Bugün neler oldu?

Cizre

Güncelleme Tarihi:

Cizre haberleri sayfasında Cizre hakkında son dakika haberler ve güncel bilgiler bulunmaktadır. Toplam 6787 Cizre haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber sayfamızdan takip edilebilir.

Şırnak'ın önemli bir ilçesi olan Cizre Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin kritik bir noktasında yer alır. Tarih boyu önemli medeniyetlerin bulunduğu bu ilçede halk genel olarak tarım ve hayvancılık ile uğraşırlar.

Cizre Nerede ve Hangi İlde?

Tarihi ve kültürü ile ön plana çıkan Cizre, Şırnak'ın en önemli ilçeleri arasında yer almaktadır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Cizre tarihi bir yerleşim yeri olarak biliniyor. Gerek tarihi özellikleri gerekse kültür turizmi açısından Cizre önemli bir destinasyon olarak öne çıkıyor. Yerli ve yabancı ziyaretçileri de ağırlayan Cizre'de tarihi değer taşıyan yapılar da bulunmaktadır. Cizre'de gezilebilecek çok sayıda tarihi eserler bulunmaktadır. Özellikle Cizre'deki Kırmızı Medrese ve Ahmed El- Cezeri Türbesi, Cizre Ulu Cami, Cizre Müzesi ve Nuh Türbesi oldukça merak ediliyor. Tuh Tufanı ile ilgili efsanede Cizre'de yer almaktadır. Bu efsaneyi bilen kişiler de özellikle Cizre'yi ziyaret ediyorlar.

Cizre Nüfusu ve Hakkında Bilgi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Şırnak'ın ilçesi olan Cizre önemli bir merkez konumundadır. Cizre'nin nüfusu farklı zamanlarda pek çok farklı nedenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. 2000'li yıllarda Cizre'nin nüfusu 82 bin 42 olarak belirlenmişti. Düzenli bir şekilde artış gösteren Cizre'nin nüfusu 2013 yılına gelindiğinde 129 bin 578 olmuştur. Bunun yanı sıra iş olanaklarının da gelişmesi ile birlikte Cizre'de nüfus 2016'da elde edilen verilere göre 133 bin 908 olmuştur. Böylelikle Cizre'de nüfus her yıl artış göstermiştir. Cizre tarihte pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Coğrafi özellikleri ile ön plana çıkan Cizre ilçesinde yaz ayları sıcak ve kurak geçiyor. kış aylarında Cizre genellikle ılık ve yağmurlu olur. Bu iklim özelliklerine sahip olan Cizre'de yaz aylarında sıcaklık 48 dereceye kadar çıkmaktadır. Cizre'de görülen en yüksek sıcaklık ise 56 derecedir. Türkiye'nin neredeyse en güneydoğu bölgesinde yer alan Cizre'de hava sıcaklıkları 56 dereceye kadar çıkmıştır. Bu da en sıcak günlerin Cizre'de yaşandığını göstermektedir. Aynı zamanda Cizre çok eski zamanlarda Dicle Nehri'nin ortasında kalan bir yarımada görünümündeydi. Cizre'de geniş alanlara yayılan bağ ve bahçeler de bulunuyordu.

Önemli bir ticaret yolu olan İpek yolu Cizre'den geçiyordu. Bu nedenle Cizre'de eski yıllarda ticaret de çok fazla gelişmiş durumdaydı. Özellikle verimli araziler ve Dicle nehri olduğu için Cizre'de tarım için de oldukça elverişli araziler bulunmaktadır. Bol kazançlı tarım üretiminin bulunduğu Cizre'de günümüzde tarım çok fazla yapılmamaktadır. Özellikle de Cizre sınır kapısına yakın olduğu için günümüzde önemli bir ticaret merkezi olmuş durumdadır. Aynı zamanda Cizre, Türkiye'nin Ortadoğu'ya açılan kapılarından da birisi olmuş durumda.

Geniş bir tarihi ve kültürel yapısı bulunan Cizre Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki önemli ticaret noktalarından da birisidir. Sınır kapısının bulunduğu Cizre'de bu nedenle ticari faaliyetler de artmış durumdadır. Özellikle iklim özellikleri nedeni ile Cizre'ye yazın çok sayıda ziyaretçi gelmektedir. Ziyaretçiler ise genellikle kültürel yapıları ziyaret ederek ilçeyi detaylı olarak gezebiliyorlar. Ticaretin de yavaş yavaş geliştiği Cizre ilçesi çevre illerden de çeşitli göçler alıyor.

Cizre, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Şırnak'ın en çok bilinen ilçesidir. Cizre'nin çok eski yıllarda ismi Kardu Rahipliği anlamına gelen "Kardu Gazarta" olarak bilinmekteydi. Bunun yanı sıra Kürt kelimesinin de en eski dönemdeki yazılışı Kardu olarak bilinmektedir. Eski yıllarda Cizre'de Persler hüküm sürmüşlerdir. Persler ise Cizre'ye Gazarta ve Bzibda diyorlardı. Abbasiler de Cizre'yi yönettikleri sırada şehre Cizira Botan demişlerdir. Abbasilerden sonra Cizre'de hükümdarlık kuran Akkoyunlular Cizre'ye Ceziretuşşeref demişlerdir. Arapça dilinde Cizre ada anlamına da geliyor. Cizre yüzyıllar boyu farklı medeniyetler altında kalmıştır.

Cizre haberleri

DAHA FAZLA #CİZRE HABERLERİ

Cizre’a ait tüm site haberleri