EKSTRA
MENÜ

Çin Halk Cumhuriyeti

Çin Halk Cumhuriyeti ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Çin Halk Cumhuriyeti haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.171 Çin Halk Cumhuriyeti haberi bulunmuştur.

Çin Halk Cumhuriyeti Haberleri

Deniz salyangozu ihracatı 11.8 milyon dolar kazandırdı

Deniz salyangozu ihracatı 11.8 milyon dolar kazandırdı

Güney Kore, Çin Halk Cumhuriyeti ve Japonya ocak-ekim döneminde en fazla deniz salyangozu ihracatı yapılan ülkeler oldu.

20.11.2020Ekonomi
Çin: ABDyi Tayvan ile her türlü resmi teması durdurmaya çağırıyoruz

Çin: ABD'yi Tayvan ile her türlü resmi teması durdurmaya çağırıyoruz

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Vınbin, ABD ve Tayvan'ın gelecek hafta düzenleyeceği ekonomik diyalog toplantısına karşı çıktıklarını belirterek, ABD'ye Tayvan ile her türlü resmi teması durdurma çağrısı yaptı.

11.11.2020Dünya
Çine kanatlı eti ve ürünleri ihracatı başladı

Çin'e kanatlı eti ve ürünleri ihracatı başladı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli "Ülkemizden Çin'e ilk kez kanatlı et ve ürün ihracatı gerçekleştirildi. Bakanlığımız tarafından uzun süren çalışmalar sonucunda, kanatlı eti ve ürünleri ihracatında dünyanın önemli ithalatçılarından biri olan Çin Halk Cumhuriyeti'nin kapılarını Türk kanatlı sektörüne açması, sektörümüz açısından çok önemlidir" dedi.

10.11.2020Ekonomi
Bakan duyurdu: Çine kanatlı eti ve ürünleri ihracatı başladı

Bakan duyurdu: Çin'e kanatlı eti ve ürünleri ihracatı başladı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kapılarının Türk kanatlı sektörüne açıldığını ve 6 Kasım itibarıyla ilk kez kanatlı et ve ürün ihracatının başladığını bildirdi.

10.11.2020Ekonomi
Teknoloji alanında yetenekli gençler kendilerini geliştirecek

Teknoloji alanında yetenekli gençler kendilerini geliştirecek

Dünya çapında teknoloji alanında yetenekli gençlerin kendilerini geliştirmesini amaçlayan "Gelecek İçin Tohumlar-Seeds For the Future 2020" programı devam ediyor.

22.10.2020Teknoloji
Trabzondan su ürünleri ihracatı 2017den itibaren artış trendinde

Trabzon'dan su ürünleri ihracatı 2017'den itibaren artış trendinde

Trabzon'dan 2017'den itibaren artış trendini sürdüren su ürünleri ihracatı, bu yılın ilk 9 ayında 60 milyon 787 bin 824 dolara ulaştı.

15.10.2020Ekonomi
Türk kozmetik sektörü Çin pazarında büyüyecek

Türk kozmetik sektörü Çin pazarında büyüyecek

Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur "Pazar Araştırması ile amacımız, dünyanın en büyük kozmetik ithalatçısı ve en büyük ikinci kozmetik pazarı olan Çin’e kozmetik ihracatımızın potansiyelini yakalamasıdır." ifadelerini kullandı.

10.10.2020Ekonomi
Doğu Karadenizden ihracat yüzde 3 arttı

Doğu Karadeniz'den ihracat yüzde 3 arttı

Doğu Karadeniz'deki 4 ilden ocak-eylül döneminde yapılan ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 artarak 975 milyon 96 bin 943 dolar oldu.

2.10.2020Ekonomi
Son dakika: AK Parti Sözcüsü Ömer Çelikten önemli açıklamalar

Son dakika: AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar

Son dakika: AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik AK Parti MYK Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. ABD Dışişleri Bakanı'nın Doğu Akdeniz konusunda tarafsızlığını yitirdiğini belirten Çelik, "Bir aydan kısa bir sürede ABD bakanı 2 kez ziyaret etti. Kıbrıs adasını ziyaret ettiğinde de Rum tarafını ziyaret etti, Türkiye tarafını ziyaret etmedi. Bu da tarafsızlığa gölge düşüren bir durumdur" dedi. Çelik, Ermenistan'ın Azerbaycan'a saldırılarıyla ilgili olarak ise "Cumhurbaşkanımızın bu konudaki mesajı nettir; Türkiye, Azerbaycan'ın her zaman yanındadır. Ermenistan'ın bu sivil yerlere saldırısı, uluslararası hukukun açık bir ihmalidir" dedi.

29.09.2020Gündem
İstanbul Havalimanı Çin Dostu Havalimanı belgesine layık görüldü

İstanbul Havalimanı "Çin Dostu Havalimanı" belgesine layık görüldü

İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu "Uçuş bilgi ekranlarının Çince olması, anonsların Çince yapılması, bilet işlem ekranlarının Çinceye çevrilmesi gibi yeniliklere imza attık. Çinli misafirlerimizi, uzun uçuşun ardından havalimanımıza vardıklarında Çin dostu havalimanı konseptiyle buluşturuyoruz" dedi.

23.09.2020Ekonomi
AK Partiden pandemi kitabı

AK Parti'den pandemi kitabı

AK Parti, teşkilatlara dağıtılmak üzere, 'Yeni Koronavirüs Salgınının Gelişim Süreci, Ülkemizce Yapılan Dış Yardım ve Uluslararası Girişimler' başlıklı kitap hazırladı. 58 sayfalık kitabın ön yazısını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kaleme aldı.

22.09.2020Gündem
Çin Vizesi nasıl alınır Çin Vizesi başvuru ücreti ve gerekli evraklar listesi (2020)

Çin Vizesi nasıl alınır? Çin Vizesi başvuru ücreti ve gerekli evraklar listesi (2020)

Uzakdoğu ülkeleri içinde bulunan Çin, toplumumuz tarafından oldukça merak edilen ülkelerden biridir. Gerek seyahat amaçlı, gerek öğrenci olmak, için gerek iş yapmak ya da yerleşmek için olsun birçok kişinin merak duyduğu ülkelerin başında gelir. Bu sebeple Çin’e nasıl gideceği konusunda kişiler araştırma içinde bulunur. Çin’e gitmek isteyen kişiler için Çin vizesi nasıl alınır? Çin vize başvuru ücretleri ile ilgili detayları derledik.

7.09.2020Gündem
Çin Vizesi Nasıl Alınır Çin Vizesi Başvuru Ücreti Ve Gerekli Evraklar Listesi (2020)

Çin Vizesi Nasıl Alınır? Çin Vizesi Başvuru Ücreti Ve Gerekli Evraklar Listesi (2020)

Uzakdoğu ülkeleri içinde bulunan Çin, toplumumuz tarafından oldukça merak edilen ülkelerden biridir. Gerek seyahat amaçlı, gerek öğrenci olmak, için gerek iş yapmak ya da yerleşmek için olsun birçok kişinin merak duyduğu ülkelerin başında gelir. Bu sebeple Çin’e nasıl gideceği konusunda kişiler araştırma içinde bulunur. Çin’e gitmek isteyen kişiler için Çin vizesi nasıl alınır? Çin vize başvuru ücretleri ile ilgili detayları derledik.

4.09.2020Seyahat
Doğu Karadeniz’den ihracat pandemiye rağmen artış gösteriyor

Doğu Karadeniz’den ihracat pandemiye rağmen artış gösteriyor

Doğu Karadeniz Bölgesi’nden 2020 yılının 8 aylık döneminde 833 milyon 375 bin 757 dolar tutarında ihracat gerçekleştiği, gerçekleşen ihracatın bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4 oranında artış gösterdiği bildirildi.

4.09.2020Ekonomi
On sözcükle Çin’in nabzını tutan kitap

On sözcükle Çin’in nabzını tutan kitap

‘Kanını Satan Adam’ romanıyla tanıştığımız Yu Hau, ülkesi Çin’in, özellikle son 30 yılda yaşadığı büyük değişime odaklanıyor. ‘On Sözcükte Çin’; ‘halk’, ‘taklit’, ‘devrim’, ‘lider’in de aralarında olduğu 10 sözcük eşliğinde, bu ülke hakkındaki eleştirel tanıklıklardan oluşuyor.

27.08.2020Kitap Sanat
Lisha Yu cinayetinin sırrı çözüldü… Tüyler ürperten detaylar

Lisha Yu cinayetinin sırrı çözüldü… Tüyler ürperten detaylar

İstanbul’da kaybolduktan sonra öldürüldüğü ortaya çıkan Çinli kadın Lisha Yu’nun sır cinayeti adım adım çözüldü. Lisha Yu’nun bir süre takip edildiği ve sonra zorla bir valiz içine konularak bagaja sokulduğu belirlendi. Yolda ölen Çinli kadının Bilecik’te gömüldüğü anlaşıldı.

15.08.2020Gündem
ABD ve Tayvan Çine rağmen F-16 anlaşması yaptı

ABD ve Tayvan Çin'e rağmen F-16 anlaşması yaptı

ABD ile Çin arasında birçok alanda gerginlik sürerken, Tayvan Amerikan savunma devi Lockheed Martin ile F-16 uçakları için anlaşma imzaladı.

15.08.2020Dünya
Su ürünleri ihracatı 7 ayda 548 milyon dolar kazandırdı

Su ürünleri ihracatı 7 ayda 548 milyon dolar kazandırdı

Türkiye'ye, yılın 7 aylık döneminde su ürünleri ihracatından 548 milyon 125 bin 615 dolar girdi.

11.08.2020Ekonomi
Kayseride yeni koronavirüs önlemleri Düğünler 3 saat içerisinde bitirilecek, misafirlerin HES kodu sorgulanacak

Kayseri'de yeni koronavirüs önlemleri! Düğünler 3 saat içerisinde bitirilecek, misafirlerin HES kodu sorgulanacak

Kayseri İl Hıfzısıhha Kurulunca yapılan açıklamada, kentte düğünlerin 3 saat içerisinde bitirileceği, gelen misafirlerin HES kodu sorgulamasının yapılmasına ve yapılan sorgulamada 'riskli kişi' olarak belirlenen kişilerin girişlerinin engellenmesine karar verildiği bildirildi.

11.08.2020Gündem
Tayvan liderinden DSÖye siyasi önceliklerle hareket etme eleştirisi

Tayvan liderinden DSÖ'ye "siyasi önceliklerle hareket etme" eleştirisi

Çin ile ihtilaflı Tayvan'ın lideri Tsai Ing-wen, ada temsilcilerinin mayısta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınması gereken önlemlerin tartışıldığı Dünya Sağlık Asamblesi toplantısından dışlanmasını eleştirdi.

10.08.2020Dünya
ABD ile Çin arasındaki rekabet uzaya sıçradı

ABD ile Çin arasındaki rekabet uzaya sıçradı

Soğuk Savaş döneminde stratejik bir alan olan uzayda, ABD ile Sovyetler Birliği arasında keşif-gözlem ve istihbarat uyduları fırlatma, kıtalararası füze sistemleri geliştirme, insanlı uzay seyahati, dünyanın uydusu Ay’a ayak basma, yeni gezegen keşifleri ve dış uzay alanında bir uzay istasyonu inşa etme konularında büyük bir rekabet yaşanmıştı. Yarışa dayalı rekabetin temeli, bilim ve teknolojide küresel lider olarak insanlığa yön veren ülke olma hedefiydi. Bu aynı zamanda iki ülke arasındaki nükleer silahlanma yarışının da bir parçasıydı. Bu nedenle uzay yarışı bir silah yarışı olarak da görülebilir. Uzay yarışı Sovyetler Birliği’nin 1957’de insanlığın ilk yapay uydusu Sputnik 1’i fırlatmasıyla başladı. Söz konusu yarışta ABD 1969’da Ay’a ilk ayak basan Amerikalı astronot Neil Armstrong ile öne geçse de, Sovyetler Birliği’nin ekonomik olarak çöküşe geçmesi ve Soğuk Savaşı kaybetmesiyle uzay programları ertelendi ve bu yarış da sona erdi. Her iki ülke de ulaştıkları uzay kabiliyetleri bakımından uluslararası ilişkiler literatüründe o dönemden beri birer “uzay gücü” olarak nitelendiriliyorlar.

5.08.2020Teknoloji
NASAnın Rover uzay mekiği Mars yolculuğuna başladı

NASA'nın 'Rover' uzay mekiği Mars yolculuğuna başladı

NASA'nın "Rover" isimli uzay aracı, Mars'ta hayat izleri aramak üzere uzaya fırlatıldı.

31.07.2020Teknoloji
WeChat Pay ödeme sistemi İstanbul Havalimanında kullanılabilecek

WeChat Pay ödeme sistemi İstanbul Havalimanı'nda kullanılabilecek

Çin'in en çok kullanılan sesli ve yazılı mesajlaşma servislerinden biri olan aylık 1,2 milyar kullanıcısı bulunan WeChat’in ödeme sistemi WeChat Pay, ICBC ile birlikte artık Türkiye’de de kullanılabilecek.

29.07.2020Teknoloji
WeChat Pay İstanbul Havalimanında kullanılabilecek

WeChat Pay İstanbul Havalimanı'nda kullanılabilecek

Çin'in en çok kullanılan sesli ve yazılı mesajlaşma servislerinden biri olan aylık 1,2 milyar kullanıcısı bulunan WeChat’in ödeme sistemi WeChat Pay, dünyanın en büyük bankalarında ICBC sayesinde artık Türkiye’de de kullanılabilecek.

28.07.2020Ekonomi
Öyle bir rüya ki görmek zorundasınız

Öyle bir rüya ki görmek zorundasınız!

Pera Müzesi’nin yeni sergisi ‘Bir Rüyanın İnşası: Arnavutluk Sanatında Toplumcu Gerçekçilik’te yer alan eserlerin çoğu, Enver Hoca döneminde sanatçılar tarafından güdümlü olarak üretilmiş. İktidarın ruh mühendisliğine soyunduğu bu dönemde sanatçılar birer memur gibi çalışarak hem sanata hem de siyasete hizmet vermiş ve devletin rüya inşa etme projesinin araçları haline gelmişler.

16.07.2020Kitap Sanat
ABD’nin kararı Güney Kıbrısı karıştırdı: Rum anamuhalefet lideri Washingtonu eleştirdi

ABD’nin kararı Güney Kıbrıs'ı karıştırdı: Rum anamuhalefet lideri Washington'u eleştirdi

ABD’nin Güney Kıbrıs’ı 'Uluslararası Askeri Eğitim ve Talim Programı’na (IMET) dahil etme kararı Rum ana muhalefet ile iktidar arasında tartışmalara neden oldu. ABD'nin kararını eleştiren Rum ana muhalefet partisi AKEL'in Genel Sekreteri Andros Kiprianu, "Evlatlarımız ABD çıkarlarını korumak için mi savaşacak?" diye sordu.

10.07.2020Dünya
Dışişleri Bakanlığından Çine taziye mesajı

Dışişleri Bakanlığından Çin'e taziye mesajı

Dışişleri Bakanlığı, Çin'de meydana gelen sel felaketinde hayatını kaybedenler için taziye mesajı yayımladı.

6.07.2020Dünya
BIST100 yüzde 0.99 yükseldi, dolar 6.85 lirada

BIST100 yüzde 0.99 yükseldi, dolar 6.85 lirada

Borsa İstanbul Endeksi (BIST100), haftanın son işlem gününde 112 bin 857 puan ve 114 bin 337 puan arasında dalgalandıktan sonra, yüzde 0.99 artışla 113 bin 611 puanda kapandı. Kapanışta, BIST Sanayi Endeksi yüzde 0.04 ekside, BIST Mali Endeks yüzde 1.38, BIST Hizmetler Endeksi yüzde 0.47 artıdaydı.

19.06.2020Ekonomi
Son dakika... Merkez Bankasından Çinle swap anlaşması kararı

Son dakika... Merkez Bankası'ndan Çin'le swap anlaşması kararı

Merkez Bankası, "Çin Merkez Bankası ile yenilenen swap anlaşması çerçevesinde Çin yuanı fonlamasının ilk kullandırımları 18 Haziran'da yapılmıştır. Ticari bankalar da uluslararası faaliyetlere ilişkin ürün yelpazelerini, ilgili swap anlaşmasını dayanak alan stratejiyle genişletebilecek" açıklamasında bulundu.

19.06.2020Ekonomi
Çinin şehirleri neler Çin başkenti, nüfusu, yüzölçümü, telefon ve posta kodu bilgileri

Çin'in şehirleri neler? Çin başkenti, nüfusu, yüzölçümü, telefon ve posta kodu bilgileri

Çin Dünya'nın en büyük ülkelerinden biridir. Hem nüfusu itibari ile hem de yüzölçümü itibari ile Dünya'da ki en güçlü ülkeler arasında yer almaktadır. Üretim alanında en fazla üretim yapan ülkelerden biri olan Çin bambaşka bir kültüre sahip olan ülkedir. Çin tarih boyunca pek çok kez savaş yaşamış ve bu savaşın izlerini günümüzde dahi hala taşıyan bir ülkedir. Peki, Çin'in şehirleri neler? Çin başkenti, nüfusu, yüzölçümü ve telefon posta kodu bilgileri nedir? Çin ülkesine dair bütün detaylı olan bilgileri derledik.

18.06.2020Seyahat
Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu Hattı Kovid-19 sürecinde Türkiyenin dışa açılan ticaret yolu oldu

Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu Hattı "Kovid-19 süreci"nde Türkiye'nin dışa açılan ticaret yolu oldu

AK Parti Kars Milletvekili ve eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan "Pandemi süresince BTK Demir Yolu Hattı üzerinden toplamda 138 bin ton yük taşınmıştır" dedi.

17.06.2020Ekonomi
Sanki hiçbir şey olmamış gibi

Sanki hiçbir şey olmamış gibi!

Küresel vaka sayısı 7 milyona koşuyor. Yaklaşık 400 bin insan hayatını kaybetti. Ancak bazı ülkelerdeki rakamların inişe geçmesi normalleşme adımlarının atılmasını sağladı. Paris’te sokaklar tıklım tıkış! Rotterdam’daki parklar kalabalık akın edince kapatıldı. İngiltere’de gençler sosyal hayata COVID-19 sanki hiç yaşanmamış gibi atıldı.

Bakan Pakdemirli: 193 ülkeye 18 milyar dolarlık ihracat yapıyoruz

Bakan Pakdemirli: 193 ülkeye 18 milyar dolarlık ihracat yapıyoruz

TARIM ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Mevsimsel etkiler ve planlı-programlı üretime olan eğilimden dolayı bu yıl tarımsal üretimiz en bereketli yıllardan birini yaşayacak. Bunun yanı sıra 193 ülkeye 1827 tarımsal ürün ihraç ederek, az önce de belirttiğim gibi 18 milyar dolarlık da ihracat yapıyoruz" dedi.

3.06.2020Ekonomi
Bakan Pakdemirli: Çin’e süt ihracatının kapıları açıldı

Bakan Pakdemirli: Çin’e süt ihracatının kapıları açıldı

TARIM ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip Çin Halk Cumhuriyeti’ne süt ihracatının kapılarının açıldığını belirterek, "Ramazan Bayramı öncesinde açıkladığımız 54 tesisimiz, Çin Halk Cumhuriyeti’ne süt ürünleri ihracatı yapabilecek" dedi.

1.06.2020Ekonomi
Trabzondan yapılan su ürünleri ve mamulleri ihracatı yüzde 93 arttı

Trabzon'dan yapılan su ürünleri ve mamulleri ihracatı yüzde 93 arttı

Trabzon'dan yılın 4 aylık döneminde yapılan su ürünleri ve mamulleri ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 93 artarak 21 milyon 686 bin 502 dolara ulaştı.

27.05.2020Ekonomi
Salgının başladığı Çinde akılalmaz görüntü Sosyal mesafeyi unuttular...

Salgının başladığı Çin'de akılalmaz görüntü! Sosyal mesafeyi unuttular...

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının başladığı Çin Halk Cumhuriyeti'de 13. Ulusal Halk Kongresi'nin ikinci genel kurul toplantısı bugün gerçekleştirildi. Kurul toplantısında milletvekillerinin sosyal mesafeyi hiçe saydığı dikkat çekti.

25.05.2020Dünya
Son dakika haberler: Ticaret Bakanı Pekcan: Çine süt ve süt ürünleri ihracatının önündeki engeller kalktı

Son dakika haberler: Ticaret Bakanı Pekcan: Çin'e süt ve süt ürünleri ihracatının önündeki engeller kalktı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Yürütülen yoğun girişimler neticesinde ülkemizden Çin'e gerçekleştirilecek süt ve süt ürünleri ihracatının önündeki engeller kalkmıştır" açıklamasında bulundu.

21.05.2020Ekonomi
Çinden flaş ortaklık hamlesi

Çin'den flaş ortaklık hamlesi

Çin devleti, sahibi olduğu uzun dönem uçak kiralama şirketi BOC Aviation aracılığıyla, Norveç’in özel hava yolu şirketi Norwegian’a ortak oldu.

20.05.2020Ekonomi
Çin’in İsrail Büyükelçisi ölü bulundu

Çin’in İsrail Büyükelçisi ölü bulundu

Çin’in İsrail Büyükelçisi Du Wei (57), evinde ölü olarak bulundu. İsrail medyası, incelemelerin devam ettiğini ve Wei’nin ölümünde şiddet belirtisi olmadığını, kalp krizi ihtimali üzerinde durulduğunu duyurdu.

17.05.2020Dünya
Batı Akdenizden maden, metal ve sanayi ürünü ihracatı arttı

Batı Akdeniz'den maden, metal ve sanayi ürünü ihracatı arttı

Batı Akdeniz'den, bu yılın başından 13 Mayıs tarihine kadar 344,3 milyon dolarlık maden, metal ve sanayi ürünleri ihracatı yapıldığı bildirildi.

15.05.2020Ekonomi
Dışişlerinden yardım uçağına izin verilmedi iddialarına yanıt

Dışişleri'nden 'yardım uçağına izin verilmedi' iddialarına yanıt

DIŞİŞLERİ Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY) insani yardım taşıyan uçağa Türkiye'nin izin vermediği iddialarına ilişkin, "Söz konusu uçuş için zamanında başvuru yapılmış olsaydı, insani mülahazalarla istisna tanınması mümkün olabilirdi. Nitekim, geçmişte bu tip uçuşlara izin verilmiş, GKRY tescilli uçakların ülkemizdeki bir havaalanına inmesine dahi müsaade edilmiştir" dedi.

14.05.2020Dünya
Türk avukatlardan Çin’e ‘virüs yayma ve saklama’ davası

Türk avukatlardan Çin’e ‘virüs yayma ve saklama’ davası

Ankara Barosu avukatları Melih Akkurt ve Selenay Kurt, koronavirüsün ilk ortaya çıktığı yer olan Çin’e yönelik Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi’nde tazminat davası açtı.

14.05.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Türkiye’den BM’de Uygur Türkleri konusunda ‘orta yol’ formülü

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Üçüncü Komitesi’nde Çin Halk Cumhuriyeti’nin Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insan hakları ihlalleriyle ilgili yaptığı eleştirel beyana ilişkin Dışişleri açıklamasının izini sürünce çarpıcı bir tabloyla karşılaştım.

20.10.2020

CIA’in Orta Asya’daki tetikçisi FETÖ

Kamuoyu genellikle FETÖ’nün karargâhı ABD başta olmak üzere Almanya gibi Batı ülkelerindeki yapılanmasına odaklandı

9.10.2020

Türkiye dünyayla hava bağlantısını yeniden açmaya çalışıyor

Türkiye’nin koronavirüs COVID-19 ile mücadelesinin başlangıç aşamasında harekete geçtiği alanlardan biri virüs taşıyıcıların gelişlerini kesmek için hava sahasını dünyaya kapatma yönünde attığı kademeli adımlar olmuştur.

9.07.2020

Türkiye'nin Ayasofya karşısındaki 'Dünya Mirası' yükümlülüğü

Ayasofya’nın müze statüsünden çıkartılıp yeniden cami statüsüne geçirilmesi yolundaki tartışmalar ağırlıklı olarak ulusal egemenlik ve aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu’nun fetih anlayışını simgeleyen ‘Kılıç Hakkı’ gibi kavramlar üzerinden cereyan ediyor.

3.07.2020

COVID-19 vakaları Türkiye’de yükselirken, Avrupa’da sakinleşiyor

Koronavirüs COVID-19 salgınının patlak vermesinden sonraki üç ay içinde bu köşede belli aralıklarla Türkiye’nin bu hastalıkla mücadelesinde dünyadaki durumunu değerlendirdim. Bunu yaparken daha çok teşhis konulan vaka ve insan kaybı sayısı gibi göstergeler üzerinden Türkiye’nin küresel sıralamadaki yerini başka ülkelerle karşılaştırmalı bir şekilde göstermeye çalıştım.

18.06.2020

COVID-19’un genetik soyağacında Türkiye nerede duruyor?

Dünkü yazımız, COVID-19 hastalığına yol açan virüsün genetik yapısının çözümlenmesinin bu virüsün daha yakından tanınması, yerküre üzerindeki hareketlerinin ve bulaşma yeteneğinin izlenebilmesi, bu çerçevede salgına karşı daha etkili mücadele stratejilerinin belirlenebilmesi açısından taşıdığı önemi anlatıyordu.

10.06.2020

Virüsün genetik dizilerinin tespiti mücadelede yeni kapılar açıyor

Koronavrüs COVID-19 ile mücadelede normalleşme dönemine giren ülkelerde virüsün genetik kodlarının çözümlenerek analiz edilmesi mücadelenin bundan sonraki seyri açısından giderek kritik bir önem kazanıyor. Pek çok ülkede genetik bilimciler mücadelede yeni stratejiler belirleyebilmek amacıyla virüsün gen dizilimine odaklanan hummalı bir çalışma içine girmiş bulunuyor.

9.06.2020

Türkiye COVID-19’la mücadelesinde dünya sıralamasında nerede duruyor?

Türkiye’nin koronavirüs COVID-19 karşısında izlediği stratejide aldığı sonuçlar dünyada bu salgına karşı yürütülmekte olan mücadele içinde nerede duruyor?

21.05.2020