teknoloji
Sosyal medya ile ergenlik yaşı 8’e düştü

Sosyal medya ile ergenlik yaşı 8’e düştü!

Çocukluk dönemi, bireyin kişilik ve davranışlarını belirleyen en önemli faktörlerden biri. 3 yaş grubundaki çocuklar, cinsel kimliklerinin farkına varmaya başlarken, bu dönemde anne-babayı daha sık taklit ediyor. Çocuklarını süsleyerek sosyal medyada sıkça paylaşan ailelere dikkat çeken Klinik Psikolog Aynur Sayım, çocukluk döneminde fiziksel özelliği ön plana çıkarılan çocukların ileride yeteneklerini keşfedemediğini belirterek, sosyal medya etkisi ile ergenlik yaşının 8’e kadar düştüğünü vurguladı.

Kardeş kıskançlığına çözüm önerileri

Kardeş kıskançlığına çözüm önerileri

“Kardeşler arasındaki yaş farkının az olduğu aile ortamlarında kardeş kıskançlığı daha fazla görülür” diyen Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Figen Karaceylan Çakmakçı, kardeş kıskançlığı konusu ile ilgili ailelere tavsiyelerde bulunuyor.

Çocuklarda cinsel yönelim bir hastalık mı

Çocuklarda cinsel yönelim bir hastalık mı?

Psikiyatrist Dr. Arzu Erkan Yüce, çocukların cinsel yöneliminin alışılagelmişin dışında olduğu durumlarda ailelerin buna nasıl yaklaşabileceğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Cinsel yönelimin tıbben bir hastalık olarak görülmediğini belirten Erkan Yüce, “Buna bir oluş, bir çeşitlilik olarak bakıyoruz” dedi.

Kardeşler arasında yaş farkı azsa kıskançlık daha fazla görülüyor

Kardeşler arasında yaş farkı azsa kıskançlık daha fazla görülüyor

Kardeş kıskançlığı, çocuğun anneye ihtiyacının olduğu zamanlarda, özellikle erken yaşlarda daha yoğun yaşanıyor. 2-4 yaş arasının, kıskançlık davranışının sıklıkla görüldüğü bir dönem olduğunu belirten Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Figen Karaceylan Çakmakçı, “Kardeşler arasındaki yaş farkının az olduğu aile ortamlarında kardeş kıskançlığı daha fazla görülür” açıklamasında bulundu.

Tuvalet eğitimi 2 buçuk yaşından önce verilmeli

Tuvalet eğitimi 2 buçuk yaşından önce verilmeli

Çocuklar normal gelişimleri sırasında genellikle 2-3 yaşları arasında mesane kontrolünü kazanmaya başlarlar. Gece kontrolünün ise genellikle üçüncü ya da dördüncü yıllar arasında tamamlandığını belirten Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Figen Karaceylan Çakmakçı, “Alt Islatma tanısı koymak için çocuk en az 5 yaşında olmalı, haftada en az 2 kez altını ıslatmalı ve diyabet, epilepsi gibi fiziksel bir hastalığı olmamalı” açıklamasında bulundu.

Tuvalet eğitimi 2 buçuk yaşından önce verilmeli

Tuvalet eğitimi 2 buçuk yaşından önce verilmeli

Çocuklar normal gelişimleri sırasında genellikle 2-3 yaşları arasında mesane kontrolünü kazanmaya başlarlar. Gece kontrolünün ise genellikle üçüncü ya da dördüncü yıllar arasında tamamlandığını belirten Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Figen Karaceylan Çakmakçı, “Alt Islatma tanısı koymak için çocuk en az 5 yaşında olmalı, haftada en az 2 kez altını ıslatmalı ve diyabet, epilepsi gibi fiziksel bir hastalığı olmamalı” açıklamasında bulundu.

Çocuklardaki sosyal fobi neden oluşur

Çocuklardaki sosyal fobi neden oluşur?

Toplumda sıkça görülen ve psikiyatrik bir hastalık olan sosyal fobi tanısı genellikle ergenlikte konulsa da belirtileri erken çocukluk döneminde de görülebiliyor. Sosyal fobinin mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini söyleyen Psikolojik Danışman Ada Ümmühan Köse, bu ciddi hastalığın kişinin yaşam kalitesini düşürdüğünü, başarısını etkilediğini, yalnızlık, anksiyete ve mutsuzluğa yol açabileceğinin altını çiziyor.

Çocuklar neden yalan söyler

Çocuklar neden yalan söyler?

Çocuğunuz son zamanlarda yalan mı söylemeye başladı? Çocuğunuzun yalan söylediğini yakalıyor ama neden yalan söylediğini bir türlü çözemiyor musunuz? Yalan söyleyen çocuğa nasıl yaklaşmalı? Psikolog Emrah Polat çocuklarda yalan söyleme nedenlerini anlattı.

Çocuklarla iyi iletişim kurmanın 9 yolu

Çocuklarla iyi iletişim kurmanın 9 yolu

Her ebeveyn çocuğuyla sağlıklı bir iletişim kurmak ister. Ebeveyn olmanın en önemli sorumluluklardan biri olduğunu belirten Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Figen Karaceylan Çakmakçı, anne ve babalara çocuklarıyla ilişkilerini güçlendirecek 9 öneride bulundu.

Dikkat dağınıklığı nedir Çocuklarda dikkat dağınıklığı belirtileri

Dikkat dağınıklığı nedir? Çocuklarda dikkat dağınıklığı belirtileri

Dikkat dağınıklığı bireyin yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkilemektedir. Çocukluk döneminde fark edilen dikkat eksikliğinin ortadan kalkması için gerekli destek verildiğinde çocuğun yaşam kalitesini artırmak mümkün hale gelir.

Çocuğunuz aynı ödevi tekrar tekrar yapıyorsa dikkat

Çocuğunuz aynı ödevi tekrar tekrar yapıyorsa dikkat!

Halk arasında “takıntı hastalığı” olarak bilinen Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), kişide ciddi düzeyde kaygı ve huzursuzluğa yol açıyor. Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre, yaşam kalitesini düşüren hastalıklar içinde ilk 10’da yer alan OKB, yetişkinlerin yanı sıra çocuklarda da görülebiliyor. Ergen Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Başak Ayık, çocukluk çağında görülen Obsesif Kompulsif Bozukluk hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Yazar Sonuçları

Çocuklar koşmuyor, zıplamıyor, toprakla ve ağaçla buluşmuyor

Son yıllarda yapılan araştırmalar özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentlerde yaşayan çocukların yaklaşık olarak %30 oranında fiziki güç kaybı yaşadıklarını gösteriyor. Çocuklar koşmuyor, zıplamıyor, tırmanmıyor, toprakla ve ağaçla buluşmuyorlar. Asılma, tutunma, sıçrama, dengede durma duyguları ve becerileri bu açıdan eksik, tam gelişmemiş olarak kalıyor. Kullanmadıkları potansiyel ise bir süre sonra fiziki güç kaybı olarak ortaya çıkıyor. İşte sokaklar, çocukların oyun oynayacağı yeşil alanlar bu nedenle çok önemli.

26.09.2019

Çocuğunuzun kişiliğini takıntılarınız oluşturmasın

İstenmeyen düşüncelerin, fikirlerin ve dürtülerin hayatı olumsuz yönde etkilemesi ve günlük yaşantının aksatması beraberinde kendine ve çevresine ciddi problemler geliştirebilmektedir.

4.09.2019

Okula yeni başlayan çocuk psikolojisi

Okula başlamak, hem çocuklar hem de aileleri için oldukça önemli bir gelişmedir. Çocuklar, okulda yepyeni bir çevre, yeni arkadaşlıklar, yeni deneyimler, kendilerini geliştirebilecekleri pek çok öğrenme ve gelişim fırsatına sahip olacaktır. Ancak diğer yandan da bu süreçte kendilerinden daha fazla sorumluluk almaları ve belirli kurallara uymaları beklenecektir. Bu yüzden okul hayatına başlarken çocukların ilk başlarda kaygılanması, akıllarında pek çok soru olması gayet normaldir.

31.08.2019
Çocuklar ne kadar özgür olmalı

Çocuklar ne kadar özgür olmalı?

Özgürlüğün tadına varmanın yolu, önce korunmuş hissetmekten geçer.

26.08.2019

Bu festival kuşakları bir araya getiriyor

Türkiye’nin ilk masal festivali, Kartal Belediyesi Masal Müzesi’nin öncülüğünde gerçekleştiriliyor. Pek çok yazar, tiyatrocu ve masalcının buluşacağı festival ilk kez düzenleniyor ve yediden yetmişe herkesi bir araya getiriyor.

22.08.2019

Anne-babalar için çocuklarıyla kaliteli zaman geçirme rehberi

Günlük hayatın koşturmacası içerisinde kimi zaman çocuklara zaman ayırmak, onlarla beraber etkinlikler, aktiviteler yapmak düşündüğümüzden zor olabilir. Ancak her ne kadar iş ve ev sorumluluklarımız çok olsa da, günlük rutinlerin içerisinde çocuklarla kaliteli zaman geçirmeye fırsat verecek anlar bulunabilir. Aslında kaliteli zaman demek, uykudan önce okunan hikâyeler, beraber yenen akşam yemekleri gibi sağlıklı gelişim için önemli, anlamlı ve basit aktivitelerdir.

8.07.2019

Cinsel İstismara Karşı Ebeveynlerin Yapabileceği 10 Şey

Çocuklar her yaşta cinsel istismar mağduru olabilirler. Bu nedenle cinsel istismarla ilgili bilgilendirme mümkün olan en erken yaşta yapılmalı. İşte ailelerin cinsel istismara karşı yapabileceği 10 şey...

3.07.2019

Çocuğumu altın kafeste yetiştiriyorum

Aşırı koruyucu aile tutumu anne ve babanın çocuğunu çok fazla koruması ve çocuğa gerekli olduğundan fazla kontrol ve özen göstermesidir. Bu tutum sonucu çocukların dışarıdaki kişilere çok bağımlı, kendine güven duymayan duygusal kırıklıkları olan birer birey olma ihtimalleri yüksektir. Çocukta hayat boyu devam eden bu bağımlılık psiko-sosyal açıdan olumsuz etkiler ve çocuğun kendi başına hayatını idame ettirmesine engel olabilir.

1.07.2019

Çocuklar ev işlerine yardım etmeli mi?

Anne-babaların en çok merak ettikleri konulardan birisi de çocuklarının ev işlerine yardım etmesinin, onlar için gerçekten yararlı olup olmadığıdır. Bazı ebeveynler, çocuklarını bu tarz sorumluluklardan olabildiğince uzak tutarken, bazıları ise çocuklarının ev içerisinde sorumluklarının olmasının temel hayat becerilerini öğrenmeleri açısından çok faydalı olduğunu savunurlar.

17.06.2019

Eyvah, çocuğa yakalandık!

Yatak odasında yakalanınca nasıl bir açıklama yapmalı?

15.06.2019

Çocukların hayali arkadaşının olması normal mi?

Birçok anne baba, çocuklarının hayali arkadaşları olduğunu ve bu arkadaşların çocuğun hayatında çok özel ve önemli bir yere sahip olduğunu gözlemlemiştir.

31.05.2019

Çocuklar dudaktan öpülür mü?

Çocuklarımıza duyduğumuz sevgiyi sık sık öpücüklerle, sarılışlarla ifade ederiz. Peki, anne-babalar bir sevgi ifadesi olarak çocuklarını dudaklarından öpebilirler mi? Sosyal medyada paylaşılan çocuklarını dudaklarından öpen ünlülerin fotoğrafları, bütün dünyada çok tartışıldı. Bu konuda birbirine zıt pek çok görüş ifade edildi. Kimileri bunun masum bir sevgi ifadesi olduğunu ve kötü niyetle bakmamak gerektiğini söyledi. Kimileri ise çocukları dudaklarından öpmenin bütün gelecek hayatlarını etkileyecek kadar tehlikeli ve yanlış bir davranış olduğunu iddia etti.

20.05.2019

Çocuğunuzu yetiştirirken mizaç özelliklerini yakından tanıyın

Her çocuk farklı mizaç yapısı ile dünyaya gelir. Her mizaç yapısının farklı özellikleri ve arayışları söz konusudur. “Çocuğun mizaç özelliklerini tanımak hem anne babalar hem de öğretmenler için önemlidir” diyen Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk ile çocuk yetiştirmede mizaç temelli yaklaşımı konuştuk.

12.05.2019

Çocuklarınıza rol model olun!

Anne ve babalar olarak sürekli çocuklarımızın davranışlarına müdahale ediyoruz.

6.05.2019

Çocuklarınızı İlişkinizden Uzak Tutun

Bir evlilik başlıyor ve kimi zaman başladığı gibi sürmüyor. Kimi zaman çocuklar da evliliğin sürmesine katkıda bulunamıyor ve her şeye rağmen birliktelik boşanma ile sonuçlanıyor. Peki iyi niyetle ve aşkla başlayan bu birlikteliğin bitiminden en çok kim zarar görüyor sizce? Tabii ki dünyaya getirirken aileye büyük mutluluk veren ve maalesef hiç suçu olmayan çocuklar…

2.05.2019

Çocuklarda suçluluk psikolojisi

Suçluluk duygusu, ne kadar da katlanılması zor bir duygu değil mi? Halbuki daha yetişkin zihnimizle düşünürken bu duygunun ne kadar ağır olduğunun farkına varıyoruz. Bir de çocuğun gözünden bakın bu duyguya yani kendinden yaşça ve fiziken büyük hemen hemen her bireyi sağlıklı olarak görüp çoğu olumsuz telkini kendi benliğiyle özdeşleştirip, suçluluk hisleri yaşadığı durumları gözümüzde bir canlandıralım.

29.04.2019
Hayvan sevgisi çocuğun gelişiminde önemli rol oynuyor

Hayvan sevgisi çocuğun gelişiminde önemli rol oynuyor

Kedi, köpek veya kuş farketmiyor. Çocukların sosyal, zihinsel ve duygusal gelişimlerinde evcil hayvanların katkısı sanıldığından daha fazla. Uzman Pedagog Canan Nani Bıçakçı, işte bu katkıları sıralıyor...

9.04.2019

Alkolik ebeveynler

Alkolizm, evin içinde yaşayan bir dinazor gibidir. Dışarıdan bakıldığında görmemek mümkün değildir fakat o evin halkı bu canavardan nasıl kurtulacaklarını bilemedikleri için onu görmezden gelmeyi tercih eder ancak bu şekilde hayatlarını sürdürebilirler.

5.04.2019

Çocuklar ne zaman yalnız yatmalı?

Çocuklar 6-7 aylık olduklarında kendi yataklarında yatmaya alıştırılmalır. Bu süre uzadığında kendi yataklarında yatmaları giderek zorlaşmaktadır. Çocukların anneyle yatmaya devam etmeleri onların kendi odalarına ve yataklarına alışmalarını zorlaştırmaktadır. Anne ile yatmaya alıştıklarında kendi başlarına yatmak istememekte , uyumak istememekte ağlamakta , ve tepki vererek anneyi çaresiz hale getirmektedir.

3.04.2019
Çocuğunuza hem anne hem baba olmayın

Çocuğunuza hem anne hem baba olmayın

Çocuğun hayatında anne kadar önemli diğer kişi babasıdır. Ancak genel anlamda babaların iş hayatı ve diğer sorumlulukları nedeniyle baba ile çocuklar arasında kopuk bir bağ oluştuğunu görmekteyiz. Bu bağ yalnızca baba sevgisinden ve ilgisinden mahrum kalmayı değil farklı eksiklikleri de doğurur.

1.04.2019

Çocuğunuza çok mu bağırıyorsunuz?

En yakın arkadaşınız size çocuğunu bıraksa… Ve onun çocuğu aynı sizinkinin yaptığı hareketlerle sizi kızdırsa nasıl tepki verirsiniz? Bağırır mısınız?

9.03.2019

Çocuğunuzun sizi daha iyi dinlemesi için ipuçları

Ebeveyn-çocuk çatışmalarına bakıldığında ailelerin en büyük şikayetlerinden biri çocuklar tarafından sözlerinin yeterince dinlenilmemesi olmaktadır. Çoğu zaman çocuğun düşünmeden, anlık hareket etme ihtiyacı yetişkinleri doğru şekilde anlamasına engel olabilmektedir. Ebeveynler iletişimlerinde bazı noktalara dikkat ederek bu çatışmaların üstesinden gelebilirler. Peki ama nasıl?

21.02.2019
Çocuklarla paylaşabileceğimiz neler var

Çocuklarla paylaşabileceğimiz neler var?

Çocuklara bir şey öğretmekten daha çok hayatı paylaşabiliyor muyuz?

18.02.2019

Bir psikopat nasıl yetişir?

Acımasızca suç işleyen, insanlara zarar veren, trafikte korna çaldığı için, yol vermediği için, hocası kopya çektiğinde onu yakaladığı için, öğretmeni davranış puanını düşürdüğü için, sudan sebepler için insan canına kast eden kişilerle ilgili ne çok haber okuyoruz.

5.02.2019

Duygusal zekası yüksek çocuk için 10 sihirli cümle

Çocukla beraber yaşadıklarınız, davranış ve duygularınız çok daha etkilidir ama doğru zamanda, doğru beden dili ile söylenen söz de çok güçlüdür.

31.01.2019

Ağlayan çocuğu sakinleştirmenin yolları

Hiçbir çocuk nedensiz ağlamaz. Her ağlamanın ardında mutlaka fiziksel ya da psikolojik bir neden vardır. Öncelikli olarak yapılması gereken bu sorunu anlamaya yönelik olmalıdır.

29.01.2019