Bugün neler oldu?

Şevket Çoruh

Güncelleme Tarihi:

Şevket Çoruh haberleri sayfasında Şevket Çoruh hakkında son dakika haberler ve güncel bilgiler bulunmaktadır. Toplam 887 Şevket Çoruh haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber sayfamızdan takip edilebilir.

Şevket Çoruh, geniş bir hayran kitlesine sahip Türk sinema ve dizi oyuncuları arasında öne çıkıyor. Özellikle 2006 yılından günümüze beğenilerek izlenen Arka Sokaklar dizisindeki Mesut rolü ile ilgiyle izlenen başarılı bir karakter oyuncusu.

Şevket Çoruh, Arka Sokaklar dizisindeki Mesut rolü ile oyunculuğa başarı ile devam etmektedir. Kariyer yaşamında Broadway geçmişinde sahnelenen en uzun tek kişilik oyun olan Caveman (Mağara Adamı) adlı komedi türündeki tiyatro oyununu Türkiye'de sahneleyerek ve 23 Ekim 2010 tarihinden itibaren bu oyunda rol alarak adından övgü ile söz ettirmiştir.

Şevket Çoruh Kimdir?

Şevket Çoruh, popüler dizi oyuncularından biri olarak çoğu kişi tarafından tanınmakla birlikte kendisi başarılı ve yetenekli bir tiyatro oyuncusudur. Sinema filmlerinde de izleme fırsatını yakaladığımız beğenilen oyuncu, komedi filmlerinde üstlendiği roller ile sevilerek izleniyor ve yeni projeleri de ilgi ile takip ediliyor.

Şevket Çoruh Nerelidir?

Şevket Çoruh, İstanbul'da doğmuştur. Şevket Çoruh'un ailesi, 93 harbi sonunda Ardanuç'un Anaçlı köyünden İstanbul'a göç yolu ile gelmiş ve günümüzde Ömerli Barajı sularının altında kalmış bulunan Muratlı köyüne yerleşmiştir. Şevket Çoruh, aslen Artvinli olan bir ailenin tek çocuğudur. Memleketi Artvin olan sanatçının doğup büyüdüğü, eğitim gördüğü ve kariyerine halen devam ettiği şehir ise İstanbul'dur.

Şevket Çoruh'un Hayatı

Şevket Çoruh, 1973 yılında İstanbul'da doğmuştur. Babası Selami Bey, Üsküdar-Kadıköy hattında dolmuş şoförlüğü yapmıştır. Şevket Çoruh, 14 yaşından 24 yaşına kadar İstanbul'un Maltepe ilçesinde büyümüştür. İlk ve orta öğrenimini Üsküdar ilçesinde bulunan Taşmektep İlkokulu'nda tamamlamıştır. Lise öğrenimini Kartal Anadolu Lisesi'nde tamamladıktan sonra Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde tiyatro eğitimi almıştır.

Özel yaşantısında 1993 yılında ünlü ve başarılı tiyatro oyuncusu Günay Karacaoğlu ile evlenmiştir. Bu evlilikten bir kızı olan Şevket Çoruh, 2004 yılında ise eşinden boşanmıştır.

1989 yılından bu yana çeşitli tiyatro oyunlarında sahnede izlediğimiz sanatçı, adını bir internet firmasının reklamında oynadığı "Kokoreççi" tiplemesi ile duyurmuştur. Şevket Çoruh, 3 Nisan 2017 yılında 21 yıllık maddi birikimi olan yedi adet klasik arabasını ve üç evini satmış ayrıca bankadan yedi milyon lira kredi alarak İstanbul Kadıköy ilçesinde "Baba Sahne" adını verdiği tiyatroyu açmıştır. Tiyatro sanatına büyük katkıları olan sanatçı, bu tiyatronun açılışında Rasim Öztekin tarafından bizzat İsmail Dümbüllü'nün kovuğunun kendisine devri ile onurlandırılmıştır.

2006 yılından beri Arka Sokaklar dizisindeki Mesut rolü ile oyunculuğa başarı ile devam etmektedir. Kariyer yaşamında Broadway geçmişinde sahnelenen en uzun tek kişilik oyun olan Caveman (Mağara Adamı) adlı komedi türündeki tiyatro oyununu Türkiye'de sahneleyerek ve 23 Ekim 2010 tarihinden itibaren bu oyunda rol alarak adından övgü ile söz ettirmiştir.

Çakallarla Dans 3: Sıfır Sıkıntı (2014), Çakallarla Dans 2: Hastasıyız Dede (2013), Anadolu Kartalları (2011), Usta (2008), Eğreti Gelin (2004), Anlat İstanbul (2004), İnşaat (2003) sinema filmlerinde; Arka Sokaklar (2006), Gönül Kudret (2006), Savcının Karısı (2005), Sultan Makamı (2003), Yılan Hikayesi (1999), Çiçek Taksi (1995) dizi filmlerinde; Kayıp Aşklar (2004), Bir Aşk Hikayesi (2004), Gülizar (2004) televizyon filmlerinde rol almıştır.

Sanat yaşamı boyunca pek çok değerli ödüle layık görülen Şevket Çoruh'un aldığı ödüller şöyledir:

- 11. ÇASOD "En İyi Oyuncu" Ödülleri, 2004- En İyi Erkek Oyuncu- İnşaat

- 23. İstanbul Film Festivali, 2004- En İyi Erkek Oyuncu- İnşaat

- 25. Siyad Türk Sineması Ödülleri, 2003- En İyi Erkek Oyuncu- İnşaat

20 Eylül 2020 tarihinde Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu'nda düzenlenen özel bir devir teslim töreni ile İsmail Dümbüllü'nün orta oyununu temsil eden kavuğu, Ünlü oyuncu Rasim Öztekin tarafından Şevket Çoruh'a teslim edilmiştir.

Şevket Çoruh'un Doğum Tarihi, Yaşı ve Boyu Hakkında Biyografi Bilgileri

Şevket Çoruh, 30 Haziran 1973 senesinde İstanbul'da, terzi bir anne ile şoför bir babanın tek çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Günümüzde 47 yaşında olan Şevket Çoruh, sanatsal çalışmalarına kesintisiz olarak devam etmektedir. Oyuncunun boyu ise 1.83 cm'dir.

Şevket Çoruh haberleri

DAHA FAZLA #ŞEVKET ÇORUH HABERLERİ

Şevket Çoruh’a ait tüm site haberleri