Japonya seferine çıkan Kınalıada korveti Somali’de

Güncelleme Tarihi:

Japonya seferine çıkan Kınalıada korveti Somali’de
Oluşturulma Tarihi: Nisan 25, 2024 07:00

Türk donanmasına ait TCG Kınalıada korveti, önceki gün iki günlük bir ziyaret için uğradığı Somali’nin başkenti Mogadişu’da coşkuyla karşılandı. Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, iki ülke arasındaki imzalanan işbirliği anlaşmalarını hatırlatarak Türkiye’ye teşekkür etti.

Haberin Devamı

TÜRKİYE ile Japonya arasındaki ilişkilerin tesisinin 100’üncü yıldönümü ve Ertuğrul Fırkateyni’nin Japonya seyrinin 134’üncü yıl dönümü dolayısıyla Uzak Doğu seferine çıkan Kınalıada korveti, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Somali’nin başkenti Mogadişu’daydı. Somali ve Türk hükümetleri arasında savunma ve ekonomi alanlarında imzalanan anlaşmanın iki ay sonrasında bir Türk savaş gemisinin Somali’yi ziyaret etmesi dikkat çekerken karşılama törenine Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Somalili bakanlar ve Türkiye’nin Mogadişu Büyükelçisi Alper Aktaş katıldı.

TÜRKİYE’YE MİNNETTARIZ

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, törende gerçekleştirdiği konuşmada Türkiye’ye minnettar olduğunu dile getirerek Ankara ile Mogadişu arasında imzalanan anlaşmayı hatırlattı. “Türkiye, ülkemiz ve toprak birliğimizin korunması açısından işbirliğine güvenebileceğimiz dost ve kardeş bir ülkedir” değerlendirmesinde bulunan Somali lideri Hasan Şeyh Mahmud, Türkiye sayesinde Somali’nin kendi denizlerini tek başına koruyabilecek kapasiteye ulaşacağını dile getirdi. Başbakan Hamza Abdi Barre de benzer şekilde anlaşmayı “tarihi” olarak nitelendirerek Türk hükümetine ve halkına Somali hükümetine ve halkına verdikleri istikrarlı destekten dolayı teşekkür etti. Büyükelçi Aktaş ise Somali’nin egemenliği ve toprak bütünlüğünün korunması kapsamında Türkiye’nin desteğini kararlılıkla sürdüreceğini ifade etti.

Haberin Devamı

Japonya seferine çıkan Kınalıada korveti Somali’de
Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud Türk savaş gemisini ziyaret etti.

BUGÜN DEMİR ALACAK

Bugün Mogadişu’dan ayrılması planlanan korvetin, Maldivler, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Tayland, Çin Halk Cumhuriyeti, Güney Kore ve Japonya’nın Kushimoto, Tokyo ve Hiroşima kentlerini ziyaret etmesi bekleniyor. Kınalıada, Japonya’nın ardından Filipinler, Singapur, Sri Lanka, Hindistan, Umman, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Pakistan ve Ürdün limanlarına da uğrayacak ve buralardaki Türk şehitliklerinde anma törenleri düzenlenecek.

Haberin Devamı

 GENİŞ KAPSAMLI İŞBİRLİĞİ

2017 yılından bu yana Mogadişu’da TÜRKSOM olarak bilinen geniş bir askeri üsse sahip olan Türkiye, iki ay önce Somali hükümetiyle olan bağlarını daha da stratejik noktaya taşıyan bir anlaşmaya imza atmıştı. Anlaşma uyarınca Türk donanması 10 yıl boyunca Somali’nin deniz yetki alanlarını koruyacak. Diğer yandan Türkiye, Afrika’nın 3 bin 025 km ile en uzun kıyı şeridine sahip olan Somali’nin 830 bin km2 büyüklüğündeki münhasır ekonomik bölgesinde hidrokarbon arayacak. Somali’ye petrol ve doğalgazının çıkarılışından satışına kadar destek sağlayacak olan Ankara, gelirden yüzde 30 pay alacak, zenginliğin yüzde 70’i Somali’de kalacak. Ülke 30 milyar varil petrol ve gaz rezervine sahip.

Haberin Devamı

Japonya seferine çıkan Kınalıada korveti Somali’de
Hasan Şeyh Mahmud

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!