EKSTRA
MENÜ

Aile Hekimliği

Aile Hekimliği ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Aile Hekimliği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.524 Aile Hekimliği haberi bulunmuştur.

Aile Hekimliği Haberleri

KYK 3. yedek yurt sonuçları YURTKUR üzerinden yayımlandı Sonraki süreç için duyuru

KYK 3. yedek yurt sonuçları YURTKUR üzerinden yayımlandı! Sonraki süreç için duyuru!

KYK 3. yedek yurt sonuçları, kurumun resmi internet sitesi üzerinden açıklandı. Üniversite eğitimi için farklı bir şehire seyahat edecek olan binlerce kişinin merakla araştırdığı KYK yedek yurt sonuçları, YURTKUR üzerinden açıklandı. İşte, KYK yedek yurt sonuçları ve detaylı bilgiler

27.09.2018Gündem
KYK 2. yedek yurt sonuçları açıklandı 3. yedek yerleştirme ne zaman

KYK 2. yedek yurt sonuçları açıklandı! 3. yedek yerleştirme ne zaman?

KYK'nın 2. yedek yurt sonuçları açıklandı. Sonuçların açıklanmasının ardından gözler bu kez 3. yedek yerleştirme işleminin ne zaman yapılacağına çevrildi. Peki, KYK 2. yedek yurt sonuçları nereden öğrenilebilecek? KYK 3. yedek yerleştirme ne zaman?

24.09.2018Gündem
Aile hekimleri: Tükendik

Aile hekimleri: Tükendik

Sağlıkta şiddet, hak kayıpları ve iş yüküyle ilgili sorunlarını ve çözüm önerilerini aktarabilmek için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan iki kez randevu isteyen Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Şenol Atakan, koşullar nedeniyle yaklaşık 1000 aile hekiminin görevinden ayrılmayı tercih ettiğini söyledi.

20.09.2018Gündem
Aile sağlığı merkezlerinde yeni dönem

Aile sağlığı merkezlerinde yeni dönem

Aile sağlığı merkezlerinde bu yıl başlatılan risk tarama programı kapsamında, vatandaşların sağlık durumları hakkında muhtemel hastalıkları daha ortaya çıkmadan önlemek için check-up uygulaması devreye girdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'Bu tarama programı sayesinde vatandaşlarımıza yaş, cinsiyet ve risk gruplarına göre check-up programlarında uygulanan kan basıncı, kan şekeri, kolesterol ve yağ düzeyleri, EKG (kalp grafisi), idrar tahlilleri, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri ile kanser taraması hizmetlerini vereceğiz. Aile hekimlerimiz tarafından verilen bu hizmetten faydalanmak isteyen vatandaşlarımız internetten veya 182 numaralı çağrı merkezimizi arayarak, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden aile hekimlerinden randevu alarak ücretsiz bu programdan istifade edebileceklerdir' dedi.

7.09.2018Gündem
Bayramda sağlık ocakları açık mı Aile hekimleri bayramda çalışıyor mu

Bayramda sağlık ocakları açık mı? Aile hekimleri bayramda çalışıyor mu?

Sağlık ocakları bayramda açık mı sorusu, rahatsızlıkları dolayısıyla aile hekimlerinde muayene olmak isteyen vatandaşlar tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Kurban Bayramı dolayısıyla sağlık ocakları çalışıyor mu sorusuna yanıt arayan binlerce kişi, internet üzerinden sorgulamalarına başladı. Peki, aile hekimleri bayramda çalışıyor mu? Sağlık ocakları bayramda açık mı? İşte detaylar.

20.08.2018Gündem
Pazartesi günü noter ve aile hekimliği açık mı Arefe günü noter çalışıyor mu

Pazartesi günü noter ve aile hekimliği açık mı? Arefe günü noter çalışıyor mu?

Kurban Bayramı dolayısıyla arefe günü noter ve sağlık ocağı çalışıyor mu sorusuna cevap arayan vatandaşlar, konuyla ilgili araştırmalarına devam ediyor. Sağlık problemleri nedeniyle eski adıyla sağlık ocağı, yeni adıyla aile hekimlerinden destek almak isteyen vatandaşlar, arefe günü noter açık mı sorusuna yanıt arıyor. Peki, arefe günü noter ve aile hekimliği çalışıyor mu? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

16.08.2018Gündem
Bakanlık harekete geçti: 33 haftalık hamileymişim

Bakanlık harekete geçti: '33 haftalık hamileymişim'

Sağlık Bakanlığınca, İstanbul'da özel bir hastanede Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde gebe olmayan kişiye, muayene sırasında 'yanlışlıkla' yapılan gebelik kaydı silindi ve olayla ilgili inceleme başlatıldı.

7.08.2018Gündem
Giresunda açığa alınan doktora destek eylemi

Giresun'da açığa alınan doktora destek eylemi

Giresun'da 82 yaşındaki Yusuf Topal'ın ölümüyle sonuçlanın olay sonrası açığa alınan Doktor Ö.Y. için destek eylemi yapıldıCağaloğlu'ndaki İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü binasının önünde toplanan bir grup doktor, açığa alınma işleminin yanlış olduğunu savundu. Grup adına basın açıklamasını İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Başkan Yardımcısı Şule Güçlü Şakrak yaptı.

1.08.2018Haber
Giresun’da açığa alınan doktora destek eylemi

Giresun’da açığa alınan doktora destek eylemi

GİRESUN’da 82 yaşındaki Yusuf Topal’ın ölümüyle sonuçlanın olay sonrası açığa alınan Doktor Ö.Y. için destek eylemi yapıldı.

1.08.2018Gündem
Kalp ve diyabet hastalarına ‘sıcak’ önerileri

Kalp ve diyabet hastalarına ‘sıcak’ önerileri

Sıcak ve nem herkes için rahatsız edici olabiliyor. Ancak hipertansiyon, kalp hastalığı bulunanlar için bunaltıcı olmanın ötesinde sorunlarını artırıcı etki yapabiliyor. İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Eğitim ve Bilim Komisyonu Üyesi Uzm. Dr. S. Handan Karahan Saper bu hastalara bol su tüketmelerini ve güneşten korunmalarını hatırlatıyor.

30.07.2018Seyahat
Doktoru dövdüm, evime döndüm dönemi sona erecek

'Doktoru dövdüm, evime döndüm' dönemi sona erecek

Doktor ve hemşireler başta olmak üzere sağlık çalışanlarına şiddet uygulayan magandalara tutuklu yargılama ve yüksek ceza geliyor.

26.07.2018Gündem
Aile hekimleri sorunlar altında eziliyor: Süpermen değiliz

Aile hekimleri sorunlar altında eziliyor: Süpermen değiliz

Türkiye’de sağlık sistemi içinde en önemli uygulamalardan biri ‘aile hekimliği.’ Halen 25 bin 800 aile sağlığı merkezinde (ASM), toplam 24 bin 350 aile hekimi görev yapıyor. Aile hekimi başına düşen kayıtlı ortalama nüfus ise 3 bin 350. Sistemin önemli sac ayağı olan aile hekimleri, hasta sayısının fazlalığı, her geçen gün listeye eklenen yeni görevler, şiddet, kirada adaletsizlik, çalışma güvencesizliği gibi birçok sorunla baş etmek zorunda. Aile hekimleri, “Biz süpermen değiliz” diyor. Söz şimdi hekimlerde:

21.07.2018Gündem
65-72 yaş yeniden atama kurası için başvuru ilanı yayınlandı

65-72 yaş yeniden atama kurası için başvuru ilanı yayınlandı

Devlet Personel Başkanlığı'nın resmi adresinden duyurulan ilanda şu ifadelere yer verildi. 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu’nun Ek 1 inci maddesinde “Kamu kurum ve kuruluşlarının uzman tabip, tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman, tabip, diş tabibi ve eczacı kadro ve pozisyonlarına yapılacak açıktan atamalar, açıktan atama izni alınmaksızın mevzuatta öngörülen işlemlerin tamamlanmasından sonra gerçekleştirilir ve bunların yerleştirilmeleri Sağlık Bakanlığınca sınavsız ve kura ile yapılır.” hükmüne yer verilmiştir.

10.07.2018Gündem
Aile hekimliği cazibesini yitirdi mi

Aile hekimliği cazibesini yitirdi mi?

Hafta içinde medyada İstanbul’daki boş aile hekimi kadrolarının doldurulamadığına dair haberler çıktı. Sağlık Bakanlığı, buna cevap olarak Türkiye genelindeki doluluk oranının yüzde 91.4 olduğunu açıkladı. Görüşlerini aldığımız yetkililer, bazı bölgelerdeki pozisyonların boş kalmasında öncelikli neden olarak alınan ücretlerin azalmasını işaret ediyor. Bakanlığın 2023 hedefi için ise 17 bin aile hekimi daha gerekiyor.

Güneş ışınları hayatınızı yakmasın

Güneş ışınları hayatınızı yakmasın!

Okulların kapanmasının ardından yazı iyice hissettiğimiz şu günlerde herkesi tatil heyecanı sardı. Hava sıcaklığının artması ve güneşin etkisini çok daha fazla göstermesi nedeniyle Aile Hekimliği Uzmanı Dr. İbrahim Tokalak; deniz tatili yapacakları uyardı.

25.06.2018Sağlık
Yeni mezunlardan eğitimin yaşı yok mesajı

Yeni mezunlardan 'eğitimin yaşı yok' mesajı

Anadolu Üniversitesinin uzaktan öğretim sistemi İktisat, İşletme ve Açıköğretim Fakültelerinin çeşitli bölümlerinden diploma alan, aralarında 5. üniversitesini bitiren aile hekiminin de bulunduğu çok sayıda mezun "Eğitimin yaşı yok, ölene kadar okumaya devam" mesajı verdi.

22.06.2018Kampüs
Sen misin rapor vermeye itiraz eden doktor

Sen misin rapor vermeye itiraz eden doktor!

Antalya'nın Kemer ilçesinde görevli aile hekimi K.Ö. (49), usulsüz sağlık raporu isteyen hastasının istemini reddettiği iddiasıyla saldırıya uğradı. Hastası tarafından bayıltılana kadar dövülen K.Ö.'nün sağ bacağı kırıldı, vücudunda ezikler oluştu.

9.06.2018Gündem
Maliye Bakanlığından danışmanlık bütçesi iddialarına yanıt

Maliye Bakanlığından "danışmanlık bütçesi" iddialarına yanıt

Maliye Bakanlığınca, basına yansıyan bütçeye ilişkin değerlenlendirmeler üzerine, "Danışman sıfatı kullanılarak bütçe ile ilgili kamuoyuna yapılan açıklamalar gerçek dışı, yalan ve cahilcedir" ifadesi kullanıldı.

31.05.2018Ekonomi
23 Nisanda kargolar açık olacak mı

23 Nisan'da kargolar açık olacak mı?

23 Nisan'da kargolar açık olacak mı sorusu birçok vatandaş tarafından merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Özel işlerini halletmek için kargoları kullanmak isteyen vatandaşlar, kargo şirketlerinin çalışma takvimini araştırıyorlar. Peki, 23 Nisan'da kargolar açık olacak mı?

22.04.2018Gündem
Asistan doktorların isyanı: Tükeniyoruz

Asistan doktorların isyanı: Tükeniyoruz

Geleceğin sağlık eğitimi ve hizmetlerini sunmak için hazırlanan asistan hekimlerle sorunlarını dinlemek için bir araya geldik. Bir dokunduk, bin ah işittik. Yoğun mesaiden şiddette, mobbingden eğitimlerin yetersizliğine kadar onlarca sorunla boğuştuklarını söyleyen asistanlar “Tükendik, artık ilaçlarla ayakta duruyoruz” diye konuşuyor.

21.04.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Kalbimiz bizim için atıyor

TÜRKİYE’de hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin yüzde 45’ine kalp ve damarların sebep olduğunu biliyoruz.

15.09.2018

Kalbimiz bizim için atıyor

TÜRKİYE’de hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin yüzde 45’ine kalp ve damarların sebep olduğunu biliyoruz.

9.09.2018

Kalp ve diyabet hastalarına ‘sıcak’ önerileri

Sıcak ve nem herkes için rahatsız edici olabiliyor. Ancak hipertansiyon, kalp hastalığı bulunanlar için bunaltıcı olmanın ötesinde sorunlarını artırıcı etki yapabiliyor. İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Eğitim ve Bilim Komisyonu Üyesi Uzm. Dr. S. Handan Karahan Saper bu hastalara bol su tüketmelerini ve güneşten korunmalarını hatırlatıyor.

29.07.2018