EKSTRA
MENÜ

Nauru

Nauru haberleri sayfasında güncel ve son dakika Nauru hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 133 Nauru haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Nauru, resmî adıyla Nauru Cumhuriyeti ve eskiden Pleasant Adası olarak bilinen , Güney Pasifik'te bulunan bir Mikronezya ada ülkesi. En yakın komşusu 300 kilometre (186 mi) doğusunda yer alan Kiribati'nin Banaba Adası'dır. Nauru, 21 km2lik yüzölçümü ile dünyanın en küçük ada ülkesidir. 9,322 kişilik nüfusu ile Vatikan'dan sonra en az nüfusa sahip ülkedir.

Nauru Haberleri

N Harfi ile başlayan hayvan, şehir, ülke, isim, eşya, bitki, çiçek, meyve, kuş ve ünlü (Artist) isimleri

N Harfi ile başlayan hayvan, şehir, ülke, isim, eşya, bitki, çiçek, meyve, kuş ve ünlü (Artist) isimleri

N, alfabemizin 18. harfidir. Matematikte doğal sayıların yerine kullanılabilen N harfi, periyodik cetvelde yer alan Azot elementinin simgesidir. N harfi ile başlayan hayvan, şehir, ülke, isim, eşya, bitki, çiçek, meyve, kuş ve ünlü (artist) isimleri nelerdir? Merak edenler için sırasıyla listeledik.

13.04.2021Sözlük
Bilim insanları mavi jetlerin canlandırma görüntüsünü yayınladı

Bilim insanları 'mavi jet'lerin canlandırma görüntüsünü yayınladı

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) geçen çarşamba günü, 2019 yılında Dünya’dan uzaya çıkan bir mavi ışık huzmesinin canlandırma görüntüsünü yayınladı.

25.01.2021Teknoloji
Avrupa Uzay Ajansı, merak edilen mavi ışık huzmesinin canlandırma görüntüsünü yayınladı

Avrupa Uzay Ajansı, merak edilen 'mavi ışık' huzmesinin canlandırma görüntüsünü yayınladı

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) geçen sene gözlemlenen ilginç gökyüzü olayının canlandırma görüntüsünü yayınladı. 'Mavi jet' olarak adlandırılan fenomen merak uyandırdı.

23.01.2021Haber
Mavi ışık merak yaratmıştı... Rapor yayınladılar

'Mavi ışık' merak yaratmıştı... Rapor yayınladılar

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) geçen sene gözlemlenen ilginç gökyüzü olayının canlandırma görüntüsünü yayınladı. 'Mavi jet' olarak adlandırılan fenomen merak uyandırdı.

23.01.2021Dünya
Dünyadan uzaya yayılan mavi ışık huzmesinin canlandırma görüntüsünü yayınlandı

Dünya'dan uzaya yayılan mavi ışık huzmesinin canlandırma görüntüsünü yayınlandı

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) geçen çarşamba günü, 2019 yılında Dünya'dan uzaya çıkan bir mavi ışık huzmesinin canlandırma görüntüsünü yayınladı.

23.01.2021Teknoloji
Avustralya sığınmacıların yararına olan tıbbi transfer yasasını iptal etti

Avustralya sığınmacıların yararına olan 'tıbbi transfer yasası'nı iptal etti

Avustralya, Papua Yeni Gine'nin Manus Adası ve Nauru'daki gözaltı merkezlerinde tıbbi tedaviye muhtaç sığınmacıların Avustralya'da tedavi görmesine imkan sağlayan yasayı yürürlükten kaldırdı.

4.12.2019Dünya
Dünyanın en küçük ada ülkesinde devlet başkanı seçildi

Dünyanın en küçük ada ülkesinde devlet başkanı seçildi

Güney Pasifik'te yer alan dünyanın en küçük ada ülkesi Nauru'da, devlet başkanlığına eski insan hakları avukatı Lionel Aingimea seçildi.

28.08.2019Dünya
İstanbula 5 ayda 5,4 milyon turist geldi

İstanbul'a 5 ayda 5,4 milyon turist geldi

İstanbul'u ziyaret eden yabancı turist sayısı ilk 5 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artışla 5 milyon 416 bine yükselirken, bu alanda tarihi bir rekor kırıldı.

16.07.2019Ekonomi
Avustralya göçmenleri tedavi etmek için ıssız adaya gönderecek

Avustralya göçmenleri tedavi etmek için ıssız adaya gönderecek

Avustralya, Pasifik ülkelerinde Avustralya tarafından desteklenen mülteci kamplarından tedavi olmak maksadıyla ayrılmalarına izin verilen kişileri ülkeye 5170 km uzaklıkta yer alan Noel Adası'na gönderecek.

6.03.2019Dünya
Trumpın Kudüs kararına beklediği destek gelmedi

Trump'ın Kudüs kararına beklediği destek gelmedi

BD Başkanı Trump'ın Tel Aviv Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıma kararı almasının üzerinden bir yıl geçmesine rağmen uluslararası alanda beklediği desteği bulamadı.

6.12.2018Dünya
Mülteciler için devrede

Mülteciler için devrede

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Avustralya’ya teknelerle ulaşan mültecilerin gönderildiği Nauru’dan, her yıl 150 mülteciyi ülkesine alma teklifini Avustralya'ya ilettiklerini belirtti.

6.09.2018Dünya
BM Genel Kurulu, İsrailin hukuk tanımazlığını tescil etti

"BM Genel Kurulu, İsrail'in hukuk tanımazlığını tescil etti"

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) veto edilen Filistin tasarısının BM Genel Kurulunda kabul edilmesine ilişkin, "BM Genel Kurulu, İsrail’in hukuk tanımazlığını tescil etti." ifadesini kullandı.

14.06.2018Dünya
Filistin Dışişleri Bakanından BM kararı açıklaması

Filistin Dışişleri Bakanı'ndan BM kararı açıklaması

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda Filistin halkı için koruma talep eden kararın kabul edilmesinin "büyük bir başarı ve zafer" olduğunu belirtti.

14.06.2018Dünya
Uluslararası Telefon Çağrıları için Ülke Kodları

Uluslararası Telefon Çağrıları için Ülke Kodları

Uluslararası telefon kodlarını kullanarak yurt dışında herhangi bir ülkeye arama yapabilirsiniz. İşte ülke kodları...

7.05.2018Teknoloji
Ülkeler ile ilgili hayret edeceğiniz bilgiler

Ülkeler ile ilgili hayret edeceğiniz bilgiler

Dünya üzerinde tanınmayanlar ile beraber 206 ülke bulunuyor. Ve bu kadar ülkenin kendine ait farklı özellikleri mevcut. İşte bilinen ülkelerin bilinmeyen yanları…

19.04.2018Seyahat
Ünlü dergiden manidar kapak

Ünlü dergiden manidar kapak

ABD'nin önde gelen dergilerinden Time, Donald Trump'ın başkan olarak göreve başlamasının ardından ABD'nin yalnızlaşmaya ve en önemli müttefiklerinden bile uzaklaşmaya başladığını kapağına taşıdı. Time dergisi, ABD'yi tek başına kalmış, yalnız bir ülke olarak tasvir etti.

26.01.2018Dünya
ABD en çok maddi yardımı hangi ülkelere yapıyor

ABD en çok maddi yardımı hangi ülkelere yapıyor?

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda Perşembe günü yapılan oylamada, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul etme kararının geçersiz kılınmasıyla ilgili tasarı 128 ülkenin oyuyla kabul edildi. 193 üyeli BM'de yapılan oylama öncesinde ABD Başkanı Donald Trump, tasarıya destek verecek ülkelere maddi yardımı kesebileceklerini söylemişti. Bu tehdidin ardından ABD'nin en fazla yardım yaptığı ülkeler büyük merak konusu oldu...

22.12.2017Dünya
Oy kullanan ülkeleri not eden İsrail temsilcisinden ilginç iddia...

Oy kullanan ülkeleri not eden İsrail temsilcisinden ilginç iddia...

İsrail'in BM Temsilcisi Danny Danon, ABD'nin Kudüs kararını eleştiren karar tasarısının Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda kabul edilmesinden önce 'isimlerinizi bir kenara yazacağız' diye diplomatları tehdit eden ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley'den geri kalmadı. Danon oylamada oy kullanan ülkeleri not ederken görüntülendi. Danon, FOX News sunucusunun 'Japonya, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerin neden tasarıyı destekleyen 128 ülke içinde yer aldığı sorusuna' karşı ilginç bir iddiada bulundu. Bu ülkelerin aslında İsrail'e hayran olduğunu söyledi.

22.12.2017Dünya
Ağır fark sonrası dünya basınında dikkat çeken yorumlar

Ağır fark sonrası dünya basınında dikkat çeken yorumlar!

Avrupa ve ABD basını, Türkiye’nin girişimleriyle hazırlanan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararını eleştiren karar tasarısının Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda kabul edilmesine geniş yer verdi. ABD basınında BM'nin Trump'ı sert bir şekilde payladığı yorumları yapıldı.

22.12.2017Dünya
ABDden yeni hamle Hayır diyen ülkelere mektup gönderdi

ABD'den yeni hamle! 'Hayır' diyen ülkelere mektup gönderdi

ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley'in, BM Genel Kurulunda kabul edilen Kudüs kararına "hayır" oyu veren, çekimser kalan ve oylamaya katılmayan ülke temsilcilerine resepsiyon davetinde bulunduğu bildirildi.

22.12.2017Dünya
Bazı Müslüman ülkeler susarken o konuştu ABDye meydan okudu

Bazı Müslüman ülkeler susarken o konuştu! ABD'ye meydan okudu

Venezuela BM Daimi Temsilcisi Samuel Moncada, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada ABD'ye adeta meydan okudu.

22.12.2017Dünya
Nauru, Palau, Mikronezya... Dün herkes googleda bu ülkeleri aradı...

Nauru, Palau, Mikronezya... Dün herkes google'da bu ülkeleri aradı...

ABD’nin ‘Kudüs’ kararına karşı Türkiye ve Yemen öncülüğünde hazırlanan tasarı, BM Genel Kurulu’nda 128 lehte oyla kabul edildi. ABD ve İsrail'in başını çektiği 9 ülke ret oyu verdi. 35 ülke ise çekimser kaldı.

22.12.2017Dünya
BM’den Trump’a Kudüs vetosu

BM’den Trump’a Kudüs vetosu

ABD’nin ‘Kudüs’ kararına karşı Türkiye ve Yemen öncülüğünde hazırlanan tasarı, BM Genel Kurulu’nda 128 lehte oyla kabul edildi. Bizzat Başkan Trump’ın tehditleri nedeniyle yükselen tansiyonun gölgesinde yapılan oylamada 35 üye çekimser kaldı, 9 ülke ise ret kararı verdi. BM Güvenlik Konseyi’nin 4 daimi üyesi de kararın arkasında durdu.

21.12.2017Dünya
BM oylamasında Bosna Hersek detayı

BM oylamasında Bosna Hersek detayı

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda Türkiye’nin girişimleriyle hazırlanan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararını eleştiren karar tasarısı için yapılan oylamada çekimser oy kullandı. Bosna Hersek'in çekimser oy kullanmasına ülkedeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti (RS) Başkanı Milorad Dodik'in Ivanic'e gönderdiği "İsrail" konulu talep mektubunun etkili olduğu belirtildi. Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Bakir İzetbegovic'in, "evet" oyu kullanmayı önerdiği açıklandı. .

21.12.2017Dünya
Son dakika Kudüs oylamasında hangi ülke ne oy verdi

Son dakika! Kudüs oylamasında hangi ülke ne oy verdi

Birleşmiş Milletler'de (BM) Genel Kurulu'nda ABD'nin Güvenlik Konseyi'nde veto ettiği Kudüs tasarısı kabul edildi. 128 ülke kabul, 9 ülke ret, 35 ülke çekimser oy kullandı.  Oylamada ABD ve İsrail'in yanında Palau, Guatamala, Togo, Nauru, Honduras, Marshall Adaları, Mikronezya ülkeleri ret oyu verdi. ABD'nin oylama öncesinde 'finansal yardımı keseriz' tehdidinin oylamanın akışına etkisi merak konusu oldu.

21.12.2017Dünya
Dünyanın kilitlendiği Kudüs karar tasarısı kabul edildi...

Dünyanın kilitlendiği Kudüs karar tasarısı kabul edildi...

Türkiye’nin girişimleriyle hazırlanan ve Trump’ın Kudüs kararını eleştiren karar tasarısı, BM Genel Kurulu’nda ABD’nin tehditlerine rağmen 9’a karşı 128 oyla kabul edildi. Oylamada 35 ülke ise çekimser kaldı. Oylama öncesi BM Genel Kurulu'nda kürsüye çıkan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'ye tepki göstererek "BM üyesi bir ülke diğer diğer üyeleri tehdit etti. Bazıları ise gelişme yardımlarının kesilmesiyle tehdit edildi. Bu kabul edilemez. Türkiye asla Kudüs’ü yalnız bırakmayacaktır. Filistin halkı asla yalnız kalmayacaktır. Dünya beşten büyüktür" dedi. ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, "Bu oylama Amerikalıların BM’ye nasıl baktığı ve bizim bize BM’de saygısızlık yapan ülkelere nasıl baktığımız konusunda bir fark yaratacaktır" ifadeleriyle tehditkâr tutumunu sürdürdü.

21.12.2017Dünya
Vadiler ve göller diyarı: Abhazya

Vadiler ve göller diyarı: Abhazya

Kafkasya’daki 15 günlük gezimize Nalçik ve Maykop ile başlamıştık, büyük bölümünü ise Abhazya’ya ayırdık. İki yıl önce geldiğimizde gezip gördüğümüz yerlerin yanı sıra dağlarda ve atlardaydı aklımız.

8.12.2017Seyahat
Avrupanın çatısına yolculuk

Avrupa'nın çatısına yolculuk

İşte yine Kafkasya’dayız, sürgün edildiğimiz topraklarda. Arkadaş grubumuzla her yıl Kafkasya’nın başka bir bölgesini gezelim kararı almıştık, o yüzden bu defa Kabardey’e gitmek istiyoruz ama hiçbirimizin gönlü Abhazya’yı bir daha görmeden dönmekten yana değil. Yönümüzü Elbruz'a çeviriyoruz. Dağcıların tanımıyla çok zorlu olmayan bir parkur ancak hava koşulları tırmanmayı güçleştiriyor. Bizim amacımız ise dağcılık değil sadece o havayı solumak. İşte size Elbruz gezi rehberi...

9.11.2017Seyahat
Dünyanın en küçük ülkeleri

Dünyanın en küçük ülkeleri

Ülkelere yolculuk dediğimizde aklımıza ilk olarak metropol şehirlere sahip, yüz ölçümü olarak büyük ülkeler gelir. Ancak bunların arasında haritalarda adeta gizlenmiş, küçücük diyebileceğimiz ülkeler de yer alıyor. İşte size haritalarda gizlenmiş dünyanın en küçük ülkeleri…

8.11.2017Seyahat
Dünyanın en az ziyaret edilen 10 ülkesi

Dünyanın en az ziyaret edilen 10 ülkesi

Avrupa'dan Amerika'ya her yıl milyonlarca ziyaretçi çeken ülkelerin yanı sıra dünyada neredeyse hiç ziyaret edilmeyen yerler de var. İşte sahip oldukları sayısız güzelliğe rağmen fazla ziyaretçi çekmeyen yerler.

4.10.2017Seyahat
Avustralyadan mültecilere rekor tazminat

Avustralya'dan mültecilere rekor tazminat

Avustralya eyalet yüksek mahkemesi Pasifik Okyanusu'ndaki Manus Adası'na yerleştirilen mültecilere tazminat ödenmesini onadı. Devlet, mağduriyet davası açan mültecilere 70 milyon Avustralya doları tazminat ödeyecek.

6.09.2017Dünya
Dünyanın en az nüfusa sahip 25 ülkesi

Dünyanın en az nüfusa sahip 25 ülkesi

Uluslararası ortamda, Birleşmiş Milletler'e üye olan 192 ülke ve Vatikan olmak üzere 193 ülke tanınıyor. Birleşmiş Milletler'e üye olmayan veya uluslararası ortamda tanınmayanlarla birlikte bu ülkelerin sayısı 206'yı buluyor. Bu ülkelerden bazıları ise tahmin edemeyeceğiniz kadar küçük. İşte dünyanın nüfusu en az ve en küçük ülkeleri...

29.04.2017Seyahat
Dünyanın en az nüfusa sahip 10 ülkesi

Dünyanın en az nüfusa sahip 10 ülkesi

Dünyada sayılamayacak kadar birçok ülke var. Ama birçoğu bilinmiyor veya seyahatlerde çok tercih edilmiyor. Hatta bu ülkeler çok tercih edilmediğinden nüfusu bile az. Eğer huzurlu bir tatile çıkmak istiyorsanız bu haberi mutlaka okumalısınız. İşte dünyanın en az nüfusa sahip olan 10 ülkesi...

31.03.2017Seyahat
7.9 ve tsunami paniği

7.9 ve tsunami paniği

PAPUA Yeni Gine’de 7.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez üssü Bougainville Adası’ndaki Panguna kentinin 41 kilometre kuzeybatısı olan deprem yerin 136 kilometre altında kaydedildi.

22.01.2017Dünya
Büyük deprem: 7,8 büyüklüğünde

Büyük deprem: 7,8 büyüklüğünde

Pasifik'teki Solomon Adaları'nda 7,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

8.12.2016Dünya
Erdoğandan dünyaya İstanbul mesajı: Mevcut sistem yetersiz

Erdoğan'dan dünyaya İstanbul mesajı: Mevcut sistem yetersiz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 60 devlet, hükümet başkanı ve temsilcinin katılımıyla başlayan Dünya İnsani Zirvesi’nde ‘sistem’i eleştirdi. “Sorunlara çözüm üretemeyen sistemin yükünü sadece belli ülkelerin omuzladığını görüyoruz” diyen Erdoğan, Birleşmiş Milletler’ce Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen zirvede özetle şunları söyledi:

23.05.2016Gündem
Dünya İnsani Zirvesi İstanbulda başladı

Dünya İnsani Zirvesi İstanbul'da başladı

BM'nin 71 yıllık tarihinde ilk kez düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi Türkiye'nin ev sahipliğinde İstanbul'da başladı. Yardıma muhtaç insanlar için toplanan liderler aile fotoğrafı çektirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da zirve kapsamında konuşma yaptı.

23.05.2016Gündem
IMFye en küçük yeni üye

IMF'ye en küçük yeni üye

Uluslararası Para Fonu (IMF) dünyanın en küçük ada ülkesi Nauru Cumhuriyeti'nin 189. üyesi olduğunu bildirdi.

13.04.2016Ekonomi

Avustralyalılar 'Mültecilere Adalet' için yürüdü

Avustralya'da faaliyet gösteren 115 sivil toplum kuruluşunun ülke genelinde ortaklaşa düzenlediği "Mültecilere Adalet" gösteri düzenledi. Ülke genelinde düzenlenen gösteriye 50 binden fazla kişi katıldı

21.03.2016Dünya
Almanya 21 aylık bebeğin sınır dışı kararını tartışıyor

Almanya 21 aylık bebeğin sınır dışı kararını tartışıyor

Almanya'ya sığınan Arnavut çiftin 21 aylık bebekleri için yaptıkları sığınma başvurusu reddedildi.

16.02.2016Dünya
Avustralyadaki Christmas Adası Gözaltı Merkezinde isyan çıktı

Avustralya'daki Christmas Adası Gözaltı Merkezi'nde isyan çıktı

Avustralya'ya ait Christmas Adası Gözaltı Merkezi'nden kaçtığı iddia edilen bir sığınmacının ölü bulunması üzerine merkezdeki mülteciler isyan çıkardı.

9.11.2015Dünya
Dünyanın en şişman insanları bu ülkelerde yaşıyor

Dünyanın en şişman insanları bu ülkelerde yaşıyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Dünya’nın en şişman insanlarının yaşadığı on ülkeyi açıkladı.

8.05.2015Avrupa
Turist olarak geldi general oldu

Turist olarak geldi general oldu

Gebze Belediyesinde çalışırken, yıllık izninin 20 gününü geçirmek için gittiği anavatanı Abhazya'da, kendisini savaşın içinde bularak direnişçilere katılan, vücuduna isabet eden 49 şarapnel parçasına rağmen hayatta kalan Şendoğan Kayıt, tuğgeneral rütbesine kadar yükseldi - Kayıt'ın, savaşın birinci günü ellerinde ekmek bıçağı olan iki çocuğa "Gelin şurada yatın" diye seslenince aldığı "Hayır yatamayız, tank geliyor" cevabı, hayata bakışını değiştirdi ve ana vatanında artık turist değil, direnişçiydi - Hayatı romanlara konu olacak Kayıt, oğlu Nart, eşi Nona ile Abhayzı'nın başkenti Sohum'da yaşamını sürdürüyor

17.05.2014Gündem
AB, 19 ülkeye vizeyi kaldırdı

AB, 19 ülkeye vizeyi kaldırdı

Türkiye ile vizenin kalkması yolundaki müzakereler sürerken AB Konseyi, büyük çoğunluğu Karayipler ve Pasifik bölgelerindeki ada ülkelerinden oluşan 19 ülkenin vatandaşlarına Schengen Alanı’na vizesiz girme hakkı tanıyan kararı onayladı.

6.05.2014Dünya

Yazar Sonuçları

Ankara Vaşington hattındaki önemli gelişmeler

Geçen hafta Türkiye-ABD ilişkilerinde önemli bazı gelişmeler izlendi. Bu gelişmelerden ilki iki ülke arasında varılan Menbiç Anlaşması’nın uygulamaya konulması için askeri makamlar arasında gerekli görüşmelerin yapılması,  mutabakatın ortaya çıkması ve hafta başında Anlaşma’nın uygulanmasına başlanarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin Menbiç’te devriye görevine başlamasıydı.

20.06.2018

Abhazya: Güzel coğrafya, güzel insanlar

Üç gün boyunca Abhazya’daydım. Çok değişik, yüksek dağlarla çevrili, Karadeniz’in en ılıman kıyılarını içeren, cennet gibi bir coğrafya. Abhazlar da benzersiz bir halk. Yaşamlarında incelik hâkim ama aynı zamanda da misafire hakikaten meraklılar. Çok zor bir dilleri var. Türkiye’deki Abhazlar da buradaki kültürü eksiltmeden sürdürüyor. 

22.10.2016