EKSTRA
MENÜ

Anne Ve Çocuk

Anne Ve Çocuk haberleri sayfasında güncel ve son dakika Anne Ve Çocuk hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 37.338 Anne Ve Çocuk haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Anne Ve Çocuk Haberleri

Esra Baykal  “Online psikolojik destekte yüzde 800’lük artış var”

Esra Baykal “Online psikolojik destekte yüzde 800’lük artış var”

Pandemiyle birlikte hayatımızın yüzde 100 değişmesi aile içi dinamikleri de sarstı! 9 bin kadın ile yapılan araştırma, kadınların yüzde 60’ının psikolojik destek beklediğini ortaya koydu.

12.04.2021Keyif
Salgının uzaması çocukları etkileyebilir

Salgının uzaması çocukları etkileyebilir

UNICEF'e göre salgının etkisiyle düşük ve orta gelir düzeyindeki ülkelerde mahrumiyet yaşayan çocuk sayısına 150 milyon daha eklenirken, aşılama dahil sağlık hizmetlerindeki kesintiler ve artan yoksulluğun getirdiği yetersiz beslenmedeki artış özellikle beş yaş altı çocuk ölümlerini ve sağlığını etkileyebilir.

23.02.2021Eğitim
Erken dönemde sezaryenle doğan bebeklerin böbrek gelişimi olumsuz etkilenebilir

Erken dönemde sezaryenle doğan bebeklerin böbrek gelişimi olumsuz etkilenebilir

Prof. Dr. Üstündağ, anne ve çocuk açısından hayati tehlike olmadığı halde zamanından erken yapılan sezaryen doğumların, bebeklerin böbrek gelişimini etkilediğini ve ileriki süreçlerde böbrek hastalıklarına neden olduğunu söyledi.

Ebelik Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Ebelik Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Son yıllarda gençler mesleklerini seçerken pek çok ayrı kriteri göz önünde bulunduruyorlar. Özellikle de sağlık sektöründe ebelik bölümüne talep artıyor. Ebelik bölümü nedir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

Kapadokyanın simgelerinden Üç Güzeller turist akınına uğruyor

Kapadokya'nın simgelerinden 'Üç Güzeller' turist akınına uğruyor

Binlerce yıllık doğal oluşum peribacalarıyla tüm dünyanın ilgisini çeken Kapadokya, birbirine bitişik olmaları nedeniyle simge haline gelen 'Üç Güzeller' olarak adlandırılan peribacalarında fotoğraf tutkunlarını ağırlıyor.

18.11.2020Seyahat
Sincan Cezaevi Yerleşkesinde anne- çocuk ünitesi hayata geçirilecek

Sincan Cezaevi Yerleşkesi'nde anne- çocuk ünitesi hayata geçirilecek

ADALET Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nün, annesiyle cezaevinde kalmak zorunda kalan 0-6 yaş grubu çocukların cezaevi şartlarından uzak, sosyal ve psikolojik gelişimini sağlamak ile cezaevinde çıktıktan sonra topluma uyumunu kolaylaştırmak için geliştirdiği anne- çocuk ünitesi, Türkiye'de ilk kez Sincan Cezaevi Yerleşkesi'nde hayata geçirilecek.

10.09.2020Gündem
Bakan Çavuşoğlu, Venezuelalı mevkidaşı ile Arreaza görüştü: İş birliği vurgusu

Bakan Çavuşoğlu, Venezuelalı mevkidaşı ile Arreaza görüştü: İş birliği vurgusu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza ile ticaretten tarıma, inşaattan sağlık alanına, eğitimden turizme kadar birçok alanda iki ülke arasındaki iş birliğini ele aldıklarını belirterek, "Bugüne kadar iyi işler yaptık ancak daha iyisini yapmalıyız." dedi.

18.08.2020Dünya
Duygusal İyileştirme Sohbetleri

'Duygusal İyileştirme Sohbetleri'

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan kadınların sorunlarının farkına varıp bunların çözümü için inisiyatif kullanabilmeleri, kadını güçlendirerek fırsat eşitliğinin sağlanmasına katkıda bulunmayı amaçlayan 'Duygusal iyileştirme Sohbetleri' başlıyor.

23.06.2020Eğitim
4 yaşındaki Murat, tedavi için Rusyadan Türkiyeye getirildi

4 yaşındaki Murat, tedavi için Rusya'dan Türkiye'ye getirildi

KIRKLARELİ'nin Lüleburgaz ilçesinde, dört yıl önce erken doğumla dünyaya gelen ve beyin kanaması geçiren Murat Güldiken (4), pandemi döneminde annesi ile Rusya'da iken mahsur kaldı. Dışişleri Bakanlığı Moskova Büyükelçiliği'nin devreye girmesiyle, çocuk ve annesi, Rusya Havayolları'na ait bir tahliye uçağıyla bugün Antalya'ya getirildi.

15.06.2020Gündem
Gebelikte D vitamini takviyesi almak şart mı

Gebelikte D vitamini takviyesi almak şart mı?

Gebeliğin sağlıklı devam etmesi ve sonuçlanması için anne adayının hem dengeli hem de yeterli beslenmesi çok önemli. Özellikle gün içinde alınacak vitamin ve mineraller, anne adayının ve bebeğin sağlığını olumlu etkiliyor. Kan değerlerinin normal olmasının bilhassa önemli olduğu vitaminlerden biri de D vitamini… Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Çabuk Cömert, gebelikte D vitamini ile ilgili önemli bilgiler aktardı, bu vitaminin hangi besinlerde bulunduğunu açıkladı.

Sarısu Kadınlar plajı , Tünektepe Teleferik 15 Haziran’da açılacak

Sarısu Kadınlar plajı , Tünektepe Teleferik 15 Haziran’da açılacak

Antalya Büyükşehir Belediyesi yeni normal olarak adlandırılan dönemle ilgili hazırlıklarını tamamladı. ANET’in işlettiği Topçam ve Sarısu mesire alanları ile Tophane Çay Bahçesi 2 Haziran Salı günü hizmete giriyor. Tünektepe Teleferik, Sarısu Kadınlar Plajı’nın ise 15 Haziran’da açılması planlanıyor.

1.06.2020Seyahat
Sağlık Bakanlığı yazı gönderdi: Corona Virüs salgını nedeniyle tüp bebek tedavilerine ara veriliyor

Sağlık Bakanlığı yazı gönderdi: Corona Virüs salgını nedeniyle tüp bebek tedavilerine ara veriliyor

Üreme Sağlığı ve İnfertilite Derneği (TSRM) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık, yeni tip Corona Virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle derneğin yeni bir tüp bebek tedavisine başlanmaması ve tüm transfer işlemlerinin askıya alınması tavsiyesinin, Sağlık Bakanlığı'nın yeni tarihli yazısıyla zorunlu tutulduğunu bildirdi.

26.03.2020Gündem
Japon anne kızını kaçırdığı iddialarını yanıtladı

Japon anne "kızını kaçırdığı" iddialarını yanıtladı

EVLENDİĞİ elektronik mühendisi Özgür Çalık ile boşanma sürecinde olan Japon piyanisit Hiroko Nagai Çalık,  "Kızını Japonya'ya kaçırdığı" iddialarını yanıtladı.

26.11.2019Gündem
Ah be Hakan Henüz 12 yaşındaydı, elektrik akımına kapılıp öldü

Ah be Hakan! Henüz 12 yaşındaydı, elektrik akımına kapılıp öldü

Samsun'un Çarşamba ilçesinde, Hakan Yeşiltaş (12),ineklerinin neden telef olduğunu araştırmak için girdiği ahırda kopan elektrik kablosundan akıma kapılıp hayatını kaybetti

14.09.2019Gündem
Çocuğunuza 6 aydan itibaren kitap okuyun

Çocuğunuza 6 aydan itibaren kitap okuyun

Prof. Dr. Barry Zuckerman, 0-3 yaş arasındaki dönemde kitap okumanın beyin ve dil gelişimine önemli katkıları olduğunu söylüyor. Kitabın çocukla anne-baba arasındaki ilişkide köprü görevi üstlendiğini, duygusal paylaşım ve etkileşim açısından önemli bir araç olduğunu belirten Prof. Dr. Barry Zuckerman, çocuğa 6 aydan itibaren kitap okunması gerektiğini kaydetti.

Çocuğunuz size bağlı mı, bağımlı mı

Çocuğunuz size bağlı mı, bağımlı mı?

Annelik, çocuğun ilk nefesini almak için attığı çığlığın hayat duvarlarında yankılanmasıyla başlamaz. Annelik, bir bebeğin ana rahminde oluşmaya başladığı ilk gün başlar ve hayat boyu devam eder. Anne ve çocuk arasındaki ilişki de aynı şekildedir; göbek bağıyla başlangıcı yapan ve kişinin son nefesine kadar süren bir yolculuğu temsil eder.

Emine Erdoğan: Başarımızı önce insan yaklaşımına borçluyuz

Emine Erdoğan: "Başarımızı önce insan yaklaşımına borçluyuz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Türkiye'nin Evrensel Sağlık Kapsayıcılığı konusunda önemli başarı hikayelerine sahip olduğunu vurgulayarak, "Biz bu başarıyı sağlık hizmetlerimizdeki 'önce insan' yaklaşımına borçluyuz. 'Önce insan' diyerek tüm sağlık politikalarımızın merkezine insanın mutluluğunu koyduk." dedi. Öte yandan, Dünya Sağlık Örgütünün özel davetlisi olarak Cenevre'ye gelen Erdoğan, ikili görüşmeler yaptı.

21.05.2019Gündem
D Vitamininin Kadınlar Üzerindeki Etkileri

D Vitamininin Kadınlar Üzerindeki Etkileri

Son yıllarda değişen yaşam koşulları, alışkanlıklar, daha fazla iç mekanlarda zaman geçirmek, beslenmeyle ilgili yapılan değişiklikler, güneş ışığından yeterli miktarda faydalanamamak D vitamini eksikliğine neden oluyor. Neredeyse 10 kişiden 9’unda var olan D vitamini eksikliği en çok kadınları vuruyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Göçmen, D vitaminin kadınlar üzerine etkileri hakkında bilgi verdi.

Bakan Koca açıkladı: 25 bin sağlık personelinin atamasını gerçekleştireceğiz

Bakan Koca açıkladı: 25 bin sağlık personelinin atamasını gerçekleştireceğiz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "2019 yılında pratisyen hekim, uzman hekim, diş hekimi ve eczacı olmak üzere 25 bin toplam sağlık personelinin atamasını gerçekleştireceğiz." dedi.

16.12.2018Gündem
Çocuğun kaygılı ya da öfkeli olması normal mi

Çocuğun kaygılı ya da öfkeli olması normal mi?

Eğitmen ve Danışman Ebru Demirhan, çocuklarda kaygı ve öfkenin sebepleri ve yapılabilecekler ile ilgili önerilerde bulundu.

Şehirlerin sorunlarına akıllı çözüm

Şehirlerin sorunlarına 'akıllı' çözüm

Dünyada nüfusun sürekli artmasıyla altyapı, güvenlik, sağlık, atık ve konut açığı gibi yeni sorunların ortaya çıktığı şehir hayatına çözüm bilgi teknolojilerine dayanan "akıllı" şehir yatırımlarından geliyor.

8.11.2018Teknoloji
400 annenin hayatını kurtardılar... Yaşasın anneler

400 annenin hayatını kurtardılar... Yaşasın anneler!

Anne ölüm oranları, ülkelerin en önemli gelişmişlik göstergelerinden biri. Avrupa’da bu oran yüz binde 10’un altında. Türkiye’de ise her 100 bin kadından 14.7’si gebelik, doğum veya doğumdan sonraki 42 günde yaşamını yitiriyor. Bu tabloyu değiştirmek için 4 yıldır 7 gün 24 saat çalışan ve gönüllü hekimlerden oluşan bir hayat kurtarma timi var. Prof. Dr. Ateş Karateke, Doç. Dr. Mehmet Küçükbaş, Doç. Dr. Mesut Polat ve Doç. Dr. Selçuk Selçuk, 400 anneyi kurtardı.

29.09.2018Gündem
Hastaneye yetişemeyen kadın yolda doğum yaptı

Hastaneye yetişemeyen kadın yolda doğum yaptı

Siirt'te doğum için hastaneye yetiştirilmeye çalışılan kadın, yolda doğum yaptı.

2.06.2018Gündem
Kandırmacasız, nasılsam öyleyim: Berkant Ali İncesaraç

Kandırmacasız, nasılsam öyleyim: Berkant Ali İncesaraç

İnsan ne yapar ne yaşar bu hayatta? Müziği genç yaşından itibaren zanaat olarak icra eden, geçmişinde kaptanlık, albüm prodüktörlüğü, senaryo yazarlığı bulunan Berkant Ali, eylül ayında çıkacak ilk albümünün öncülü, “Bu Hayatta” teklisi ile 94. sayımızın Tanıyalım sayfasında.

28.05.2018Kampüs
İstismara uğrayan... Engelli... Ölüme terk edilmiş... Huzur çiftliği

İstismara uğrayan... Engelli... Ölüme terk edilmiş... Huzur çiftliği!

İzmir’de açılan ‘kurtarılmış çiftlik hayvanları’ barınağında istismara uğrayan, engelli ve ölüme terk edilmiş 700’ün üzerinde hayvan huzur içinde yaşıyor. Çiftliğin kurucusu Sibel Çağlar, “Çiftliğe alınacak hayvanlarda önceliği istismara uğramış, görme engelli veya sakat olan hayvanlara veriyoruz. Çünkü bu hayvanların tek başına yaşamlarını sürdürmesi mümkün değil” diyor.

31.03.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Anne ve çocuk ilişkisinde sanatın desteğini nasıl alabilirsiniz?

Çocuk psikolojisinin gelişiminde anne ve babayla kurulan ilişki büyük önem taşır. Ebeveynler, her ne kadar alışılmış toplumsal rollerin etkisiyle çocuklarıyla olan ilişkisini şekillendirmeye devam etse de hem annenin hem de babanın çocuklar üzerinde eşit derecede sorumluluk payı vardır. Sanat tarihindeki aile temalı resimlere bakıldığında da zaman zaman bu rol farklılıklarının belirginleştiği görülür.

5.07.2021

Türk ailesi Ortadoğu’dan Avrupa yakasına taşınıyor

Türkiye İstatistik Kurumu geçen hafta öyle rakamlar açıkladı ki...

9.05.2021

Gelin film derelim, yollarına serelim...

Yarın ‘Anneler Günü’. Biz de bu vesileyle konusunu anneler ve çocukları üzerine kuran, keyifli, duygusal, komik bir grup filmi derledik. Buyurun, annenizle ya da çocuklarınızla birlikte izleyin...

8.05.2021

Bağlanma ilişkisinin önemi

Bağlanma; bireyin, başka bir kişiden yakınlık bekleme eğilimi bu kişi yanında olduğunda kişinin kendisini güvende hissetmesidir. Bağlanma, genelde çocuk ile yetişkin bir birey -çoğu zaman anne (ya da bakım veren kişi)- arasındaki olumlu bağı ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Bağlanma kuramı hayvan gözlemleri ve deneyleri sonucunda gelişmiş bir kuramdır. Bağlanma ile ilgili ilk araştırmaları John Bowlby ve arkadaşları yapmışlardır.

10.03.2021

Sağlıklı baba ve çocuk iletişimi için 20 tavsiye

Anne ve çocuk ilişkisine dair paylaşımları, eğitimleri, uzman görüşlerini düşününce buna kıyasla babalar ve çocuklarıyla iletişimleri konusunda daha az konuşuyoruz diyebiliriz. Ancak yapılan birçok araştırma babanın çocuğun hayatındaki etkisine dair oldukça net ve önemli veriler sunuyor. Babalar Günü’ne sayılı günler kalmışken; baba ile çocuk arasındaki bağın kalitesinin çocuğun dil gelişiminden, sosyal gelişimine; analitik zekâdan ruh sağlığına kadar pek çok noktada önemli rol oynadığını hatırlayalım.

19.06.2020

İjlal Marmarisli’nin anne ve çocuk vurgusu

İjlal Marmarisli genç kuşak kadın heykeltıraşlardan.

21.05.2018

Anne çocuk beslenmesinde siyez buğdayının önemi

Buğdayın en eski çeşitlerinden biri olan Siyez, Hititler ve Frigler tarafından tarımı yapılmış kültürel miraslarımızdan biridir. Yüksek dağ köylerinde, zor şartlarda yetişen siyez buğdayı özellikle Kastamonu bölgesinde yetiştirilmektedir. Buğdayın taş değirmende öğütülmesiyle de siyez unu ve siyez bulguru elde edilmektedir. Anne ve çocuk beslenmesi için oldukça besleyici olan siyez ununun 5 önemli özelliği...

25.03.2018