EKSTRA
MENÜ

Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 246 haberi bulunmuştur.

Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder Haberleri

İlk durak ‘Trafik lambası’

İlk durak ‘Trafik lambası’

Almanya’da 26 Eylül’de yapılan genel seçimlerden bu yana yeni bir hükümet kurulması için sürdürülen öngörüşmeler şekillenmeye başladı. Hem Yeşiller hem de Hür Demokrat Parti (FDP) Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile ‘Trafik lambası koalisyonu’ oluşturmak için ‘görüşmelere devam’ dedi.

6.10.2021Avrupa
Zavallı Laschet

Zavallı Laschet!

28 Ekim 2018’de Hessen’de Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), Bavyera’da da Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Eyalet Parlamentosu seçimlerinde ciddi oy kaybına uğrayınca, Başbakan Angela Merkel, 2000 yılından beri sürdürdüğü CDU Genel Başkanlığı’nı aralık ayında bırakacağını açıkladı.

6.10.2021Avrupa
Yeşiller kararsız gibi

Yeşiller kararsız gibi

Almanya’da Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) başbakan adayı Armin Laschet’in Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) ile ‘Jamaika koalisyonu’ (siyah-yeşil-sarı) oluşturma umudu kararmaya başladı. CDU/CSU ile Yeşiller’in 4 saate yakın süren ön görüşmelerinde somut bir gelişme sağlanamadığı sinyali ağırlık kazandı.

5.10.2021Avrupa
Pazar yoğun geçti, gözler bugünde

Pazar yoğun geçti, gözler bugünde

Almanya’da partiler, 26 Eylül’de yapılan seçimlerin ardından olası koalisyonu oluşturmak için ön görüşmelere devam ediyor. Pazar günü ise tam bir görüşme trafiği vardı. Önce Yeşiller ile FDP görüştü, ardından iki parti ayrı ayrı seçimlerin galibi SPD ile bir araya geldi. Bu görüşmeler tamamlandıktan sonra ise FDP ile CDU/CSU ‘Jamaika koalisyonu’ için ön görüşme yaptı. Şimdi gözler bugünkü CDU/CSU-Yeşiller toplantısında.

4.10.2021Avrupa
Laschet’e kardeş kösteği

Laschet’e kardeş kösteği

Almanya’da ‘kardeş partiler’ olarak bilinen Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ile Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) arasında genel seçimlerde alınan tarihi yenilgiden sonra ciddi bir sürtüşme yaşandığı gözden kaçmadı.

2.10.2021Avrupa
Yeşiller’e cumhurbaşkanlığı rüşveti mi

Yeşiller’e cumhurbaşkanlığı rüşveti mi?

Almanya’da yeni bir hükümet kurulması için somut pazarlıklar başlamadan, seçimlerden birinci parti olarak çıkan SPD’nin başbakan adayı Olaf Scholz’un, ‘trafik lambası’ koalisyonunun (SPD-FDP-Yeşiller) gerçekleşmesi için Yeşiller’e cumhurbaşkanlığı için aday gösterme teklifinde bulunarak bir nevi ‘rüşvet’ vereceği ileri sürüldü.

30.09.2021Avrupa
Kardeş partiler birbirine düştü

Kardeş partiler birbirine düştü

Almanya’da “kardeş partiler” olarak bilinen HIristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ile Bavyeralı küçük ortağı Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) arasında yaşanan gerginliğin seçim yenilgisinden sonra arttığı gözden kaçmadı.

30.09.2021Dünya
‘Trafik Lambası koalisyonu’na ilk yeşil ışık

‘Trafik Lambası koalisyonu’na ilk yeşil ışık

SPD ile ‘trafik lambası koalisyonu’ oluşturmayı planlayan Yeşiller ile FDP, ilk nabız yoklamalarının olumlu geçtiğini açıklayarak ilk yeşil ışığı yaktı. CSU Genel Başkanı Markus Söder ise, hükümet kurma hakkının SPD’ye ait olduğunu söyleyerek kendilerinin de başbakan adayı Armin Laschet’in önüne taş koydu.

29.09.2021Avrupa
Ekranda kozlar son kez paylaşıldı

Ekranda kozlar son kez paylaşıldı

Başbakan adayları ve parti liderleri son kez canlı yayında bir araya geldi. CDU/CSU’nun adayı Laschet de, SPD’nin adayı Scholz da koalisyon kapısını açık bıraktı.

25.09.2021Dünya
CDU/CSU arayı kapattı

CDU/CSU arayı kapattı

Almanya’da pazar günü yapılacak seçimlere saatler kala köklü partilerin başbakan adayları ve parti liderleri ekranlarda son kez kozlarını paylaştı.

24.09.2021Avrupa
Seçim öncesi suçlu arayışı

Seçim öncesi suçlu arayışı

Almanya’da seçimlere kısa bir süre kala, ‘kardeş partiler’ olarak bilinen Hıristiyan Demokrat/Hristiyan Sosyal Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) son dönemlerde neden bu kadar oy kaybettiğine dair kafa yorulurken, gözler birden Başbakan Angela Merkel’e çevrildi.

22.09.2021Avrupa
Karantina kurallarında uzlaşma sağlandı

Karantina kurallarında uzlaşma sağlandı

Almanya’da okullarda koronavirüs vakası görüldüğünde öğrencilere yönelik karantina uygulamasının nasıl olacağı konusunda anlaşma sağlandı.

7.09.2021 Avrupa
Berlin ve Bavyera’da yeni korona kuralları

Berlin ve Bavyera’da yeni korona kuralları

Koronavirüs salgınıyla mücadelede eyaletler kendi kriterlerini belirlemeye başladı. Berlin İdare Mahkemesi’nin 20 Ağustos’ta aldığı karar doğrultusunda düzenleme yapan Berlin eyalet hükümeti, hafta sonundan itibaren disko ve gece kulübü gibi eğlence mekânlarının açılmasına karar verdi.

1.09.2021Avrupa
‘Seçim kampanyasında atağa geçmeliyiz’

‘Seçim kampanyasında atağa geçmeliyiz’

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlere iki aydan daha az bir süre kala muhafazakâr kanattan daha atak bir seçim kampanyası sürdürme sesleri yükselmeye başladı.

2.08.2021Avrupa
Merkel başbakan olarak son kez Bayreuth Festivali’nde

Merkel başbakan olarak son kez Bayreuth Festivali’nde

Başbakan Angela Merkel, başbakanlığı döneminde son kez Bayreuth-Richard Wagner Opera Festivali’ne katıldı.

26.07.2021Avrupa
‘Tercihimiz FDP ile koalisyon’

‘Tercihimiz FDP ile koalisyon’

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlere üç aydan daha az bir süre kala koalisyon hesapları da şekillenmeye başladı. Yaklaşık 16 yıldır iktidarda bulunan CDU/CSU başbakan adayı Armin Laschet, seçimlerde sonra FDP ile iş birliği yapmayı tercih edeceklerini açıkladı.

27.06.2021Avrupa
Demokrasi kazandı mı acaba

Demokrasi kazandı mı acaba?

İki Almanya resmen 3 Ekim 1990 tarihinde birleştikten sonra eski Doğu Almanya sınırları içinde oluşturulan Saksonya Anhalt’ta, geçen hafta pazar günü eyalet parlamentosu seçimleri yapıldı. Herkes seçim sonuçlarını heyecanla bekliyordu. Saat 18.00’de sandıklar kapandıktan sonra televizyon ekranlarına ilk tahminler yansımaya başladı.

9.06.2021Avrupa
CDU bütün hesapları bozdu

CDU bütün hesapları bozdu

Eski Doğu Almaya sınırları içinde oluşturulan yeni eyaletlerden Saksonya Anhalt’ta pazar günü yapılan eyalet seçimlerinde, Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) beklenmedik bir başarı göstererek özellikle sağ popülistlerin hesaplarını altüst etti.

7.06.2021Avrupa
Söder: Sputnik’e hız verilsin

Söder: Sputnik’e hız verilsin!

Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder (CSU) uzun zamandır uygulanmasına geçilmesi beklenen Sputnik V isimli Rus aşısına bir an önce onay verilmesini istedi.

30.05.2021Avrupa
Vatandaşa evde kal Kızına serbest

Vatandaşa evde kal! Kızına serbest

Vatandaşlara salgın nedeniyle tatil yerine evde kalmalarını öneren Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder’in 22 yaşındaki kızı Gloria’nın riskli bölge ilan edilen Monako’da tatil yapması tepki çekti.

24.05.2021Avrupa
Laschet: Benim yerim Berlin

Laschet: Benim yerim Berlin

Almanya’da Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) başbakan adayı Armin Laschet, eylül ayında yapılacak genel seçimlerin sonuçları ne olursa olsun, seçimlerden sonra Berlin’de kalacağını yineledi. Bazı çevrelerin Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Başbakanı Laschet’in seçimleri kazanmaması halinde Eyalet Başbakanlığı’na geri dönme kapısını açık bıraktığı yönündeki iddiaların tamamen ‘uydurma’ olduğunu söyledi.

10.05.2021Avrupa
Oktoberfest’in kaderi belli oldu: İptal

Oktoberfest’in kaderi belli oldu: İptal

Almanya’nın Münih kentinde gerçekleşen dünyanın en büyük festivallerinden Oktoberfest isimli bira şenliği geçen yıl olduğu gibi korona pandemisi nedeniyle bu yıl da iptal edildi.

4.05.2021Avrupa
CDU, bindiği dalı kesiyor

CDU, bindiği dalı kesiyor

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimler için Sosyal Demokrat Parti (SPD) başbakan adayını kavgasız-dövüşsüz belirledi. Ve aylar önce Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz’u başbakan adayı ilan etti.

3.05.2021Avrupa
Rakibi Merz’i de takıma aldı

Rakibi Merz’i de takıma aldı

CDU lideri ve CDU/CSU’nun başbakan adayı Armin Laschet, 26 Eylül’de yapılacak genel seçimler öncesi sürdürülecek seçim kampanyası takımına rakibi Friedrich Merz’i de aldı. Ocak ayında yapılan CDU Genel Başkanı seçimlerine en güçlü aday olarak katılan Merz’e, muhafazakâr kanatta büyük güven duyulduğu ve CDU/CSU’nun son dönemlerde sistematik olarak yaşadığı oy kaybının engellenmesinde etkin bir rol oynamasının beklendiği belirtildi.

28.04.2021Avrupa
İkisi de pişman

İkisi de pişman

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra 23 Mayıs 1949 tarihinde Alman Anayası’nın kabulüyle resmen kurulan Almanya Federal Cumhuriyeti’nde yapılan genel seçimlerde, yıllarca hep Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti’nin SPD) başbakan adayları yarıştı. 2002 yılındaki genel seçim öncesi Hür Demokrat Parti (FDP) bu geleneği bozdu.

28.04.2021Avrupa
Oktoberfest’in kaderi mayısta belli olacak

Oktoberfest’in kaderi mayısta belli olacak!

Almanya’nın uluslararası çapta en tanınmış etkinliklerinden biri olan Oktoberfest’in bu yıl yapılıp yapılmayacağı belirsizliğini koruyor. Ancak, Münih Büyükşehir Belediye Başkanı, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da korona salgını nedeniyle Oktober festivalinin yapılmasının zor gözüktüğünü açıkladı.

27.04.2021Avrupa
CDU’da istifalar başladı

CDU’da istifalar başladı

Almanya’da CDU ile CSU arasındaki başbakan adaylığı yüzünden başlayan tartışmalar tam anlamıyla kardeş kavgasına dönüştü. CSU Genel Başkanı ve Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder’in adaylığını destekleyen Berlin, Saksonya Anhalt ve Thüringen eyaletleri başta olmak üzere başka eyaletlerde de CDU’dan istifalar başladı.

23.04.2021Avrupa
CDU’da Laschet’e isyan

CDU’da Laschet’e isyan

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlerde muhafazakâr kanadın Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı ve Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Başbakanı Armin Laschet’i başbakan adayı göstermesine tepkiler arttı. Tepkilerin daha çok eski Doğu Almanya sınırları içinde oluşturulan yeni eyaletlerdeki CDU’lulardan geldiği görüldü.

22.04.2021Avrupa
Hepsini solladı, ilk sıraya yerleşti

Hepsini solladı, ilk sıraya yerleşti

Başbakan adaylarının açıklanması sonrası yapılan kamuoyu yoklamalarına göre CDU/CSU yüzde 7 oy kaybına uğrarken, yüzde 28’le Yeşiller ilk sıraya yerleşti.

21.04.2021Avrupa
CDU: Adayımız Laschet

CDU: Adayımız Laschet

Almanya’da muhafazakârların büyük kanadı Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), 16 eyaletten yalnız Bavyera’da seçimlere giren ‘kardeş parti’ Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) lideri Markus Söder’in başbakan adayı gösterilmesi ısrarına CDU yönetimi kulak asmadı ve 26 Eylül’de yapılacak genel seçimler için Armin Laschet’i başbakan adayı gösterme kararı aldı.

20.04.2021Avrupa
Son dakika: Rus aşısının etkinlik oranı %97.6 olarak açıklandı

Son dakika: Rus aşısının etkinlik oranı %97.6 olarak açıklandı!

Reuters'ta yer alan son dakika haberine göre Rusya'nın geliştirdiği Sputnik V kovid-19 aşısının gerçek hayattaki etkinlik oranı açıklandı. Sputnik V adlı koronavirüs aşısı dünyada resmi onay alan ilk aşı olmuştu.

19.04.2021Dünya
Yeşiller’in başbakan adayı Annalena Baerbock

Yeşiller’in başbakan adayı Annalena Baerbock!

Almanya’da Yeşiller, partinin Eş Başkan Annalena Baerbock’un başbakan adaylığını ilan etti. CDU/CSU’da ise başbakan adaylığı adeta ‘kardeş kavgasına’ dönüştü.

19.04.2021Avrupa
Başbakan adaylığı “kardeş kavgasına” dönüştü

Başbakan adaylığı “kardeş kavgasına” dönüştü

CDU ve CSU liderlerinin ikisinin de başbakan adaylığında ısrar etmesi, “kardeş partileri” birbirine düşürdü. CDU’lu bazı milletvekillerinin CSU lideri Markus Söder’e destek vermesi parti içinde de sıkıntıya yol açtı.

14.04.2021Avrupa
Dün dündür mü Bay Söder

Dün dündür mü Bay Söder?

Tarih: 11 Nisan 2021 pazar günü. Yer: Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) Berlin’deki genel merkezi Konrad Adenauer Evi. CDU ile ‘kardeş parti’ Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Federal Meclis Grubu’nun ağır topları, korona krizini ve muhafazakâr kanadın 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlerde kimi aday göstereceğini görüşmek için bir araya geldi.

14.04.2021Avrupa
CDU’dan Laschet’e tam destek

CDU’dan Laschet’e tam destek!

CDU Merkez Karar Yürütme Kurulu’nun dünkü toplantısında, Armin Laschet’in muhafazakâr kanadın başbakan adayı olmasına tam destek verildi.

12.04.2021Avrupa
CDU/CSU basın oturumlarını Bülend Ürük yönetti

CDU/CSU basın oturumlarını Bülend Ürük yönetti

Bu yıl, Türkiye’den Almanya’ya 1961 yılında başlayan iş gücü göçünün 60’ıncı yılı. Yarım asrı geçen bu göç tarihinde Türkiye kökenlililer ekonomiden siyasete, kültür-sanattan spora kadar birçok alanda önemli konumlarda Almanya’ya hizmet veriyor. Bu isimlerden biri de hafta sonu Birlik Partileri Meclis Grubu Sözcüsü olarak basın toplantılarında oturumları yöneten Bülend Ürük oldu.

12.04.2021Avrupa
Söder: Başbakan adayı olmak istiyorum

Söder: Başbakan adayı olmak istiyorum

2019 yılında aktif politikayı bırakacağını söyleyen Başbakan Angela Merkel’in yerine CSU Genel Başkanı Markus Söder muhafazakâr kanadın başbakan adayı olmak istediğini açıkladı.

11.04.2021Avrupa
Yeşiller’de gözler 19 Nisan’a çevrildi

Yeşiller’de gözler 19 Nisan’a çevrildi

Almanya’da son dönemlerde yapılan kamuoyu yoklamalarına göre oy oranı sistematik olarak artan Yeşiller’in başbakan adayını önümüzdeki günlerde açıklayacağı belirtildi.

7.04.2021Avrupa

CDU/CSU’da başbakan adayı arayışı kızıştı

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlere yaklaşık 6 ay kala, ‘kardeş partiler’ olarak bilinen Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partilerinde (CDU/CSU) başbakan adayı arayışı kızıştı.

6.04.2021Avrupa
Başbakan adayı için Ralph Brinkhaus’un ismi gündemde

Başbakan adayı için Ralph Brinkhaus’un ismi gündemde

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlere Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) Federal Meclis Grup Başkanı Ralph Brinkhaus’u başbakan adayı göstermesi önerildi.

2.04.2021Avrupa
Merkel, CDU/CSU’lu başbakan istemiyor mu

Merkel, CDU/CSU’lu başbakan istemiyor mu?

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Kovid-19’a karşı mücadelede başarılı olunabilmesi için hükümetin hayata geçirdiği kısıtlamalara yeteri kadar sahip çıkmadığı gerekçesiyle CDU Genel Başkanı ve Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Başbakanı Armin Laschet’e sitem etmesi, “Başbakan Merkel, Birlik Partili başbakan istemiyor mu?” yorumlarına yol açtı.

31.03.2021Avrupa
CDU/CSU’da aday krizi

CDU/CSU’da aday krizi

Almanya’da hükümetin büyük kanadı CDU/CSU’da Kovid-19’la mücadelede çelişkili politika uygulanması yüzünden yaşanan oy kaybı, tabanda da huzursuzluğa yol açtı. CDU/CSU yerel teşkilatlarından “Bugün böyle yarın şöyle olmaz” sesleri yükselirken, bazı milletvekilleri de zaman kaybetmeden başbakan adayının belirlenmesini gündeme getirdi.

29.03.2021Avrupa
Sputnik V’ye acil onay istediler: Başımızın çaresine bakmalıyız

Sputnik V’ye acil onay istediler: Başımızın çaresine bakmalıyız!

Bavyera ve Thüringen eyaletlerinin başbakanları korona ile mücadele için Rus aşısına acilen ihtiyaç olduğunu söyledi. Bavyera Başbakanı Markus Söder, “AB içinde sorun çıkarsa başımızın çaresine bakmalıyız” dedi.

28.03.2021Avrupa
Yalnız Merkel mi hata yaptı

Yalnız Merkel mi hata yaptı?

Almanya’da Kovid-19’la mücadelede başarılı olabilmek amacıyla hayata geçirilen kısıtlamaları yeniden değerlendirmek için hafta başında Başbakan Angela Merkel, eyalet başbakanları ile video konferans yöntemiyle bir görüşme yaptı.

27.03.2021Avrupa
‘Hata yaptım’ dedi, halktan af diledi

‘Hata yaptım’ dedi, halktan af diledi

Almanya’da Başbakanı Angela Merkel, tabandan, muhalefetin yanı sıra hükümet partilerinden ve kiliselerden gelen yoğun eleştiriler üzerine Hıristiyan aleminin en kutsal yortusu olan Paskalya günlerinde hayata geçirilen kısıtlamaları geri almak zorunda kaldı.

24.03.2021Avrupa
Bavyera’da korona kurbanları için bayraklar yarıya indi

Bavyera’da korona kurbanları için bayraklar yarıya indi

Korona salgınından bu yana Bavyera eyaletinde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden 13 bine yakın insan için anma etkinliği düzenlendi. Bavyera Parlamentosu ve Bavyera hükümeti binası önünde bayraklar yarıya indirildi. Nürnberg’deki tüm toplu taşıma araçları da durarak bu anma törenine destek verdi.

24.03.2021Avrupa
Sauter’e ‘İstifa et’ baskısı

Sauter’e ‘İstifa et’ baskısı

CSU Genel Sekreteri Markus Blume, maske satışından komisyon aldığı gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan milletvekili Alfred Sauter’e “İstifa et” çağrısında bulundu.

18.03.2021 Avrupa
Fatura Laschet’e kesildi... Şimdiden oyları düştü

Fatura Laschet’e kesildi... Şimdiden oyları düştü

Pazar günü Baden Württemberg ve Rheinland Pfalz’da yapılan eyalet parlamentosu seçimlerinde Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) aldığı tarihi yenilginin yankıları sürüyor. CDU Genel Başkan Armin Laschet’in muhafazakâr kanadın başbakan adayı olma şansı bu yenilgiyle birlikte düştü.

17.03.2021Avrupa
Seçimlerin ardından ortaklar birbirine girdi

Seçimlerin ardından ortaklar birbirine girdi!

Almanya’da büyük koalisyon hükümetini oluşturan Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD), Baden Württemberg ve Rheinland Pfalz Eyalet Parlamentosu seçimleri biter bitmez birbirine girdi.

15.03.2021Avrupa
Pandemi CDU’yu vurdu

Pandemi CDU’yu vurdu

Almanya’nın Baden Württemberg ve Rheinland Pfalz eyaletlerinde dün yapılan eyalet seçimleri ile Hessen’deki yerel seçimlerde ciddi bir oy kaybına uğrayan Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nde (CDU) tam bir kriz havası esmeye başladı. Yeşiller Baden Württemberg’de, Sosyal Demokrat Parti (SPD) de Rheinland Pfalz’da ‘en güçlü parti’ konumunu korurken, sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) her iki eyalette de parlamentoya girmeyi başardı.

15.03.2021Avrupa