EKSTRA
MENÜ

Noyan Doğan

Noyan Doğan ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Noyan Doğan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.041 Noyan Doğan haberi bulunmuştur.

Noyan Doğan Haberleri

Ne zaman emekli olurum İşte emeklilik hesaplama ayrıntıları

Ne zaman emekli olurum? İşte emeklilik hesaplama ayrıntıları

Çalışma hayatı içinde yıllardır yer alan pek çok kişinin yanıtını en çok merak ettiği konu hiç kuşkusuz emekli olacakları tarih. Bu kapsamda sorgulama yapan pek çok çalışan, emeklilik yaşı hesaplama ve emekli olmak için taşınması gereken şartlara dair detayları sorguluyor. Peki, ne zaman emekli olabilirim?

23.11.2020Gündem
Son dakika... Bağ-Kur borçlarıyla ilgili önemli detay 2008 yılında işe girenler...

Son dakika... Bağ-Kur borçlarıyla ilgili önemli detay! 2008 yılında işe girenler...

Hürriyet Gazetesi Yazarlarından Noyan Doğan köşesine gelen soruları yanıtladı. Doğan, çift maaş hakkından emekliliğe Bağ-Kur borcundan prim ödemelerine kadar birçok konuya değindi.

18.11.2020Ekonomi
Ne zaman emekli olabilirim İşte 2020 emeklilik yaşı hesaplama

Ne zaman emekli olabilirim? İşte 2020 emeklilik yaşı hesaplama

Yıllardır süre gelen profesyonel çalışma hayatlarının sonlanacağı ve emekliye ayrılacakları tarihi dört gözle bekleyen milyonlarca özel sektör ve kamu çalışanı, emekli olacakları tarihi öğrenmek istiyor. Peki, ne zaman emekli olabilirim?

17.11.2020Gündem
Son dakika... Dikkat: İŞKUR’a şikayet edebilirsiniz Destek süresi uzatıldı...

Son dakika... Dikkat: İŞKUR’a şikayet edebilirsiniz! Destek süresi uzatıldı...

Hürriyet Gazetesi Yazarlarından Noyan Doğan köşesine gelen sorulara yanıt verdi. İşte kısa çalışma ödeneğinden emekli aylığına bilinmeyen tüm detaylar...

11.11.2020Ekonomi
Son dakika... Birçok kişi bunu bilmiyor: Çift maaş hakkınız var

Son dakika... Birçok kişi bunu bilmiyor: Çift maaş hakkınız var

Hürriyet Gazetesi Yazarlarından Noyan Doğan köşesine gelen soruları yanıtladı. İşte emeklilikten kısa çalışma ödeneğine kadar birçok sorunun yanıtı...

4.11.2020Ekonomi
Zorunlu deprem sigortası neleri kapsar

Zorunlu deprem sigortası neleri kapsar?

Hürriyet Gazetesi Yazarı Noyan Doğan, zorunlu deprem sigortasının hangi şartlarda devreye girdiğini anlattı.

27.10.2020Ekonomi
Zorunlu Deprem Sigortası Neleri Kapsar Noyan Doğan Anlatıyor..

Zorunlu Deprem Sigortası Neleri Kapsar? Noyan Doğan Anlatıyor..

Noyan Doğan, Sigorta sohbetlerinde bu videoda zorunlu deprem sigortasından bahsetti. Bu sigorta neleri kapsıyor? En yüksek ne kadar ödeme yapabilir? Bu sigorta zorunlu mu? gibi ve benzeri tüm sorularınızın yanıtlarını bulabilirsiniz.

26.10.2020Yaşam
Bu şartları sağlayanlar para alıyor

Bu şartları sağlayanlar para alıyor!

Sosyal güvenlik sistemine ilişkin sorulara Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan cevap verdi.

22.10.2020Ekonomi
Ne zaman emekli olurum İşte 2020 emeklilik hesaplama

Ne zaman emekli olurum? İşte 2020 emeklilik hesaplama

Çalışma hayatı içinde yıllardır yer alan pek çok kişinin yanıtını en çok merak ettiği konu hiç kuşkusuz emekli olacakları tarih. Bu kapsamda sorgulama yapan pek çok çalışan, emeklilik yaşı hesaplama ve emekli olmak için taşınması gereken şartlara dair detayları sorguluyor. İşte, emeklilik yaşı hesaplama ile ilgili ayrıntılar...

15.10.2020Gündem
Son dakika... Tüm çalışanları ilgilendiriyor Bu kurallara uymayan tazminatsız işten çıkarılır

Son dakika... Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Bu kurallara uymayan tazminatsız işten çıkarılır

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Noyan Doğan bu hafta kendisine gelen soruların yanıtlarını köşesinden yayınladı. İşte iş dünyasında bilmeniz gereken emeklilik, kıdem tazminatı ve kısa çalışma ödeneği detayları...

14.10.2020Ekonomi
Araçlarda değer kaybı tazminatı nasıl alınır

Araçlarda değer kaybı tazminatı nasıl alınır?

Herhangi bir maddi hasarlı trafik kazasında ortaya çıkan hasarın dışında araçtaki değer kaybı da tazmin ediliyor. Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan değer kaybı tazminatının nasıl alınacağını anlattı.

12.10.2020Sigorta
Ne zaman emekli olacağım SGK emeklilik hesaplama ekranı 2020

Ne zaman emekli olacağım? SGK emeklilik hesaplama ekranı 2020!

Ne zaman emekli olurum sorusu, mevcut işlerinde belirli bir yılı dolduran ve artık emeklilik için gün sayan binlerce vatandaşın araştırdığı konu olmaya devam ediyor. Kadınlar ve erkekler için farklılık arz eden SGK emeklilik hesaplama işlemi, kişinin prim gününe ve çalışma süresine göre değişkenlik gösteriyor. Ne zaman emekli olurum sorusuna cevap alabilmek için işe başlama tarihleri ve yatan prim gün sayısı önem arz edecek. İşte, Ne zaman emekli olacağım sorusunun cevabı niteliğindeki SGK emeklilik hesaplama ekranı 2020

8.10.2020Gündem
Kasko sigortası ile trafik sigortasının farkları nelerdir

Kasko sigortası ile trafik sigortasının farkları nelerdir?

Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan trafik sigortası ile kasko sigortası arasındaki tüm farkları birer birer açıkladı.

3.10.2020Ekonomi
Son dakika... Bu durumda kıdem tazminatı alamazsınız Prim iadesinde önemli detay...

Son dakika... Bu durumda kıdem tazminatı alamazsınız! Prim iadesinde önemli detay...

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Noyan Doğan köşesine gelen soruları yanıtladı. İşte kıdem tazminatından prim iadesine emeklilikten doğum borçlanmasına kadar önemli detaylar...

30.09.2020Ekonomi
Hürriyet yazarı Noyan Doğan özel sağlık sigortalarını karşılaştırdı

Hürriyet yazarı Noyan Doğan özel sağlık sigortalarını karşılaştırdı

Özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası arasındaki farkları Hürriyet Gazetesi Yazarı Noyan Doğan anlattı.

26.09.2020Ekonomi
Özel sağlık sigortası mı Tamamlayıcı sağlık sigortası mı daha avantajlı

Özel sağlık sigortası mı? Tamamlayıcı sağlık sigortası mı daha avantajlı?

Açıklama: Özel sağlık sigortaları ne işe yarar? Kimler yaptırabilir? Maliyeti nedir? Koronayı kapsar mı? Noyan Doğan bu videoda sizler için özel sağlık sigortalarını tüm detaylarıyla anlattı.

25.09.2020Ekonomi
Son dakika... Tüm çalışanları ilgilendiriyor Kıdem tazminatı hakkında önemli detay

Son dakika... Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Kıdem tazminatı hakkında önemli detay

Hürriyet Gazetesi Yazarlarından Noyan Doğan, köşesinde gelen soruları yanıtladı. İşte emeklilik, prim iadesi ve kıdem tazminatıyla ilgili az bilinen detaylar...

10.09.2020Ekonomi
Kısa çalışma uyanıklarına dikkat

Kısa çalışma uyanıklarına dikkat

Cumhurbaşkanlığı kararıyla kısa çalışma ödeneği 2 ay daha uzatıldı. Kısa çalışma ödeneğine ilişkin uyanıklık yapanlara dair dikkatli olunması gerekiyor. Detayları Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan yazdı...

3.09.2020Ekonomi

Yazar Sonuçları

10 soruda yeni kısıtlamalarda çalışanların hakları

Koronavirüs önlemleri kapsamında birçok işletmenin faaliyetleri durdu ya da kısıtlandı. Peki bu işletmelerde çalışanların durumu ne olacak? Kısa çalışma öde-neğine dönülecek mi, dönülürse kimler yararlanacak? 10 soru ve yanıtlarıyla yeni kısıtlamaların işverene ve çalışanlara etkilerini ele aldık.

25.11.2020

134 bin kişi erken emekli oldu

Bireysel emeklilik sisteminde olan 134 bin kişi, 56 yaşını doldurup, devlet katkısı dahil tüm birikimlerini alarak emekli oldu. Sadece bu yılın 9 ayında 18 binden fazla kişi emekliliği hak etti. Emekli olanlara ortalama 83 bin lira ödeme yapıldı.

23.11.2020

Madde madde sosyal güvenlik borçlarının yapılandırılması

Alacakların yeniden yapılandırılması ve bazı kanunlarda değişiklik yapan Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak, uygulamaya girdi. Kanun, sosyal güvenlik alanında düzenlemeler içeriyor. Bunları iki başlığa ayırabiliriz. Birincisi, sosyal güvenlik borçlarının yeniden yapılandırılması, ikincisi istihdama yeni teşvikler sağlanması. Bu yazımda borçların yeniden yapılandırılmasına değineceğim, istihdama teşvikler konusuna ise gelecek yazımda yer vereceğim.

19.11.2020

Çift maaş alabilirsiniz

Soru: Bağ-Kur’lu baba 1991 yılında, anne 2006 yılında vefat etti. SSK’lı eş, 2020 yılında vefat etti. Bu durumda ablam anne ya da babadan dolayı, hem de eşten dolayı maaş alabilir mi? Kerim T.

18.11.2020

Sağlık sigortasında özel hastane krizi

Özel sağlık ve tamamlayıcı sağlık sigortası olanlar COVID şüphesiyle özel hastaneye gittiğinde gerekli testler yapılıyor. Sonuç pozitifse ve hastanın durumu ağır değilse evde tedavi için gönderiliyor. İş yatarak tedaviye gelince yatak doluluğundan dolayı hastane ya ‘Yerim yok’ diyor ya da başka hastaneye sevk etmeye çalışıyor.

16.11.2020

Emeklilikte yüksek maaş almak isteyenlere öneriler

O kuyumculardan çokça soru aldığım konuların başında, emeklilikte nasıl yüksek maaş alınacağı geliyor. Emekliliğine uzun süre olan da, kısa süre olan da ‘emeklilikte yüksek maaş almak için ne yapmalıyım?’ diye soruyor. Emekliliğine birkaç yıl kalanlarda bu merak daha da fazla. Tabi, bir de en çok, ‘emeklilikte ne kadar maaş alırım’ sorusuyla karşılaşıyorum.

12.11.2020

Geriye dönük prim ödeyemezsiniz

Soru: 1974 doğumluyum. 1987 tarihinden sigorta girişim var, ancak 830 gün pirim yatırılmış. 43 yaşında emekliliğe hak kazandım. Kalan primleri geriye dönük toptan ödeyip emekli olabilir miyim? Meryem T.

11.11.2020

Sosyal güvenlikte yapılandırmadan kimler, nasıl yararlanacak?

Günlerdir, okuyuculardan, ‘sigorta primlerine af geliyormuş, bizi de kapsıyor mu, nasıl yararlanacağız?’ çokça soru alıyorum.

5.11.2020

Prim iadesi yetim aylığını etkilemez

Soru: 1963 doğumluyum. 1985 tarihinde 4/A’lı, ilk işe girişim var. Toplam 4542 prim gün sayım var. Çalışmadığım için emekli olamıyorum. Prim iadesinden yararlanabilir miyim? İade alırsam annemden, babamdan aldığım ölüm aylığı kesilir mi? Dilek A.

4.11.2020

Sigortalı hasar 1.5 milyar lirayı geçecek

İzmir’de meydana gelen deprem ve hemen ardından yaşanan tsunamide sigortalı kaybın 1.5 milyar lirayı geçeceği tahmin ediliyor. Tsunami, Türkiye sigortacıları için bir ilk. Peki, tsunami sigorta kapsamında mı? Zorunlu deprem sigortası tüm hasarı karşılayacak mı? İşte deprem ve tsunami konusunda tüm merak edilenler.

2.11.2020

Nereden nereye

Bireysel emeklilik sistemi 17’nci yılında. 200 bin kişi ve 43 milyon liralık fonla başlayan BES’te, bugün 12.5 milyon kişi bulunuyor. Nüfusun yüzde 15’i, tüm çalışanların da yüzde 22’si bireysel emeklilik sistemi ile tasarruf ediyor. Emeklilik fonlarının toplamı ise 164 milyar liraya ulaştı. Bu da İşsizlik Fonu’ndan daha büyük bir yapı anlamına geliyor.

28.10.2020

Kısa çalışma ödeneği 2 ay daha uzadı

Soru: Yeni yasa ile kısa çalışma ödeneği 2021’nin haziran ayına kadar uzayacak mı? Nakdi ücret desteğinde de süre uzatımı yapılacak mı? Bulut N.

28.10.2020

10 soruda araçlarda değer kaybı tazminatı

Bir süredir, okuyuculardan, değer kaybı tazminatı ile ilgili çokça soru alıyorum. Kimileri, değer kaybı tazminatını nasıl alacağını soruyor, kimileri de tazminat alamamaktan şikayet ediyor. Konunun bu kadar gündeme gelmesi ve şikayetlerin çoğalmasının nedeni ise son aylarda, özellikle ikinci elde artan araç fiyatları. Tabi buna paralel dövizdeki artış nedeniyle hasar maliyetlerindeki artış da etken rol oynuyor.

26.10.2020

10 günden az çalışan emeklilik primini kendi öder

Soru: Ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanlar uzun vadeli yaşlılık primlerini kendileri ödeyebilirler denmekte. Bu ödeme nasıl yapılıyor ve 4/A kapsamında mı sayılıyor? Murat S.

22.10.2020

Madde madde yeni istihdam destekleri

Çalışanları ve işverenleri ilgilendiren istihdam teşviklerini kapsayan kanun tasarısı Meclis’e gönderildi. Kısa çalışma ödeneği uzuyor, işten çıkardığı çalışanını geri alana destek geliyor, 25 yaş altı ile 50 yaş üzeri olanlar süreli çalışacak. Peki, yeni desteklerden kimler, nasıl yararlanacak?

21.10.2020

Unico Sigorta’da neler oluyor?

Birkaç gündür eş, dost arayıp, ‘Unico Sigorta’da neler oluyor, duyduğumuza göre el konulmuş, senin haberin var mı?’ diye soruyor. Hatta kimi sigorta acenteleri, ‘el mi konuldu, bizim de işimiz oluyor, ne yapacağız?’ diye merak ediyor.

19.10.2020

Asgari ücretlinin maaşı düşecek mi?

Yıl sonlarında vergi dilimi arttıkça tüm çalışanların maaşı da azalıyor. Asgari ücretli çalışanın maaşından ekim ayından itibaren yüzde 20 kesinti yapılacak. Ancak bu durum asgari ücretli çalışanların maaşlarını etkilemeyecek.

15.10.2020

Kısa çalışma kıdem hesabına katılmaz

Soru: Emekli olarak 4 yıl çalıştım. Haziran 2020’de ücretsiz izne çıkarıldım. Ücretsiz izinde geçen süre kıdem tazminatı süreme eklenir mi? Uğur K.

14.10.2020

Anayasa Mahkemesi trafik sigortasında iptal kararı verdi, bundan sonra ne olacak?

Cuma günü Anayasa Mahkemesi, trafik sigortasının bazı maddelerini iptal etti.

12.10.2020

Kısa çalışmada kıdem tazminatı sorunu

Kısa çalışma ödeneği alan 3.5 milyon kişi, şimdilerde, çalışmadıkları sürelerin kıdem tazminatı hesaplamasında dikkate alınıp alınmayacağını merak ediyor. İş kanununda ise bu konuda bir netlik yok. İleride çalışan ile işveren arasında uyuşmazlıklar yaşanmasından endişe duyuluyor.

8.10.2020

Çalışırsanız emekli aylığınız yükselir

Soru: 1990 işe girişliyim. 9.518 prim gün sayısı var. Halen çalışıyorum. 2022 tarihinde 52 yaşında emekli olabiliyorum. Tavandan maaş aldım ve yüksek primler ödendi. SGK’ya göre emekli olduğumda 7.828 TL alabiliyorum. Şu anda işten ayrılsam ve 2 yıl çalışmasam emekli olduğumda maaş değişir mi, düşer mi? Alper C.

7.10.2020

Kasko dolu hasarını karşılar mı?

Geçen hafta İstanbul’da, kısa süreli de olsa, etkili olan dolu yağışı sonrası okuyuculardan, ‘kasko sigortası dolu hasarını karşılar mı?’, ‘trafik sigortasından zararımı alabilir miyim?’, ‘dolu hasarı hasarsızlık indirimimi etkiler mi?’ şeklinde sorular gelmeye başladı.

5.10.2020

15 soruda emekli olduktan sonra çalışanların durumu

İşçi statüsünden çalışanlardan Bağ-Kur’lulara kadar emekliliği gelenlerin çoğunluğu hem emekli maaşı almak hem de çalışmaya devam etmek istiyor. Peki, bu durumda maaşlardan kesinti yapılıyor mu, sigorta primleri nasıl ödeniyor? İşte, emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenlerin en çok merak ettiği soruların cevapları.

1.10.2020

Primlerinizi iade alabilirsiniz

Soru: 58 yaşındayım. 1992’de sigorta girişim, 1108 günüm var. Primlerimi geri alabilir miyim? Leyla K.

30.09.2020

15 soruda tamamlayıcı sağlık sigortası

Koronavirüs salgını özel sağlık sigortasına talebi artırdı. Salgın hastalıkların sigorta kapsamına alınması ile birlikte, özellikle fiyatının uygun olması nedeniyle tamamlayıcı sağlık sigortası tüketicilerin yeni gözdesi oldu. Bunu gören sigorta şirketleri de son günlerde tamamlayıcı sağlıkta kampanyalara başladı. Sigortanın hem fiyatı düştü hem de kapsamı genişledi. Peki, tamamlayıcı sağlık sigortası nedir ve kimler yaptırabilir?

28.09.2020

Kimler prim iadesi alabilir?

Yaşı doldurmasına rağmen prim gün sayısı ve çalışma yılı nedeniyle emekli olamayıp maaş alamayanlar ödedikleri primleri toplu olarak alabilir. Ancak bu haktan yararlanabilmek için kadın çalışanların 58, erkek çalışanların da 60 yaşını doldurması gerekiyor.

24.09.2020

Memurlar kıdem tazminatı alamaz

Soru: 94 yılında göreve başlamış ve hâlâ çalışan bir öğretmenim. İşçiler kendi istekleri ile işten ayrılırlarsa 15 yıl 3600 günü doldurmaları halinde kıdem tazminatı almaya hak kazanıyorlar. Aynı hak biz öğretmenler için de geçerli mi? Mustafa Ö.

23.09.2020

Emeklilik fonlarına el koyulmaz

Bir haftadır bireysel emeklilik sisteminin güvenilirliği sorgulanıyor ve kişilerin birikimlerinden oluşan emeklilik fonlarına el koyulup koyulmayacağı, fonların reel sektöre kaynak olarak aktarılıp aktarılmayacağı tartışılıyor. El koyulmaz, çünkü hem sistem buna müsait değil hem de birikimler farklı farklı yatırım araçlarında değerleniyor.

14.09.2020

İşverenin işten çıkarma yasağı devam ediyor

Soru: Veteriner hekimim, mayıs ayından beri ücretsiz izindeyim. Üç aydır, sorumlusu olduğum bölüm çalışıyor olmasına rağmen halen işe çağrılmadım. Bu şartlarda benim istifa hakkım var mı? Zeynep Ş.

10.09.2020

'Türkiye’nin tüm risklerine talibiz'

Türkiye Sigorta adı ile Varlık Fonu altında birleşen kamu sigorta şirketlerinin hedefi de belli oldu. Türkiye’nin sigorta ihtiyacını karşılamak, tasarrufları arttırmak. Türkiye Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Benli, “Milli anlamda ne kadar riski varsa bunların hepsine talibiz” dedi. Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez, bölgesel lider olmak istediklerini belirterek, “Mavi Vatan dediğimiz yerde de sigorta var, buradan gelir yaratabiliriz” dedi.

9.09.2020

Sigorta ve BES’te dengeler değişecek

Kamu sigorta şirketlerinin Varlık Fonu çatısı altında birleşmesi sekiz ay gibi kısa sürede tamamlandı. Sigorta şirketleri Türkiye Sigorta Anonim Şirketi adı altında, emeklilik ve hayat şirketleri ise Türkiye Hayat ve Emeklilik Anonim Şirketi adı altında birleştiler. Peki, hem sigorta hem de BES pazarında dengeler nasıl değişecek?

7.09.2020

Kısa çalışma uyanıklarına dikkat

Kısa çalışma ödeneği, iki ay daha uzatıldı.

3.09.2020