EKSTRA
MENÜ

Tortum Şelalesi

Tortum Şelalesi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tortum Şelalesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 128 Tortum Şelalesi haberi bulunmuştur.

Tortum Şelalesi Haberleri

Türkiyenin en büyük şelalesi  Tortumda sonbahar güzelliği

Türkiye'nin en büyük şelalesi Tortum'da sonbahar güzelliği

UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne aday gösterilen ve Türkiye'nin en büyüğü olma özelliğini taşıyan Erzurum'daki Tortum Şelalesi, yenilen çehresiyle sonbaharda ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor.

20.11.2020Seyahat
Kemerlerinizi bağlayın ve  yolculuğun tadını çıkarın... Türkiye’nin hayranlık uyandıran yolları

Kemerlerinizi bağlayın ve yolculuğun tadını çıkarın... Türkiye’nin hayranlık uyandıran yolları

Karayolu yolculuklarının en cazip yanı tablo gibi manzaralar arasından geçerken bu görüntüleri unutulmaz anılar arasına kaydetmektir. “Önemli olan varmak değil yolda olmaktır” diyenler için sonbaharın ‘kartpostallık halleri’ni seyredebileceğiniz yolları jürimize sorduk. Birbirinden güzel 10 yolu sıraladık.

1.11.2020Seyahat
Erzurumun Kırmızı Periler Diyarı jeopark olacak

Erzurum'un 'Kırmızı Periler Diyarı' jeopark olacak

Erzurum Valisi Okay Memiş, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu'nca 2012 yılında Dünya Geçici Miras Listesi'ne alınan ve 'Kırmızı Periler Diyarı' olarak adlandırılan Narman peribacalarının jeopark olacağını söyledi.

22.10.2020Seyahat
Işıklandırılan Tortum Şelalesi, 24 saat gezilebiliyor

Işıklandırılan Tortum Şelalesi, 24 saat gezilebiliyor

Erzurum'un Uzundere ilçesinde bulunan, UNESCO'nun Dünya Mirası'na aday gösterilen, Avrupa ve Asya'daki en yüksek, dünyada üçüncü yüksek şelalesi olarak bilinen Tortum Şelalesi'nin çehresi Erzurum Valiliği'nin çalışmaları ile değişti. Türkiye'nin en çok ziyaret edilen doğal güzelliklerinden olan Tortum Şelalesi 24 saat gezilebiliyor.

13.10.2020Seyahat
Sonbaharda Türkiyede mutlaka görülmesi gereken 7 güzel şelale

Sonbaharda Türkiye'de mutlaka görülmesi gereken 7 güzel şelale

Anadolu denize kavuşmak için metrelerce yükseklikten dökülen şelalelerle dolu. Peki mutlaka görülmesi gerekenler hangisi? İşte birbirinden güzel 7 etkileyici şelale...

9.10.2020Gezi
Palandöken’den Uzundere’ye doğayla iç içe festival

Palandöken’den Uzundere’ye doğayla iç içe festival

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından Uzundere ilçesinde gerçekleştirilen festivalde, çadırlarda geceyi geçiren vatandaşlar Doğa ve Su sporlarıyla iç içe bir hafta sonu geçirdi.

6.10.2020Seyahat
Tortum Şelalesi Nerededir Ve Nasıl Gidilir Tortum Şelalesi Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Tortum Şelalesi Nerededir Ve Nasıl Gidilir? Tortum Şelalesi Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Kış mevsimlerinde en çok ziyaret edilen illerden birisi de Erzurum’dur. Erzurum'da özellikle kış aylarında gezilmesi gereken birçok yer bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Tortum Şelalesidir. Tortum şelalesi pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Peki Tortum Şelalesi nerededir ve nasıl gidilir? Tortum Şelalesi özellikleri, giriş ücreti ve ziyaret saatleri hakkında bilgileri detaylıca inceledik.

7.09.2020Seyahat
Türkiyenin en büyük şelalesinde hafta sonu yoğunluğu

'Türkiye'nin en büyük şelalesi'nde hafta sonu yoğunluğu

UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'ne aday gösterilen ve Türkiye'nin en büyüğü olma özelliğini taşıyan Erzurum'daki Tortum Şelalesi, yapılan düzenlemelerin ardından doğal güzelliklerini yerli ve yabancı turistlerin beğenisine sunuyor.

7.09.2020Seyahat
Doğa harikası Tortum Şelalesi yarım milyon turiste ev sahipliği yapacak

Doğa harikası Tortum Şelalesi yarım milyon turiste ev sahipliği yapacak

Doğa harikası Tortum Şelalesi yarım milyon turiste ev sahipliği yapacak Türkiye'nin en büyük ve en görkemli şelalelerinden birisi olarak gösterilen Erzurum'daki Tortum Şelalesi yapılan çevre düzenlemesi ve yeni tesisleriyle bu yıl içerisinde yarım milyon turist ağırlamaya hazırlanıyor.

19.06.2020Seyahat
Doğa harikası Tortum Şelalesi turizm atağına hazırlanıyor

Doğa harikası "Tortum Şelalesi" turizm atağına hazırlanıyor

UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'ne aday gösterilen Erzurum'daki Tortum Şelalesi'nin doğal güzelliğinin daha fazla ön plana çıkması için başlatılan çevre düzenlemesi çalışmaları devam ediyor.

19.06.2020Keyif
Sakin kent Uzundere adrenalin tutkunlarını bekliyor

'Sakin kent Uzundere' adrenalin tutkunlarını bekliyor

Uluslararası Sakin Kentler Birliğince (Cittaslow) "Türkiye'nin 11. sakin kenti" seçilen Uzundere, çevre düzenlemesi yapılan yaklaşık 19 kilometrelik rafting parkuruyla adrenalin tutkunlarını ağırlamayı bekliyor.

12.06.2020Seyahat
Sakin kent Uzundere adrenalin tutkunlarını bekliyor

"Sakin kent Uzundere" adrenalin tutkunlarını bekliyor

Uluslararası Sakin Kentler Birliğince (Cittaslow) "Türkiye'nin 11. sakin kenti" seçilen Uzundere, çevre düzenlemesi yapılan yaklaşık 19 kilometrelik rafting parkuruyla adrenalin tutkunlarını ağırlamayı bekliyor.

12.06.2020Keyif
Tortum Şelalesi, salgın günlerinde boş kaldı

Tortum Şelalesi, salgın günlerinde boş kaldı

UNESCO'nun Dünya Mirası'na aday gösterilen, Avrupa ve Asya'nın en yüksek, dünyanın ise üçüncü yüksek şelalesi olduğu belirtilen Erzurum'un Uzundere ilçesindeki Tortum Şelalesi koronavirüs salgını nedeniyle boş kaldı. Şelale çevresinde, Valilik ve özel müteşebbis tarafından başlatılan tadilat, onarım ve tesis yapım çalışmaları devam ediyor.

29.05.2020Gündem
Türkiye’nin en büyük şelalelerinden “Tortum Şelalesi” yenilenen yüzüyle yarım milyon turist ağırlamayı hedefliyor

Türkiye’nin en büyük şelalelerinden “Tortum Şelalesi” yenilenen yüzüyle yarım milyon turist ağırlamayı hedefliyor

Türkiye’nin en büyük ve en görkemli şelalelerinden birisi olarak gösterilen Erzurum’daki Tortum Şelalesi yapılan çevre düzenlemesi ve yeni tesisleriyle bu yıl içerisinde yarım milyon turist ağırlamaya hazırlanıyor.

21.05.2020Gündem
Bir doğa harikası: Tortum Şelalesi

Bir doğa harikası: Tortum Şelalesi

Erzurum'da Tortum Şelalesi, 1700'lü yılların ortalarında bugünkü Balıklı Köyü batısında bulunan bir dağın heyelan sonucu Tortum Çayı'nın önünü kapatmasıyla oluşmuş. Şelale, Tortum Gölü'nün Tev Vadisi ile gölün kuzey ucu arasındaki heyelan kütlesini aşarak dökülmesiyle oluşuyor.

7.05.2020Seyahat
Erzurumun İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Erzurumda Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Erzurum'un İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Erzurum'da Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Erzurum Dadaşlar diyarı ve Evliyalar beldesi olarak adlandırılan bir şehirdir. Yüz ölçümü olarak Türkiye’de en büyük 19. İldir. Nüfusunun neredeyse yar yarıya olacak şekilde kadın ve erkek sayıları neredeyse eşittir. Kadın erkek nüfusu konusunda dikkat çeken Erzurum hangi bölgededir? Erzurum’da gezilecek yerler nerelerdir? Erzurum ile ilgili bu ve bunun gibi soruların yanıtını hazırladık.

29.03.2020Seyahat
Sakin kent Uzundere ekstrem sporcularının yeni adresi oldu

'Sakin kent Uzundere' ekstrem sporcularının yeni adresi oldu

Her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan Erzurum'un Uzundere ilçesi, paraşütle atlama (base jumping), iple atlama (rope jumping), yarasa adam (wingsuit) ve yamaç paraşütü sporcularının da gözde atlayış noktaları haline geldi.

6.02.2020Seyahat
Doğa harikası Tortum Şelalesi ziyaretçilerini cezbediyor

Doğa harikası 'Tortum Şelalesi' ziyaretçilerini cezbediyor

UNESCO'nun Dünya Mirası'na aday gösterilen ve yılın her döneminde farklı güzelliğe bürünen Erzurum'daki Tortum Şelalesi, turistlerin vazgeçilmez tatil rotalarından biri haline geldi.

1.10.2019Seyahat
Türkiyenin en uzunu Yerli yabancı turist akın ediyor

Türkiye'nin en uzunu! Yerli yabancı turist akın ediyor

Türkiye'nin 11. sakin şehri olarak bilinen Uzundere’deki Tortum Gölü üzerine yapılan Türkiye'nin en uzun ve geniş alanlı cam seyir terası adeta yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.

4.09.2019Ekonomi
Sürücülere zor anlar yaşatıyordu Yıl sonunda ışık görünecek...

Sürücülere zor anlar yaşatıyordu! Yıl sonunda ışık görünecek...

Erzurum-Artvin kara yolunda dik yokuşları ve keskin virajlarıyla özellikle kış aylarında sürücülere zor anlar yaşatan Pirinkayalar Geçidi'nde yapımı devam eden 2 bin 246 metrelik tünelde delme işlemi sene sonunda tamamlanacak.

26.08.2019Ekonomi
Türkiyenin en uzun cam terası adrenalin tutkunlarını cezbediyor

Türkiye'nin en uzun cam terası adrenalin tutkunlarını cezbediyor

Uluslararası Sakin Kentler Birliğince (Cittaslow) "sakin şehirler" ağına dahil edilen Erzurum'un Uzundere ilçesindeki Tortum Gölü karşısına yapılan, 12,3 metre uzunluğundaki Türkiye'nin en uzun ve geniş alanlı cam seyir terası, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

19.08.2019Seyahat
Yaz tatilinin vazgeçilmez rotası: Tortum Şelalesi

Yaz tatilinin vazgeçilmez rotası: Tortum Şelalesi

Uluslararası Sakin Kentler Birliği'nce Türkiye'nin 11. sakin kenti seçilen Erzurum'un Uzundere ilçesindeki Tortum Şelalesi turistlerin yaz tatilinde vazgeçilmez rotalarından biri oldu.

11.07.2019Seyahat
Hürriyet  fotomuhabirlerinin gözünden Erzurum

Hürriyet fotomuhabirlerinin gözünden Erzurum

Erzurum hep Palandöken Dağı’nın giydiği beyaz gelinlikle bilinir, oysa bu sadece buzdağının görünen yüzü. Kentte ve çevresinde keşfedilmeyi bekleyen sayılamayacak kadar çok tarihi ve doğal zenginlik, kendine özgü kültürel doku var. Özellikle de fotoğraf meraklısıysanız doğası, tarihi, insanı ve yaşam biçimiyle objektifinize yansıyacak görüntüler “İşte Anadolu” diyecek kadar özgün olacak. Sizi, Hürriyet’in ödüllü fotomuhabirleri Selahattin Sönmez, Levent Kulu, Selçuk Şamiloğlu ve Murat Şaka’nın objektifinden yansıyan Erzurum ile baş başa bırakıyoruz.

7.07.2019Seyahat
O eski halinden eser yok şimdi…

O eski halinden eser yok şimdi…

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Atatürk’ün Türkiye’nin doğal güzelliklerini tanıtmak için 1936’da çektirdiği ve dünya basınına dağıttığı fotoğraflar sosyal medyada yer aldı.. Biz de sosyal medyada paylaşılan bu karelerin şimdiki hallerinin peşine düştük. İşte 83 yıl sonra aynı yerlerden manzaralar...

Çaya uçan otomobildeki 3 kişi ölümden döndü

Çaya uçan otomobildeki 3 kişi ölümden döndü

ERZURUM'un Uzundere ilçesinde, sürücüsünün kontrolünden çıkan otomobil, Tortum Şelalesi gölünü besleyen çaya uçtu. Büyük bölümü suya gömülen otomobildeki 3 kişi, kendi çabalarıyla araçtan çıkıp, yüzerek kıyıya ulaştı. Kazazedeler yaşadıkları şoku uzun süre üzerilerinden atamadı.

7.06.2019Gündem
Tortum Şelalesi ziyaretçilerini büyülüyor

Tortum Şelalesi ziyaretçilerini büyülüyor

Erzurum'un Uzundere ilçesindeki doğa harikası Tortum Şelalesi, ilkbaharla birlikte farklı bir güzellik sergiliyor.

30.04.2019Seyahat
14 Şubat hadi ipucu: Erzurum neleriyle meşhur

14 Şubat hadi ipucu: Erzurum neleriyle meşhur?

Erzurum, Cağ Kebabı, Oltu Taşı gibi ürünlerle ünlüdür. Bunun dışında tarihiyle de ön plana çıkan Erzurum, Aziziye Tarabyası,Üç Kümbetler, Erzurum Kalesi ile de bilinmektedir. İşte, Erzurum neleriyle meşhur sorusunun cevabı niteliğindeki bazı detaylar

14.02.2019Gündem
Tortum Gölü ve Tortum Şelalesi

Tortum Gölü ve Tortum Şelalesi

Uluslararası Sakin Kentler Birliğince Türkiye'nin 11'inci sakin kenti seçilen Erzurum'un Uzundere ilçesindeki doğa harikası Tortum Gölü ve Tortum Şelalesi, eşsiz güzellikleriyle kış mevsiminde de dikkati çekiyor. 1800'lü yıllarda Kemerli Dağ'dan inen heyelanla oluşan Tortum Gölü, dar ve dik vadide doğal bir çanak görünümüyle 8 kilometre boyunca uzanıyor.

14.02.2019Seyahat
Tortum Şelalesindeki yürüyüş alanında heyelan riski

Tortum Şelalesi'ndeki yürüyüş alanında heyelan riski

UNESCO'nun Dünya Mirası listesine aday gösterilen, Türkiye'nin en büyük şelalesi olan Erzurum'un Uzundere ilçesindeki Tortum Şelalesi'nin yanındaki yürüyüş merdivenlerinde 2,5 ay önce heyelan meydana geldi. Uzundere Belediye Başkanı Halis Özsoy, uzman ekiplerce zeminde incelemeler yapıldığını ve önümüzdeki süreçte gerekli çalışmaların yapılmasını beklediklerini söyledi.

4.09.2018Haber
Tortum Şelalesindeki yürüyüş alanında heyelan riski

Tortum Şelalesi'ndeki yürüyüş alanında heyelan riski

UNESCO'nun 'Dünya Mirası Listesi'ne aday gösterilen, Türkiye'nin en büyük şelalesi olan Tortum Şelalesi'nin yanındaki yürüyüş merdivenlerinde, 2,5 ay önce heyelan meydana geldi. Heyelanlı bölge, ziyaretçi girişine kapatılırken, etrafına da uyarıcı levhalar konuldu. Ziyaretçiler, heyelanlı bölgenin geçişe kapatılan alanının arkasındaki sahipli arazilerden iniş- çıkış yapıyor.

4.09.2018Gündem
Tortum Şelalesindeki yürüyüş alanında heyelan riski

Tortum Şelalesi'ndeki yürüyüş alanında heyelan riski

UNESCO'nun 'Dünya Mirası Listesi'ne aday gösterilen, Türkiye'nin en büyük şelalesi olan Tortum Şelalesi'nin yanındaki yürüyüş merdivenlerinde, 2,5 ay önce heyelan meydana geldi. Heyelanlı bölge, ziyaretçi girişine kapatılırken, etrafına da uyarıcı levhalar konuldu. Ziyaretçiler, heyelanlı bölgenin geçişe kapatılan alanının arkasındaki sahipli arazilerden iniş- çıkış yapıyor.

4.09.2018Gündem
Tortum Şelalesi’ne ziyaretçi akını

Tortum Şelalesi’ne ziyaretçi akını

UNESCO’nun Dünya Mirası’na aday gösterilen, Avrupa ve Asya’daki en yüksek, dünyada üçüncü yüksek şelalesi olduğu belirtilenÿErzurum’un Uzundere ilçesindeki Tortum Şelalesi ziyaretçi akınına uğruyor. Şelaleyi görmek için Uzundere’ye giden ziyaretçilerden Emine Atar, "Görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Doğası muhteşem. Herkesin gelip görmesi gereken bir yer. Ziyaretçiler hayran kalıyor" dedi.

1.08.2018Ekonomi
Tortum Şelalesi’ne ziyaretçi akını

Tortum Şelalesi’ne ziyaretçi akını

Artvin- Erzurum sınırında yer alan, suyu 48 metreden düşen, Avrupa ve Asya'nın en yüksek, dünyanın ise üçüncü yüksek şelalesi Tortum, baharla birlikte karların erimesiyle çağladı. Tortum Şelalesi, bölgeye gelen yerli- yabancı turistler tarafından ziyaret ediliyor.

3.05.2018Haber
Tortum Gölü turizme kazandırılacak

Tortum Gölü turizme kazandırılacak

Erzurum'un Uzundere ilçesinde, her yıl tarihi ve doğal güzellikleriyle binlerce turisti ağırlayan Tortum Gölü'ndeki yarımada, hazırlanan 9 milyon liralık proje ile uluslararası turizme kazandırılacak. Uluslararası Sakin Kentler Birliğince Türkiye'nin 11. sakin kenti seçilen Uzundere ilçesi, Tortum Şelalesi, Tortum Gölü ve Yedigöller'in yanı sıra tarihi kiliseleri, köprüleri, yemyeşil yaylaları ve ormanlarıyla doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor.

20.02.2018Seyahat
Türkiyenin en uzun ve geniş alanlı cam terası...

Türkiye'nin en uzun ve geniş alanlı cam terası...

Tortum Gölü üzerinde yapılması planlanan,12,3 metre uzunluğuyla Türkiye'nin en uzun ve geniş alanlı cam seyir terası olacak "Tortum Gölü Fiyortpark (Cam Teras)" projesi için KUDAKA ve Uzundere Belediyesi arasında sözleşme imzalandı

8.01.2018Gündem
HES projesi iptal oldu

HES projesi iptal oldu

İTALYA’da 12 Mart 2016 günü yapılan Uluslararası Cittaslow İcra Kurulu toplantısında Türkiye’nin 11’inci 'sakin kenti' seçilen Erzurum’un Uzundere İlçesi'ndeki Tortum Çayı’na yapılması planlanan 'HES' projesi tepkiler üzerine iptal edildi. Haber ilçede bayram havası yaşatırken Uzundere Belediye Başkanı Halis Özsoy, ''Üzerimizden büyük bir yük kalktı. İlçemiz sakinliğini koruyacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye teşekkür ediyoruz" dedi.

5.01.2018Gündem
Sakin kentte HES huzur kaçırdı

'Sakin kent'te HES huzur kaçırdı

İTALYA'da 12 Mart 2016 günü yapılan Uluslararası Cittaslow İcra Kurulu toplantısında Türkiye'nin 11'inci 'sakin kent'i seçilen Erzurum'un Uzundere ilçesindeki Tortum Çayı'na yapılması planlanan 'HES' projesi için düzenlenen bilgilendirme toplantısında tartışma çıktı.

21.12.2017Gündem
Türkiyenin sakin kenti ziyaretçilerini büyülüyor

Türkiye'nin 'sakin kenti' ziyaretçilerini büyülüyor

Erzurum'un ‘sakin kent’ unvanı verilen Uzundere ilçesi, tarihi ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Uluslararası Sakin Kentler Birliği tarafından geçen yıl ‘Türkiye'nin 11’inci sakin kenti’ seçilen Uzundere, Tortum Şelalesi, Tortum Gölü'nün yanı sıra tarihi kiliseleri, köprüleri, yemyeşil yaylaları ve ormanlarıyla dikkati çekiyor.

15.09.2017Seyahat

Yazar Sonuçları

En güzel kış tatili önerileri

 ŞİMDİ kara kara düşünmeye başlamışsındır sen. Şu önümüzde sere serpe uzanan okul tatilinde çoluk, çocuk ne yapacağız diye.

23.01.2020

Beyazın peşinde dağların zirvesinde: Erzurum

Sırtını Palandöken’e yaslamış Erzurum’un alametifarikası içinde barındırdığı pek çok güzellikte saklı. Bir yanınızda uluslararası kayak turnuvalarına ev sahipliği yapan Palandöken Dağı, bir yanınızda sayısız tarihi yapılarla dolu şehir merkezi… Ayrıca köşelerde bekleyen parmak ısırtan lezzetler de cabası… Şehrin yakınlarında bulunan Tortum Şelalesi, Oltu, Tepsicik göleti gibi doğa harikası yerler ise çok büyüleyici… Sizin için gezilecek yerlerden tadılacak lezzetlere kadar güzel bir Erzurum rehberi hazırladım…

28.12.2018

Dadaşların şehrinde tarih ve lezzet turu / Erzurum

Erzurum, kış aylarının popüler rotaları arasında. Özellikle son yıllarda ev sahipliği yaptığı uluslararası spor organizasyonlarıyla yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası oluyor. Eğer yolunuz Erzurum’a düşerse, sadece Palandöken ile sınırlamayın kendinizi. Gezilecek ve tadılacak lezzetler bir hayli fazla… İşte size Erzurum gezi rehberi…

4.02.2017

Dadaşların şehrinde tarih ve lezzet turu

Erzurum, kış aylarının popüler rotaları arasında. Özellikle son yıllarda ev sahipliği yaptığı uluslararası spor organizasyonları ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası oluyor. Eğer yolunuz Erzurum’a düşerse, sadece Palandöken ile sınırlamayın kendinizi. İlhanlı, Selçuklu ve Osmanlı devletlerinden kalma mimari mirasları görmeyi, şehirden biraz uzaklaşmayı göze alarak Tortum Gölü’nün muhteşem manzarasına şahitlik etmeyi, Milli Mücadele ruhuna dokunacağınız Atatürk Evi ve Erzurum Kongresi Müzesi’ni ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Ve tabii ki kendine özgü birçok lezzete sahip Erzurum mutfağının yemekleriyle damaklarınızı şenlendirin.

28.01.2017