MENÜ

Björn Höcke

Björn Höcke ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Björn Höcke haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 50 Björn Höcke haberi bulunmuştur.

Björn Höcke Haberleri

CDU’lu milletvekillerinden AfD çıkışı

CDU’lu milletvekillerinden AfD çıkışı

CDU Thüringen Eyalet Meclis Grubu üyesi 17 milletvekili, seçimlerden birinci çıkan Sol Parti ile olduğu gibi sandıktan ikinci güç çıkan AfD ile de görüşülmesini istedi. Ortak açıklama yapan 17 milletvekili, yazdıkları ortak yazıda, “Seçilen tüm demokratik partilerler görüşülmeli” dedi.

5.11.2019Avrupa
Alman basını dalga geçti: ‘Gauland’dan masallar’

Alman basını dalga geçti: ‘Gauland’dan masallar’

Thüringen Eyalet Parlamentosu seçimlerinin ardından düzenlediği basın toplantısında AfD’nin liste başı adayı Björn Höcke’nin faşist olmadığını savunan AfD Federal Meclis Grup Başkanı Alexander Gauland’ı tarihçiler yalanladı.

30.10.2019Avrupa
AfD, CDU ile koalisyon kurmak istiyor

AfD, CDU ile koalisyon kurmak istiyor

Thüringen’de büyük başarı sağlayan AfD’nin hedefi iktidar olmak. Bunun için seçimlerde üçüncü parti çıkan CDU ile koalisyon kurmak isteyen AfD Federal Meclis Grup Eşbaşkanı Alexander Gauland, CDU’ya, “Birlikte hükümet kuralım” çağrısı yaptı.

28.10.2019Avrupa
Anketlere göre fark atacak

Anketlere göre fark atacak!

Almanya’da bu yılın son seçimleri, pazar günü Thüringen’de yapılacak. 2014’ten bu yana Sol Parti, Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Yeşiller koalisyonuyla yönetilen eyalette yapılan kamuoyu yoklamalarına göre yine Sol Parti birinci görünüyor.

23.10.2019Avrupa
Sağa milim kayma

Sağa milim kayma!

Herbert Grönemeyer. Alman bir aktör, müzisyen, komponist, metin yazarı. Ama aynı zamanda bir ‘demokrasi sevdalısı’. Almanya’da aşırı sağcı ve sağ popülist gelişmelere karşı hep tavır koydu. Yabancı düşmanlığını hep kınadı. Aşırı sağcı ve sağ popülist partilere oy verenleri hiçbir zaman anlamadığını ve hiçbir zaman da anlayamayacağını söyledi hep.

18.09.2019Avrupa
AfD’nin başbakan adayı seçim öncesi gazetecileri tehdit etti

AfD’nin başbakan adayı seçim öncesi gazetecileri tehdit etti

Gelecek ay yapılacak Thüringen seçimlerinde AfD’nin başbakan adayı olan Björn Höcke, ZDF kanalı ile röportaj için buluştu. Röportaj sürerken soruları ve cevapları beğenmeyen Höcke’nin basın danışmanı röportajın baştan yapılmasını istedi. Kabul edilmeyince bu kez olaya Höcke dahil oldu. Höcke, kanalı ve gazetecileri tehdit etti.

16.09.2019Avrupa
Willy Brandt iyi ki görmedi

Willy Brandt iyi ki görmedi

Willy Brandt. 23 Mayıs 1949 tarihinde anayasanın kabulüyle resmen kurulan Almanya Federal Cumhuriyeti’nin Sosyal Demokrat Partili (SPD) ilk başbakanı (1969-1974). 28 Eylül 1969’da yapılan genel seçim öncesi ‘Mehr Demokratie wagen!’ (Daha fazla demokrasi cüreti) sloganıyla yoğun bir kampanya sürdürdü. SPD, toplam oyların yüzde 46.1’iyle seçimlerden en güçlü parti olarak çıktı.

10.08.2019Avrupa
AfD’de ‘radikal’  darbe yaşanıyor

AfD’de ‘radikal’ darbe yaşanıyor

Almanya’da aşırı sağcı AfD içindeki radikal hareket ‘Flügel’, parti yönetimini ele geçiriyor. Bavyera Başbakanı Markus Söder bu gelişmeye dikkat çekerek AfD’nin radikal milliyetçi NPD partisine dönüşmekte olduğunu söyledi. Kendi teşkilatında yedek delege bile seçilemeyen AfD Başkanı Meuthen ise partisi içindeki radikal kanadı yüzde 30 olarak tahmin ettiğini açıkladı.

23.07.2019Avrupa
AfD’de savaş başladı

AfD’de savaş başladı

Aşırı sağcı AfD içinde radikal kanatla ılımlı koyu muhafazakar kanat arasındaki kavgada kılıçlar çekildi. Ilımlı kanadın temsilcisi AfD Eşbaşkanı Jörg Meuthen, kendi teşkilatı tarafından cezalandırıldı ve delege bile seçilemedi.

16.07.2019Avrupa
Tauber: Sınır tanımaz şiddetin yolunu AfD açtı

Tauber: Sınır tanımaz şiddetin yolunu AfD açtı

CDU’nun eski Genel Sekreteri Peter Tauber, Kassel Bölgesi Valisi Walter Lübcke’nin öldürülmesiyle ilgili yaptığı açıklamada sağ görüşlü siyasetçileri suçladı. Başbakan Angela Merkel’in dördüncü hükümetinde bir yılı aşkın süredir Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı görevini de sürdüren Tabuer, CDU mensubu sağ kanat üyeleriyle aşırı sağcı AfD yöneticilerinin yaşananlarda payı olduğunu yazdı.

19.06.2019Avrupa
Yine SPD’yi karıştırdı

Yine SPD’yi karıştırdı

Türklere ve Müslümanlara yönelik ırkçı tezleri içeren ‘Almanya Kendini Yok Ediyor’ adlı kitabı nedeniyle SPD’den ihracı istenen Thilo Sarrazin, yine partiyi karıştırdı.

1.04.2019Avrupa
AfD’yi davet etmediler Anmalara katılamayacaklar

AfD’yi davet etmediler! Anmalara katılamayacaklar

Thüringen hükümeti ve eyalet milletvekilleri, Mittelbau-Dora ve Buchenwald toplama kamplarında nazi kurbanlarını andı. Anmaya davet edilmeyen AfD, kendilerine ayrımcılık yapıldığını iddia etti. Buchenwald ve Mittelbau-Dora Anma Yeri Vakfı, AfD’lileri neden davet etmediklerini ve etmeyeceklerini açıkladı.

26.01.2019Avrupa
Aşırı sağcılar çıldırdı

Aşırı sağcılar çıldırdı

Demokrasinin yerleşik olduğu ülkelerde demokratik hukuk devleti ilkeleri geçerlidir. Bu, hem Avrupa ülkesi hem de Avrupa Birliği (AB) üyesi olan Avusturya için de geçerlidir. Avusturya Anayasası’nın 18. maddesinde “Tüm devlet, kamu yönetiminde temel hukuk ilkelerini esastır” denilmektedir.

26.01.2019Avrupa
İstihbarat teşkilatlarından iş birliği kararı

İstihbarat teşkilatlarından iş birliği kararı

Almanya’da Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın aşırı sağcı AfD’yi bir bütün olarak ‘İnceleme Vakası’, partinin ‘Flügel’ adlı kanadını ise bir üst derece olan ‘Şüpheli Vaka’ olarak sınıflandırmasının ardından bir araya gelen iç istihbarat yöneticileri izleme kararını yakında uygulamaya koyacaklarını açıkladı.

24.01.2019Avrupa
AfD’den milletvekili olacak polislere uyarı: Başbakan adayından uzak durun

AfD’den milletvekili olacak polislere uyarı: Başbakan adayından uzak durun

Alman polis sendikası, istihbarat teşkilatının AfD’nin Thüringen eyalet başbakan adayı Björn Höcke’yi şüpheli olarak takibe alması üzerine AfD’den milletvekili olmak isteyen polislere ‘Höcke’den uzak durun’ uyarısı yaptı.

22.01.2019Avrupa
Alman istihbaratı AfD’yi neden takibe aldı

Alman istihbaratı AfD’yi neden takibe aldı?

BfV’nin ‘gözetim’ kararı aldığı AfD’yle ilgili 436 sayfadan oluşan bilirkişi raporunun bir kısmı kamuoyuna sızdı. Raporda, Alexander Gauland’dan Björn Höcke’ye, Andreas Kalbitz’ten gençlik teşkilatına varana kadar birçok kişi ve konuda ayrıntılar var.

21.01.2019Avrupa
AfD tedirgin

AfD tedirgin

Yabancı ve İslam karşıtı parti AfD, önceki gün Berlin’de parlamento restoranında basına bir davet düzenledi. Resepsiyona tek yabancı gazeteci olarak katıldım.

19.01.2019Avrupa
İstihbarat ‘gözetim’ deyince, AfD karıştı

İstihbarat ‘gözetim’ deyince, AfD karıştı

Yabancı ve İslam karşıtı söylemleri sonucu iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) tarafından ‘gözetim’ altına alınan AfD’de panik yaşanıyor.

17.01.2019Avrupa
İstihbarattan AfD’ye ‘gözetim’ kararı

İstihbarattan AfD’ye ‘gözetim’ kararı

Almanya’da iç istihbarattan sorumlu Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV), aşırı sağcı ve İslam karşıtı parti AfD’yi gözetim altına alacak. Almanya genelindeki tüm faaliyetlerini dikkatle izleyecek, önümüzdeki aylarda partinin tutumuna göre ise takip edilme kararı verilecek. ‘Erfurt Açıklaması’nın altında imzası bulunan AfD Federal Meclis Grup Başkanı Gauland’ın da aralarında bulunduğu bazı milletvekilleri ve yöneticileri ise takip altına alacak.

15.01.2019Avrupa
Demokratik yöntemlerle mücadele

Demokratik yöntemlerle mücadele

Sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) Federal Meclis milletvekili ve partinin Bremen Eyalet Teşkilatı Başkanı Frank Magnitz, hafta başında Bremen’de sokak ortasında henüz kimlikleri belirlenemeyen 3 kişi tarafından saldırıya uğrayıp ağır yaralandı.

12.01.2019Avrupa
Türk düşmanı Poggenburg yeni parti kurdu

Türk düşmanı Poggenburg yeni parti kurdu

Geçen yıl ‘Kül Çarşambası’ konuşmasında Türklere karşı ‘deve çobanı’ ve ‘kimyon tüccarı’ sözleriyle hakaret eden, “Geldikleri yere defolup gitsinler” diyen Andre Poggenburg, AfD’den istifa edip yeni parti kurdu.

11.01.2019Avrupa
‘Vicdanım el vermiyor’ dedi, istifa etti

‘Vicdanım el vermiyor’ dedi, istifa etti

Yabancı ve İslam karşıtı parti Almanya için Alternatif (AfD) Yönetim Kurulu Üyesi ve Brandenburg Eyalet Meclis milletvekili Steffen Königer, istifa etti.

29.11.2018Avrupa
Bağışlar neden hep Bodensee teşkilatına yatıyor

Bağışlar neden hep Bodensee teşkilatına yatıyor?

AfD’de ortaya çıkan bağış skandalına yenisi eklendi. 150 bin euro olduğu belirlenen yasa dışı bağış bu kez Belçika’da faaliyet gösteren bir vakıftan.

15.11.2018Avrupa
AfD’yi izlemeye Merkel karşı çıktı

AfD’yi izlemeye Merkel karşı çıktı

Başbakan Merkel, Chemnitz kentinde aşırı sağ protestolara destek veren sağ popülist AfD’nin, iç istihbarat birimi tarafından izlenmesine ilişkin olarak, bunun siyasi bir karar olamayacağına dikkat çekti.

4.09.2018Avrupa
Almanya bu iddiayla çalkalanıyor

Almanya bu iddiayla çalkalanıyor

Almanya’da iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı Hans Georg Maassen’in, aşırı sağcı parti AfD’nin eski lideri Frauke Petry’ye, partinin istihbarat tarafından izlenmemesi için neler yapmaları gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunduğu öne sürüldü.

3.08.2018Avrupa
Aşırı sağcı lider yine kızdırdı. Nazilerin yaptıkları küçük bir lekeymiş

Aşırı sağcı lider yine kızdırdı. Nazilerin yaptıkları küçük bir lekeymiş!

Yabancı ve İslam karşıtı aşırı sağcı parti Almanya İçin Alternatif (AfD) Eş Başkanı Alexander Gauland, Nazi dönemi ve Alman tarihindeki yerine yönelik sözleriyle tartışmalara yol açtı.

3.06.2018Avrupa
AfD seçmenlerinin hepsi Nazi değil

'AfD seçmenlerinin hepsi Nazi değil'

Almanya'nın müstakbel Sağlık Bakanı Jens Spahn, sağ popülist AfD'ye oy veren seçmenlerin hepsinin kayıp Naziler olmadığını söyledi. Spahn, CDU'nun bu seçmenleri geri kazanmayı hedeflediğini ifade etti.

11.03.2018Dünya
Alman politikacıdan skandal sözler İslamı yasaklayacağız

Alman politikacıdan skandal sözler! 'İslam'ı yasaklayacağız'

Yabancı ve İslam karşıtı olan AfD partisinde siyaset yapan Björn Höcke, skandal sözlerini bir yenisini daha ekledi. Höcke, "İktidara geldiğimizde Boğaz’a talimat vererek İslam’ı yasaklayacağız” dedi.

29.01.2018Dünya
Irkçı politikacı yine saçmaladı

Irkçı politikacı yine saçmaladı

Yabancı ve İslam karşıtı parti AfD’li siyasetçi Björn Höcke, skandal sözlerini bir yenisini daha ekledi.

28.01.2018Dünya
AfD’ninki taktik mi samimiyet mi

AfD’ninki taktik mi samimiyet mi?

Almanya’da aşırı sağcı parti AfD milletvekili Jens Maier’in, efsane tenisçi Boris Becker’in oğluna “Yarı zenci” demesine, partinin başkanı da tepki gösterdi. Ama genel başkan ne kadar samimi?

6.01.2018Dünya
Federal Meclis’ten ‘özür dile’ çağrısı

Federal Meclis’ten ‘özür dile’ çağrısı

Almanya’nın efsane tenisçisi Boris Becker’in esmer tenli oğlu Noah Becker'e “Yarı zenci” diyen aşırı sağcı parti AfD’li Jens Maier’e, Federal Meclis’ten ‘özür dile’ çağrısı geldi. Tepkiler üzerine çark eden Maier ise tweet’i kendisini atmadığını öne sürdü. Boris Becker de Maier hakkında suç duyurusunda bulundu.

4.01.2018Dünya
Kitap Fuarı’nda şiddetli final

Kitap Fuarı’nda şiddetli final

Edebiyatın ve ifade özgürlüğünün kalbi Frankfurt Kitap Fuarı’na şiddet karıştı. Fuarı düzenleyen Alman Kitapçılar Birliği ve Borsa Kuruluşu, ifade özgürlüğü çerçevesinde aşırı sağcı yayınevlerinin fuarda stand açmasına izin verdi.

15.10.2017Kitap Sanat
Aşırı sağcılar, Kitap Fuarı’nı karıştırdı

Aşırı sağcılar, Kitap Fuarı’nı karıştırdı

Frankfurt Kitap Fuarı'nda aşırı sağcı yayınevleri ve yazarlarına ifade özgürlüğü gerekçesiyle izin verildi. Ancak bu yüzden olaylar çıktı.

15.10.2017Dünya
AfD Eşbaşkanı Petry istifa mı ediyor

AfD Eşbaşkanı Petry istifa mı ediyor

Almanya’da seçim zaferi yaşayan aşırı sağcı parti AfD’de Eşbaşkanı Frauke Petry istifa sinyali verdi. Petry ile birlikte daha başka milletvekillerini de AfD’den kopabileceği konuşuluyor.

26.09.2017Dünya
AfD’de eşbaşkana istifa et baskısı

AfD’de eşbaşkana istifa et baskısı

Almanya’da seçim zaferi yaşayan aşırı sağcı parti AfD Eşbaşkanı Frauke Petry’ye istifa baskısı yapılıyor. Petry ile birlikte daha başka milletvekillerini de AfD’den kopabileceği konuşuluyor.

26.09.2017Dünya
‘Meclis kürsüsünden naziler konuşacak’

‘Meclis kürsüsünden naziler konuşacak’

Almanya’da bu hafta pazar günü yapılacak genel seçim öncesi ülkede aşırı sağ ve sağ popülizm tedirginliği belirgin bir biçimde arttı.

20.09.2017Dünya
Almanya’yı sıkıntılı günler bekliyor

Almanya’yı sıkıntılı günler bekliyor

Almanya’daki hiçbir gelişme, bu seçimlerde mülteci sorununun önüne geçemedi. AfD tehlikeli milliyetçi söylemlerle ‘tabu’ları yıkarken, seçimden sonra Almanya'yı zor günler bekliyor.

20.09.2017Dünya
Şimdi de ‘Almanya’yı terk etsin’ diyor

Şimdi de ‘Almanya’yı terk etsin’ diyor

İslam ve yabancı düşmanı sağ popülist parti AfD, Almanya’nın Uyum Bakanı Aydan Özoğuz’u hedef alarak, ırkçılığı tırmandırıyor. AfD’nin başbakan adayı Alexander Gauland, Özoğuz’u, Almanya’yı terk etmeye çağırdı.

30.08.2017Dünya
AfD, sağ ve daha sağ

AfD, sağ ve daha sağ

Yabancı ve İslam karşıtı sağ popülist AfD'nin Köln kurultayı kolerayla veba arasında bir seçimdi. Yarışı vebacılar kazandı.

25.04.2017Dünya
50 bin kişi AfD’ye karşı toplanıyor

50 bin kişi AfD’ye karşı toplanıyor

Yabancı ve İslam karşıtı sağ popülist parti AfD’nin hafta sonu Köln’de kurultayı var. Kurultaya karşı 50 bin gösterici bekleniyor. Köln’de hafta sonu hayat duracak.

21.04.2017Dünya
Afd, Höcke’yi ihraç etme kararı aldı

Afd, Höcke’yi ihraç etme kararı aldı

Almanya’da sağcı popülist Almanya için Alternatif Partisi AfD, aşırı söylemleri nedeniyle partinin Thüringen Eyaleti lideri Björn Höcke’yi partiden ihraç etme kararı aldı.

13.02.2017Dünya
Nazi kurbanlarını anma törenine istenmiyor

Nazi kurbanlarını anma törenine istenmiyor

AfD’nin Parti Thüringen Eyalet Meclis Grup Başkanı Björn Höcke’nin, Buchenwald’da bugün nazi kurbanlarının anılacağı törene katılması istenmedi.

27.01.2017Dünya
Le Pen kadar olamadılar

Le Pen kadar olamadılar

Jean Marie Le Pen, Fransa’daki aşırı sağcı, ırkçı, yabancı düşmanı parti Front National’i (Milliyetçi Cephe) (FN) 1972 yılında kuranların arasında yer aldı. Tabii hemen partinin başına geçti.

25.01.2017Dünya
Afd, Björn Höcke’yi partiden atamadı

Afd, Björn Höcke’yi partiden atamadı

AfD yönetimi, Berlin’deki Yahudi Anıtı için ‘Utanç Anıtı’ diyen Thüringen Teşkilatı Başkanı Björn Höcke’yi partide tutmaya karar verdi.

24.01.2017Dünya
AfD milletvekili ortalığı karıştırdı

AfD milletvekili ortalığı karıştırdı

Almanya için Alternatif’in (AfD) Thüringen Eyalet Meclisi Grup Başkanı Björn Höcke, Berlin’deki ‘Soykırım Anıtı’nı ‘Utanç Anıtı’ olarak niteledi.

19.01.2017Dünya
AfD yol ayrımında

AfD yol ayrımında

Almanya’da siyasi havayı tehdit eder hale gelen AfD’nin bu hafta sonu kurultayı var. Gözler, siyasi rotasını İslam ve yabancı karşıtlığına yönlendirmek isteyen AFD kurultayına çevrildi.

30.04.2016Dünya
Almanyada AfD korkusu

Almanya'da AfD korkusu

Almanya'nın üç eyaletinde seçimler var. Mülteci krizi en çok yabancı karşıtı Almanya için Alternatif Parti'ye (AfD) yaramış görünüyor. AfD gibi bir partide Türk soyadlı ilçe Başkanı bile var.

23.01.2016Dünya
AfDli politikacıya savcılık inceleme başlattı

AfD'li politikacıya savcılık inceleme başlattı

Erfurt savcılığı Almanya için Alternatif Parti'sinin (AfD) Thüringen Eyalet Meclis Grup Başkanı Björn Höcke ile ilgili inceleme başlattı.

30.12.2015Dünya
AfD bölünüyor mu

AfD bölünüyor mu

Yabancı ve mülteci karşıtı Almanya için Alternatif (AfD) parti eşbaşkanları, parti içinde aşırı sağ söylemleriyle tanınan Björn Höcke'ye karşı tavır aldı.

24.10.2015Avrupa
Televizyonda mülteci kavgası

Televizyonda mülteci kavgası

Günther Jauch'un ARD’de sunduğu açık oturuma AfD temsilcisi Alman bayrağıyla geldi ve halkın mültecileri istemediğini söyledi. Adalet Bakanı, AfD temsilcisine “Retorik kundakçı örneği” derken NDR sunucusu Anja Reschke anında müdahale etti: “Siz halk değilsiniz!”

20.10.2015Avrupa