EKSTRA
MENÜ

Nijer

Nijer ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Nijer haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.236 Nijer haberi bulunmuştur.

Nijer Haberleri

‘Göçmenlerin yükü eşit paylaşılmadı’

‘Göçmenlerin yükü eşit paylaşılmadı’

İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bir araya geldikleri üçlü zirvede, daha güçlü ve birbirine bağlı bir AB’ye ihtiyaç olduğu konusunda görüş birliğine varıldı. Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise zirvede bir itirafta bulundu.

13.07.2017Dünya
Türk üssünü kapat şartı

Türk üssünü kapat şartı

Katar’a abluka krizi dün basına sızan ve Suudi Arabistan, BAE, Mısır ve Bahreyn’in hazırladığı iddia edilen 13 maddeli bir listenin Doha’ya iletildiği haberleriyle yeni bir safhaya girdi. Talepler arasında Katar’daki Türk üssünün kapatılması, İran ile ilişkilerin düşürülmesi ve Müslüman Kardeşler’in terör örgütü ilan edilmesi gibi maddeler var.

23.06.2017Dünya
Yabancı uyruklu öğrenciler, YÖK’te buluştu

Yabancı uyruklu öğrenciler, YÖK’te buluştu 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, dünyada 5 milyona yakın uluslararası öğrencinin yaklaşık 110 bininin Türkiye’de bulunduğuna işaret ederek, “4 kıtadaki 56 farklı ülkeden öğrencimiz var. 110 bin sayısını daha da çok artırmak ve dünyadaki gençlerle entegre olmak istiyoruz” dedi. İftar programına katılan MEB Müsteşarı Yusuf Tekin ise Türkiye’de 500 binin üzerinde Suriyeli öğrencinin eğitim aldığını hatırlattı.

14.06.2017Eğitim
Katarla ilişkilerini kesen ülkeler arasına Nijer de katıldı

Katar'la ilişkilerini kesen ülkeler arasına Nijer de katıldı

Afrika ülkesi Nijer Doha büyükelçisini geri çağırarak Katar'la ilişkisini kesen ülkelere katıldı. Nijer, BAE ve Suudi Arabistan'la dayanışma açıklaması yaptı.

10.06.2017Dünya
Yeryüzü Doktorlarından Açlıkla Mücadele Haftası’nda beslenme kampanyası

Yeryüzü Doktorları'ndan Açlıkla Mücadele Haftası’nda beslenme kampanyası

Her yıl 1-7 Haziran günleri arasında gündeme gelen Açlıkla Mücadele Haftası, tüm dünyada son 70 yılın en büyük insani kriziyle karşı karşıya olunduğu gerçeğini bir kez daha gözler önüne seriyor. Yeryüzü Doktorları Somali, Nijer, Yemen gibi kuraklık, yoksulluk ve iç karışıklıklar sebebiyle açlık tehlikesi yaşayan bölgelerde başlattığı beslenme kampanyası ile Açlıkla Mücadele Haftası’nı destekliyor

6.06.2017Kampüs
Çocukluğu çalınan çocuklar

Çocukluğu çalınan çocuklar

1 HAZİRAN Uluslararası Dünya Çocuk Günü’nde açıklanan rapora göre dünyada 700 milyon çocuk, çocukluğunu yaşayamıyor.

1.06.2017Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğandan 54 kanuna onay

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 54 kanuna onay

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa'nın 89'uncu maddesinin birinci fıkrası ile 104'üncü maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi uyarınca 54 kanunu onaylayarak, yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.

2.04.2017Gündem
Sitelerin mobilyası sınırları aştı

Siteler'in mobilyası sınırları aştı

Ankara Mobilyacılar Lakeciler Esnaf ve Sanatkarları Odası (ANKMOB) Başkanı Hüseyin Taklacı, Siteler'in ürettiği mobilyanın işçilik, kalite ve sağlamlığının sınırları aştığını belirterek, "Siteler esnafı Afrika, Türk Cumhuriyetleri ve Arap Yarımadası'ndan önemli işler almaya başladı. Burkina Faso ve Nijer'in Meclis mobilyaları, Siteler esnafının elinden çıktı." dedi.

13.03.2017Ekonomi
Türkiye’de 88 bin yabancı öğrenci var

Türkiye’de 88 bin yabancı öğrenci var

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, 2002'de 16 bin olan yabancı öğrenci sayısının bu sene 88 bine çıktığını bildirerek, "Türkiye'de yükseköğretime olan talep her sene artıyor. Bu talep, Türkiye'nin tercih edilebilir bir ülke olduğunu gösteriyor." dedi.

11.03.2017Eğitim
Oğul Kaddafiyi bize verin

'Oğul Kaddafi'yi bize verin'

Libya'da 2011'de öldürülen Muammer Kaddafi'nin sırra kadem basan oğlu Seyfülislam Kaddafi'yle ilgili BM'den önemli bir çağrı geldi.

22.02.2017Dünya
Pasaportu atıyor ama telefonu cebinde

Pasaportu atıyor ama telefonu cebinde

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, kimliklerini tespit etmek amacıyla ‘sığınmacıların cep telefonlarının incelenmesi’ işlemini savundu.

22.02.2017Dünya
Fransa, Boko Haramla mücadele için iki uçak daha gönderdi

Fransa, Boko Haram'la mücadele için iki uçak daha gönderdi

Fransa, Afrika’da etkili olan terör örgütü Boko Haram ile mücadele için havadan saldırı düzenleme kapasitesine sahip iki adet insansız hava aracını Nijer’deki üssüne gönderdi.

10.01.2017Dünya
YÖK Başkanı Saraç: Açıköğretim fakültelerinde kalite artacak

YÖK Başkanı Saraç: Açıköğretim fakültelerinde kalite artacak

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Açıköğretim fakültesi sınavlarında dört yanlışın bir doğruyu götürmesi uygulamasıyla ilgili, "Bu programlardan çıkanların elde ettiği nitelikler, haklar, yetkiler örgündeki ile aynı ise buranın da ölçme ve değerlendirme kalitesinin yükseltilmesi lazım. Dört yanlış bir doğruyu götürecek ama eminim ki öğrencilerimiz daha fazla çalıştıklarında bu zorluğun üstesinden gelecekler" dedi.

24.12.2016Eğitim
UNICEF’ten çocuk gelinler için video

UNICEF’ten çocuk gelinler için video

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), dünyada 700 milyondan fazla kadının 18 yaşını doldurmadan evlendiğini, bunlardan yaklaşık 250 milyonunun 15 yaşından küçük olduğuna dikkat çekmek için bir video hazırladı. Dünyanın en önemli evlilik bloglarından biri olan Bridal Musings ile birlikte yapılan çalışmada "Lütfen bu videoyu paylaşın" mesajı verildi.

21.11.2016Eğitim
14ünde evlendirildi, hamile kaldı 15 yaşında doğum yaptı ve öldü

14'ünde evlendirildi, hamile kaldı 15 yaşında doğum yaptı ve öldü

Türkiye’de çocuk gelin gerçeği, 15 yaşındaki Derya B.’nin ölümüyle bir kez daha gün yüzüne çıktı. Bitlis’te imam nikâhıyla evlendirilen ve 15 yaşındayken hamile kalan Derya B., 1 hafta önce evde doğum yaptı. Doğumdan sonra baş ağrısı şikâyetiyle hastaneye kaldırılan Derya, beyin kanamasından öldü.

14.10.2016Gündem
Her yedi saniyede bir kız çocuğu evlendiriliyor

'Her yedi saniyede bir kız çocuğu evlendiriliyor'

Yardım kuruluşu Save the Children'a göre dünya genelinde her yedi saniyede bir 15 yaşın altındaki bir kız çocuğu evlendiriliyor.

11.10.2016Dünya
Türkiye’deki Suriyeli çocuklardan yüzde 39’u okula gidebiliyor

Türkiye’deki Suriyeli çocuklardan yüzde 39’u okula gidebiliyor

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) dünya genelinde toplam 3 milyon 700 bin çocuk sığınmacının okula gidemediğini, Türkiye’deki sığınmacı çocuklardan ancak yüzde 39’unun eğitim olanağı bulabildiğini açıkladı.

16.09.2016Eğitim
Nijer eşek ihracatını yasakladı

Nijer eşek ihracatını yasakladı

Nijer, ülkedeki eşek nüfusunu tehdit ettiği uyarısında bulunarak ülkeden eşek ihracatını yasakladı. Yetkililer, son dönemde özellikle Asya ülkelerine eşek ihracatının üç kat arttığını söyledi.

8.09.2016Dünya
18 milyon çocuk zil duymamış

18 milyon çocuk 'zil' duymamış

UNICEF ilköğretim dışında kalan çocuk oranının en yüksek olduğu 10 ülkede 5 çocuktan 2’sinin (18 milyon çocuk) okula gitmediğini açıkladı. Buna göre, okula gitmeyen çocuk oranının en yüksek olduğu ülke Liberya. Okul dışı çocuk oranının en yüksek olduğu ülkeler arasında bulunmayan ancak yaşanan iç savaşla gündemde olan Suriye’de ise eğitimine devam edemeyen 5-17 yaş arası çocuk ve genç sayısı ise 2.1 milyon olarak tespit edildi.

4.09.2016Eğitim
18 milyon çocuk ‘zil’ duymamış

18 milyon çocuk ‘zil’ duymamış

UNICEF’ten çarpıcı rakamlar: Tam 10 ülkede, 5 çocuktan 2’si yani yaklaşık 18 milyon minik, okula gidemiyor. Okula gitmeyen çocuk oranının en yüksek olduğu ülke Liberya. Suriye’de eğitimine devam edemeyen çocuk sayısı 2.1 milyon.

3.09.2016Dünya

Yazar Sonuçları

9 puan gerekiyordu, aldık

Grubun 4 iddialı takımının hepsi zayıf rakipler Kosova’yı ve Finlandiya’yı yendi, bizim de bu 3’te 3 mecburiyeti olan fikstürü 9 puanla geçmemiz sevindirici. Oynadığımız futbol inişli-çıkışlı ama Yusuf’u, Cengiz’i, Çağlar’ı görmek mutluluk verici.

11.06.2017

'Arap Baharı'nın yaklaşan kış hali

Altı yıl kadar önce Tunus'ta ateşlenerek Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki ülkeleri etkisi altına alan halk hareketlerinin bugün vardığı son nokta tüm dünya için giderek artan bir güvenlik tehdidi oluşturmaya başladı.

30.10.2016

Yeni tehdit: Çocuk canlı bombalar

Gaziantep saldırısında 12-14 yaşları arasındaki bir çocuğun canlı bomba olarak kullanılması bir gerçeği daha ortaya çıkardı. Terör örgütleri, çocuk canlı bombaları sahaya sürdü. ‘IŞİD ve Irak’ kitabının yazarı Özel Harpçi Abdullah Ağar, Hürriyet TV'de yayın yaptığımız 'Çocuklarla Bir Ömür' programına katılarak çocuk canlı bombalar konusunda uyarılarda bulunmuştu.

29.08.2016