MENÜ

Cern

Cern ile ilgili tüm haberleri, son dakika Cern haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Cern haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 531 Cern haberi bulunmuştur.

Cern Haberleri

Isparta uçağı yüzde 99 düşürüldü

'Isparta uçağı yüzde 99 düşürüldü'

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nden (ETÜ) Prof. Dr. Saleh Sultansoy, Isparta'da, 30 Kasım 2007'de, Prof. Dr. Engin Arık ve beraberindeki akademisyenlerle birlikte toplamda 57 kişinin hayatını kaybettiği uçağın, yüzde 99 oranla düşürüldüğünü iddia etti. Prof. Dr. Sultansoy, "O uçak düşürülmeseydi, Türkiye bugün CERN'de asil üye olurdu. Türkiye toryum yarışında dünyada liderler arasında olurdu. Türk Hızlandırıcı Kompleksi ve Türk Bilim Kenti kurulurdu" dedi.

15.02.2020Gündem
Geleceğin Deneyi için Türk bilim insanlarından süpersimetri araştırması

'Geleceğin Deneyi' için Türk bilim insanlarından süpersimetri araştırması

Bursa Uludağ Üniversitesinden bir grup akademisyen, CERN'in "yüzyılın deneyi" olarak gösterilen Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın yerini alması öngörülen "Geleceğin Dairesel Çarpıştırıcısı" deneyi için araştırma yürütüyor.

13.02.2020Teknoloji
Liseliler Uluslararası Demet Hattı Yarışması”na hazırlanıyor

Liseliler Uluslararası Demet Hattı Yarışması”na hazırlanıyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi, “CERN: Avrupa Parçacık Fiziği Laboratuvarı ve Liseler için Demet Hattı Yarışması” konulu etkinlikte lise öğrencilerini santralistanbul Kampüsü’nde ağırladı. BİLGİ Yüksek Enerji Fiziği Araştırma Merkezi Müdürü ve yarışmanın ulusal irtibat sorumlusu Prof. Dr. Serkant Ali Çetin tarafından gerçekleştirilen sunumda öğrenciler “Liseler İçin Demet Hattı Yarışması” hakkında bilgi aldı.

16.01.2020Teknoloji
Devlet desteğiyle işini kuran kadın girişimci CERNe ihracat yapıyor

Devlet desteğiyle işini kuran kadın girişimci CERN'e ihracat yapıyor

KOSGEB'den aldığı krediyle metal işleme hizmeti vermeye başlayan, işini büyüterek savunma ve havacılık sektöründe tedarikçi olan Filiz Akkaş, 7 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

28.11.2019Ekonomi
NASA’daki efsane Türk: Süper simetriyi henüz göremedik, bu biraz canımızı sıkıyor

NASA’daki efsane Türk: Süper simetriyi henüz göremedik, bu biraz canımızı sıkıyor

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Arizona Üniversitesi’nde görevli Prof. Dr. Feryal Özel, kara deliği ilk kez görüntüleyen ekibin tarihi başarısında çok önemli bir rol üstlenmişti. Gezegenimizde en uzağı gören kişilerden biri olan Özel ve ekibinin şimdi bilim dünyasına yeni bir sürprizi var: Samanyolu’ndaki dev kara delik... Tüm verilerin ellerinde olduğunu belirten Özel, sadece galaksimizin değil, belki tüm hayatımızın merkezindeki kara deliğin fotoğrafını altı ay sonra görebileceğimizi söylüyor.

10.11.2019Hürriyet Pazar
Herkesin bir konu hakkında çokça şey söylediği bir ortamda biri çıkıp bütün konuyu özetleyen bir kelime söyler ya...  İşte istediğim, o tek kelimenin heykelini yapmak

Herkesin bir konu hakkında çokça şey söylediği bir ortamda biri çıkıp bütün konuyu özetleyen bir kelime söyler ya... İşte istediğim, o tek kelimenin heykelini yapmak!

Türkiye’nin önde gelen heykel sanatçılarından Seçkin Pirim son 10 yıllık üretiminden oluşan bir seçkiyi kitap haline getirdi. Pirim’le, New York’ta bağlı olduğu C24 Gallery tarafından yayımlanan ‘Sanatçı’ vesilesiyle konuştuk.

Fiber lazerde uluslararası standartları yakaladık

'Fiber lazerde uluslararası standartları yakaladık'

FiberLast'ın Üst Yöneticisi Koray Eken, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin fiber lazerde uluslararası standartları yakaladığını belirtti.

17.09.2019Teknoloji
Muş Alparslan Üniversitesi, CERN ile iş birliği protokolü imzaladı

Muş Alparslan Üniversitesi, CERN ile iş birliği protokolü imzaladı

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) ile Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) arasında iş birliği protokolü imzalandı.

8.09.2019Teknoloji
CERN hayali mağduriyete dönüştü

CERN hayali mağduriyete dönüştü

ADANA’da, CERN’e gerçekleştirilecek geziye çocuklarını göndermek isteyen 46 öğrenci velisi, ödedikleri 3’er bin TL’den toplam 138 bin TL’yi, gezinin iptal edilmesine rağmen geri alamayınca organizasyonu yapan emekli öğretmeni polise şikayet etti.

29.08.2019Haber
CERN hayali suya düştü... Polise gittiler

CERN hayali suya düştü... Polise gittiler

ADANA’da, CERN’e gerçekleştirilecek geziye çocuklarını göndermek isteyen 46 öğrenci velisi, ödedikleri 3’er bin TL’den toplam 138 bin TL’yi, gezinin iptal edilmesine rağmen geri alamayınca organizasyonu yapan emekli öğretmeni polise şikayet etti.

29.08.2019Gündem
Almanlara ev yapacağız

Almanlara ev yapacağız!

Türkiye’den CERN’e üretim yapan tek alüminyum şirketi olan ASAŞ, Almanya’da Neuwied’te üretim ve lojistik tesisi kuruyor. ASAŞ Neuwied’te 600 konutluk bir proje de yapacak. Projenin mimarlığını da Tabanlıoğlu Mimarlık gerçekleştirecek.

22.06.2019Ekonomi
Einstein’ın Görelilik Teorisi’ni 103 yıl  sonra ispatladık

Einstein’ın Görelilik Teorisi’ni 103 yıl sonra ispatladık

KARA DELİĞİ GÖRÜNTÜLEYEREK ÇIĞIR AÇAN EKİBİN İÇİNDEKİ TEK TÜRK

21.04.2019Hürriyet Pazar
Tersine beyin göçü başladı

Tersine beyin göçü başladı

Dünyada ses getiren projelere imza atan parlak zekâların Türkiye’de çalışmasını teşvik etmek için hayata geçirilen ‘Lider Araştırmacılar Programı’na 200’den fazla başvuru geldi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Başvuranlar arasında dünyanın önde gelen üniversitelerinden, Harvard, MIT, Stanford, Oxford, Cambridge, Imperial College, Yale’den araştırmacılarımız ve profesörlerimiz var” dedi.

30.03.2019Ekonomi
‘Genç Dünya Liderleri’ listesinde

‘Genç Dünya Liderleri’ listesinde

İSVİÇRE Cenevre merkezli Dünya Ekonomik Forumu, ‘Genç Dünya Liderleri 2019’ listesini dün paylaştı.

14.03.2019Eğitim
CERN, cinsiyetçi profesörün sözleşmesini yenilemeyecek

CERN, 'cinsiyetçi' profesörün sözleşmesini yenilemeyecek

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN), kadınların fizik dalına erkeklerden daha az yatkın olduğunu söyleyen bilim insanı Profesör Alessandro Strumia ile ilişiğini kesti.

8.03.2019Teknoloji
Kocaeliden CERNe bağlandılar

Kocaeli'den CERN'e bağlandılar

Kocaeli Bilim Merkezi, her yıl 52 ülkeden binlerce öğrencinin Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde yapılan deneylere canlı bağlanarak bilim insanlarıyla görüştüğü International Masterclass Etkinliği’ne ev sahipliği yaptı.

8.03.2019Teknoloji
İstanbul Üniversitesi, CERNdeki CMS deneyinin tam üyesi oldu

İstanbul Üniversitesi, CERN'deki CMS deneyinin tam üyesi oldu

İstanbul Üniversitesi, CERN'de araştırma faaliyetleri yürüten Kompakt Müon Selenoid deneyine tam üye olarak kabul edildi.

19.02.2019Teknoloji
İÜ CERN deneyinin tam üyesi oldu

İÜ CERN deneyinin tam üyesi oldu

İÜ, CERN'de araştırma faaliyetleri yürüten Kompakt Müon Selenoid deneyine tam üye statüsünde kabul edildi.

19.02.2019Eğitim
İMECEnin uzay radyasyon testleri için yerli sistem geliştirildi

İMECE'nin uzay radyasyon testleri için yerli sistem geliştirildi

Yerli gözlem uydusu İMECE'de kullanılacak yurt içinde geliştirilen bileşenlerin uzay radyasyon testlerinin yapılması için Türkiye'nin endüstriyel boyutlardaki ilk hızlandırıcı mıknatısının üretimi başarıyla tamamlandı.

10.01.2019Teknoloji
Geleceğin deneyine Türkiye katkısı

Geleceğin deneyine Türkiye katkısı

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın yerini alması öngörülen Geleceğin Dairesel Çarpıştırıcısı'nda tasarımında görevli Türk akademisyenler, projenin kritik bir parçasını geliştirmek üzere teknoloji firmalarıyla ortak çalışma başlattı.

13.12.2018Teknoloji
Rus teknolojisi CERN araştırmalarında kullanılacak

Rus teknolojisi CERN araştırmalarında kullanılacak

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu Rosatom'un nükleer yakıt şirketi TVEL, CERN'de kurulacak "Geleceğin Dairesel Çarpıştırıcısı" adlı makine için süperiletken tel geliştirdi.

30.11.2018Teknoloji
Higgs bozonunun altında yatan fizik ne

Higgs bozonunun altında yatan fizik ne?

Temel parçacıkların, Büyük Hadron Çarpıştırıcısının (LHC) ve Higgs bozonunun altında yatan fizik nedir? Kuarkların, leptonların ve bunların aralarında olan, doğadaki temel simetrilerce düzenlenen etkileşmelerin dünyasını masaya yatıran Higgs ve Cern isimli kitap, bu dünya ile sonsuz küçük ve sonsuz büyük arasındaki bağıntıyı da sunuyor.

27.11.2018Teknoloji
CERN’e üretim yapan girişimci

CERN’e üretim yapan girişimci

Filiz Akkaş 1975 yılında Sivas’ta 6 çocuklu bir ailenin son çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesi İstanbul’a göç etti ve Taksim’de büyüdü. Ailesinde ilk çalışan kadın oldu. Evlendi, kızı oldu, boşandı. Ayakları üzerinde durmalıydı. KOSGEB kredisi aldı, alüminyum panel üretimine girdi. Ve şirketi Mapsis Metal kısa zamanda havacılık ve savunma sanayine üretim yapan bir şirket haline geldi.

Türk bilim adamları Avrupadaki deneye prototip üretecek

Türk bilim adamları Avrupa'daki deneye prototip üretecek

Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezinde (CERN) yürütülen Geleceğin Dairesel Çarpıştırıcısı (FCC) projesinde, çarpıştırıcının vakum odacığının prototipiyle ilgili çalışmaları Ege Üniversitesi (EÜ) ve İzmir Ekonomi Üniversitesinden (İEÜ) akademisyenler yapacak.

25.10.2018Teknoloji
Öğrencilere gezilerle eğitim

Öğrencilere gezilerle eğitim

Özel bir kolej düzenlediği yurtiçi ve yurtdışı gezileriyle öğrencilerin dünyanın önde gelen sanat, spor, eğlence ve teknoloji merkezleriyle buluşmasını sağlıyor.

20.10.2018Eğitim
Fiziği erkekler inşa etti diyen profesöre karşı kampanya

"Fiziği erkekler inşa etti" diyen profesöre karşı kampanya

"Fizik erkekler tarafından icat ve inşa edildi" açıklamasını yapan İtalyan bilim insanı Alessandro Strumia'ya tepkiler büyüyor.

6.10.2018Teknoloji
CERNde yeni parçacıklar keşfedildi

CERN'de yeni parçacıklar keşfedildi

İsviçre'de Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinin (CERN), Büyük Hadron Çarpıştırıcısının (BHÇ) iki yeni parçacık keşfettiği bildirildi.

2.10.2018Teknoloji
CERNde görevli bilim insanı açığa alındı

CERN'de görevli bilim insanı açığa alındı

İsviçre'deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN), bir sunumunda "Fizik erkekler tarafından icat ve inşa edildi" açıklamasını yapan CERN çalışanı İtalyan bilim insanı Alsessandro Strumia'nın açığa alındığını açıkladı.

2.10.2018Teknoloji
CERNde cinsiyetçilik tartışması: İtalyan bilim adamı açığa alındı

CERN'de "cinsiyetçilik" tartışması: İtalyan bilim adamı açığa alındı

İsviçre'deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN), bilimde cinsiyetçilik kaygılarına yenilerini ekleyecek sunum yaptığı gerekçesiyle İtalyan fizikçiyi açığa aldı.

1.10.2018Dünya
Atomlar elektronlarıyla birlikte ışık hızına yaklaştı

Atomlar elektronlarıyla birlikte ışık hızına yaklaştı

İsviçre'deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN'deki bilim insanları ilk kez atomu yörüngesindeki elektronla birlikte ışık hızına yakın hareket ettirmeyi başardı.

31.07.2018Teknoloji
Üniversitelerin karneleri hazırlandı... İlk sıralarda hangi kurumlar var

Üniversitelerin karneleri hazırlandı... İlk sıralarda hangi kurumlar var?

ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP Laboratuvarınca, tercih aşamasındaki üniversite adayları ve veliler için 162 Türk üniversitesinin en iyi bilim alanları ve dünya sıralamalarındaki yerini gösteren rapor hazırlandı. Rapora göre, 11 dünya genel sıralamasının tümünde İstanbul, Hacettepe, Ankara, Gazi üniversiteleri ile ODTÜ olmak üzere beş üniversite yer aldı. Türkiye'den dünya bilim alanı sıralamalarında ilk 100'de yer alan üniversiteler ise İTÜ, Hacettepe, Boğaziçi, ODTÜ, Atılım ve Erciyes oldu.

23.07.2018Eğitim
İlk kez renkli ve 3 boyutlu röntgen insan üzerinde denendi

İlk kez renkli ve 3 boyutlu röntgen insan üzerinde denendi

Yeni Zelandalı bilim adamlarının, ilk kez renkli ve 3 boyutlu röntgeni insan üzerinde denediği bildirildi.

13.07.2018Teknoloji
Türk akademisyenler CERN’de araştırma yapacak

Türk akademisyenler CERN’de araştırma yapacak

Akdeniz Üniversitesi, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) ile iş birliği protokolü imzaladı.             

10.07.2018Eğitim
Geliştirilen yeni süper derin dondurucu bilim dünyasına ışık tutacak

Geliştirilen yeni süper derin dondurucu bilim dünyasına ışık tutacak!

Kanada tarafından, İsviçre'nin Cenevre kentindeki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde (CERN) yürütülen bilimsel çalışmalarda kullanılmak üzere yeni bir süper derin dondurucu üretildi.

26.06.2018Teknoloji
Higgs bozonu aniden en ağır parçacıklarla belirdi

Higgs bozonu aniden en ağır parçacıklarla belirdi

Parçacıklara kütlelerini verdiği düşünülen Higgs bozonunun aniden bugüne kadarki en ağır parçacıklarla belirdiği bildirildi.

5.06.2018Teknoloji
İsviçre’nin incisi Cenevre’ye gittiğinizde yapmak isteyebileceğiniz 14 etkinlik

İsviçre’nin incisi Cenevre’ye gittiğinizde yapmak isteyebileceğiniz 14 etkinlik

Fransız esintisi ve diplomatik temaslarıyla bilinen bir şehir Cenevre. Doğadan sanata, lezzetten mimariye oradan tarihe derken gezilecek, görülecek müthiş yerlere sahip. Cenevre’de yapmak isteyeceğiniz etkinlikleri sizler için sıraladık. İşte detaylar…

31.05.2018Seyahat
Üniversiteden CERN girişimi

Üniversiteden CERN girişimi

Bir vakfı Üniversitesi, dünyanın en büyük parçacık fiziği araştırma laboratuvarı CERN ile işbirliği yapacak. Üniversite, Geleceğin Dairesel Çarpıştırıcısı Çalışma Grubu ile mutabakat metni imzaladı. Buna göre, yükseköğretim kurumundan bir ekip CERN laboratuvar ve altyapısını kullanarak araştırmalar gerçekleştirecek. Çalışmalarda, teknoloji ürünlerinin ilk örnekleri sanayi-üniversite işbirliğiyle üretilecek.        

23.04.2018Eğitim
Üniversiteliler CERN’de

Üniversiteliler CERN’de

Ege Üniversitesi ile dünyanın en büyük parçacık fiziği araştırma laboratuvarı CERN-FCC çalışma grubu arasında mutabakat metni imzalandı.

17.04.2018Eğitim
Evrenin gizemini çözmeye adanmış bir yaşam: Hawking

Evrenin gizemini çözmeye adanmış bir yaşam: Hawking

Dünyanın en önemli kozmologlarından biri kabul edilen ve ALS hastalığı nedeniyle tüm iletişim yetilerini kaybetmesine rağmen bilgisayar desteğiyle bilimsel çalışmalarını devam ettiren Stefhan Hawking, 76 yaşında hayatını kaybetti.

14.03.2018Teknoloji

Yazar Sonuçları

Dört kitabın mânâsı denizlerde mi gizli?

Bir damla su, her yerde bir damla sudur. Ama bize ona bazen Atlas Okyanusu deriz, bazen Hint Okyanusu.

25.01.2020

Çocuklara bilimi sevdirmek için merak duygusu şart!

Sizi iki harika öğretmenle tanıştırmak istiyorum. Bilişim teknolojileri öğretmeni Selçuk Yusuf Arslan ve fen bilimleri öğretmeni Semih Esendemir, bu yıl Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’ne (CERN) kabul edildi. Orada iki haftalık eğitimle çocukları bilime yönlendirmekle ilgili seminerlere katıldılar ve 'CERN Bilim Elçisi' olarak Türkiye'ye döndüler. İkiliyle buluştuk, deneyimlerini konuştuk.

28.09.2019

Şu meseleyi artık çözelim

Bazen bir sohbet esnasında karşınızdaki bir kelimeyi yanlış telaffuz eder.

2.07.2019

40 şahane kadın, 40 su gibi şıkır şıkır hikaye

Tahmin edersin tabii Aysel Gürel'in ezberindeki hiç bir anneye benzemeyeceğini. Onun gibisine Game of Thrones'daki bütün krallıklarda bile denk gelemeyeceğini.

21.02.2019

Uluslararası ödüller kazanan bilim insanlarımızla gururlandık

DIŞ politikada, ekonomide fırtınalı bir haftayı geride bırakırken uluslararası önemli ödüller kazanan bilim insanlarımız yüzümüzü güldürdü, gururlandırdı.

4.08.2018

  Ortadoğu’nun CERN’i için uğraşan Türk bilim insanı Zehra Sayers’e ödül

ORTADOĞU her zamankinde daha karışık, her zamankinden daha sancılı.

10.03.2018