EKSTRA
MENÜ

Söder

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 554 haberi bulunmuştur.

Söder Haberleri

Söder’in gençlerin genel kuruluna katılmaması kriz yarattı

Söder’in gençlerin genel kuruluna katılmaması kriz yarattı

Bavyera Başbakanı ve CSU Genel Başkanı Markus Söder’in Birlik Partileri’nin Gençlik Örgütü Junge Union’un (JU) hafta sonu yapılacak genel kuruluna katılmayacağını açıklaması kriz yarattı.

15.10.2021Avrupa
Okulda haça ‘Evet’, camide ezana ‘Hayır’ diyen zihniyet

Okulda haça ‘Evet’, camide ezana ‘Hayır’ diyen zihniyet

Köln Anakent Belediye Başkanı Henriette Reker ‘model proje’ olarak önümüzdeki iki yıl boyunca kentteki camilerde cuma günleri 12.00-15.00 saatleri arasında 5 dakika açıktan, yani hoparlörden ezan okunmasına izin verdi.

13.10.2021Avrupa
Aşı olmayan bakanlardan test istedi

Aşı olmayan bakanlardan test istedi

Bavyera Başbakanı Markus Söder, aşı olmayan bakanlardan kabine toplantısına katılmadan önce PCR testi yaptırmasını istedi. Aşı karşıtlığıyla bilinen Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Hubert Aiwanger (Hür Seçmenler) Bakanlar Kurulu toplantısı için test yaptırmak zorunda.

12.10.2021Avrupa
İlk durak ‘Trafik lambası’

İlk durak ‘Trafik lambası’

Almanya’da 26 Eylül’de yapılan genel seçimlerden bu yana yeni bir hükümet kurulması için sürdürülen öngörüşmeler şekillenmeye başladı. Hem Yeşiller hem de Hür Demokrat Parti (FDP) Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile ‘Trafik lambası koalisyonu’ oluşturmak için ‘görüşmelere devam’ dedi.

6.10.2021Avrupa
Zavallı Laschet

Zavallı Laschet!

28 Ekim 2018’de Hessen’de Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), Bavyera’da da Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Eyalet Parlamentosu seçimlerinde ciddi oy kaybına uğrayınca, Başbakan Angela Merkel, 2000 yılından beri sürdürdüğü CDU Genel Başkanlığı’nı aralık ayında bırakacağını açıkladı.

6.10.2021Avrupa
Yeşiller kararsız gibi

Yeşiller kararsız gibi

Almanya’da Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) başbakan adayı Armin Laschet’in Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) ile ‘Jamaika koalisyonu’ (siyah-yeşil-sarı) oluşturma umudu kararmaya başladı. CDU/CSU ile Yeşiller’in 4 saate yakın süren ön görüşmelerinde somut bir gelişme sağlanamadığı sinyali ağırlık kazandı.

5.10.2021Avrupa
Pazar yoğun geçti, gözler bugünde

Pazar yoğun geçti, gözler bugünde

Almanya’da partiler, 26 Eylül’de yapılan seçimlerin ardından olası koalisyonu oluşturmak için ön görüşmelere devam ediyor. Pazar günü ise tam bir görüşme trafiği vardı. Önce Yeşiller ile FDP görüştü, ardından iki parti ayrı ayrı seçimlerin galibi SPD ile bir araya geldi. Bu görüşmeler tamamlandıktan sonra ise FDP ile CDU/CSU ‘Jamaika koalisyonu’ için ön görüşme yaptı. Şimdi gözler bugünkü CDU/CSU-Yeşiller toplantısında.

4.10.2021Avrupa
Laschet’e kardeş kösteği

Laschet’e kardeş kösteği

Almanya’da ‘kardeş partiler’ olarak bilinen Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ile Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) arasında genel seçimlerde alınan tarihi yenilgiden sonra ciddi bir sürtüşme yaşandığı gözden kaçmadı.

2.10.2021Avrupa
Okullarda maske kalkıyor

Okullarda maske kalkıyor

Almanya’nın Bavyera, Berlin ve Saarland eyaletleri, vakaların azalması nedeniyle gelecek hafta başından itibaren okullarda maske zorunluluğunu kaldıracağını açıkladı. Öğrenciler isterlerse korunma amaçlı maske takmaya devam edebilecek. Diğer bazı eyaletlerin de benzer kararlar almak üzere konuyu incelediği duyuruldu.

30.09.2021Avrupa
Yeşiller’e cumhurbaşkanlığı rüşveti mi

Yeşiller’e cumhurbaşkanlığı rüşveti mi?

Almanya’da yeni bir hükümet kurulması için somut pazarlıklar başlamadan, seçimlerden birinci parti olarak çıkan SPD’nin başbakan adayı Olaf Scholz’un, ‘trafik lambası’ koalisyonunun (SPD-FDP-Yeşiller) gerçekleşmesi için Yeşiller’e cumhurbaşkanlığı için aday gösterme teklifinde bulunarak bir nevi ‘rüşvet’ vereceği ileri sürüldü.

30.09.2021Avrupa
Kardeş partiler birbirine düştü

Kardeş partiler birbirine düştü

Almanya’da “kardeş partiler” olarak bilinen HIristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ile Bavyeralı küçük ortağı Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) arasında yaşanan gerginliğin seçim yenilgisinden sonra arttığı gözden kaçmadı.

30.09.2021Dünya
‘Trafik Lambası koalisyonu’na ilk yeşil ışık

‘Trafik Lambası koalisyonu’na ilk yeşil ışık

SPD ile ‘trafik lambası koalisyonu’ oluşturmayı planlayan Yeşiller ile FDP, ilk nabız yoklamalarının olumlu geçtiğini açıklayarak ilk yeşil ışığı yaktı. CSU Genel Başkanı Markus Söder ise, hükümet kurma hakkının SPD’ye ait olduğunu söyleyerek kendilerinin de başbakan adayı Armin Laschet’in önüne taş koydu.

29.09.2021 Avrupa
Scholz’dan Yeşiller ve FDP ile koalisyon atağı

Scholz’dan Yeşiller ve FDP ile koalisyon atağı

Almanya seçimlerini önde tamamlayan Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) başbakan adayı Olaf Scholz, bir koalisyon için Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) ile ‘yeterince ortak noktaya’ sahip olduklarını söyledi.

28.09.2021Avrupa
18.00’den önce seçim anket sonuçlarını paylaştı: 50 bin euro ceza bekliyor

18.00’den önce seçim anket sonuçlarını paylaştı: 50 bin euro ceza bekliyor

Seçim sonuçlarını sandıklar kapanmadan Twitter hesabından paylaşarak büyük bir skandala neden olan Bavyera’daki hükümet ortağı Hür Seçmenler’in Genel Başkanı Hubert Aiwanger’e tepki yağdı. Yasak olduğu halde sandık anket sonuçlarını sosyal medya hesabından saat 18.00’den önce açıklayan eyalet başbakan yardımcısı politikacıyı 50 bin euroya kadar para cezası beklediği bildirildi.

27.09.2021Avrupa
CSU’da büyük kan kaybı

CSU’da büyük kan kaybı

Pazar günü yapılan federal seçimlerde ilk sırayı Sosyal Demokratlar’a kaptıran Birlik Partileri’nden CSU, seçim bölgesi Bavyera’da da hezimete uğradı. 2017 genel seçimlerinde yüzde 38.8 oy alan CSU, son seçimlerde ancak yüzde 31.7 oy alabildi. Bu durumun, ikinci dünya savaşından sonra alınan en kötü sonuç olduğu belirtildi.

27.09.2021Avrupa
Steinmeier, Scholz, Laschet ve Söder oylarını kullandı

Steinmeier, Scholz, Laschet ve Söder oylarını kullandı

Almanya'da sabah saat 08.00’de başlayan oy verme işleminde şu ana kadar Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, CDU/CSU’nun adayı Armin Laschet, SPD Başbakan adayı Olaf Scholz ve CSU Genel Başkanı Markus Söder oylarını kullandı.

26.09.2021Avrupa
Ekranda kozlar son kez paylaşıldı

Ekranda kozlar son kez paylaşıldı

Başbakan adayları ve parti liderleri son kez canlı yayında bir araya geldi. CDU/CSU’nun adayı Laschet de, SPD’nin adayı Scholz da koalisyon kapısını açık bıraktı.

25.09.2021Dünya
CDU/CSU arayı kapattı

CDU/CSU arayı kapattı

Almanya’da pazar günü yapılacak seçimlere saatler kala köklü partilerin başbakan adayları ve parti liderleri ekranlarda son kez kozlarını paylaştı.

24.09.2021Avrupa
Seçim öncesi suçlu arayışı

Seçim öncesi suçlu arayışı

Almanya’da seçimlere kısa bir süre kala, ‘kardeş partiler’ olarak bilinen Hıristiyan Demokrat/Hristiyan Sosyal Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) son dönemlerde neden bu kadar oy kaybettiğine dair kafa yorulurken, gözler birden Başbakan Angela Merkel’e çevrildi.

22.09.2021Avrupa
Seçmen: Söder, Laschet’e destek vermiyor

Seçmen: Söder, Laschet’e destek vermiyor!

Civey kamuoyu şirketinin yaptığı araştırma, Alman seçmenlerin önemli bir bölümünün CSU Genel Başkanı Markus Söder’in seçim kampanyasında Armin Laschet’e yeteri kadar destek vermediğini düşündüğünü ortaya çıkardı.

21.09.2021Avrupa
CSU’lullar akıllanmaya başladı

CSU’lullar akıllanmaya başladı

Almanya’da ‘kardeş partiler’ olarak bilinen ve genel seçimlere ortak katılan Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ile Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) arasında zaman zaman liderlik yarışı sancısı yaşanır.

13.09.2021Avrupa
Karantina kurallarında uzlaşma sağlandı

Karantina kurallarında uzlaşma sağlandı

Almanya’da okullarda koronavirüs vakası görüldüğünde öğrencilere yönelik karantina uygulamasının nasıl olacağı konusunda anlaşma sağlandı.

7.09.2021Avrupa
Almanya’da birlik partilerinin düşüşü sürüyor

Almanya’da birlik partilerinin düşüşü sürüyor

Almanya’da Başbakan Angela Merkel’in üyesi olduğu birlik partileri CDU/CSU’nun düşüşü sürerken, SPD’nin yükselişi devam ediyor.

6.09.2021Dünya
SPD durdurulamıyor

SPD durdurulamıyor

Almanya’da CDU/CSU’da düşüş durdurulamıyor. Birlik Partileri’ndeki kötü gidişat başbakan adaylığı tartışmalarıyla başladı. Kendi partisinden bile yeteri kadar destek görmeyen Armin Laschet, geçtiğimiz günlerde seçim kampanyası ekibini tanıttı. Ancak buna rağmen son yapılan anketlerde Birlik Partileri’ndeki düşüşün önüne geçilemedi. Seçimlere tam 3 hafta kala yapılan ankette, SPD’nin yükselişi ise durdurulamıyor.

5.09.2021Avrupa
Berlin ve Bavyera’da yeni korona kuralları

Berlin ve Bavyera’da yeni korona kuralları

Koronavirüs salgınıyla mücadelede eyaletler kendi kriterlerini belirlemeye başladı. Berlin İdare Mahkemesi’nin 20 Ağustos’ta aldığı karar doğrultusunda düzenleme yapan Berlin eyalet hükümeti, hafta sonundan itibaren disko ve gece kulübü gibi eğlence mekânlarının açılmasına karar verdi.

1.09.2021Avrupa
Söder: Adaylığı düşünmüyorum

Söder: Adaylığı düşünmüyorum

Almanya’da seçimlere bir aya kala Birlik Partileri (CDU/CSU) anketler dibe vururken Armin Laschet’in yerine CSU genel başkanı Markus Söder’in başbakan adayı olmasına yönelik talepler de artıyor.

25.08.2021Avrupa
Söder CDU’nun seçim zaferini sabote mi ediyor

Söder CDU’nun seçim zaferini sabote mi ediyor?

CDU’nun güçlü isimlerinden Friedrich Merz, Markus Söder’in Birlik Partileri’nin zafer kazanmasını istemediği konusunda şüpheleri olduğunu söyledi. Dolaylı olarak Söder’i seçim zaferini sabote etmekle suçlayan Merz, imalı açıklamalarıyla Söder’in, Laschet’e ağır zarar verdiğini kaydetti.

24.08.2021Avrupa
Laschet, Alman bayrağı sallayan Türk gençlerini anlattı

Laschet, Alman bayrağı sallayan Türk gençlerini anlattı

Birlik Partileri Başbakan adayı (CDU/CSU) Armin Laschet ve SPD Başbakan adayı Olaf Scholz, yayın hayatına yeni başlayan Bild TV’ye konuk oldu. Anketlerdeki oy kaybından sel felaketine kadar birçok konuda soruları yanıtlayan Armin Laschet, başbakanlığı döneminde tam kısıtlamalar yaşanmayacağını söyledi. Laschet Alman bayrağı sallama konusunda ise Türk gençleriyle yaşadığı diyaloğu örnek gösterdi. SPD adayı ise Scholz ise Sol Parti’yle koalisyon kurulmayacağını ifade etti.

23.08.2021Avrupa
Bavyera da 3G’li oldu

Bavyera da 3G’li oldu

Korona vakalarının aşırı yükselmesi üzerine Münih’te yarından itibaren restoranlar dahil tiyatro ve sinema gibi kapalı mekânlara sadece aşılı ve test olanlar girebilecek. 3G modeline geçen Bavyera’da aşısızlar için yaşam zorlaşacak. Eyalet Başbakanı Markus Söder’in (CSU) açıklamasına göre korona nedeniyle yeni bir tam kapanma olmayacak.

22.08.2021Avrupa
Söder ateş püskürdü: Yeni koalisyonda görmek istemiyorum

Söder ateş püskürdü: Yeni koalisyonda görmek istemiyorum

Afganistan politikası Almanya’daki koalisyon ortaklarının arasını açtı. Hükümetin büyük ortağı Birlik Partileri’nden CSU Genel Başkanı ve Bavyera Başbakanı Markus Söder, Afganistan politikası nedeniyle Dışişleri Bakanı Heiko Maas’a (SPD) bayrak açtı. Adeta ateş püsküren Söder, kendisini eylül ayındaki seçimlerden sonra olası bir yeni koalisyon hükümetinde tekrar görmek istemediğini söyledi.

20.08.2021Avrupa
Durum çok ciddi, artık kolları sıvamalıyız

Durum çok ciddi, artık kolları sıvamalıyız!

Almanya’da seçimler yaklaştıkça Birlik Partileri (CDU/CSU) ve başbakan adayı Armin Laschet anketlerde oy kaybetmeye devam ediyor. Seçim kampanyasında Armin Laschet’e atağa geçme çağrısı yapan CSU Genel Başkanı Markus Söder, Birlik Partileri’nin seçimlerden sonra iktidarı kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

16.08.2021Avrupa
AOK araştırması herkesi korkuttu İyileşen 4 kişiden 1’i...

AOK araştırması herkesi korkuttu! İyileşen 4 kişiden 1’i...

Almanya genel hastalık sigortası AOK tarafından yapılan bir araştırmaya göre, koronavirüse yakalanıp hastanede tedavi gören 4 kişiden biri tekrar tedavi görmek zorunda kalıyor. Araştırmanın diğer bir sonucuna göre de virüse yakalanıp ilk defa hastaneye yatan hastaların yüzde 30’u ilk 6 ayda yaşamını yitiriyor.

11.08.2021Avrupa
‘Yeni en iyi arkadaşım Eno’

‘Yeni en iyi arkadaşım Eno’

Bavyera Başbakanı ve CSU Genel Başkanı Markus Söder’in model kızı Gloria, Instagram hesabından ‘Eno’ takma adlı ünlü rap’çi Enes Bayraklı ile birlikte çekildiği fotoğrafı paylaşında bir an da gündem oldu.

4.08.2021Avrupa
‘Seçim kampanyasında atağa geçmeliyiz’

‘Seçim kampanyasında atağa geçmeliyiz’

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlere iki aydan daha az bir süre kala muhafazakâr kanattan daha atak bir seçim kampanyası sürdürme sesleri yükselmeye başladı.

2.08.2021Avrupa
Bavyera hükümet ortaklarında aşı çatlağı

Bavyera hükümet ortaklarında aşı çatlağı!

Almanya’nın Bavyera eyaletindeki koalisyon ortakları Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi CSU ile Hür Seçmenler Partisi arasında aşı krizi patlak verdi.

2.08.2021Avrupa
Ekimden itibaren test ücretleri cepten

Ekimden itibaren test ücretleri cepten!

Almanya’da korona aşısı olmayanların test ücretlerini kendi cebinden ödeyecekleri bildirildi. Bild am Sonntag gazetesinde konuyla ilgili yer alan habere göre federal hükümet, ekim ayından itibaren geçerli olmak üzere yeni uygulamaya gidecek.

1.08.2021Avrupa
Aşı olmayana test ücretli oluyor

Aşı olmayana test ücretli oluyor

Bavyera Başbakanı Markus Söder (CSU), tatilden dönen herkesin komple aşıları yoksa Almanya’ya girişlerde korona testi yaptırmak zorunda olduklarını söyledi. Federal hükümetin 1 Ağustos tarihinden itibaren geçerli olmak üzere test kararı alacağını belirten Söder, “Testler sadece uçak yolcuları için değil, aynı zamanda tren ve karayolu yolcuları için de zorunlu olacak” dedi.

28.07.2021Avrupa
Merkel başbakan olarak son kez Bayreuth Festivali’nde

Merkel başbakan olarak son kez Bayreuth Festivali’nde

Başbakan Angela Merkel, başbakanlığı döneminde son kez Bayreuth-Richard Wagner Opera Festivali’ne katıldı.

26.07.2021Avrupa
‘Riskli bölgeden dönenler...’

‘Riskli bölgeden dönenler...’

Almanya’da artan koronavirüs vakalarına dikkati çeken Bavyera Başbakanı Markus Söder (CSU), ağustos sonunda planlanan Federal Başbakanlar Konferansı’nın acil durum oluştuğu gerekçesiyle öne çekilmesini istedi.

26.07.2021Avrupa
Münih kurbanları 5’inci yılda anıldı

Münih kurbanları 5’inci yılda anıldı

22 Temmuz 2016’da Almanya’nın Münih kentindeki Olimpiyat Alışveris Merkezi önünde aşırı sağ saldırı sonucu hayatını kaybeden 9 kişi için anma töreni düzenlendi.

22.07.2021Avrupa
Söder’in kızı manken oldu

Söder’in kızı manken oldu

Almanya’nın Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder’in (CSU) kızı Gloria, manken olmaya karar verdi.

22.07.2021Avrupa
Münih kurbanları anılıyor

Münih kurbanları anılıyor

Almanya’nın Münih kentindeki Olimpiyat Alışveriş Merkezi’nde 22 Temmuz 2016 tarihinde meydana gelen ırkçı katliamda can veren dördü Türkiye kökenli, dokuz kişi olayın olduğu yerde törenlerle anılacak.

20.07.2021Avrupa
‘İktidara gelirsek kısıtlama olmayacak’

‘İktidara gelirsek kısıtlama olmayacak’

SPD Sağlık Politikacısı Karl Lauterbach, 26 Eylül’de yapılacak seçimlerden sonra iktidara gelmeleri halinde, pandemi süreci ne durumda olursa olsun kısıtlama yöntemlerine başvurmayacaklarını söyledi.

14.07.2021Avrupa
Almanya üçüncü aşıya hazırlanıyor

Almanya üçüncü aşıya hazırlanıyor

Almanya’da federal hükümetin olası üçüncü aşı için hazırlık yapmaya başladığı duyuruldu. Tatil dönemi sonunda yeni bir koronavirüs dalgası geleceği endişesi taşıyan federal ve eyalet sağlık bakanlıklarının önlem amaçlı yeni aşı kampanyası için çalışmalar yaptığı bildirildi.

11.07.2021Avrupa
‘Çok iyi sorgulanmalı, soru işareti kalmamalı’

‘Çok iyi sorgulanmalı, soru işareti kalmamalı’

Almanya’nın Würzburg kentindeki bıçaklı saldırıyla ilgi soruşturma devam ederken, 3 kişiyi öldüren ve 6 kişiyi yaralayan Abdirahman J.’ye ait olduğu belirlenen iki cep telefonu radikal unsurlarla bağlantıları olup olmadığını öğrenmek için incelemeye alındı.

28.06.2021Avrupa
Klinikten neden bırakıldı

Klinikten neden bırakıldı?

Almanya’nın Würzburg kentinde 3 kişiyi öldürüp çok sayıda kişiyi yaralayan 24 yaşındaki Somalili saldırganın kısa süre önce psikolojik tedavi gördüğü ve iki kez klinikte kaldığı belirlenirken, Bavyera Başbakanı Söder tüm eyaletin yasta olduğunu söyledi. DİTİB saldırıyı sert bir dille kınadı.

27.06.2021Avrupa
‘Tercihimiz FDP ile koalisyon’

‘Tercihimiz FDP ile koalisyon’

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlere üç aydan daha az bir süre kala koalisyon hesapları da şekillenmeye başladı. Yaklaşık 16 yıldır iktidarda bulunan CDU/CSU başbakan adayı Armin Laschet, seçimlerde sonra FDP ile iş birliği yapmayı tercih edeceklerini açıkladı.

27.06.2021Avrupa
UEFA izin vermedi

UEFA izin vermedi

28 Haziran’da Münih’te oynanacak Almanya-Macaristan maçı sırasında Allianz Arena’nın LGBTİ+ bireylerle dayanışma amacıyla gökkuşağı renkleriyle ışıklandırılma isteğine UEFA onay vermedi. Bunun üzerine Frankfurt ve Köln kentlerinden gelen açıklamada, “Münih’e izin çıkmıyorsa maç günü bizim futbol arenalarını ışıklandıralım” çağrısı yapıldı.

22.06.2021Avrupa
Vergi artışına da taze borca da hayır

Vergi artışına da taze borca da hayır!

CDU/CSU’nun seçim programında, nesiller arası dayanışmanın artırılması için yeni doğan çocuklar adına bir fona 18 yaşına kadar her ay 100 euro ödenmesi yer aldı. 2025 yılına kadar 1.5 milyon yeni konut inşa edilmesi ve 2045 yılına kadar da nötr iklim hedefine ulaşılması da programda yer buldu.

21.06.2021Avrupa
İkinci aşılama kampanyası 26 Haziran’da

İkinci aşılama kampanyası 26 Haziran’da

Bavyera Başbakanı Markus Söder ile Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkanı Marcus König’in destek verdiği geçen hafta Kuzey Bavyera’nın en büyük camisi olan DİTİB’e bağlı Nürnberg Eyüp Sultan Camisi’nde gerçekleştirilen aşılama kampanyası, büyük ilgi görmesinin ardından 26 Haziran’da yine yapılacak.

20.06.2021Avrupa